نرم افزار اندروید کلوب
زاهدان , zahedan

زاهدان

زاهدان , zahedan

زاهدان

48نــــفــــــر
عضو شده اند
48نفر عضو شده اند
این رسانه به درخواست زاهدان ایجاد شده است.
کلوب رسمی شهر زاهدانکلوب رسمی شهر زاهدانمشاهده کامل مشخصات
5 خرداد 1397
لیست اعضا تنها برای اعضای این کلوب مقدور می باشد.

کلوبهای مشابه

 • فانوس آنلاین , fanoosonline
 • یالبندان , yalbandan
 • کلبه مشهدی ها , shack_of_mashhad
رسانه فروردین - مجله علم و فن - سرویس وبلاگ

Buy Website Traffic
زاهدان , zahedan

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: پایان نامه بیتا مودی دانشجوی دکتری رشته بافت شناسی این دانشگاه عنوان برگزیده جشنواره پایان نامه‌های برتر ایران را از آن خود کرد.

دکتر نور محمد بخشانی روز شنبه اظهار داشت: عنوان طرح پژوهشی دانشجوی این دانشگاه بررسی برخی مارکرهای رشد سلولی و آپوپتوزوهیستومورفولوژی کبد به منظور شناسایی موارد هپاتوسل کارسینوما ناشی از HBV بود که در جشنواره پایان نامه‌های برتر ایران افتخار آفرید.
وی ادامه داد: مودی نخستین دانشجوی دکترای مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است که تقریبا ٤٠ مقاله در مجلات معتبر خارجی و داخلی را به چاپ رسانده و موفق به کسب اچ ایندکس ١٢ طبق مستندات گوگل اسکولار شده است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: این پژوهشگر سیستان و بلوچستان در هفت سال گذشته به طور متوالی به عنوان پژوهشگر برگزیده انتخاب شده است.
وی افزود: کسب عنوان پایان نامه برتر سال ٩٤ و دریافت جایزه ۱۰۰میلیون ریالی از معاونت تحقیقات وزارت بهداشت از دیگر افتخارات پژوهشی این دانشجو بوده است.
ادامه
99
  زاهدان , zahedan

  دیابت؛ بیماری خاموشی که امروزه به یک تهدید جدی در زندگی بشر تبدیل شده و عامل اصلی فراگیر شدن آن شیوه زیست مدرن، کم تحرکی و الگوی غذایی ناسالم است، مرضی که به تبع آن بیمار سلامت بسیاری از اندام های حیاتی خود چون کلیه، چشم، قلب، پا و غیره را از دست می دهد و معلولیت یا مرگ پایان بخش زندگی او خواهد بود.

  دیابت یا بیماری قند خون از جمله بیماری های پنهان و سخت درمانیست که بسیاری از مردم جهان را درگیر خود کرده بیماری خاموشی که عدم تشخیص به موقع آن موجب عوارض جبران ناپذیر بسیاری در افراد مبتلا به این بیماری می شود.

  دیابت، امروزه به یکی از عوامل مهم مرگ و میر در جهان و بسیاری از نقص عضوهای مرتبط با این بیماری تبدیل شده، بیماری مرموزی که تنها راه تشخیص آن گرفتن آزمایش آن هم به صورت دوره ای و متناوب است.

  دیابت، از شایع ترین بیماری های متابولیستی است که به علت کمبود یا نبود انسولین و یا اشکال در کارکرد آن در فرد ایجاد می شود، این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن را از بین می‌برد یا بدن را در برابر انسولین مقاوم می سازد و انسولین تولیدی عملکرد طبیعی خود را به خوبی انجام نمی دهد.
  دیابت به سه نوع دیابت نوع یک با عامل توقف تولید انسولین، دیابت نوع ۲ با عامل مقاومت نسبت به انسولین و دیابت حاملگی تقسیم می شود.

  در دیابت نوع یک سلول‌های بتای پانکراس تخریب و تولید انسولین متوقف‌ می‌ شود که این نوع بیشتر در کودکان و نوجوانان رخ می دهد.

  دیابت نوع ۲ نوعی از این بیماری است که بیش از ۸۵ درصد بیماران را در بر می گیرد و اغلب بیماران، افرادی دارای وزن زیاد و فعالیت بدنی اندک هستند که اختلال اصلی در این بیماری کمبود تولید انسولین و یا مقاومت نسبت به آن است.

  دیابت بارداری نوعی دیگر از دیابت است که در بانوان باردار ایجاد می شود، و به نوعی است که در دوران بارداری قند خون بالا رفته و باعث بروز مشکلاتی بر جنین و مادر می شود.

  در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش می یابد.

  وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم، اعصاب، قلب و عروق را درگیر کند.

  شیوه غلط زندگی امروز بشر که به نوعی تنبلی، کم تحرکی، تغذیه نامناسب، استعمال مواد دخانی و مخدر و به دنبال آن اضافه وزن و چاقی را به دنبال دارد از جمله عوامل مهم در ابتلا شدن به این بیماری و بیماری های دیگر است.

  نرخ شیوع دیابت در دنیا در سال ۱۹۸۴ حدود ۴.۵ درصد بوده و در سال ۲۰۱۴ به ۸.۵ درصد رسیده است و بر اساس آمار موجود بیشترین شیوع دیابت با شیب تند در بین کشورهای خاورمیانه بوده است.

  گفته می شود؛ هم اینک حدود ۱۰.۹ درصد از جمعیت ۸۰ میلیونی کشورمان به این بیماری که به مرگ خاموش نام می برند، مبتلا هستند در حالی که نرخ شیوع آن در سال ۱۳۸۹ حدود هشت درصد گزارش شده بود.

  عوامل ایجاد کننده دیابت

  تغییر الگو و سبک زندگی، تغذیه ناسالم، استرس، کم تحرکی، اضافه وزن، مصرف دخانیات و مواد مخدر، مسائل اجتماعی فرهنگی خانوادگی، عدم توجه به مسائل آموزشی و موارد بسیار دیگر از جمله دلایل شیوع بیماری دیابت است.

  بیماری دیابت این روزها پیر و جوان نمی شناسد و افراد بسیاری را به خود مبتلا می کند، جوانانی که در همان ابتدای شیرینی زندگی باید طعم تلخ بیماری را بچشند.

  مشکلات و دغدغه های زندگی امروزی باعث شده که اکثر افراد دچار استرس و اضطراب شوند که این امر عامل مهمی در ابتلا به انواع بیماری ها چون دیابت است.

  افزایش قند خون در دراز مدت، و عدم شناخت فرد بیمار سبب تخریب اعضای مختلف بدن همچون کلیه و چشم می شود.

  به گفته کارشناسان مصرف سبزیجات تازه، کاهو، خیار، گوجه، گوشت خالص مرغ و ماهی (بدون چربی)، کدو ، قارچ، سویا، شیرکم چرب و مانند آن از عوامل کاهش زا این بیماری هستند.

  راه های پیشگیری
  معاون فنی مرکز بهداشت استان سیستان وبلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: داشتن تغذیه مناسب، آرامش روانی و تحرک (روزانه نیم ساعت ورزش یا کار فیزیکی) و عدم استعمال دخانیات در کنار آزمایشات دوره ای از بهترین راه های پیشگیری و درمان این بیماری است.
  دکتر مهدی زنگنه بیان کرد: بیشتر مرگ و میرهای کنونی بیماری های غیر واگیر چون سرطان، سکته و بیماری های قندی و چربی هستند که انجام آزمایش به ویژه در افراد بالای ۳۰سال بسیار مهم است.
  وی ادامه داد: برنامه تحول نظام سلامت نگاه ویژه ای به بیماری های غیر واگیر به ویژه بیماری های خطر آفرین دارد.

  زنگنه گفت: تمام شهروندان با مراجعه به مراکز درمانی شهر و روستای خود می توانند با گرفتن آزمایش چربی و قند خون که به صورت رایگان انجام می شود در پیشگیری و شناسایی این بیماری خاموش اقدام کنند.

  مشکلات عدم تشخیص به موقع
  دیابت یک بیماری پرهزینه است که با تشخیص زود هنگام و کنترل آن متحمل هزینه های گزاف نخواهیم شد این در حالی است که بسیاری از افراد نسبت به این بیماری بی توجه هستند به گونه ای که نیمی از افراد مبتلا، از بیماری خود بی خبر هستند.
  با وجود آنکه مسئولان بهداشتی و درمانی کشور از طریق رسانه های دیداری و شنیداری بارها اعلام کرده اند که دیابت بیماری خطرناکی است که در صورت تشخیص به موقع، کنترل می شود، بسیاری از افراد نسبت به این بیماری بی تفاوت بوده و زمانی به مراکز درمانی مراجعه می کنند که دچار بسیاری از عوارض این بیماری شده اند.
  اضافه وزن، بی تحرکی، رژیم نامناسب غذایی، افزایش سن، فشار خون و چربی خون بالا، زمینه خانوادگی دیابت، سابقه دیابت بارداری و نژاد از عوامل خطر ساز ابتلا به دیابت است.
  انجام سالانه آزمایش ها و اندازه گیری مرتب فشار خون می تواند در جلوگیری و کنترل این بیماری کمک کند.
  به گفته متخصصان، پرادراری، تشنگی شدید، گرسنگی شدید، کاهش وزن، خستگی مفرط، بی حوصلگی عدم تمرکز، احساس سوزش و خارش یا بی حسی در دست ها و پاها، تاری دید، عفونت های مکرر و بهبود دیرهنگام زخم ها از علایم هشداردهنده دیابت است.
  ادامه
   زاهدان , zahedan

   دبیر شورای هماهنگی توسعه بندر چابهار گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، وجود زیرساخت‌های لازم و متصل بودن بندر چابهار به آب‌های آزاد تا قبل از پایان سالجاری ۵۰ درصد کالاهای اساسی کشور از این بندر وارد و به نقاط مختلف کشور ارسال می‌شود.

   ایرج حسن پور روز سه شنبه در حاشیه بازدید خبرنگاران از بندر چابهار با اشاره به ظرفیت‌های این بندر در تخلیه و بارگیری کالاها اظهار داشت: توسعه محور شرق از چندین سال قبل در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان تعریف شده بود و پس از سفر رهبر معظم انقلاب به سیستان و بلوچستان و بازدید از منطقه آزاد چابهار تأکید بسیاری بر توسعه سواحل مکران شد.

   به گفته وی استان سیستان و بلوچستان در بحث گردشگری رتبه نخست کشور را دارد و ۸۰ درصد تن‌ماهیان ایران در بندر کنارک تولید می‌شود.

   دبیر شورای هماهنگی توسعه بندر چابهار اظهار داشت: در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسعه بندر چابهار به دلیل ظرفیت‌های ویژه مورد توجه قرار گرفته که در این راستا شورای توسعه این بندر زیر نظر معاون اقتصادی رئیس جمهوری تشکیل شده است.

   وی‌ ادامه داد: اولین جلسه شورا در چابهار برگزار و در آن نشست مصوب شد که ۵۰ درصد کالاهای اساسی تا آخر سال در بندر چابهار تخلیه و بارگیری شوند.

   حسن پور با اشاره به اعلام شرکت بازرگانی ایران اظهار داشت:کالاهای وارداتی به جز روغن را با توجه به اینکه انبار ذخیره روغن در این بندر وجود ندارد از طریق بندر چابهار وارد کشور می‌کند و هم‌اینک بیش‌از ۴۰۰ هزار تن کالای شرکت بازرگانی دولتی از طریق این بندر به کشور وارد شده است.

   وی با بیان اینکه رسوب کالا در بندر امام خمینی(ره) ضرورت سوق دادن تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی به سمت بندر چابهار را دوچندان کرد، گفت: بخش عمده‌ای از تخلیه کالاهای شرکت پشتیبانی امور دام کشور و نیز شرکت بازرگانی دولتی ایران در بندر چابهار صورت می‌گیرد که بر این اساس چهار کشتی ذرت و جو از شرکت پشتیبانی امور دام و یک کشتی شکر و یک کشتی برنج متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران تخلیه شده است.

   به گفته وی این کالاها در مجموع ۴۰۰ هزار کالای اساسی را تشکیل میدهد.

   این مقام مسئول در شورای توسعه اقتصادی چابهار با اشاره به وجود انبارهای طریق القدس اظهار داشت: ظرفیت این انبارها در منطقه آزاد چابهار ۳۰۰ هزار تن است و با تکمیل و بازسازی این انبارها، ظرفیت آن به ۵۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت این در حالیست که مقرر شده ظرف ۳ ماه آینده این انبارها نوسازی و تحویل داده شوند.

   وی همچنین اعلام کرد: مصوباتی صورت گرفته تا با اختصاص یک خط اعتباری ویژه از سوی بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه شرایطی برای سرعت بخشیدن به توسعه بندر چابهار فراهم شود به نحوی که ایجاد انبارها از سوی بخش خصوصی در جوار اسکله از این خط اعتباری تأمین مالی خواهند شد.

   حسن‌پور درباره مشکلات ناوگان حمل‌ونقل گفت: با توجه به مشوق‌های در نظر گرفته شده تلاش می‌کنیم تا امکانات بیشتری در این بخش فراهم و حمل بار از این منطقه با سرعت بیشتری انجام شود.

   وی از تصویب پیشنهاد واردات هزار دستگاه کامیون با پلاک منطقه آزاد در شورای حمل و نقل و ترافیک خبر داد و گفت: این کامیون‌ها جهت استفاده در جاده ترانزیتی چابهار- میلک به کار گرفته خواهند شد.

   این مقام مسئول ادامه داد: پیش‌بینی شده ایجاد مخازن ذخیره سازی روغن به ظرفیت بیش‌از ۴۰۰ هزار تن از سوی بخش خصوصی و نیز سیلوی گندم به ظرفیت ۱۰۰ هزار تن مورد پیگیری قرار گیرد.

   به گفته حسن پور یکی از دلایل ورود کالا از منطقه چابهار رعایت اصول پدافند غیرعامل، کاهش هزینه واردات و ایجاد وحدت تجاری میان عمان، امارات، افغانستان، پاکستان و کشورهای CIS است.

   وی با اشاره به واردات بخشی از قطعات خودروی مورد نیاز کشور از طریق بندر چابهار خاطرنشان کرد: به منظور تخلیه کالاهای معدنی هماهنگی‌هایی با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و نیز سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران صورت گرفته تا بخشی از مواد معدنی صادراتی کشور از طریق این بندر روانه بازارهای هدف صادراتی شوند.

   دبیر شورای توسعه بندر چابهار همچنین از اعلام آمادگی شرکت شهرک‌های صنعتی برای صادرات برخی از کالاهای خود از طریق بندر چابهار خبر داد.

   وی با بیان اینکه تخصیص سود بازرگانی کالا نسبت به سایر بنادر کشور پایین است گفت: پیگیر هستیم تا تخصیص سود بازرگانی در بندر چابهار همانند سایر بنادر به ۲۵ درصد برسد و هم‌اینک تخصیص سود بازرگانی در این بندر ۱۰ درصد است.

   حسن پور ادامه داد: در عین حال ایجاد امکانات آزمایشگاهی در این بندر و راه اندازی خط کشتیرانی را دنبال می‌کنیم.

   وی اظهار داشت: در مجموع ۳۰ درصد از کالاهای وارداتی بخش خصوصی از طریق چابهار خواهد بود و هم‌اینک حداقل دو کشتی بخش خصوصی برای تخلیه کالاهای اساسی در راه این بندر قرار دارد.
   ادامه
    زاهدان , zahedan
    مدیر عامل تامین شرکت پتروعمران مکران گفت : ۱۸ طرح پتروشیمی در سه فاز در چابهار در دست اجراست که عملیات فاز یک شامل ۶ واحد که از ۲ سال پیش آغاز شده در سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری خواهد رسید.

    «مهدی کوهی» روز سه شنبه در حاشیه بازدید خبرنگاران از منطقه آزاد چابهار افزود: ۲ مجموعه این طرح ها ۳۰ درصد پیشرفت داشته‌اند و سال ۱۴۰۱ اولین واحد به مدار تولید وارد می‌شود.

    وی ظرفیت هر مجموعه را یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن ذکر کرد و افزود: از سال ۱۴۰۱ به بعد هر سال یکی از مدارها وارد تولید می‌شود. فاز ۲ و ۳ این پروژه نیز در خط اعتباری ایران و چین قرار دارد و مهندسی، اجرا و تامین منابع مالی اجرای این فازها با دولت چین است.

    این مقام مسئول خبر داد: آخرین اقدامات قانونی در چین در حال انجام است و با وجود تحریم‌ها به زودی کار آغاز می‌شود.

    کوهی بیان کرد: خط لوله متان از ایرانشهر به چابهار در حال اجراست و تاکنون ۳۸ کیلومتر آن اجرا شده و بقیه در قالب چهار پیکیره در حال انجام است.

    به گفته وی زیرساخت‌های مورد نیاز برای این ۱۸ پلان در حال آماده شدن است.

    مدیرعامل تامین شرکت پتروعمران مکران با اشاره به وضعیت محیط‌زیستی چابهار ادامه داد: بر اساس استاندارد محیط زیست باید ۳۰ درصد از فضای ۱۲۰۰ هکتاری مجتمع زیر پوشش فضای سبز برود که تاکنون ۴۹ هزار و ۹۹۲ اصله نهال با گونه های مختلف سازگار با چابهار کاشته‌ شده و آبیاری قطره‌ای آنها در حال انجام است.

    کوهی با بیان اینکه چابهار از جهت استانداردهای محیط زیستی هاب سوم پتروشیمی کشور است افزود: هاب اول بندر امام، هاب دوم عسلویه و سومین هاب در چابهار مکران است.
    ادامه
     زاهدان , zahedan

     مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: بیش‌از ۱۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی شمال این استان به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت.

     اردشیر شهرکی روز دوشنبه اظهار داشت: گیاهان دارویی نظیر اسفرزه، رازیانه، سیاه دانه، زنیان، کتان روغنی، شنبلیله و زیره سبز که از گونه‌های مقام به خشکی هستند در زمین‌های کشاورزی سیستان کشت شده است.
     وی افزود: به منظور کمک به کشاورزان شمال سیستان و بلوچستان تاکنون چهار تن بذر و ۶ دستگاه خطی کار گیاهان دارویی، تهیه و به صورت رایگان در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است.
     مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: با اتمام طرح انتقال آب بالوله به دشت سیستان و تامین آب مطمئن سطح زیر کشت گیاهان دارویی در سیستان به ۲هزار هکتار افزایش می‌یابد.

     وی با اشاره به جایگاه گیاهان دارویی گفت: سیستان و بلوچستان با افزون‌بر هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی که حدود ۳۰۰ گونه آن قابلیت مصرف دارویی و صنعتی دارند دومین استان کشور به لحاظ تنوع گیاهی محسوب می‌شود.

     شهرکی افزود: گستردگی و تنوع اقلیمی، امکان کشت خارج فصل گیاهان دارویی در هوای آزاد، نیروی کار فراوان و ارزان، فراهم بودن زمینه تولید محصولات سالم و ارگانیک، سهولت مبادلات تجاری و صادرات محصول، برخورداری از پیشینه کهن و پویا در طب سنتی از جمله مزیت‌های نسبی این استان در زمینه‌ گیاهان دارویی است.
     وی ادامه داد: خصوصیاتی همچون توقع پایین، سازگاری با انواع تنش‌ها و شرایط سخت محیطی حاکم بر اقلیم استان، ارزش قابل توجه اقتصادی و نیز قابلیت اشتغالزایی در زیربخش‌های مختلف تولید، بسته بندی، بازار رسانی و صنایع تبدیلی گیاهان دارویی را به گزینه‌ای مطلوب برای گنجاندن در الگوی کشت مناطق مختلف استان تبدیل کرده است.

     مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اجرای دوره‌های آموزشی متعدد، اجرای طرح پایلوت برخی گیاهان دارویی و ایجاد ستاد استانی را از جمله مهمترین فعالیت‌ها در این حوزه ذکر کرد.

     به گزارش ایرنا ۱۸۸هزار و ۲۲۲ کیلومتر مربع گستره، سیستان و بلوچستان را به بزرگترین استان کشور تبدیل کرده است، تسلط فصلی توده های پرفشار مجاور حاره بر بخش عظیمی از استان از یک طرف، قرار گرفتن بیابان‌های بزرگ در داخل آن از طرف دیگر و نیز محصور بودن توسط چاله‌های بسته از سمت غرب مانند جازموریان، مجاورت با دریای عمان از سمت جنوب و چاله انتهایی هیرمند در شمال و نفوذ سیستم‌های موسمی در دوره‌ای از سال سبب شده تا شاهد تنوع شدید اقلیمی و به تبع آن تنوع گیاهی و زیستی قابل توجه در عرصه های طبیعی و زراعی مناطق مختلف آن باشیم.
     برخی گونه‌های گیاهی این سرزمین صد گنج از انواع نادر، منحصر به فرد و گاه اندمیک با خواص بسیار ارزشمند دارویی محسوب می شوند که از آن جمله گیاهان دارویی خودروی منطقه نظیر گز روغن، پنیرباد، آنغوزه، بنه، سنا، کُنار، وشاء، بادام کوهی، آلوئه‌ ورا، مریم گلی، برازمبل، کلپوره، گون، پونه، ایشوِرک، استبرق، درخت مسواک، خرزهره، علف مار، مارموتک، ریواس، درمنه، موسیر، زیره سیاه، گُلدِر، هندوانه ابوجهل، خارمریم، خارشتر، گل گندم، خاکشیر، خارخَسَک، گزنه، شاه‌تره، بید، مورد، پنیرک، داتوره، بنگدانه، پونه ‌سا، مشکک، سه ‌پستان، بومادران، پنج‌ انگشت و بارهنگ هستند.
     ادامه