نرم افزار اندروید کلوب
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a

بی سرزمین تر از باد

 جهان بی عشق چیزی نیست جز تکرار یک تکرار
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a

بی سرزمین تر از باد

مطالب
97/04/12 22:33

"روحانی معادلات نفتی را بهم زد"

روحانی در جمع ایرانیان مقیم سوئیس؛
امکان ندارد نفت منطقه صادر شود و نفت ایران صادر نشود / اگر توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید
----------------------------------------------------------------------------------

بیهوده نبود که ملک سلمان بعد از توییت ترامپ مبنی بر قول عربستان بر افزایش دو میلیون بشکه‌ای نفت در صدد تکذیب آن برآمد. شاه سالخورده که به‌هرحال، عاقل‌تر از همتای آمریکایی خود است؛ آنقدر تجربه دارد که بداند عواقب شوم قطع صادرات نفت ایران چیست.

_ این روحانی بود که در قلب یک کشور اروپایی ترامپ را از علت تکذیب سراسیمه گفتگوهایش با پادشاه شن‌ها آگاه ساخت. روحانی آرام و متین و با اعتمادبه‌نفسی کامل خواب آرام شاه و شاهزاده را آشفته ساخت.

_ او گفت: "امکان ندارد نفت منطقه صادر شود و نفت ایران صادر نشود". روحانی برای آنکه تیر تهدیش را درست در میان قلب سعودی بکارد، ادامه داد: "اگر می‌توانید امتحان کنید تا نتیجه‌اش را ببینید".

_ سخن درست، در زمان درست و در مکانی دقیق ابراز شد. بی‌گمان تیر روحانی بی‌هیچ خطایی به قلب هدف اصابت کرد. حالا از امروز به بعد همه معادلات نفتی ترامپ و اوپک بهم خواهد خورد.

_ اما تهدید نظامی روحانی چگونه عملی خواهد شد؟ بی‌گمان، جنگ پیش‌رو جنگ خاکی و سرزمینی و حتی هوایی و موشکی نخواهد بود. این جنگ جنگی است دریایی و متمرکز بر نفتکش‌ها.

شاید گفته شود نفتکش‌های سعودی با محافظت ناوشکن‌های آمریکایی از منطقه عبور خواهند کرد؛ اما اینگونه نبست. در این جنگ تعیین‌کننده نفتکش‌ها، سرتاسر خلیج فارس در طول نیم شبی مملو از مین‌های جانکاه دریایی خواهد شد. در جنگ مین‌ها، همه شکست خواهند خورد.

روحانی اما در قامت یک رییس‌جمهور اندیشمند در سوییس همه راه‌ها را نبست. او در جمع ایرانیان مقیم سوییس بیان داشت: "اگر با زبان احترام و منطق با ملت ایران سخن بگویید؛ می‌توانیم مشکلات را با منطق و گفتگو حل کنیم".

_ کاری که روحانی در این مقطع حساس از تاریخ ایران و در آستانه تحریم‌ها در سفر به سوییس انجام داد؛ درست همان کاری بود که از یک سیاستمدار ارجمند و دانا انتظار می‌رفت. او درشتی و نرمی را؛ منطق و آتش خشم را به هم آمیخت. آنچنان که از عاقلان و عاقبت‌اندیشان و مصلحان شایسته است.

_ در تهدید او مبالغه و بلندپروازی نبود. آگاهان نظامی همچون جیمز متیس و نیز تجربه‌داران منطقه عمق عملیاتی بودن سخن او را درمی‌یابند.

_ آنها به نیکی می‌دانند که آغشته شدن آب‌های خلیج فارس به هزاران هزار مین دریایی تا سالیان سال حتی پس از رفع بحران منطقه را در هراس نگاه خواهد داشت. بنابراین، اتاق خلوت‌های فکر حالا چه در سرزمین شن‌ها و چه در پنتاگون رسم دیگری را برخواهند انگیخت.
--------
علی آهنگر، پژوهشگر و روزنامه‌نگار حوزه انرژی راهبرد
99
کامنت بنویسید...
آخرین مطالب بی سرزمین تر از باد
فرشته ای در لباس انسان غم کهنه بی قیدم و از کار جهان فارغ مطلق، کس با من و من هم... بدون شرح! ۱۱ سپتامبر ‏بر این درد اگر بمیریم رواست. سحر سوخت تا سحرهای دیگه نسوزند... سوسن خانوم. سرنوشت جانا… بزن باران ببار از چشم من بزن باران بزن باران بزن... تا جنون فاصله‌ای نیست از اینجا که منم... به چه می اندیشی؟... به سمت پل میروم … اگر در مسیر حتی یک نفر به من لبخند... با یک آفتاب زود آب می شود... سوء تفاهم برگه طلاق را امضا کردیم و طلاق انجام شد دیگه تحمل... قاسم زندگی‌تان را پیدا کنید! خانه ملت... نون، معلم دوران راهنمایى بود.... وضع ما را ببین که چقدر بدبخت هستیم اگر پول داشته باشی، انسانها تو را خواهند شناخت.... اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می‌کند نشانه آن است... گاوهای صباح! انسانهای ضعیف انتقام میگیرند .... تا حالا کسیو دوست داشتی که حاضر باشی هر کاری براش... كیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می‌كند: كتاب هایی... دیگران را ببخش.... به عقب برنگرد پیرشدن به سن نیست...