نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
علی ولی خان , aghaye_azad

علی ولی خان

 اونهای که قصد مشاوره  و روانشناسی دارن لطفا به ایدی @Ravakvainovin  تو تلگرام پیام بدن .
علی ولی خان , aghaye_azad

علی ولی خان

مطالب تصاویر 10
99/04/1 13:36

انسانها در حالت جمعی، خطر بحرانها را زیاد جدی نمی‌گیرند

اجتماعی بودن انسان، قابلیت مفید و مطمئنی است ولی به نظر می رسد هر چه یک گروه بزرگتر باشد واکنش شان در برابر بحران یا وضعیت خطرناک، کندتر است.

شیوع ممتد و مداوم کرونا نشان داد با وجود خطرات واقعی، متقاعد ساختن آدمها و جوامع برای واکنش جدی ترخیلی سخت است. انسانها بر اساس خطای ذهنی و روانی، چون خطر شیوع کرونا را یک خطر همگانی و عمومی می بینند صدمه آن را به طور فردی، کمتر حس می کنند.

این تحقیق روانشناسانه جدید یک گروه ۲۵۰۰ نفری را در ۱۰۸ گروه کوچک و بزرگ تقسیم کرده است و با ایجاد انواع سناریوهای بحران و خطر، متوجه شده است هر چه گروه بزرگتی با هم در تماس باشند شانس واکنش شان به اتفاق مخرب، کمتر است.
به عبارت دیگر، تماس و گفتگو و حس حمایت درون گروهی از خطر یک واقعه می کاهد. ادمها وقتی درون جمع هستند ضمن پناه بردن به امکان حمایت جمع، آنها را در معرض صدمات بیشتر قرار می دهد.

تلقین شخصی از اینکه هر فرد اگر تنها باشد وضع نامطمئن تری دارد باعث می شود افراد در درون جمع احساس اطمینان کاذب و نسنجیده برای خود ایجاد کنند و واکنش لازم به خطرات نشان ندهند.

آدمها به طور کلی وقتی در جمع هستند احساس خوشبینی شان بیشتر می شود. تمایل بیشتری به وضع همیشگی و معمول دارند و انگیزه شان برای ریسک و تغییر کمتر است.

تحقیقات جانبی مربوط به « ناظر بیطرف در جمع» نشان می دهد مشاهده یک اتفاق خطرناک، در بین افراد تنها یا جمع با هم فرق دارد. انسان تنها وقتی ناظر حمله یک نفر به یک نفر دیگر است تمایل بیشتری برای دخالت دارد. ولی اگر همان فرد ناظر خطر یا تهدید به یک نفر در مثلا فروشگاه یا معبر عمومی باشد شانس واکنش و دخالتش، کمتر است.

یکی از دلایل اصلی برای جدی شدن هشدار گرمایش و آلودگی سیاره ما هم در همین اشتباه و محاسبه ذهنی و روانی انسان ها است. آدمها فکر می کنند خطری که سیاره ما را تهدید می کند در درجه اول یک خطر عمومی است و برای همین افراد تمایل بیشتری دارند که آن را انکار یا نادیده بگیرند چون خطر مورد نظر فردی و شخصی به نظر نمی رسد.
99
کامنت بنویسید...
آخرین مطالب علی ولی خان
راه های ایجاد آرامش : چگونه به او در ۱۵ دقیقه، ارگاسم دهید ؟ زنان چه نفعی از ارگاسم می برند ؟ مزایای پورنوگرافی در دوران کرونا به هفت دلیل باید خواب‌های‌مان را تفسیر کنیم ویژگی های یک روانشناس خوب چیست رابطه فرد سرویس دهنده و فرد خودخواه نشانه های افسردگی در مردان لذت سکس مثل لذت دعا و نیایش است دو اعتقاد شخصی که باعث افسردگی می شوند فروید و سه شخصیت درونی انسان لیست کج‌فهمی های مغز انسان کابوس و رویا، بازی خیالی مغز ما مشخصات آدم‌های خیلی حساس سه تفاوت بین آدم مغرور و فرد با وقار آقایان، چرا مجردید؟ خصلت‌های « بدجنسی» در بعضی آدم‌ها چهار نوع دروغ The Spotlight Effect – فکر می کنید همه به شما چشم دوخته اند لازم نیست همه را همیشه راضی نگه داریم سه خاصیت انسانی که زندگی را دشوار می سازد هفت رفتاری که آدم های با اعتماد به نفس انجام نمی دهند مهمترین سوال زندگی چیست چرا مردان از وابستگی عاطفی می‌ترسند شش نظریه روانشناسی در باره انگیزه و تلاش فردی آدم‌های خردمند، تنها نمی‌شوند افسردگی با ماسک لبخند ۹۹ درصد افکار درون مغز ما بیفایده به ذهن ما هجوم می‌آورند رابطه بین نشخوار ذهنی و افسردگی ! 25 رفتار ممنوعه در زندگی که ارزش هدر رفتن زمان شما را ندارند