نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
یگانه سورانی , yeganehsorani

یگانه سورانی

یگانه سورانی , yeganehsorani

یگانه سورانی

مطالبدوستان 1
98/10/14 14:05

سلولیت چیست؟ رفع و درمان سلولیت ران، پا و …

سلولیت اصطلاحی است که به ایجاد ناهمواری بر روی پوست اطلاق می شود. سلولیت ظاهری شبیه به پوست پرتقال به پوست شما می دهد و حدودی 80 الی 90 درصد از خانم ها را تحت تأثیر قرار می دهد. سلولیت می تواند هم بر زنان و هم بر مردان تأثیر بگذارد، اما به دلیل تفاوت تولید چربی، ماهیچه و بافت همبند، در زنان بیشتر مشاهده می شود. در ادامع به تشریح بیشتر سلولیت و راهکار درمان سلولیت می پردازیم :
سلولیت چیست؟
سلولیت شرایطی است که در آن پوست ظاهری ناصاف به شکل گودی و برجستگی داشته و در واقع موج دار است. سلولیت معمولاً بر روی باسن و ران ها تأثیر می گذارد، اما احتمال ایجاد آن در مناطق دیگر نیز وجود دارد. سلولیت وقتی ایجاد می شود که چربی ها از بافت همبند زیر پوست عبور می کنند. اگرچه سلولیت یک وضعیت پزشکی جدی نیست، اما ممکن است فرد را خجالت زده نماید.
حقایقی در مورد سلولیت
بین 80 تا 90 درصد از زنان احتمالاً سلولیت را تجربه خواهند کرد.
سلولیت به دلیل شباهت بافت آن به پوست پرتقال با این نام نیز شناخته می شود.
درمان های بی شماری برای سلولیت در دسترس است ، اما تأثیر آن ها عمدتا موقتی است.
رژیم کم چربی ، ترک سیگار و شیوه زندگی فعال ممکن است به کاهش بروز سلولیت کمک نماید.
علت سلولیت
علت سلولیتعلت دقیق سلولیت ناشناخته است، اما به نظر می رسد علت این امر تعامل بین بافت همبند در لایه زیر سطح پوست و لایه ای از چربی که دقیقاً زیر آن قرار دارد، است. در خانم ها، سلول های چربی و بافت همبند موجود در این لایه بصورت عمودی چیده شده است. اگر سلولهای چربی در لایه پوست بیرون زده باشند، سلولیت ایجاد می شود. در مردان، این بافت دارای ساختاری متقاطع است، به همین علت سلولیت در مردان کمتر از زنان مشاهده می شود. به نظر می رسد برخی از عوامل دیگر با احتمال داشتن سلولیت ارتباط دارند. این علل عبارتند از :

عوامل هورمونی و سن
احتمالاً هورمونها نقش مهمی در رشد سلولیت دارند. استروژن، انسولین، نورآدرنالین، هورمونهای تیروئید و پرولاکتین بخشی از فرآیند تولید سلولیت هستند. یک نظریه این است که هرچه استروژن در خانمها در دوران یائسگی کاهش می یابد، جریان خون ورودی به بافت همبند زیر پوست نیز به همان نسبت کاهش خواهد یافت، در نتیجه با کاهش گردش خون، میزان اکسیژن نیز کاهش یافته و تولید کلاژن کمتر می شود. از طرفی سلول های چربی با کاهش سطح استروژن بزرگ می شوند. این فاكتورها باعث می شوند كه رسوب چربی بیشتر مشاهده شود. از آنجا که چربی زیر پوست از طریق تضعیف بافت همبند بیرون می زند، احتمال سلولیت افزایش می یابد.

با افزایش سن خاصیت الاستیک پوست کاهش یافته در نتیجه نازک تر شده و احتمال افتادگی پوست افزایش می یابد. این امر ایجاد سلولیت را افزایش می دهد.

عوامل ژنتیکی
ژن های خاصی برای رشد سلولیت مورد نیاز است. عوامل ژنتیکی را می توان با سرعت سوخت و ساز بدن، توزیع چربی در زیر پوست، قومیت و سطح گردش خون مرتبط دانست. این عوامل می توانند احتمال بروز سلولیت را تحت تأثیر قرار دهند.

رژیم و شیوه زندگی
سلولیت توسط “سموم” ایجاد نمی شود، اما شیوه زندگی سالم ممکن است به کاهش خطر ایجاد آن کمک کند.

ورزش و رژیم غذایی ممکن است به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند.
افرادی که بیش از حد چربی، کربوهیدرات، نمک مصرف می کنند و در عوض از فیبر کمی استفاده می کنند. شانس بیشتری برای تولید سلولیت دارند.
همچنین احتمال بروز سلولیت در افراد سیگاری، افرادی که ورزش نمی کنند و افرادی که در طولانی مدت در یک موقعیت قرار می گیرند، بیشتر است.
پوشیدن لباس زیر با الاستیک محکم در باسن می تواند جریان خون را محدود کند و این ممکن است در تشکیل سلولیت نقش داشته باشد.
سلولیت در افرادی که چربی اضافی دارند شیوع بیشتری دارد، اما افراد لاغر نیز می توانند به آن دچار شوند.
احتمال بروز این مشکل بعد از سن 25 سالگی افزایش می یابد، اما امکان بروز آن در هر سنی وجود دارد.
درمان سلولیت
چندین روش برای درمان سلولیت پیشنهاد شده است، اما هنوز هیچ یک از آنها با تحقیقات علمی تایید نشده است. آکادمی پوست آمریکا (AAD) تکنیک های خاصی را معرفی کرده است که ممکن است با شکستن بندهای بافت همبند در زیر سطح پوست، به کاهش سلولیت کمک نماید. اما تحقیقات در این باره همچنان ادامه دارد.

تراپی درمانی : در این روش از یک وسیله دستی برای انتقال امواج صوتی استفاده می کنند. این روش ممکن است اثر گذار باشد، اما چندین جلسه زمان نیاز دارد.
لیزر درمانی : درمان سلولیت با لیزر ممکن است ظاهر سلولیت را برای یک سال یا بیشتر بهبود بخشد. اما بیشتر برای سلولیت های جزئی کاربرد دارد. این امر شامل قرار دادن یک پروب لیزر بسیار کوچک در زیر پوست است. در این روش لیزر شلیک می شود و بافت را شکسته می شکند. همچنین لیزر می تواند با افزایش تولید کلاژن، باعث افزایش ضخامت پوست شود. پوست ضخیم کمتر سلولیت را نمایش می دهد.
99
    کامنت بنویسید...
    آخرین مطالب یگانه سورانی
    عکس کیست مویی و تصاویر واضح از جراحی و لیزر کیست عکس بواسیر زنان، شکل هموروئید خفیف، بیرون زده و تصاویر عمل بواسیر انواع بواسیر یا هموروئید داخلی و خارجی + عکس علت پف زیر چشم و روشهای برای رفع آن جدید ترین علائم کرونا ویروس یا بیماری COVID-19 چیست؟ چه افرادی به مراقبت بیشتر در برابر ویروس کرونا نیاز دارند؟ به جای استرس راههای پیشگیری از ویروس کرونا را بخوانید! ویروس کرونا چیست؟ بررسی علائم، اخبار و درمان کرونا ویروس یا همان کووید 19 فواید قرص و آمپول نوروبیون چیست؟ بیماری وسواس فکری عملی چیست + روشهای درمان وسواس اگر این 8 خصوصیت را دارید، فردی درون گرا هستید علت پریود نشدن یا آمنوره چیست؟ رنگ ناخن سالم چیست؟ آشنایی با بیماری های ناخن بارداری در سن بالای 35 سال، خطرات و نکاتی برای تولد نوزاد سالم علت تکرر ادرار در زنان و مردان چیست؟ درمان تکرر ادرار اگزما پوستی چیست؟ علت، علائم و درمان اگزما صورت و دست ویروس جدید سارس یا ویروس چینی، کشنده ترین نوع از کرونا ویروس بیماری گال یا جرب چیست؟ نحوه درمان و روشهای انتقال در زنان و مردان عوارض کلسترول بالای خون چیست؟ درمان یا کاهش کلسترول خون بالا عوارض کلسترول بالای خون چیست؟ درمان یا کاهش کلسترول خون بال مواد مخدر ماری جوانا یا گل چیست؟ عوارض مصرف گل یا گل کشیدن روشهای برای درمان شوره سر یا مو با استفاده از گیاهان طبیعی نشانه‌ها و روش‌های درمان بیماری پوست مرغی یا کراتوزیس پیلاریس روش هایی برای درمان عفونت واژن با قرص و پماد و درمان های خانگی دمودکس چیست؟ درمان انگل دمودکس درمان قارچ ناخن دست و پا با استفاده از ضد قارچ ها سلولیت چیست؟ رفع و درمان سلولیت ران، پا و … درمان لکه های قرمز روی پوست یا بیماری روزاسه چیست؟ همه چیز درباره علائم و درمان آنفولانزا و تفاوت آن با سرماخوردگی بررسی قیمت و عوارض تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان و مادران باردار