نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب
پیروان راه فاروق أعظم , masjedenour

پیروان راه فاروق أعظم

 مسجدنور مذهب اهل بیت علیهم السلام
پیروان راه فاروق أعظم , masjedenour

پیروان راه فاروق أعظم

مطالب تصاویر 6دوستان 53
97/04/23 11:06

پیام غدیر

حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام هیچ گاه از اعلام پیام غدیر فروگذار نبودند:

اسحاق بن موسى از پدرش حضرت كاظم و او از حضرت صادق به واسطه پدران گرامش علیهم السلام نقل کرده است كه‏ حضرت أمیر المؤمنین علیه السلام در كوفه مشغول ایراد خطبه‏ اى بود كه در آخر آن فرمود: بدانید كه من از مردم به خود مردم اولویّت دارم (اشاره به کلام پیامبر صلی الله علیه و آله در غدیر خم)، و من از آن روز كه پیامبر صلی الله علیه و آله وفات یافت پیوسته مورد ظلم واقع شده‏ ام.

پس اشعث بن قیس برخاسته و گفت:
اى أمیر المؤمنین! از وقتى به كوفه آمده‏ اید در تمام خطبه‏ ها این جمله كه «من از مردم به خود مردم اولویّت دارم، ...» را گوشزد میدارید، چرا آن زمان که أبوبكر و عمر حکومت را بدست گرفتند از حق خود دفاع نکردی؟

امیرالمومنین علیه السلام ( در جواب این طعنه او) فرمودند:
اى پسر شرابخوار، سخنى پرسیدى پس جواب آن را از خود من بشنو!:
به خدا سوگند که مرا چیزی مانع از جنگیدن با آنان غیر از وفا به عهد برادرم رسول خدا صلی الله علیه و آله نبود، چرا که آن حضرت مرا خبر داده بود كه : « این امّت به زودی نسبت به تو خیانت خواهند نمود، و پیمان و وصیّت مرا درباره‏ ات نقض می نمایند، و همانا تو نسبت به من همانند هارون نسبت به موسى هستى» پس من عرض كردم: اى رسول خدا، در آن زمان وظیفه من چیست؟ فرمود: «اگر یار و یاورى یافتى به جنگ برخیز و اگر یار کافی نداشتی خون خود را حفظ و صبر كن، تا هنگامى كه مظلومانه به من ملحق گردى»... و بعد از آن (ظلم) دست دخت پیامبر و دو فرزندم حسن و حسین را گرفته و به خانه‏ هاى اهل بدر و سابقین در اسلام رفته و تضییع حقّ خود را به آنان تذكّر داده و یكایك ایشان را به یارى خود دعوت نمودم، ولى هیچ کس جز چهار نفر: سلمان، عمّار، أبوذرّ و مقداد دعوتم را اجابت نکرد، ... به خدا سوگند اگر در روز بیعت أبوبكر تنها چهل مرد یاریم می نمودند حتما به جنگ برخاسته و در راه خدا جهاد می كردم تا مشخص شود (اهل سکوت نیستم).

99
کامنت بنویسید...