نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
مهندسی جوش , weldeng

مهندسی جوش

مهندسی جوش , weldeng

مهندسی جوش

1,069نــــفــــــر
عضو شده اند
1,069نفر عضو شده اند
کلوپ متخصصین جوش و بازرسی فنیکلوپ متخصصین جوش و بازرسی فنیمشاهده کامل مشخصات
29 مهر 1384

اعضاء

 • سهیل فولادی , a121a
 • سعید , ssssaaaaeeeedddd
 •  ابراهیم   کریمی , adam_fazaii
 • پاییز تنها , eshg1solmaz
 • 1069 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • مدارات الکترونیکی , electronic_circuits
 • طراحی مدارات الکترونیک , electronic_design_circuit
 • فلسفه زمان , falsafeye_zamaan
وبلاگ میهن بلاگ
مهندسی جوش , weldeng
۱۷ آبان برابر با ۸ نوامبر سالروز کشف اشعه X توسط دانشمند آلمانی، ویلهلم کنراد رونتگن است. کشفی که تاثیری شگرف بر توسعه علم و صنعت در حوزه های مختلف گذاشت. به همین مناسبت این روز را روز جهانی رادیوگرافی نامگذاری کرده اند. شاید گزافه گویی نباشد اگر بگوییم مهمترین کاربرد اشعه X رادیوگرافی یا پرتونگاری میباشد. امروزه پرتونگاری به ابزاری مهم و رایج در بسیاری از امور تبدیل شده است، اما بارزترین کاربرد آن در پزشکی و بازرسی فنی است که هر دو کاربرد، جنبه تشخیصی دارند. هرچند که نامگذاری این روز بر اساس کاربرد آن در پزشکی و نقش آن در بهبود شرایط سلامت جهانی است (در برخی کشورها از جمله ایران این روز را به نام روز جهانی رادیولوژی مینامند) اما در هر حال بهانه خوبی است برای یادآوری اهمیت این تکنیک در حوزه تخصصی بازرسی فنی.
در حوزه بازرسی فنی تکنیک رادیوگرافی به عنوان یکی از روشهای آزمون غیرمخرب کاربرد دارد. به دلیل ویژگی های خاص، این روش در بین دیگر روشهای متداول آزمون غیر مخرب از جایگاه ویژه ای برخوردار است. یکی از این ویژگی های متمایز کننده که اهمیت بالایی نیز دارد ارائه سند منحصر به فرد (فیلم رادیوگرافی) برای هر آزمون است که ضریب اطمینان عملیات بازرسی را افزایش میدهد. هرچند که استفاده از این سند نیازمند تخصص و مهارتی به نام تفسیر فیلم میباشد.
اهمیت بالا و کاربرد وسیع این روش در فرآیند بازرسی جوش بخصوص در ساخت تجهیزات حساسی مانند مخازن و سیستمهای لوله کشی به حدی است که عملا داشتن دانش روش آزمون و مهارت تفسیر فیلمهای رادیوگرافی از لازمه های یک بازرس جوش میباشد. در واقع کسی که وظیفه بازرسی یا نظارت بر جوشکاری های صنعتی را برعهده دارد خواه نا خواه در روند کاری خود با رادیوگرافی مواجه خواهد شد و طبیعتا به عنوان متولی کیفیت در جوشکاری از او انتظار میرود که توانایی های مذکور را داشته باشد که انتظار کاملا بجایی است. به همین خاطر همیشه به علاقمندان حوزه مهندسی و بازرسی جوش توصیه میشود که علاوه بر کسب دانش و مهارتهای لازم در حوزه مورد نظر، حتما به فراگیری دانش و کسب مهارت تفسیر فیلمهای رادیوگرافی نیز مبادرت نمایند.
ادامه
99
  مهندسی جوش , weldeng
  انتشار دو استاندارد جدید از انجمن جوشکاری و آزمایش‌های غیرمخرب ایران

  IWNT S 6.2: 2019
  راهنمای انتخاب سطح مناسب استانداردهای ایران-ایزو ۳۸۳۴

  IWNT S 2.6: 2019
  الزامات آموزش، آزمون و تایید صلاحیت هماهنگ کنندگان جوشکاری آرماتورهای فولادی
  ادامه
   مهندسی جوش , weldeng
   ادامه
    مهندسی جوش , weldeng
    شمع های حرارتی که در صنعت به اشتباه به گچ حرارتی معروف شده اند، موم هایی هستند که بصورت قلم طراحی و ساخته شده و به دو دسته تقسیم میشوند:
    دسته اول موم هایی با دمای ذوب مشخص که هنگامی که به دمای مشخص شده میرسند ذوب میشوند. این گروه رایج ترین نوع شمع های حرارتی مورد استفاده در عملیات جوشکاری میباشند و به نام تجاری TempilStick معروف شده اند.
    دسته دوم موم هایی هستند که پس از رسیدن به دمای مشخص شده برای آنها، رنگشان تغییر میکند. این تغییر رنگ برگشت پذیر نیست. این گروه نیز به نام تجاری Thermochrome شناخته میشوند.
    هرچند که این شمع ها دمای دقیق قطعه را نشان نمیدهند، ولی برای کنترل دما در عملیات جوشکاری بهترین گزینه میباشند چرا که در بازرسی و کنترل جوش عملا به کنترل حداقل و/یا حداکثر دما نیاز داریم که این شمع ها به خوبی از پس این کار برمیآیند.
    برای مطالعه مطلب کامل میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

    ادامه
     مهندسی جوش , weldeng
     نشست ترمیم ساختار و فعال سازی کمیته فنی متناظر ISIRI/ISO/TC44 با عنوان "جوشکاری وفرآیندهای مرتبط" با حضور جمعی از گروه های ذینفع وذیربط ومتخصصان این حوزه در سازمان ملی استاندارد ایران برگزار شد و در انتخابات آقایان دکتر فرشید مالک از دانشگاه تربیت مدرس ،مهندس محمدرضا سلطان محمدی از شرکت مهندسی مشاور بینا و دکتر امیر حسینی کلورزی از کانون انجمن های صنفی مهندسین جوش ایران با کسب حداکثر آراء به ترتیب به عنوان رئیس ، نائب رئیس و دبیر این کمیته فنی متناظر انتخاب شدند.
     برای مطالعه مطلب کامل به لینک زیر مراجعه نمایید:
     ادامه