نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase

بانک اطلاعاتی ماهیان فیش بیس

بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase

بانک اطلاعاتی ماهیان فیش بیس

مطالبدوستان 32
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/hM6Og]
رامک خالدار (نام علمی: Aetobatus narinari)، از سفره‌ماهیان عقابی عظیم‌الجثه خلیج فارس و دریای عمان و گونه‌ای در معرض خطر است. حداکثر طول دیسک آن به 3.3 متر و اگر دم سالم آنرا حساب کنیم، طولش تا نزدیک 9 می‌رسد و 230 کیلوگرم وزن پیدا می‌کند. برای انسان خطرآفرین است بیشتر از دوکفه‌ای‌ها و در کنار آن از میگو، خرچنگ‌های گرد، اختاپوس، کرم‌ها، حلزون و ماهیان کوچک تغذیه می‌کند. گوشت آن مصرف خوراکی دارد.
ادامه
99
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/IseDi]
کوسه درازدم چشم‌درشت (نام علمی: Alopias superciliosus)، از کوسه‌های دریای عمان و تنگه هرمز است. از نواحی ساحلی تا اعماق بیش از 700 متری حضور دارد. این کوسه بیست سال عمر می‌کند. دارای ارزش صید تجاری است. نسل آن بدلیل صید بی‌رویه آسیب پذیر شده است.
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/D04Q3]
هامور زردآبی (نام علمی: Epinephelus flavocaeruleus)، از هامورماهیان آکواریومی دریای عمان است که در فهرست ماهیان ایران نیز آورده شده است. این ماهی 90 سانتیمتر رشد می‌کند. غذاهای متنوع گوشتی از ماهی تا میگو مصرف می‌کند. معمولا اطراف مرجان‌ها زندگی می‌کند و با افزایش سن بیشتر به عمق می‌رود اما حداکثر تا 150 متری دیده می‌شود.
◄ اطلاعات بیشتر: http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Epinephelus-flavocaeruleus.html
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/nNB4T]
دکترماهی (نام علمی: Garra rufa) یا ماهی سنگ‌لیس‌معمولی، از خانوادهء کپورماهیان آب شیرین ایران است. این ماهی به میزان زیادی در سطح جهان در فیش اسپا یا ترمیم پوست بدن و بویژه پا در سالن‌های زیبایی کاربرد دارد. در مناطق متعدد ایران دیده شده است. حداکثر طول آن 14.1 سانتیمتر است و بیشتر از مواد معلق با منشاء جلبکی استفاده می‌کند.
◄ اطلاعات بیشتر: http://fishbase.ir/species/inland/Garra-rufa.html
در رودهای مختلف ایران مثل رودبالِ فیروزآباد فارس، سمیرم، رودهای بشار، بهبهان، گردااب، خیرآباد، کوشک بهرام، مازو، پالنگان، سندگان، شورآبادف سیروان، زاب در آذربایجان غربی و... وجود دارد.
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/aV27s]
این روزها بحث حضور کشتی‌های ترال چینی، در آب‌های متعلق به ایران و نابودی منابع آبزی ما بسیار داغ است. واقعیت این است که ترال -فارغ از پرچم کشتی- نابودگر بستر دریاها و منابع استفاده کننده از آن است. یعنی هم آبزیان را صید می‌کند و هم زیستگاه زندهء باقیماندهء آبزیان را نابود می‌نماید. در بخش ابتدای این ویدئو، ساختار تور ترال و در بخش دوم، نمایی واقعی از داخل تور ترال حین صید را می‌بینیم. توضیح اینکه تور داخل ویدو از انواع کوچک است و ترال می‌تواند وسعتی اندازهء یک زمین فوتبال داشته باشد.
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/FykzG]
تک‌شاخ‌ماهی پوزه‌کوتاه (نام علمی: Naso brevirostris)، از جراح‌ماهیان آب‌های دریای عمان است. در نواحی مرجانی و گرمسیری زندگی می‌کند و معمولا تا عمق 46 متری مشاهده می‌شود اگرچه توان رفتن تا عمق 122 متری را دارد. تا 60 سانتیمتر طول دارد و طول عمر آن 25 سال تخمین زده می‌شود. در بلوغ بخشی بلند و شاخ‌مانند روی پیشانی آن رشد می‌نماید. موارد مسمومیت بعد مصرف گوشت این ماهی وجود دارد. ◄ اطلاعات بیشتر: http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Naso-brevirostris.html
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/hCWGJ]
دلقک‌ماهی دم‌زرد (نام علمی: Amphiprion clarkii)، از شقایق‌ماهیان خلیج فارس و دریای عمان است. به عنوان ماهی آکواریومی ارزش زیادی دارد. این ماهی 11 سال عمر می‌کند و تا 15 سانتیمتر طول دارد. غذای اصلی این ماهی در طبیعت پلانکتون‌های جانوری و جلبک‌ها هستند. معمولا بین مرجان‌ها زندگی می‌کند.
◄ اطلاعات بیشتر: http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Amphiprion-clarkii.htm
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/vQckb]
کوسه لیمویی باله‌داسی (نام علمی: Negaprion acutidens)، از کوسه‌های آب‌های جنوبی ایران بویژه دریای عمان است. این کوسه تا نزدیک به چهار متر طول پیدا می‌کند. زنده‌زا است و در هر زایمان که بعد 11 ماه بارداری رخ می‌دهد، تا 14 نوزاد 50 تا 70 سانتیمتری متولد می‌شود. در مجاورت مرجان‌ها زندگی می‌کند و وارد آب‌های لب‌شور ساحلی مانند جنگل‌های حرّا نیز می‌شود. در صورت تحریک خطرناک است.
◄ اطلاعات بیشتر:
http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Negaprion-acutidens.html
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/rFQKj]
زمردماهی رفتگر خط‌آبی یا "راس آرایشگر" (نام علمی: Labroides dimidiatus) ، از زمردماهیان آکواریومی آب‌های جنوبی ایران است. علت نامگذاری رفتگر، به خاطر عادت این ماهی در تمیزکردن بدن سایر ماهیان از انگلهای خارجی است. طول این ماهی به 14 سانتیمتر می‌رسد و 4 سال عمر می‌کند. غذای اصلی آن سخت‌پوستان و نیز انگل‌ها و مخاط بدن ماهیان دیگر است.
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/vYmsC]
تک‌شاخ‌ماهی پشت‌آبی (نام علمی: Naso unicornis) یا ماهی ناسوی تک‌شاخ، از جراح‌ماهیان آکواریومی آب‌های گرم مثل دریای عمان است که در محیط طبیعی تا 70 سانتمیتر رشد می‌کند. ماهی بالغ دارای یک شاخ روی پیشانی است. غذای این ماهی در طبیعت جلبک‌های قهوه‌ای است و در مجاورت مرجان‌ها زندگی می‌کند. مصرف خوراکی هم دارد اما گزارشات مسمومیت با گوشت این ماهی وجود دارد. ◄ اطلاعات بیشتر:

http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Naso-unicornis.html
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/QXyCR]
ماهی بلنی پوزه‌بند (نام علمی: Omobranchus punctatus)، از بلنی‌های دندان‌شانه‌ای است آب‌های خلیج فارس و دریای عمان است. این ماهی که 9.5 سانتیمتر طول و حداکثر 4 سال عمر دارد، در مناطق آب شور و لب‌شور زندگی می‌کند. ارزش تجاری ندارد. مقاومت خوبی در برابر تغییرات محیطی دارد.
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/AoQyl]
کاشی‌ماهی آبی (نام علمی: Malacanthus latovittatus)، از کاشی‌ماهیان مناطق مرجانی خلیج فارس و دریای عمان است. هم ارزش صید تجاری و هم آکواریومی دارد. غذای اصلی آن از سخت‌پوستان تامین می‌شود، در شکار بینایی خوبی دارد. معمولا تا عمق 65 متری بیشتر نفوذ نمی‌کند و روی سطح هم کمتر می‌آید. حداکثر طول این ماهی 37 سانتیمتر است.
◄ اطلاعات بیشتر: http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Malacanthus-latovittatus.html
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/GMcOk]
سنجاب‌ماهی تاجدار (نام علمی: Sargocentron diadema)، از ماهیان نواحی مرجانی جنوب ایران، و دارای ارزش آکواریومی است. این ماهی تا 17 سانتیمتر رشد می‌کند. درطبیعیت روزها در شکاف‌ها مخفی شده و شب‌ها تغذیه می‌کند. غذای اصلی این ماهی پرتاران، جورپایان، شکم‌پایان و خرچنگ‌های کوچک است.
◄ اطلاعات بیشتر: http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Sargocentron-diadema.html
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/ZA7kM]
زمردماهی چشم‌سیاه (نام علمی: Hemigymnus melapterus)، از زمردماهیان آب‌های خلیج فارس و دریای عمان است که گاهی در دستهء ماهیان ایران قرار می‌گیرد. حداکثر تا عمق 30 متری و در مجاورت مرجان‌ها مشاهده می‌شود. تا 37 سانتیمتر رشد می‌کند. ارزش صید تجاری چندانی ندارد اما ماهی آکواریومی است
. ◄ اطلاعات بیشتر: http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Hemigymnus-melapterus.html
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/Dd34y]
گیتارماهی خم‌دهان (نام علمی: Rhina ancylostoma)، از گـَُوِه‌ماهیان آب‌های جنوبی ایران است. در جنوب، سیستان و بلوچستان: روپ گل پانچ، هرمزگان: سوس، خوزستان: ابومسحا و بوشهر: گلی، بمبک نامیده می‌شود. طول این گونه به 300 سانتیمتر می‌رسد و تا 135 کیلوگرم وزن دارد. غذای اصلی آن سخت‌پوستان و نرم‌تنان کفزی است. نسل آن آسیب پذیر است.
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/u6Y83]
کفال فلس‌درشت (نام علمی: Planiliza macrolepis)، از کفال‌ماهیان آب‌های جنوبی ایران است که علاوه بر آب شور دریا، توان زندگی در آب‌های شیرین و لب‌شور را نیز دارد. تغذیه بیشتر از جلبک، جانوران کوچک کفزی مثل پرتاران و سخت‌پوستان بوده و 60 سانتیمتر رشد می‌کنند. ارزش صید تجاری دارند. پرورش آن نیز انجام می‌شود. گاه به دلیل شباهت، این گونه را نیز "بیاح" می‌نامند.
◄ اطلاعات بیشتر:
http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Planiliza-macrolepis.html
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/LpCcd]
ماهی پو عربی (نام علمی: Himantura randalli)، از سپرماهیان دم‌گزنده، که تنها زیستگاه آن در جهان، خلیج فارس است. این ماهی روی بسترهای نرم گل و شنی، و در عمق کمتر از 40 متری زندگی می‌کند. یک سپرماهی با اندازهء متوسط است و دم آن دارای یک خار می‌باشد.
◄ اطلاعات بیشتر: http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Himantura-randalli.html
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/fcN8y]

02:26 / 02:26
صافی‌ماهی خال‌سفید: Siganus canaliculatus
0
بانک اطلاعاتی ماهیان ایران
202 دنبال‌ کننده
0

ویرایش ویدیو

افزایش بازدید
آمار بازدید

ماهی صافی خال‌سفید (نام علمی: Siganus canaliculatus)، از صافی‌ماهیان آبهای جنوبی ایران است که فراوانی زیادی دارد. این ماهی گیاهخوار بوده و دارای ارزش تجاری بالایی است. گوشت آن مزهء مطبوعی دارد. طول آن به 40 سانتیمتر می‌رسد. در بعضی کشورها مثل هند، پرورش دریایی داده می‌شود. بدن دارای یک خار سمّی است.
◄ اطلاعات بیشتر: http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Siganus-canaliculatus.html
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/GsMTC]
فیلم جالبی به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی با عنوان "شکار کوسه توسط عقاب" منتشر شده است. ذکر این توضیح ضرویست که کوسه‌ها عموما دارای باله دمی(دُم) نامتجانس هستند، یعنی دو لوب بالا و پایین آن ناهمسان است، و این بهترین روش برای تشخیص است. ماهی فیلم فوق، احتمالا یک بانوماهی یا skipjack از خانواده Elopidae است که توسط یک عقاب دریایی (Osprey) صید شده است و کوسه نیست، اگرچه موارد صید کوسه توسط عقاب هم وجود دارد.
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/RIBKD]
زندگی گلّه‌ای (Schooling) برای ماهیان کوچک راهی برای گیج کردن شکارچیان و ادامه بقا است. اما همانطور که در فیلم مشخص است تضمینی برای این بقا نیست. بعد از شکل‌گیری گلّه، آبزیان مختلفی از جمله دولفین‌ماهی (گالیت یا ماهی‌ماهی) به این گلّه حمله می‌کنند. پرندگان و پستانداران آبزی مثل وال و شیردریایی نیز مشتری بعدی هستند. در این میان ماهیان مارلین (نیزه‌ماهی) ممکن است تا آخرین ساردین گلّه را بخورند! ماهی گالیت، نیزه‌ماهی و ساردین در آب‌های جنوبی ایران گزارش شده‌اند.
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/ReKD6]
یک ماهی با ارزش تجاری و طول تا 1.5 متر که با بخشهای برنده آن می‌تواند برای صیادان نیز خطرساز باشد.
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/Of86Y]
در این ویدئوی زیرآبی زیبا، مهارت شکارگری را در آبزیانی مثل اردک‌ماهی (Esox lucios) و ماهی سوف حاجی‌طرخان (سوف رودخانه‌ای) می‌بینید. اطلاعات بیشتر از این ماهیان را در سایت فیش‌بیس دریافت خواهید کرد: www.fishbase.ir
ادامه
بانک اطلاعاتی ماهیان  فیش بیس , fishbase
[https://www.aparat.com/v/MIwd5]
کوسه باله‌سیاه کوچک (نام علمی: Carcharhinus limbatus)، از کوسه‌های ایران در خلیج فارس و دریای عمان است. تا نزدیک 280 سانتیمتر بزرگ می‌شود و کوسه‌ای سریع و خطرناک، بویژه در زمان تحریک شدن است. غذای اصلی‌اش ماهی و سایر کوسه‌ها است. هم در ساحل و هم دور از ساحل، و هم در بستر و دور از بستر دیده شده است. در سیستان و بلوچستان به آن پِشک و ترک، در بوشهر: بمبک و در هرمزگان: کولی می‌گویند. ◄ اطلاعات بیشتر: http://fishbase.ir/species/persiangulf_gulf_of_oman/Carcharhinus-limbatus.html
ادامه