نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب
یاشار رحمانی , daryush1360

یاشار رحمانی

 کاری ندارمت که کجایی،چه میکنی...بی عشق سرمکن که دلت پیرمیشود...قیصرامین پور
یاشار رحمانی , daryush1360

یاشار رحمانی

مطالب تصاویر 285
94/12/16 19:00

من "زن" صدای گنگ تاریخ ام!...

من "زن" صدای گنگ تاریخ ام!

هشت مارس، روز جهانی زن فرا میرسد. جنبش آزادی زن و مانند هر سال در آستانه 8 مارس یکبار دیگر تعهد خود را به مبارزه برای آزادی بی قید و شرط زن و برابری کامل و واقعی زن و مرد اعلام میکند. گرامیداشت 8 مارس و اعلام تعهد جهانی به امر آزادی زن در آستانه این روز به یک سنت پایدار رادیکال در جهان بدل شده است. دو سال پیش دنیا صدمین سالگرد 8 مارس را گرامی داشت و اکنون در بحران جهانی سرمایه داری، موقعیت میلیون ها زن در شرایط خطیر تر و وخیم تری قرار گرفته است.
باز هم زن سرنوشتش را ورق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زند! روزهای تاریخی همراه با مناسبت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که بر خود دارند یکی پس از دیگری از راه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند و خود را با نخوت، به رخ دیگر روزها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشند. مناسبت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها،و گرامی داشت های همچو روزهای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌... روز معل، روز کارگر، روز دا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشجو،... و بالاخره کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کم نزدیک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوم! روز بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داشت "اون مردی بزرگ " و "اون قهرمان کشور" ؛ خیلی نزدیک می شوم... روز درخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کاری؛... پس کجا ثبت شده این روز؟ چرا اسمی، یادی، و نشانی از این روز در تقویم و در تاریخ زندگی مان نیست، یعنی کجاست؟ مگر ممکن است روزی به این مهمی با پیشینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای غیر قابل انکار، به همین سادگی فراموش شود؟.

صدایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید: من روز تاریخی نیمی از دنیا هستم، این جا مهجور مانده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام... این جا دیگر چه جایی است که در صفحات نشریه های امروز نیست ...." من "زن" نقاشی گم شده ی این جهانم " من کودک یتیم و اسیرم که نه این دنیا پدر و مادرم شد و نه این زمانه.

"جنسم" را کنار می گذارم به تاریخ نگاه می کنم و با صدای بلند خطاب اش می کنم و می گویم: بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انصافی است نه تنها مهجور نماندی بلکه زنان در سراسر جهان تو را می شناسند و تلاش می کنند تا هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوایی خود را با پاسداشت از "روز جهانی زن" به خواهری جهانی پیوند زنند، برای کاستن دردها و تبعیض ها، همان درد مشترک که زاده حاکمیت پدرسالار و قوانین تبعیض آمیزند!

آنچه امروز پس از گذشت یک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌صد چند سال، زنان سراسر جهان را وا می دارد که پاسدار این روز باشند نه فقط خود این روز فرخنده بلکه آرزوی تاریخی برای خواستن "روزی" از آن خود و "فضایی" از آن خود است، و این روز محور و انگیزۀ بسیار قوی، فرامرزی و فراعقیدتی است برای فریاد مشترک جهانی به منظور رسیدن به همبستگی، برابری و رفع ظلم و خشونت و بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌عدالتی !

سخن بر سر این روز و آن روز در ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تاریخ مان رسمی نیست بلکه سخن بر سر نابرابری و تبعیض است و این روز سمبل خواسته زنانی است که در دیروز نمانده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و خواستار تغییراند! آنها کار می خواهند، حقوق برابر، زندگی انسانی و عادلانه می خواهند تا از این رهگذر، به عنوان یک انسان کامل شناخته شوند و بتوانند از حقوق شهروندی و مدنی جهان، بهره بگیرند.
99
کامنت بنویسید...
نازی مددی , noot
شنبه 29 آبان ، 15:03
+
ادامه
سـلوت ارامش , s.salvat50
دوشنبه 24 آبان ، 17:07
لایک
ادامه
  , asoikord
یکشنبه 23 آبان ، 13:02
زنده باد شیر زنان ایران زمین
ادامه
نازنین مقنی , asireshhg
شنبه 22 آبان ، 15:41
لایککککککک درودبرزنان
ادامه
نیما نجفی , yosemitsam
شنبه 22 آبان ، 10:50
ایول!!!
ادامه
تمنای وصال , mamhastim
جمعه 21 آبان ، 19:53
لااااایک
ادامه
الهام امیری , optima2014
جمعه 21 آبان ، 15:14
like ...
ادامه
ک ا و ه   , ma28
جمعه 21 آبان ، 11:00
زنده باد صدای گنگ تاریخ.. منم هم طرفداری برابری زن و مرد هستم
ادامه
آریا م , mhedi3156
پنجشنبه 20 آبان ، 01:48
لایک
ادامه
مجتبی روشنی , mogtaba95
چهارشنبه 19 آبان ، 09:35
+
ادامه
کامی  , kamidaf
چهارشنبه 19 آبان ، 09:09
درود بر شرفشان
ادامه
یاس   , ali....momin
دوشنبه 17 آبان ، 19:29
اینا زن نیستن یه مرد واقعی هستن درود به شرفشون زنها و دخترهای با غیرت کوردی هستن
ادامه
ابی باصفا , taymaz1390
دوشنبه 17 آبان ، 13:57
ما به تاریخ غربیا کاری نداریم تاریخ خودمون رو نگاه میکنیم و روز زن هم جشن میگیریم البته زنش رو نداریم بهر حال به تاریخ فارسی مینوشتی خیلی بهتر بود.ولی تو هر کشوری به مردمش ظلم میشه مطمعن باشین همینجوری ولی تو بعضی کشورا زیاد ظلم میشه از جمله ایران یکیشون هست.
ادامه
سکوت همراه , rahim58
دوشنبه 17 آبان ، 12:09
3لاااااااااااااام
ادامه
سعید گلچین , gol_chin
دوشنبه 17 آبان ، 11:58
لایک
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
یکشنبه 16 آبان ، 14:14
درودبانو
ادامه
فاطمه  ذوالفقاری , kazhalbanooo
یکشنبه 16 آبان ، 12:59
بسار عالی سپاس ازپس خوبتون
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
چهارشنبه 12 آبان ، 21:58
سپاس دوستان خوب
ادامه
آخرین مطالب یاشار رحمانی
ماسال تالش گیلان گرچه می‌گفتند و می‌گفتم شب بلند و زندگی در واپسینِ... . من اگر کافر و بی دین و خرابم؛ به تو چه؟؟؟ من اگر... نان خوشمزه کشتاگیلان. تالش گیلان ییلاق شکردشت تالش گیلان سلام می کنم به بی صبری ، به بغض ، به باران به بیم... به هرکه عشـق به من می دهد  سلام سلام می کنم به چراغ... دریغا که حرمتِ نان، بیشتر است، از انسان.... زندگی به امواج دریا مانند است چیزی به ساحل می برد... بدون متن دستهایمان خالی نیست چرا که هنوز هم میشود با تنور... مرگ را پروای آن نیست که به انگیزه ای اندیشد زندگی... چرا مردهای خوش قلب، تنها هستند دو سنگ صبور معروف... بدون متن به آنهایی كه دوستشان دارید بی بهانه بگویید: دوســتت... تنور دلت که گرم باشد نان مهربانی‌اش را می‌خوری هر... در این خاک در این خاک در این مزرعه پاک بجز " مهر... تا به حال طعم بی خیالی را چشیده ای؟... گاهی دلم هیچ چیز نمیخواهد جز گپ ریز ریز با مادرم... بارش اولین برف پاییزی درگردنه حیران آستار.... بدون متن آﻣﺪم اﻣﺸﺐ ﺑﻪ ﻣﯿﺨﺎﻧﻪ ﺗﻤﻨﺎﯾﺖ ﮐﻨﻢ/ ﻣﯽ ﻧﻤﯿﺨﻮاﻫﻢ ﺑﯿﺎ ﺳﺎﻗﯽ... بدون متن بدون متن من "زن" صدای گنگ تاریخ ام!... اینجا هیچ کوچه ای به نام هیچ زنی نیست و هیچ خیابانی... رهبر ارکستر زندگی خود بودن مقاومت و بردباری چیست؟... اگر می دانستم عُمر گلهای چارقدت از تو بیشتر است وقت... هنوز گل هایت را , لای دفترم دارم دلتنگت که می شوم...