نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
عادل  لطفی , garcrod

عادل لطفی

 همیشه قطعی ترین راه برای موفقیت آن است كه از یك بار بیشتر تلاش كنی.      
عادل  لطفی , garcrod

عادل لطفی

مطالب
91/07/23 10:32

جایـگاه پـول ایران در میـان کشـورهای منطقـه؛ جایـگاه...

جایـگاه پـول ایران در میـان کشـورهای منطقـه؛
جایـگاه پـول ایران در میـان کشـورهای منطقـه؛

پـول ایـران چقـدر پرستیـژ دارد؟


گروه اقتصادی - ارزی: پول ایران طی ماه‌های اخیر سقوطی بی‌سابقه را تجربه کرده است. چراکه روند افزایش قیمت‌ها به صورتی بوده است که حتی فعالان بازار و معامله‌کنندگان ارز که طی ماه‌های گذشته به شدت نسبت به تغییرات بازار حساس شده و سرمایه‌های خود را به این سمت هدایت کرده بودند از روند افزایش قیمت‌ها تعجب زده‌اند و عدم خرید ارز از سوی آنها در شرایط کنونی نشان‌دهنده غیر قابل انتظار بودن وضعیت فعلی است.

به گزارش قانون: هر چند طی سال‌های گذشته پول ایران در رده بندی‌ها در ذیل جدول پول‌های قدرتمند در جهان و حتی منطقه و در میان همسایگان قرار می‌گرفت اما با افزایش قابل توجه قیمت دلار و سقوط ارزش ریال این روند تشدید شده و پول ایران به یکی از کم ارزش‌ترین پول‌های جهان تبدیل شده است. بر اساس این گزارش قیمت هر دلار آمریکا دیروز در بازار به بیش از 3500 تومان رسید.

هر چند بانک مرکزی طی روزهای اخیر واکنش‌هایی نسبت به وضعیت نامساعد بازار ارز نشان داده و از شکستن مقاومت این بازار سخن به میان آورده است اما با این حال روند افزایش قیمت‌ها نشان‌دهنده بی تاثیری اظهارنظرهای مدیران در این حوزه است.

ورود سرمایه‌های خرد به بازار ارز ایران سبب شده است التهاب در بازار به دلیل رشد تقاضا افزایش یابد. بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد برای حفظ قدرت خرید پولشان نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار ارز اقدام می‌کنند تا با کاهش مداوم ارزش ریال متضرر نشوند. برخی کارشناسان معتقدند تلاش مردم برای حفظ ارزش پولشان در چنین شرایطی می‌تواند به روند بحرانی بازار دامن بزند.

به گزارش خبرنگار قانون، بازار لوازم خانگی و صوتی و تصویری که از چند هفته پیش زیر سایه افزایش قیمت دلار با کاهی قابل توجه خرید و فروش مواجه شده است، امروز کاملا فروش کالاهای خود را متوقف کرده و برخی فروشندگان با استناد به اینکه دلار قیمت ندارد از فروش کالاهایشان خودداری می‌کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد پول همسایگان ایران از ایران قدرتمند تر است و حتی افغانی و دینار عراق که دو کشور جنگ زده هستند ارزش بیشتری در برابر پول ایران دارند. بر این اساس ارزش افغانی و دینار عراق طی یک سال گذشته به شدت افزایش یافته است.
در شهریور ماه سال گذشته هر افغانی 23 تومان قیمت داشت اما در حال حاضر قیمت هر افغانی به 45 تومان رسیده است. به این ترتیب پول ایران در برابر پول افغانستان کاهشی دو برابری را تجربه کرده است.
در میان کشورهای منطقه دینار کویت قدرتمندترین واحد پول محسوب می‌شود اما با این حال واحدهای پولی که توان چندانی در بازارهای جهانی ندارند نیز از پول ایران ارزش بیشتری دارند. به عنوان مثال ریال ایران در برابر درام ارمنستان ارزش کمتری دارد و یک درام ارمنستان که تا اوایل مهرماه با 5 تومان ایران مبادله می‌شد این روزها با هشت تومان یا هشتاد ریال معامله می‌شود و همین وضعیت نشان دهنده کاهش ارزش پول ایران در برابر درام ارمنستان است. همزمان با رشد قیمت دلار در بازار ایران، قیمت سایر ارزها نیز روند روبه رشدی را تجربه می‌کنند.

جدول زیر نشان دهنده نرخ برابری پول ایران با پول برخی کشورهای منطقه است. قیمت‌ها به ریال که واحد رسمی پول ایران است درج شده است.قیمت دلار و سکه در روزی که
احمدی نژاد رئیس جمهور شد، چقدر بود؟!
در طول این سال ها، دلار 4 و سکه 14 برابر افزایش یافته است که در نوع خود رکوردی عجیب محسوب می شود !

به نقل از عصرایران: قیمت دلار در سال 1384 زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت، 902 تومان بود و اینک (شامگاه یازدهم مهر) به مرز 3600 تومان رسیده است!
این اعداد نشان می دهند دلار در این سال ها حدود 4 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است.

همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "در حراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 330 هزار تومان است که بر این اساس، افزایشی قریب به 14 برابری را نشان می دهد.

به گزارش جهان: در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد. این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.

بر اساس این گزارش، پزو کلمبیا با نرخ برابری ۱,۸۹۶ و واحد پول کره جنوبی با نرخ برابری ۱,۱۷۲ سومین واحد پول بی ارزش جهان در برابر دلار میباشد. بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است. گفتنی است حفظ ارزش پول ملی مهمترین وظیفه بانک مرکزی است.

به گزارش مهر: همزمان با نوسانات شدید نرخ ارز در بازار تهران، قیمت هر ریال عربستان هم در مدینه منوره به یکهزار تومان افزایش یافته که این موضوع منجر به کاهش قدرت خرید زائران ایرانی و نگرانی فروشندگان کالاها در این شهر شده است. همزمان با نوسانات شدید قیمت ارز در ایران، افزایش غیرمنتظره "ریال عربستان" زائران ایرانی را در مکه و مدینه منوره غافلگیر کرده است.

در روزهای اخیر و با ورود تعداد قابل توجه‌ای از زائران ایرانی به مدینه منوره، قیمت هر ریال عربستان در بازارهای رسمی و غیر رسمی تا مرز یکهزار تومان افزایش یافته است. این در حالی است که در مراسم حج سال گذشته هر ریال عربستان حدود ۳۵۰ تومان ارزش داشت و خرید با ریال عربستان برای زائران ایرانی دارای صرفه اقتصادی بالایی بود. با این وجود، در سالجاری با افزایش ۳ برابری قیمت هر ریال عریستان سعودی در مقایسه با سال گذشته، قدرت خرید زائران ایرانی به شدت کاهش یافته است.
پول ملی و جریحه دار شدن غرور ایرانیان


عصرایران ؛ جعفر محمدی: امروز خبر رسید که قیمت ریال عربستان، 10 هزار ریال ایران شد ؛ یعنی باید 10000 ریال ایران داد تا 1 ریال عربستان گرفت!* به مباحث اقتصادی این قیمت کاری ندارم و اینکه چه عواملی باعث افت شدید ارزش پول ملی شده است؟ (که البته این موضوع جای بحث فراوان دارد) ؛ آنچه در این نوشتار کوتاه می خواهم بدان اشاره کنم، سرافکندگی ملی ما ایرانیان در برابر ملل دیگر است در خصوص ارزش پول های ملی.

اکنون حاجیان ایرانی در عربستان هستند و روند عزیمت شان به حج تمتع همچنان ادامه دارد. آیا این افراد که خیلی هایشان اصلاً در قید و بند دلار و ریال و ارز و سکه هم نیستند، هنگام تبادل ارزها، وقتی متوجه می شوند که ریال کشورشان یک ده هزارم ریال عربستان می ارزد احساس سرافکندگی نخواهند کرد؟ آیا سقوط بی رویه ارزش پول ملی، گذشته از همه آسیب هایی که دارد، غرور ملی ایرانیان را نیز جریحه دار نمی کند؟!

آیا شرم آور نیست که دینار کویت ، 10 هزار تومان باشد؟ یا برای گرفتن یک لیره ترک ، 1800 تومان باید پرداخت یا یک رینگیت 1090 تومان بیارزد یا هر افغانی افغانستان ، 480 برابر ریال ایران ارزش داشته باشد؟!

دوستی که اخیراً از یک سفر خارجی بازگشته است تعریف می کرد که وقتی می خواست از مغازه ای خرید کند، برای این که بداند قیمت کالای مورد نظر، به ریال چقدر می شود، از ماشین حساب فروشگاه استفاده کرد و بعد از تبدیل قیمت به ریال، عددی با کلی صفر بر صفحه آن ظاهر شد.

متصدی فروشگاه که گویا چیز شگفت انگیزی را دیده بود، همکارش را صدا کرد که "بیا و ببین پول این ها چقدر بی ارزش است که در برابر پول ما به عددی با این همه صفر تبدیل شد" و درست در همان حالی که می خندیدند از من پرسید: شما از کدام کشور آمده اید؟!

هر ایرانی وطن دوستی می تواند حال آن هموطن را در آن لحظه حدس بزند ...

مسوولان بفهمند که ارزش پول ملی، فقط یک ارزش اقتصادی صرف نیست، یک ارزش ملی هم هست، مانند خیلی از ارزش هایی که مدعیان ارزشگرایی، از آنها دم می زنند.

*قیمت ها در این مطلب، مربوط به زمان نگارش است و با توجه به بالا و پایین رفتن مداوم قیمت ها، نهایی نیستند.

به گزارش تعامل: بیشتر تیتر خبرگزاری های دنیا امروز درباره سقوط وحشتناک ارزش ریال ایران است. کاهش 6 درصدی ارزش پول ملی ایران طی یک روز! وقتی دزدان دریایی سومالی در فقدان دولت مرکزی بهتر از دولتمردان ایرانی؛ ارزش پول ملی خود را حفظ می کنند.واکنش آمریکا به سقوط ارزش ریال در ایران
خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد کاهش ارزش ریال به معنای موفقیت فشارهای بین‌المللی و شدیدترین تحریم‌هایی است که جامعه بین‌المللی تاکنون علیه ایران اعمال کرده است.

"ویکتوریا نولاند" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه مدعی شد: از دیدگاه ما، کاهش ارزش ریال نشان‌دهنده موفقیت فوق‌العاده فشار بین‌المللی است که ما بر اقتصاد ایران وارد کرده‌ایم. ایران تحت فشار زیادی قرار دارد.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: ایران به شدت از سیستم مالی جهانی دور شده و بخش اعظم نفت ایران از بازار خارج شده است. پول رایج ایران سقوط کرده و شرکت‌ها در سراسر جهان از معامله با شرکت‌های ایرانی خودداری می‌کنند. این‌ها، شدیدترین تحریم‌هایی است که جامعه بین‌المللی اعمال کرده و این تحریم‌ها برای وادار کردن ایران برای توجه کردن به اهمیت توقف فعالیت‌های هسته‌ای این کشور بسیار حائز اهمیت است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: فکر نمی‌کنیم اگر ایران تحت فشار قرار نگیرد، پای میز مذاکره با 1+5 حاضر شود. برخی مقامات پس از مذاکرات هفته گذشته در سازمان ملل، گفتند، اتحادیه اروپا و آمریکا اکنون در حال بررسی تشدید تحریم‌ها هستند و در عین حال به دنبال منصرف کردن اسرائیل از حمله به ایران هستند.

اتحادیه اروپا اولین گروهی است که قصد دارد تحریم‌ها علیه ایران را افزایش دهد. یک دیپلمات غربی نزدیک به مذاکرات 1+5 با ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: گام بعدی که بر می‌داریم تشدید تحریم‌هاست.

طی هفته‌های اخیر افزایش افسارگسیخته نرخ ارز و به بیان دیگر کاهش ارزش پول ملی علاوه بر آنکه بازار پر التهاب و بی ثبات کالا و خدمات را پدید آورده، با دامن زدن به گرانی‌های وحشتناک مردم را دچار مشکلات جدی ساخته است. این درحالیست که بازار پر التهاب ارز موجب نگرانی‌های جدی برای مردم شده و گرانی‌های ناشی از آن بر دوش مردم سنگینی می‌کند.
جا دارد به دولتمردان عزیز به خاطر این پیروزی ها و دستاوردهایی اینچنین درخشان؛ تبریک و خدا قوت بگوییم.

عکس العمل دلار در زمان مشاهده قیمتش در ایران :


99
    کامنت بنویسید...
    آخرین مطالب عادل لطفی
    خانـه شگفت انگیـز یـک هنرمنـد ونیـزی خانـه شگفت انگیـز... شیـراز در بیـن برتـرین مراکـز خریـد جـهان شیـراز... ازدواج همـزمان ۳۵۰۰ زوج جـوان از سراسر دنیـا !... نـگاهی به محصـولات اپـل در سـال 2013 نـگاهی به محصـولات... جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی جمـلاتی الـهام بخـش... ایـران قهرمـان جام جهانـی کشتـی آزاد 2013 شـد افتـخاری... انـدرزهایی زیبا از دانشمنـد بزرگ آلبـرت اینـشتیـن... همسـریابی چیـنی ها با بنـد رخـت !... به سـوی او قـدمی برداریـم .... جدیـدترین تصاویـر فضـایی منتـشر شـده از نـاسا جدیـدترین... نکاتی مفیـد برای افزایـش طـول عمـر باطـری موبایـل... ستـارگان محبـوب سینـمای ایران چـرا نیـستند ؟... معمـاری های دیـدنی در سراسـر جـهان معمـاری های دیـدنی... اینتـرنت در اینـجا زنـدگی می‌کنـد !... گریـم ‌های مانـدگار سینمـای ایـران !... سـوژه هایی جـذاب از هنـر نـقاشی خیـابانی سـوژه هایی... روایـت یک زن ایـرلندی از مـوج سـواری در ایـران روایـت... پاتـوق میلیـونی فلامینـگوهای زیبـا اینـجاست !... تـماشای این تصاویـر دیـدنی را از دسـت ندهیـد تـماشای... چیـن کشوری رکـوردشکن، عجیـب، جنـجالی  چیـن کشوری... به سـوی او قـدمی برداریـم .... تصاویـر کمیـاب و منتـخب از هنـرمندان پیـشکسوت ایـران... زنـدگی واقـعی شخصیـت های کارتـونی دیـزنی زنـدگی واقـعی... حرکاتـی از شـجاع تریـن دختـر در جـهان حرکاتـی از... سوژه های جـالب و دیـدنی از شـکار لحـظه ها سوژه های... عکسهای رنـگی و نـایاب از هیتـلر و دوران نـازی ها... تصاویـری از دفتـر شـرکت بی‌بی‌سی در لنـدن تصاویـری... خـودروها در این یـکسال چـقدر گـران شـدند ؟... ابوالفـضل پورعـرب، هنـرمندی که زود شکستـه شد !... جایـگاه پـول ایران در میـان کشـورهای منطقـه؛ جایـگاه...