نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
گروه کاتی صنعت , katigroup

گروه کاتی صنعت

گروه کاتی صنعت , katigroup

گروه کاتی صنعت

مطالب
96/07/28 18:28

کشف جدید دانشمندان (برخورد دو ستاره نوترونی و در نتیجه آن تولید 100 اکتیلیون دلار طلا)


بیش از ۴ هزار اخترشناس، روز دوشنبه شاهد برخورد دو ستاره نوترونی بودند. محل زندگی این دو ستاره، ۱۳۰ میلیون سال نوری آن‌سوتر، واقع در کهکشان «NGC 4993» است. ستاره نوترونی نتیجه برجای مانده از یک سوپرنوا یا انفجار ابرنواختری است. در واقع یک ستاره پیر که جرم بسیار بیشتری از خورشید دارد در پایان عمرش با انفجارهای عظیمی به یک ابرنواختر تبدیل میشود. در این رویداد عظیم، هسته ستاره در خود فرو میریزد و ناگهان انرژی فوق‌العاده زیادی به شکل نوترونی (یک ذره زیر اتمی) در فضا آزاد میشود.
نور حاصل از این انفجار گاهی به مدت چند هفته از مجموع نور کل ستارگان کهکشان مادر بیشتر است. ثمره این اتفاق، توده چگال و فشرده‌ای است که اصولا جنس آن از نوترون است. تصور کنید خورشید را در چند کیلومتر مربع فشرده کنید! به دلیل فشردگی بیش از حد ستاره نوترونی، جرم بسیار دیوانه‌کننده‌ای دارد طوری که یک قاشق از آن یک میلیارد تن وزن خواهد داشت.

حال وقتی دو ستاره نوترونی به یکدیگر نزدیک می‌شوند، امواج گرانشی قدرتمند آنها باعث میشود تا همانند یک زوج به هم تابیده، دور هم بچرخند. رصدخانه‌های بزرگی با شناسایی این امواج گرانشی در فاصله ۱۳۰ میلیون سال نوری فرصتی برای استقبال موج بزرگی از علاقه‌مندان نجوم برای ثبت این لحظه تاریخی فراهم آوردند.

شکار این واقعه علاوه بر اثبات نظریه گرانشی انیشتین در یافتن پاسخ سوالات دیگری مانند منشاء پیدایش عناصر ارزشمندی همچون طلا، پلاتینیوم و سایر عناصر سنگین نیز کمک کننده است. برخورد دو ستاره نوترونی باعث آزاد شدن مقادیر زیادی از این عناصر در فضا میشود که طبق محاسبات سرانگشتی انجام شده در اثر انفجار اخیر چیزی حدود ۵۰ برابر جرم زمین نقره، ۱۰۰ برابر جرم زمین طلا و ۵۰۰ برابر آن پلاتینیوم تولید شده است.

برایان متزگر، اخترفیزیکدان دانشگاه کلمبیا در مورد فرایند r که تشکیل دهنده چنین عناصر سنگینی است، چنین میگوید:

«همزمان با حرکت ستاره‌های نوترونی به سوی یکدیگر، مقدار کمی از مواد آنها با سرعت عجیبی به فضا پرتاب میشوند. این ماده نوترونی بسیار داغ و پر جنب و جوش است و در حین حرکت با برخورد نوترونها، اتمهای بسیار بزرگی تشکیل میشوند که به دلیل ناپایداری به اتمهای کوچکتری مثل پلاتینیوم، طلا، نقره و حتی ید(همان ماده تنظیم کننده متابولیسم که در بدن ما نیز وجود دارد) تبدیل می‌شوند».

تشعشعات منتشر شده از این برخورد، هزار برابر بیشتر از سوپرنوا درخشندگی دارد و از این رو متزگر با عبارت کیلونوا از آن یاد میکند. در رآکتورهای هسته‌ای نیز با چنین فرایندی اتمهای جدید مورد نیاز برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای تولید میشوند. اما چنین کاری در مقیاس کیهانی بسیار دیدنی است. طبق گفته متزگر، تخمین ارزش طلای حاصل از این تصادم در حدود ۱۰۰ اکتیلیون دلار (۱ با ۲۹ صفر بعد از آن) است.

99
کامنت بنویسید...
آخرین مطالب گروه کاتی صنعت
میزان درآمد تایلند از زالو بالاتر از صادرات نفت ایران پیش بینی فکر بعدی شما توسط یک نرم افزار رکورد انتقال اطلاعات کوانتومی شکسته شد تصویربرداری از حالت گربه شرودینگر برای اولین بار نظریه نسبیت و حقایقی درباره سرعت نور شناسایی مبدا انفجار رادیویی فضایی توسط دانشمندان پیش بینی آینده زمین توسط هاوکینگ نمایشگاه ces2018 امواج الکترومغناطیس شدت انتشار و کاربردها احتمال وجود یک حالت جدید از فیزیک نوین و اندازه‌گیری‌های سرن شگفتی های پردازش صدا توسط مغز راه اندازی 14 قطار با سوخت هیدروژنی در آلمان تا سال 2021 رسیدن بیت کوین به ارزش 9000 دلاری رسیدن بیت کوین به ارزش 9000 دلاری تنوع در سبک مدیریت و موفقیت در رهبری اعلام خطر 15000 دانشمند درباره آینده انسان سیلیکون ولی و چگونگی استعداد یابی استارتپ های آن اپل پارک و جزئیات آن شاهکار ذهن خلاق استیو جابز فواید ژل رویال زنبور عسل برای سلامتی 5 درس مهم درباره خواب که از سوئدی ها باید یاد بگیریم تغییرات مهم پس از قانون جدید رجیستری در بازار موبایل کشف جدید دانشمندان (برخورد دو ستاره نوترونی و در نتیجه آن تولید 100 اکتیلیون دلار طلا) با آزاده 18 سال دوست بودم .آن روز عصبانی شدم! وقتی نفس نکشید، جسدش را تکه تکه کردم و... چه خوراکی هایی کبد مردان را به خطر می اندازد؟! رونمایی از نمایشگر فوق‌العاده عریض سامسونگ مواد غذایی که شما را از مبتلا شدن به سرطان سینه نجات می دهد بالا بردن سطح حافظه کوتاه مدت با این 6 روش در پاییز با این 13 ترکیب گیاهی از سرماخوردگی خلاصی یابید رونمایی از اولین هارد دیسک 14 ترابایتی جهان توسط وسترن دیجیتال تارا و ناگفته هایی از قتل وحشتناک جوان مهابادی و دو دختر به نام کیمیا و ملیکا