نرم افزار اندروید کلوب
علی ولی خان , aghaye_azad

علی ولی خان

 لطفا اونهایی که دنبال تبلیغات هستن و یا فقط فالوئر میخوان درخواست دوستی ندن
علی ولی خان , aghaye_azad

علی ولی خان

مطالب تصاویر 10
98/07/28 01:08

کارل یونگ و چهار الگوی انسانی

کارل یونگ روانکاو معروف سوییسی معتقد است همانطور که ما انواع قابلیت های فیزیکی و غرایز را از اجدادمان به ارث می بریم، روح و روان و نیت ها و خصوصیات آنها نیز به ما منتقل می شود.

به نظر یونگ، ما انسانها بدون اینکه متوجه باشیم از یک انبار بزرگ اخلاق، رفتار، تجربه و حتی شکست ها و ترس های اجدادمان تاثیر می گیریم. انبار مشترکی که آن را « ناخودآگاه جمعی» می نامد.

بر همین اساس، کارل یونگ چهار الگوی ارثی رفتار انسانی را شرح می دهد که برای رشد شخصیت و روان خودمان استفاده می کنیم.

چهار الگوی اصلی یونگ یعنی « پرسونا، آنیما و آنیموس، سایه و خود» در حقیقت حاصل تجربه و دانش طولانی مدت نژاد بشر است. همه خاطرات و تجربیات و اطلاعات بشر که مدام افزوده می شود و به نسل بعدی منتقل می شود.

یونگ می گوید هویت یک نوزاد مثل یک تخته سیاه دست نخورده نیست که فقط از اول زندگی بر آن نوشته می شود، به نظر او انسانها با انواع مدل های شخصیتی و هویتی و رفتاری که از اجداد انسانی به ارث برده اند متولد می شوند.

چهار کهن الگوی اساسی بشر عبارتند از :

۱- شخصیتی که دوست داریم از خودمان بروز دهیم – The persona

در هر جامعه، فرهنگ و مذهب و اخلاقی وجود دارد که اغلب ما انسانها با آنها کنار می آییم و سعی می کنیم خودمان را شبیه و همراه آنها بسازیم. برای این کار به تمناهای منفی درون خودمان، مهار می زنیم.

۲- شخصیتی که دوست داریم در سایه نگه داریم – The shadow

هر آنچه که فکر می کنیم درست نیست و نباید قابل دسترس باشد. هر نوع امیال جنسی یا هر نوع شناخت در باره ضعف های خودمان یا همه غفلت ها و کم آوردن های زندگی، جزو الگوی سایه است. این بخش از هویت و شخصیت را نمی پسندیم چون نمی خواهیم کینه توز، حسود، طمعکار و بوالهوس باشیم.

۳- قدرت زنانه و ظرافت مردانه – The anima/animus

یونگ معتقد است زن بودن یا مرد بودن یک هویت ثابت انسان نیست و مثلا هر مرد یک بخش زنانه و هر زن هم یک بخش مردان در خود دارد. حتی هر دو جنس از هورمون های دیگری، در بدن خود دارند. جوامع بشری به طور سنتی مردان و زنان را به حالت های مجزای زنانه یا مردانه سوق داده اند. در صورتی که یونگ می گوید بهتر است بپذیریم در وجود هر زن یا مرد، جنس مخالف وجود دارد که باید کشف و توسعه یابد.

۴- خود الگویی – The self

همه وجود ما مدام در حال تلاش است تا به یک تعریف همه جانبه از « خود» برسد. هویتی که ترکیبی از ناخوادگاه جمعی و شخصی ما است. وقتی این قابلیت ایجاد شود ما رشد می کنیم و به خرد و شعور بیشتر دست می یابیم.
99
کامنت بنویسید...
آخرین مطالب علی ولی خان
قاطی کردن کلوب عاشقانه .... مردان را از « تنهایی» نترسانید شش خصلت افرادی که در کودکی نادیده گرفته‌شدند ...... چرا درک ویروس کرونا آسان نیست شغل مردان ۱۰ برابر مرگبارتر است چگونه تشویش ناشی از بیماری کرونا را کاهش دهیم آیا افسردگی مسری است تلقی نادرست بزرگسالان از نیاز عاطفی آدم‌های فرادیوانه را ببینیم سن عاطفی چیست دو نحوه روبرو شدن با استرس‌ به ۵ دلیل، افراد از معذرت‌خواهی گریزانند پنج تکنیک برای افزایش هوش عاطفی ده کلک بی‌ضرر که باعث محبوبیت‌تان می‌شود پاسخ روانشناسی در باره اینکه چرا ما می‌خندیم ترس از شادی و خوشبختی هوش عاطفی نمی‌گذارد مرتکب این ۴ رفتار شوید یافته جدید محققان در خصوص تاثیر مخرب ویروس کرونا بر مغز کارل یونگ و چهار الگوی انسانی هیپنوتیسم چیست و چه برداشت‌های غلط در باره آن وجود دارد ؟ انواع افراد خودشیفته نارسیسیست تاثیر وضعیت یک اجتماع در ایجاد کابوس و رویا پنج خصوصیت برونگراها آیا افسردگی مسری است ؟ آدم‌های فرادیوانه را ببینیم خصوصیات افراد درونگرای بسیار حساس و مهربان دو نحوه روبرو شدن با استرس‌ سن عاطفی چیست ؟