نرم افزار اندروید کلوب
گروه کاتی صنعت , katigroup

گروه کاتی صنعت

گروه کاتی صنعت , katigroup

گروه کاتی صنعت

مطالب
96/09/6 10:54

شگفتی های پردازش صدا توسط مغز

در پژوهشی که اخیرا انجام شده، بیان شده است که مغز ما آنچه را که می‌شنویم، به‌صورت موج و با حساسیت به صداهایی که بین دو گوش ما رد و بدل می‌شود، پردازش می‌کند.

پژوهش‌هایی که پیش از این انجام شدند، نشان دادند که بینایی ما نیز به همین طریق، به‌صورت الگویی ریتمیک و متناوب کار می‌کند. حال شواهدی به دست آمده است که شنوایی ما هم به همین روش کار می‌کند. در واقع به‌نوعی، درک ما از جهان اطرافمان مانند سوسو زدن ستارگان است.

تیم بین‌المللی پژوهشگران این تحقیق می‌گوید که فایده‌ی ‌درکی منقطع یا متناوب از جهان این است که ما روی مهم‌ترین صداهای محیط اطرافمان تمرکز می‌کنیم. از سوی دیگر این اثر به ما کمک می‌کند تا صداها را در جهان سه‌بعدی اطرافمان جایگذاری کنیم. دیوید آلایس، از دانشگاه سیدنی استرالیا و یکی از پژوهشگران تیم می‌گوید:

ادراک شنوایی موجی شکل، پشتیبان این نظریه است که ادراک منفعل نیست. ادراک ما از جهان متناوب و نوسان‌دار است. مدت‌ها بود به این موضوع فکر می‌کردیم که حس‌ها ثابت نیستند و به‌صورت چرخه‌ای یا تابع‌هایی ریتمیک پردازش می‌شوند. این یافته‌ها تأییدی بر این تئوری هستند.
این گروه پژوهشی از یک آزمایش تشخیص نویز ساده استفاده کرد. ۲۱۰۰ آزمایش مختلف روی ۲۰ داوطلب انجام شد. پژوهشگران دریافتند که گوش‌های ما به نوبت نسبت به صداها حساس می‌شوند.

این اتفاق خیلی سریع رخ می‌دهد؛ در حدود ۶ سیکل در هر ثانیه. این زمان با زمانی که هر انسان صرف تصمیم‌گیری می‌کند، (یک‌ششم ثانیه) برابر است. پژوهشگران با به کار بردن تکنیکی به نام نظریه‌ی ‌تشخیص سیگنال نشان دادند که ادراک شنوایی و تصمیم‌گیری شنوایی هر دو به همین طریق نوسان می‌کنند. تصمیم‌گیری شنوایی مدلی است که ایجاد یک تصمیم را با جمع کردن شواهد شنیداری پردازش می‌کند.

هنوز چیزهای زیادی است که در مورد مغز نمی‌دانیم؛ اما این یافته‌ها با مشاهدات پیشین در مورد طرز کار کلی مغز، الگوهای نوسانی فعالیت که بر رفتار و تمرکز اثر می‌گذارند، مطابقت دارند.

این ادراک نوسانی به مغز کمک می‌کند تا دریابد کدام حس‌ها مهم‌تر هستند. مثلا اینکه صدای قطاری که با سرعت نزدیک می‌شود مهم‌تر است یا صدای کسی که با ما صحبت می‌کند. این امر بدین معنا است که ما تمامی انرژی شناختی خود را در جایی صرف می‌کنیم که به آن بیشتر نیاز داریم.

به همین دلیل است که بینایی و شنوایی به این شکل کار می‌کنند؛ به‌منظور تمرکز منابع مغز روی مهم‌ترین چیزها. ما به‌صورت مداوم اطلاعات جدیدی در مورد مغز به دست می‌آوریم. این اطلاعات به ما کمک می‌کند تا در مورد نحوه‌ی ‌کار مغز و تصمیم‌گیری‌های آن بیشتر بفهمیم. آلیاس می‌گوید:

مغز ماشینی بسیار پیچیده است. چیزهایی که اکنون فهمیده‌ایم، در مقابل چیزهایی که در مورد مغز نمی‌دانیم، بسیار ناچیز است. یک دهه پیش، هیچ کس نمی‌دانست که ادراک مغز مانند یک فیلم صامت قدیمی، منقطع است.
99
    کامنت بنویسید...
    آخرین مطالب گروه کاتی صنعت
    میزان درآمد تایلند از زالو بالاتر از صادرات نفت ایران پیش بینی فکر بعدی شما توسط یک نرم افزار رکورد انتقال اطلاعات کوانتومی شکسته شد تصویربرداری از حالت گربه شرودینگر برای اولین بار نظریه نسبیت و حقایقی درباره سرعت نور شناسایی مبدا انفجار رادیویی فضایی توسط دانشمندان پیش بینی آینده زمین توسط هاوکینگ نمایشگاه ces2018 امواج الکترومغناطیس شدت انتشار و کاربردها احتمال وجود یک حالت جدید از فیزیک نوین و اندازه‌گیری‌های سرن شگفتی های پردازش صدا توسط مغز راه اندازی 14 قطار با سوخت هیدروژنی در آلمان تا سال 2021 رسیدن بیت کوین به ارزش 9000 دلاری رسیدن بیت کوین به ارزش 9000 دلاری تنوع در سبک مدیریت و موفقیت در رهبری اعلام خطر 15000 دانشمند درباره آینده انسان سیلیکون ولی و چگونگی استعداد یابی استارتپ های آن اپل پارک و جزئیات آن شاهکار ذهن خلاق استیو جابز فواید ژل رویال زنبور عسل برای سلامتی 5 درس مهم درباره خواب که از سوئدی ها باید یاد بگیریم تغییرات مهم پس از قانون جدید رجیستری در بازار موبایل کشف جدید دانشمندان (برخورد دو ستاره نوترونی و در نتیجه آن تولید 100 اکتیلیون دلار طلا) با آزاده 18 سال دوست بودم .آن روز عصبانی شدم! وقتی نفس نکشید، جسدش را تکه تکه کردم و... چه خوراکی هایی کبد مردان را به خطر می اندازد؟! رونمایی از نمایشگر فوق‌العاده عریض سامسونگ مواد غذایی که شما را از مبتلا شدن به سرطان سینه نجات می دهد بالا بردن سطح حافظه کوتاه مدت با این 6 روش در پاییز با این 13 ترکیب گیاهی از سرماخوردگی خلاصی یابید رونمایی از اولین هارد دیسک 14 ترابایتی جهان توسط وسترن دیجیتال تارا و ناگفته هایی از قتل وحشتناک جوان مهابادی و دو دختر به نام کیمیا و ملیکا