کل مشدی شاکو احمدی  گذشته حال اینده , sabr25

کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده

 خب... نوبت نوبتی هم باشه ظاهرا نوبت ما شد...-
کل مشدی شاکو احمدی  گذشته حال اینده , sabr25

کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده

مطالب

97/05/30 23:22

پل میرزا رسول

این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل میرزا رسول در غرب شهرستان میاندوآب و در سه کیلومتری جاده میاندوآب به مهاباد، بر روی رودخانه سیمینه‌رود ساخته شده است. این پل ظاهراً توسط «میرزا رسول» در اوایل دوره قاجار ساخته شد. جهت پل شرقی‌ ـ غربی، طول آن هشتاد متر و عرض آن 60/4 متر و ارتفاع آن از بستر پل در چشمه وسطی 70/7 متر است. این پل دارای پنج دهانه با قوس‌های جناغی است. این قوس‌ها با آجر و ملاط ساروج ساخته شده است. پایه‌ آن از قلوه سنگ و سنگ‌های تراشیده سفید آهکی شکل گرفته است.

اثر دوم

پل کوسه لر

این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل کوسه لر در 10 کیلومتری شمال شرقی میاندوآب در مسیر جاده میاندوآب به شهر چهار برج در روستای کوسه لر بر روی کانالی به نام آجی گوبی که از زرینه رود منشعب است ، ساخته شده است . با توجه به نوع ساخت آن قدمت این پل به اواخر دوره قاجاریه برای ارتباط میان دو طرف کانال آب می رسد . پل کوسه لر دارای 2 پایه است که با لاشه سنگ و ملات آهک بر روی پی های نه چندان محکم استوار گشته اند پایه ها 6/1 متر عرض و 5/4 متر طول و در جهت مخالف جریان آب دارای آب شکن های مثلثی می باشند که هم اکنون بقایای آنها باقی مانده است . طول آب شکن ها حدود 1 متر و ارتفاع پایه ها و آب شکن ها از کف پل تا قسمت پایه طاقها 5/1 متر می باشد .

ساختمان پل دارای سه دهانه یا چشمه است که طول آنها 2 متر و ارتفاع آنها از کف پل 2/3 متر می باشد و با آجر و ملات آهک ساخته شده است . در حال حاضر این پل متروکه می باشد و پیشنهاد می شود پس از مرمت با همان کاربری سابق خود جهت عبور عابر پیاده استفاده شود .
99
کامنت بنویسید...
الناز بانو , sheidayeto
چهارشنبه 31 مرداد ، 23:16
من زیر این پل عکس دارم
ادامه
مهربانو  , alitahrani021
چهارشنبه 31 مرداد ، 17:19
خراب بشه هم.کسی رسیدگی نمیکنه
ادامه
آخرین مطالب کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده
میگویم سلام ، هیچکس جوابم را نمیدهد ، پس خدانگهدار... سلام آخر سلامی که به هوای خداحافظی ست ساده می گویم.... ترانه بسیار زیبای رضا صادقی به نام بی خداحافظی ترانه خداحافظی تلخ با صدای محسن چاوشی شهر بوکان اقامتگاه بومگردی اجاق سیدکریم بوکان شهرستان میان دوآب بهشت ایران (جواهرده میاندوآب)واقع درمیان چوق قورآبادوپارک... پل میرزا رسول برج شمس تبریزی بر روی مزاری منسوب به شمس تبریزی در... منطقه شکار ممنوع زرآباد در موقعیت جغرافیایی N3844... دره دانیال آدرس: ایران - آذربایجان غربی - ارومیه... کلیسای سورپ گئورک آدرس: ایران - آذربایجان غربی -... کلیسای سورپ پطروس آدرس: ایران - آذربایجان غربی -... مدرسه ۲۲ بهمن ارومیه آدرس: ایران - آذربایجان غربی... آهنگ ترکی«آناما دیمه الهی» با صدای جواد بابازاده-شباهنگ موزیک ارومیه درسوگ دریاچه ارومیه-آریا چشمه آب معدنی هفت آباد ارومیه آدرس: ایران - آذربایجان... مدرسه هدایت آدرس: ایران - آذربایجان غربی - ارومیه... روستای راژان | Rajan آدرس: ایران - آذربایجان غربی... روستای سولوک و آبشار سولوک آدرس: ایران - آذربایجان... بوداغلار اولو داغلار چشمه لی، سولو داغلار کنار کوه‌ها،... قلعه کاظم داشی آدرس: ایران - آذربایجان غربی - ارومیه...