نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
تجهیزات نظامی , tjhizat_nezami

تجهیزات نظامی

تجهیزات نظامی , tjhizat_nezami

تجهیزات نظامی

13,681نــــفــــــر
عضو شده اند
13,681نفر عضو شده اند
به کـلوب تجهیزات نظامی خوش آمدید دوستان عزیز-------------------------------------------برای حمایت از کلوب پسند و پست مجدد یادتون نره ، سپاس https://t.me/tajhizat_nezami313به کـلوب تجهیزات نظامی خوش آمدید دوستان عزیز-------------------------------------------برای حمایت از کلوب پسند و پست مجدد یادتون نره ، سپاس https://t.me/tajhizat_nezami313مشاهده کامل مشخصات
19 خرداد 1389
به کـلوب تجهیزات نظامی خوش آمدید
--------------------------------------------
ღღღ واسه همه اعضامون ارزش قائل هستیم ღღღ
---------------------------------------------
ღღღ لینکهای کلوبُ حتما داغ کنین تا همه بخونن و لذت ببرن ღღღ++++++++++++++++
--------------------------------------------
آدرس تلگرام ما https://t.me/tajhizat_nezami313
منتظرتان هستیم!

اعضاء

 • جواد کورد , javadkurd__nasa
 • عباس نامنی , basnameny
 • شهاب آذرخش , shahab195
 • رشید مرادی , odd_1002
 • 13681 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • ایران جبهه مقاومت , iran_jebhe_moghavemat
 • تانک , TANK
 • همه چیز از همه جا , science_technology
وبلاگ میهن بلاگ
تجهیزات نظامی , tjhizat_nezami
جزئیات بهره‌مندی سربازان از معافیت در صورت ازدواج با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر را در این گزارش بخوانید.

بسیاری از مشمولان خدمت وظیفه عمومی در رابطه با معافیت مشمولانی که با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج کنند سوالاتی دارند.

براساس قوانین موجود در ارتباط با سربازی و خدمت وظیفه عمومی، آن دسته از مشمولانی که با بانوان جانباز ۲۵ درصد ازدواج کنند، به مدت ۵ سال از تاریخ ثبت عقد از معافیت موقت برخوردار می‌شوند و در صورت استمرار ازدواج پس از ۵ سال با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران از معافیت دائم بهره‌مند می‌شوند.

همچنین معافیت موقت برای این دسته از مشمولان در مقاطع زمانی ۳۰ ماهه صادر و پس از به اتمام رسیدن مهلت داده شده، در صورتی که بنیاد شهید و امور ایثارگران استمرار ازدواج را تایید کند، از طریق وظیفه عمومی این موضوع قابل تمدید است.

اما در تبصره این موضوع آمده است، در صورتی که از زمان ثبت عقد تا ثبت درخواست در سامانه ۲ سال و بیشتر سپری شده باشد، معافیت موقت تا پایان ۵ سال صادر و سپس در صورتی که بنیاد شهید و امور ایثارگران استمرار ازدواج را تایید کند معافیت دائم صادر می‌شود.

همچنین در تبصره آمده است، در صورتی که بنیاد شهید و امور ایثارگران اطلاع و اطمینان حاصل نماید که ازدواج جانباز منجر به طلاق شده، مراتب را به وظیفه عمومی استان اعلام می‌کند، تا نسبت به لغو معافیت موقت همسر وی اقدام لازم صورت پذیرد.

در نظر داشته باشید بانوان جانبازی که در گذشته فرزند یا برادر آنان به سبب جانبازی خواهر معاف شده باشند هم می‌توانند همسر مشمول خود را با رعایت این مقررات از خدمت دوره ضرورت معاف کنند

منبع:::

http://rozup.ir/view/3151469/hasan ali ebrahimi said.jpg
ادامه
99
تجهیزات نظامی , tjhizat_nezami
جنگنده‌های سوخو-۲۲ که با نام فیتر هم شناخته می‌شوند، چند سالی است که با ارتقاء چشمگیر در حوزه تسلیحات هواپایه، به خدمت نیروی هوافضای سپاه درآمده و امروز تبدیل به یکی از سلاح‌های کاربردی و البته راهبردی سپاه شده است.

این جنگنده که نخستین پرواز خود را در سال ۱۹۶۶ انجام داد، از یک دستگاه پیشرانه AL-۲۱F (و در برخی نمونه ها R-۲۹) با توان رانش ۱۷۰۰۰ پوند در حالت عادی و ۲۴۵۰۰ پوند در حالت پس‌سوز نیرو می‌گیرد که به آن توانایی دستیابی به سقف پرواز ۴۶۵۰۰ پا (۱۴ کیلومتر) ،‌ سرعت کروز ۱۸۶۰ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع بالا و ۱۴۰۰ کیلومتر بر ساعت در سطح دریا و نهایت سرعت ۲ ماخ (دو برابر سرعت صوت) را می دهد.

برد پروازی این جنگنده با ۲ مخزن سوخت خارجی و با تسلیحات متعارف بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر و برد انتقالی آن بدون حمل سلاح، ۲۳۰۰ کیلومتر است. این جنگنده همچنین می‌تواند تا ۸ هزار پوند (۳۶۰۰ کیلوگرم) سلاح را با خود حمل کند.

آنگونه که خبرگزاری فارس روایت کرده است، از جمله تسلیحاتی که این جنگنده قادر به حمل آنها است می‌توان به موشک‌های هوا به هوای هدایت حرارتی R-۶۰، موشک‌های هوا به سطح هدایت لیزری و تلویزیونی Kh-۲۵ و Kh-۲۹ و ضد رادار Kh-۵۸، بمب‌های سقوط آزاد خانواده FAB اشاره کرد.

اولین حضور رسمی سوخو-۲۲ و اعلام عملیاتی شدن این جنگنده‌ها، رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ در شهر بندرعباس بود که در این رژه ۳ فروند فیتر اورهال شده از مقابل جایگاه عبور کردند. گام بعدی مرداد ۱۳۹۷ بود که با اورهال و ارتقاء و عملیاتی کردن ۱۰ فروند از جنگنده‌های سوخو-۲۲ که سالها در آشیانه‌ها رها شده بودند، مجددا این جنگنده‌ها وارد فاز عملیاتی و البته رزمی شدند.

طی سال‌های گذشته طیف متنوعی از تسلیحات مختلف بر روی جنگنده‌های سوخو-۲۲ سپاه نصب شده که از جمله آنها می‌توان به بمب‌های هدایت ماهواره‌ای JDAM، بمب ۷۵۰ پوندی خوشه ای «سیمرغ»،‌ موشک هوا به سطح لیزری «بینا»، بمب‌های یاسین و... اشاره کرد.

«موشک بینا، بمب یاسین، موشک آر۶۰، بمب خوشه ای سیمرغ، بمب فاب۵۰۰، بمب تمرینی فاب۲۵۰ و راکت های اس۸ بر روی جنگنده نیز غلاف هدایت لیزری و راکت انداز نصب شده است.»

اما اخیرا در سالروز بازدید فرمانده معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه در سال ۱۳۹۳،‌ کلیپی از این بازدید منتشر شد که حاوی تصاویر جدیدی از برخی دستاوردهای جدید این نیرو بود. در بخشی از این کلیپ تصاویر شلیک یک راکت هواپایه از جنگنده‌های سوخو-۲۲ نیروی هوافضای سپاه منتشر شد که در حقیقت نمونه هواپایه راکت هدایت شونده فجر-۴ محسوب می‌شود.

استفاده از موشک‌های بالستیک به صورت پرتابه‌ای هواپایه ایده‌ای است که قدمت آن به سال‌های پایانی دهه ۵۰ میلادی و موشک Bold Orion باز می‌گردد. در آن زمان پس از چندین تست موفق و ناموفق این پروژه به دلیل ضعف سیستم هدایت و دقت پایین کنار گذاشته شد. اما با پیشرفت فناوری‌های هدایتی مبتنی بر ماهواره در سالهای گذشته؛ مجددا موضوع استفاده از موشک‌های بالستیک هواپرتاب در دستور کار نیروهای نظامی قرار گرفت که از جمله آنها می‌توان به موشک کینژال روسی که بر پایه موشک بالستیک زمین به زمین اسکندر توسعه یافته و موشک EXTRA رژیم صهیونیستی که در قالب پروژه رمپیج از جنگنده F-۱۶ این رژیم شلیک می‌شود اشاره کرد.

چرا باید به سمت موشک‌های بالستیک هواپایه رفت؟

پرتاب موشک‌های بالستیک از سکوهای پرنده می‌تواند قابلیت‌های خوبی در اثرگذاری این موشک‌ها ایجاد کند. افزایش ارتفاع پرتاب موشک و همچنین سرعت بالای جنگنده در هنگام پرتاب سبب ذخیره شدن انرژی قابل توجهی در موشک می‌شود که با رها کردن موشک این انرژی انباشته شدن آزاد و در نهایت بر روی مولفه‌هایی چون برد و سرعت سلاح اثر می‌گذارد.

بعنوان مثال موشک کینژال روسیه که بر اساس موشک اسکندر توسعه یافته است در صورت شلیک از جنگنده میگ-۳۱ بردی معادل ۲ هزار کیلومتر و در صورت شلیک از بمب‌افکن Tu-۲۲M۳ بردی معادل ۳ هزار کیلومتر خواهد داشت این در حالی است که بیشترین برد موشک اسکندر ۵۰۰ کیلومتر است که به معنای افزایش ۵ تا ۶ برابری برد موشک در نسخه هواپایه است.

علاوه بر برد؛ افزایش سرعت پرتابه نیز دیگر مزیت شلیک موشک‌های بالستیک از سکوهای پرتاب هوایی است. به دلیل سرعت هواپیما در حین پرواز پس از پرتاب موشک انرژی جنبشی بیشتری درون موشک ذخیره می‌شود که پس از برخورد با هدف موجب آزاد شدن این انرژی و در نتیجه اثربخشی بیشتر سرجنگی خواهد بود.

حالا نیروی هوافضای سپاه در ابتکاری کم‌نظیر؛ یکی از راکت‌های توپخانه‌ای کشور را بعنوان یک پرتابه بالستیک هواپایه بر روی جنگنده‌های سوخو-۲۲ خود نصب کرده است؛ راکت فجر-۴ یکی از اعضای خانواده نام آشنای راکت‌های فجر است که کالیبر آن ٣٣٣ میلیمتری و در نمونه‌ غیر هدایت شونده و دو نمونه هدایت شونده وجود دارد. نمونه هدایت شونده راکت فجر-۴ دارای بالکهای هدایتی در قسمت میانی بدنه و بالک‌های انتهایی شبیه به بالک‌های انتهایی موشک‌های خانواده فاتح است.

طول این راکت حدودا ۵ متر است و در سال‌های گذشته گونه‌ای دیگر از نمونه هدایت شونده آن تحت عنوان F۴CL رونمایی شد که به صورت هدایت ترکیبی بود و از یک سیکر اپتیکی در قسمت ابتدایی خود برخوردار بود.

راکت‌های فجر-۴

اطلاعات چندانی پیرامون برد،‌ وزن سرجنگی و ... راکت فجر-۴ در دسترس نیست؛ اما با بررسی برد دیگر اعضای خانواده راکت‌های فجر درباره راکت های فجر ۴ می‌توان بردی حداقل ۱۰۰ کیلومتری را برای این مدل برآورد کرد.

از سوی دیگر پرتاب چنین راکتی از یک سکوی پرتاب هوایی مانند جنگنده به دلیل همان مولفه سرعت و انرژی اولیه که پیشتر از آن سخن گفته شد، می‌توان برد و سرعت بیشتری را نسبت به نمونه‌های زمین پایه برای این موشک در نظر گرفت.

در کلیپ منتشر شده همچنین نشان داده می‌شود که همزمان با موشک فجر-۴،‌ یک بمب سقوط آزاد FAB-۲۵۰ نیز پرتاب می‌شود که این بمب در حقیقت برای سنجش سرعت کاهش ارتفاع برای بررسی پارامترهای پروازی موشک به کار می‌رود.

از جمله کاربردهای اصلی که می‌توان برای دستاورد جدید موشکی سپاه برشمرد؛ سرکوب پدافند هوایی دشمن و اجرای حملات موشکی هواپایه دورایستا با قابلیت اطمینان بالا از اصابت به هدف و همچنین اثرگذاری و قدرت انفجار بیشتر سرجنگی است.

ذکر این نکته ضروری است که در سال‌های گذشته کشورمان دستاوردهای قابل توجهی در انواع سامانه‌های هدایتی داشته که از جمله آنها می‌توان به سیکرهای (جستجوگر) اپتیکی و فروسرخ مانند موشک خلیج فارس و فاتح مبین، راداری مانند موشک هرمز و ... اشاره کرد که در صورت توسعه راکت فجر-۴ با استفاده از این سیکرها می‌توان از ترکیب سوخو-۲۲ و این موشک بعنوان ابزاری برای اجرای عملیات سرکوب پدافند هوایی، ضد کشتی و ... نیز استفاده کرد.

منبع:::

https://www.uplooder.net/img/image/93/aa4e3ca45c5fb7b2aaec67e26d035e1e/hasa-n-a-li_ebrahimi_said_13930509_(4).jpg
ادامه
2
3
4
 , tremendous
شنبه 27 اردیبهشت ، 23:43
فیتر یا فنسر؟؟!!
ادامه
 , tremendous
شنبه 27 اردیبهشت ، 23:44
فکر کنم فنسر درست باشه
ادامه
 , tremendous
یکشنبه 28 اردیبهشت ، 21:38
Sokhoi- SU Fencer
ادامه
تجهیزات نظامی , tjhizat_nezami
نیروی دریایی ارتش حادثه برای ناوچه کنارک را تایید کرد /

این اتفاق حین انجام تمرین دریایی رخ داده /

شهادت یک نفر و مجروحیت تعدادی از کارکنان ارتش /

ابعاد حادثه در دست بررسی کارشناسان فنی است
روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس از بروز حادثه برای یکی از شناورهای

سبک این منطقه در محدوده آبهای بندر جاسک خبر داد.

روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس از بروز حادثه برای یکی از شناورهای سبک این منطقه در محدوده آبهای بندر جاسک خبر داد.

به گزارش «انتخاب»؛ بعدازظهر روز گذشته در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تا کنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده اند.

ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است.

ناو کنارک با شماره بدنه ۱۴۰۳ از جمله شناورهای پشتیبانی کلاس هندیجان است که پیش از انقلاب و در زمان رژیم پهلوی از کشور هلند خریداری شد.

این ناو با ۴۷ متر طول، ۸.۵ متر عرض و ۴۴۷ تن وزن و آبخور ۲.۹ متر قابلیت حمل بار و نفرات را دارد.

علاوه بر این در زمینه تجهیزات رزمی نیز این کلاس از یک قبضه توپ ۲ میلیمتری برخوردار است و همچنین ۴ لانچر موشک کروز ضدکشتی نور نیز برای شلیک علیه اهداف سطحی بر روی آن نصب شده است.

قابلیت مین‌ریزی و حمل لانچر پهپاد از دیگر ویژگی‌های این کلاس است که باعث شده از آنها برای ماموریت‌های گشت دریایی و شناسایی نیز استفاده شود

منبع::
ادامه
7
2
4
محمد رضا بشارتی , bashiry67
دوشنبه 22 اردیبهشت ، 12:25
وطنم پاره طنم ...
ادامه
 ایلیا گل مامان , shaghayegh61
دوشنبه 22 اردیبهشت ، 13:16
۱۹نفر کشته و ۲۷نفر زخمی هستن
ادامه
تجهیزات نظامی , tjhizat_nezami
سال 1366 قرار بود با عباس بریم حج

بعد از تحویل ساک ها توی چهره ی عباس یه نوع پریشونی دیدم

انگار چیزی می خواست بگه که نمی تونست

وقت حرکت رسید و رفتیم تا سوار هواپیما بشیم

روی پله های هواپیما یهو عباس گفت: خدا به همراهتون

همه شگفت زده شدیم ، بهش گفتم: مگه تو با ما نمیای؟

سرش رو پایین انداخت و گفت:من نمی توانم با شما بیایم

کشتی ها باید سالم از تنگه بگذرند ، شما بروید خانم

من سعی می کنم با آخرین پرواز خودم رو به شما برسونم

بهش گفتم: قول می دهی که حتماً بیای؟

دستی به سرش کشید و در حالی که لبخندی بر لب داشت ، گفت:

می بینی که ساکم رو هم پیش شما گرو گذاشته ام

قول میدم که بیام ، حالا راضی شدی؟

آقای صرّاف گفت: عباس جان ! بیا بریم

عباس گفت: مکه ی من این مرز و بوم است. مکّه من آبهای گرم خلیج فارسه

مکه ی من کشتی هایی است که باید سالم از اون عبور کنند

آخرش هم موند و کشتی ها رو به سلامت از تنگه عبور داد...

... صبح روز عید قربان قرار شد عملیات کنیم

عباس توی حال خودش بود ، مدام به آسمون نگاه می کرد

بهش گفتم: عباس جان! امروز عید قربانه ، می خوای عملیات رو به فردا موکول کنیم؟

عباس با صدایی آرام گفت: نه! امروز روز بزرگی است

روزی است که اسماعیل به مسلخ عشق رفت ...

... چند دقیقه بعد از شروع عملیات دنیا رو برای دشمن به جهنم تبدیل کردیم

بمبارانمون که تموم شد دور زدیم تا برگردیم آشیانه

توی راه برگشت صدای مهیبی اومد

هواپیمای عباس رو زده بودند

از بی سیم صدای عباس رو می شنیدم که انگار داره خونه ی خدا رو طواف میکنه

زمزمه می کرد: اللهم لبیک... لبیک لا شریک لک لبیک...

و همینطور لبیک گویان به شهادت رسید...

... دادپی، یکی از خلبانان و دوستان شهید بابایی میگه:

دور کعبه در حال طواف بودیم که اذان در فضا پیچید

یهو در کمال ناباوری عباس رو دیدم که لباس احرام به تن کرده و داره طواف میکنه

سراسیمه صف زائران رو شکافتم تا خودم رو بهش برسونم

ولی هر چه گشتم پیداش نکردم...

انگار روح عباس اومده بود مکه تا قولش وفا کنه ... قولی که به همسرش داده بود

با آخرین پرواز... توی عید قربان .... لبیک گویان...

خاطره ای از زندگی خلبان شهید عباس بابایی
راویان: همسر شهید و جناب سرهنگ نادری

منبع::

https://www.uplooder.net/img/image/100/206fbf4cc0c921043667991b2dbb8cae/hasa-n-a-li_ebrahimi_said_13930512-2.jpg
ادامه
تجهیزات نظامی , tjhizat_nezami
شرکت گرومن که امروزه بخشی از نورثروپ است در دهه 1950 یکی از فعال ترین شرکتهای نظامی غربی بود. این شرکت برای نیروی هوایی و دریایی هواپیما میساخت و دستاوردهای زیادی برای این دو نیرو همچون به ارمغان داشت. در سال 1955 نیروی دریایی امریکا به یک هواپیما هشدار دهنده زود هنگام نیاز داشت که بتواند از روی ناو هواپیما بر دست به عملیات بزند. گرومن شروع به کار نصب یک رادار روی هواپیمای سی-1 زد. سی-1 یک هواپیمای دو موتوره پیستونی بود که توسط خود گرومن ساخته شده بود و دارای نقش ترابری ناو نشین برای رساندن تدارکات به ناوهای هواپیما بر بود

گرومن تصمیم گرفت تا یک رادار آ پی اس 82 را روی سی-1 نصب کند که هواپیمای جدید را ایی-1 نامگذاری کرد. این هواپیما وارد خدمت شد و در دهه 1960 در مجموع 88 فروند از آن ساخته شد ولی نیروی دریایی نیاز به هواپیمای پرسرعت تر و دوربردتر را داشت. در واقع ایی-1 یک راه حل موقت بود. گرومن همچنان که برای تامین نیاز فوری نیروی دریایی امریکا دست به تولید ایی-1 از سال 1959 زده بود، روی یک طرح جدید که شبیه سی-1 بود، نیز کار را آغاز کرده بود. نتیجه کار هواپیمایی جدید ایی-2 هاوکی بود که در سال 1960 اولین بار به پرواز در آمد

آواکس یک رادار پرنده است. از آنجایی که زمین گرد است رادار زمینی حتی در بهترین حالت تنها میتواند ارتفاع پست را تا برد 40 کیلومتر پوشش دهد آنهم در شرایطی که منطقه وسیع و بدون مانع باشد. در مناطق کوهستانی پوشش ارتفاع پست با رادار زمینی غیر ممکن است زیرا کوه ها و پستی و بلندی زمین مانع دید رادار میشوند. ولی آواکس چنین مشکلی را ندارد. حتی میتواند هدفی را روی زمین رسد کند و بسته به ارتفاع پرواز حتی تا 300 کیلومتری میتواند هر هدفی را در ارتفاع چند متری زمین نیز مشاهده کند از این رو هیچ شبکه دفاع هوایی بدون آواکس کامل نیست. همچنین متحرک بودن و سرعت بالای جابجایی آواکس این امکان را می دهد که تنها در عرض چند ساعت هزاران کیلومتر از آسمان را جستجو کرده کاری که برای انجام آن نیاز به چندین رادار است ضمن آنکه آن رادارها نیز در نهایت ارتفاع پست را پوشش نمیدهند

ایی-2 بسیار شبیه سی-1 بود. دارای بالی در بالای بدنه با خاصیت جمع شوندگی برای جایگیری کمتر روی ناو هواپیما بر و از دو موتور بهره میبرد. دارای سکان عمومی مانند سی-1 بود ولی سی-1 دارای دو سکان عمودی بود ولی ایی -2 دارای چهار سکان عمودی بود. ایی-2 برای دست یابی به سرعت بیشتر از دو موتور توربوپراپ استفاده میکرد در حالی که ایی-1 دارای موتور پیستونی بود. موتور ایی-2 از نوع الیسون تی 56 – آ 8.8 آ بود که دارای قدرت 4050 اسب بخار بود و مدلهایی از این موتور تا قبل از این روی سی-130 و پی-3 نصب شده بود. موتور دارای یک ملخ چهار تیغه بود و از یک رادار AN/APS-96 با یک آنتن چرخشی بر روی بدنه به شکل بشقاب بهره میبرد. این رادار بر روی باند بی کار میکرد و دارای برد 370 کیلومتر بود و 6 دور در دقیقه میچرخید و میتوانست هر هدفی را از ارتفاع 5 تا 9100 متری کشف کند. رادار بر روی فرکانس یو اچ اف کار میکرد که اختلال پذیری کمتر در سطح دریا و شرایط آب و هوایی نامناسب دریا داشت

هواپیما دارای شش خدمه است که شامل خلبان، کمک خلبان، مهندس پرواز و سه کاربر رادار که پشت صفحه های گرد تک رنگ بزرگی قرار داشتند. دو نفر از افسران کاربر رادار و نفر سوم فرمانده آنها بود که در میانه بدنه هواپیما جا دارند. همچنین این سه کاربر مسئول استفاده از چندین سامانه هشدار دهنده، جنگ الکترونیک و شناسایی دوست از دشمن را میباشند. اولین نسخه تولیدی که ایی-2 مدل آ نام داشت در سال 1964 وارد خدمت شد و 59 فروند از آن ساخته شد و در سال 1959 خط تولید بسته شد. ایی-2 مدل آ مشکلاتی داشت که نیروی دریایی را کلافه کرده بود. در مرحله اول به عنوان هواپیمایی که از اولین سامانه رایانه ای کنترلی برای طبقه بندی اطلاعات رادار بهره میبرد دارای مشکلاتی در پرواز بود و همچنین برای مشگلات سازه کل ناوگان را چند ماه زمینگیر کرد تا گرومن این بار با اصلاحاتی نسخه جدید ای-2 مدل بی را به نیروی دریایی پیشنهاد کرد

ایی-2 مدل بی دارای یک سامانه ارتباطی پیشرفته تر برای ارسال اطلاعات برای ناوهای ارتش امریکا و همچنین یک رایانه دیجیتال که جای رایانه انالوگ در مدل قبلی را گرفته بود میشد. این نسخه در سال 1969 وارد خدمت شد و تا سال 1971 در مجموع 49 فروند مدل آ به نسخه بی ارتقا یافتند

رادار آ پی اس 120 دارای برد 450 کیلومتر بود و میتوانست 650 هدف را رهگیری کند. همچنین این توان را داشت که حتی اهداف پرواز کننده در ارتفاع 2 متری سطح آب را نیز کشف کند. این مسئله بسیار مهم بود زیرا در دهه 1970 ارتش امریکا با موشکهایی که قابلیت حرکت در ارتفاع پایین را داشتند روبرو بود. همچنین توان کشف بالگردهای ایستاده بر فراز آب را نیز داشت. دارای هشدار دهنده رادار AN/ALR-59 رایانه جدید او ال-77، سامانه ناوبری و فرود روی ناو AN/ASN-92 و 11 آنتن برای ارسال و دریافت اطلاعات مختلف بود. مدلهای گوناگونی ساخته شد که میتوان به ایی-2 مدل سی که از موتور قویتر تی 56 آ 422 با توان 4910 اسب بخار بهره میبرد ولی بعد از مدتی در خط تولید موتور تی 56 آ 425 روی هواپیما نصب شد که دارای قدرت بیشتری بود(5100 اسب بخار) و از ملخ کامپوزیت بهره می برد نام برد. در سال 1976 تمامی ایی-2 های مدل سی طی ارتقائی به رادار آ پی اس 125 تجهیز شدند که 15 درصد برد بیشتری داشت و دارای پردازنده های سریعتری بود و میتوانست حتی اهداف زمینی را نیز کشف و رهگیری کند که اینها را گروپ صفر نامگذاری کردند

گروپ1 نسخه بعدی تولیدی از همان مدل ای-2 مدل سی بود که دارای راداری آ پی اس 138 بودند. این رادار توان این را داشت که تنها به میزان مورد نیاز دست به انتشار امواج راداری برای کاهش شناسایی آن توسط سامانه های غیر فعال بزند. در این مدل همچنین ظرفیت حافظه رایانه از 16 کیلوبایت به 48 کیلوبایت افزایش یافت و سامانه هشدار دهنده راداری جدید روی آن نصب شد. همچنین این رادار میتوانست 2400 هدف را رهگیری کند که بسیار بیشتر از 600 فروند در مدل قبلی بود. این نسخه دارای خط ارتباط خاص برای ارتباط با اف-14 تامکت بود. این خط ارتباطی میتوانست تصاویر رادار ایی-3 را به اف-14 منتقل کند و یا بدون اینکه رادار اف-14 هدف را ببیند ، مختصات هدف را برای شلیک موشک فونیکس به تامکت ارسال کند. 18 فروند از این مدل تولید شد

گروپ2 آخرین دسته تولید ای-2 مدل سی بود که در سال 1992 وارد خدمت شد که دارای رادار آ پی اس 145 بودند که برد آن تا 650 کیلومتر افزایش یافته بود و دارای حساسیت بیشتری بود. در این نسخه در کابین افسران رادار دارای صفحه های بزرگ مربعی رنگی بودند و از قلم نوری برای علامت گذاری بر روی نمایشگرها استفاده میکردند در واقع نمایشگرها لمسی میباشند. همچنین گروپ 2 دارای هشدار دهنده لیزری و سامانه ناوبری بر مبنای جی پی اس بود و از لینک ارتباطی ماهواره ای بهره میبرد که جای لینک ارتباطی قدیمی که امواج را برای ایستگاههای روی زمین ویا دریا فرستاده وآنها منابع را تغذیه میکردند گرفت. 75 فروند از گروپ 2 تولید شد. بر اساس گروپ 2، یک نسخه با نام هاوکی 2000 نیز ساخته شده است

هاوکی 2000 دارای همان رادار آ پی اس 145 است ولی رایانه مرکزی تعویض شد، خط ارتباطی داده ها تقویت شده و همچنین نرم افزار های جدید برای انجام چندین ماموریت در یک زمان توسط هاوکی 2000 روی آن نصب شد. همچنین این نسخه دارای یک ملخ هشت تیغه بود که باعث کاهش ارتعاشات، کاهش صدا و افزایش سرعت به میزان 25 کیلومتر بر ساعت شد. همچنین کابین خلبان ارتقا یافت و دارای شش نمایشگر رنگی شد. 24 فروند از این نسخه تولید شد که گروپ +2 نیز خوانده میشوند

طی یک دهه گذشته نیروی دریایی مدتی به دنبال جایگزین برای ایی-2 مدل سی بود. جایگزین، نسخه ارتقا یافته با نام ایی-3 مدل دی است.از جمله ویژگیهای ایی-3 مدل دی که چشمان آینده نیروی دریایی امریکا است میتوان به رادار آ پی وای 9 اشاره کرد. این رادار یک رادار آرایه فازی است که کارایی کلی آن بسیار فراتر از رادار آ پی اس 149 میباشد. این رادار توان پوشش 3 برابر بیشتر از رادار قبلی ایی-3 مدل سی را دارد. همچنین رادار جدید توان کشف 3000 هدف را دارد و میتواند دست به شبیه سازی حرکت یک هواپیما حتی در صورت گم شدنش از دید رادار به هر دلیل بزند. رادار به صورت ویژه برای کشف جنگنده های نسل پنج چون پاکفا و یا جی 20 ساخته شده است

غیر از نیروی دریایی امریکا که کاربر اصلی ایی-2 هاوکی است چندین کشور دیگر نیز این هواپیما را سفارش داده و به خدمت گرفته اند. واقعیت این است که ایی-2 پرکاربردترین و فراگیرترین هشدار دهنده زودهنگام جهان است. فرانسه از جمله مشتریان این هواپیما برای استفاده بر روی ناو های هواپیما بر خود میباشد که تاکنون سه فروند ایی-2 مدل سی را دریافت کرده است. ژاپن بزرگترین مشتری خارجی هاوکی است که در میانه دهه 1980 در مجموع 13 فروند ایی-2 مدل سی را دریافت کرد و در سال 2014 ژاپن رسما تصمیم به دریافت ایی-2 مدل دی را نیز گرفت. اسرائیل اولین مشتری خارجی ایی-2 سی بود که در سال 1981 توانست چهار فروند ایی-2 سی را به دست آورد که یکی از کلید های پیروزی اسرائیل در جنگ سال 1982 این هواپیما بود که هر حرکت نیروی هوایی سوریه را از باندهای پایگاه های هوایی سوریه تحت کنترل داشت و بلافاصله بعد از برخاستن جنگنده های سوری اف-15 اسرائیلی به طرف آنها هدایت میشد و بسیاری از آنها در هنگام تیک آف از روی باند فرودگاه شکار ایگلهای اسرائیلی شدند.اسرائیل در سال 1994 ایی-2 مدل سی خود را به لوله سوختگیری هوایی تجهیز کرد و در سال 2002 آنها را از خدمت خارج کرد و با یک نسخه بومی جایگزین کرد. مکزیک توانست سه فروند از چهار فروند ایی-2 سی ارتش اسرائیل را بعد از خروج از خدمت، در سال 2004 به صورت دست دوم دریافت کند

سنگاپور در سال 1987 چهار فروند ایی-2 مدل سی دریافت کرد و سپس آنها را با یک نسخه اسرائیلی و با رادار اسرائیلی جایگزین کرد و هاوکی خود را از خدمت خارج کرد

تایوان در سال 1995 توانست چهار فروند ایی-2 سی دست دوم از امریکا تهیه کند که ایی-2 مدل تی نامیده شد و در سال 2006 نیز دو فروند ایی-2 کا دریافت کرد که در واقع هاوکی 2000 بودند. تایوان دو فروند از ایی-2 تی خود را نیز به هاوکی 2000 تبدیل کرده است

مصر از سال 1987 توانست پنچ فروند ایی-2 سی را به دست آورد و سه فروند دیگر نیز در دو دهه بعد از آن. ایی-2 مدل سی های مصری به هاوکی 2000 ارتقا یافتند و مصر در عملیاتی در سال 2015 بر ضد داعش از آنها بهره برد

عکس متعلق به ایی-2 مدل سی هاوکی نیروی دریایی امریکا به شماره سریال 164496 در دریای مدیترانه در تاریخ 15 اگوست 2013 میباشدمنبع: صفحه عقابان آسمان
ادامه