نرم افزار اندروید کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

11:01 1399/01/14
سامانه ثنا چیست و چه کاربردی دارد

سابقا ماموران دادگستری برای تحویل ابلاغیه های های قضایی به صورت حضوری درب منزل یا محل کار افراد مراجعه می کردند که این مسئله حریم شخصی افراد را نقض می کرد و ممکن بود سایر افراد از موضوع دعوا و ابلاغیه های مربوط به آن مطلع شوند . همچنین در این روش ، احتمال مفقود شدن و تاخیر در تحویل ابلاغیه وجود داشت ، اما از سال 1395 ابلاغ اوراق قضایی با استفاده از سامانه ای تحت عنوان " سامانه ثنا " و به صورت الکترونیکی انجام می شود که از جمله مهم ترین مزایا و کاربردهای آن پیگیری امور قضایی بدون نیاز به ایستادن در صف های طولانی دادگستری ، تحمل ترافیک و شلوغی خیابان ها و صرف هزینه و زمان می باشد .

با توجه به اهمیت آشنایی تمامی ایرانیان با سامانه ثنا جهت پیگیری کلیه دعاوی قضایی ، در ادامه این مقاله قصد با معرفی سامانه ثنا و نحوه ثبت نام در آن ، برخی از مهم ترین کاربردهای سامانه ثنا نیز اشاره کنیم .

سامانه ثنا و نحوه ثبت نام در آن

با توجه به گستردگی دعاوی دادگاه ها و ایرادات ابلاغ فیزیکی ، قوه قضاییه موظف شد تا اوراق قضایی را با استفاده از سامانه های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ نماید . به همین منظور بایستی سازوکاری طراحی می شد تا این هدف امکانپذیر شود . لذا قوه قضاییه به استناد ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری ، در سال 1395 سامانه ای تحت عنوان سامانه ثنا تاسیس نمود تا از آن به بعد ، طرفین دعوا ، وکلای آنها ، نمایندگان قانونی طرفین دعوا بتوانند با مراجعه به این سامانه ، به اطلاعات مربوط به دعوای خود از جمله ابلاغیه های مربوط به دعوا دسترسی داشته باشند تا بتوانند بدون مراجعه به شعب دادگستری و به صورت الکترونیکی جهت ثبت شکایت ، پیگیری و ارائه دادخواست ها ، پیگیری و ارائه اظهارنامه های قضایی و ... اقدام نمایند .

البته افراد برای استفاده از کاربردهای مختلف پیش بینی شده در سامانه ثنا ، چه از طریق سایت ثنا و چه از طریق نرم افزار تلفن همراه ثنا ، در اولین گام باید در این سامانه ثبت نام کنند و اطلاعات شخصی خود شامل شماره تلفن ، محل سکونت و ... را در سامانه ثبت کنند . ثبت نام در سامانه ثنا دو مرحله دارد ، ثبت نام اولیه و ثبت نام ثانویه .

مراحل ثبت نام اولیه از طریق سایت ثنا انجام می شود که افراد با ورود به سایت و انتخاب شخص حقیقی یا حقوقی ، کلیه مراحل مربوط به تکمیل مشخصات همچون نام ، نام خانوادگی ، نام پدر ، شماره شناسنامه ، شماره ملی و شماره تماس را وارد نموده و تصویر اسکن شده شناسنامه ، کارت ملی ، تصویر 4*3 و کدپستی ، مراحل ثبت نام را کامل کند . پس از اینکه فرآیند ثبت نام در سامانه تکمیل شد ، یک کد رهگیری به شخص ارائه می شود که باید آن را دریافت کرد و برای مراحل بعدی به همراه داشت .

در مرحله ثبت نام ثانویه ، عملیات احراز هویت شخص صورت می گیرد. در این مرحله ، شخص متقاضی باید به همراه کارت ملی ، شناسنامه و کد رهگیری که در مرحله ثبت نام اولیه دریافت نموده است به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کند و درخواست احراز هویت دهد . در این مرحله شناسه قضایی و رمز شخصی به متقاضی تخصیص می یابد که بعد از دریافت آن ، می توان وارد سایت سامانه ثنا شد .

برای مشاهده راهنمای تصویری ثبت نام در سامانه ثنا کلیک کنید.

مشاهده ابلاغیه های الکترونیکی در سامانه ثنا

یکی از مهم ترین امکانات سایت ثنا ، امکان مشاهده و دریافت ابلاغیه های دادگاه است . پس از تکمیل مراحل ثبت نام در سامانه ثنا ، برای مشاهده ابلاغیه نخست باید وارد سایت ثنا شده و شماره ملی و رمز شخصی را وارد نمایید . در این مرحله بصورت خودکار یک کد فعال سازی به تلفن همراه شما پیامک می شود که باید آن را در کادر مشخص شده وارد کرده و به صفحه اصلی سایت وارد شوید . حال می توانید در قسمت ابلاغیه های جدید ، لیست ابلاغیه های قضایی خود را می توانید مشاهده کنید .

توجه داشته باشید که ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی به حساب کاربری مخاطب در سامانه ابلاغ ثنا ، ابلاغ محسوب می شود و ورود به سامانه از طریق حساب کاربری شخصی و مشاهده اوراق قضایی ، به منزله رسید و تحویل ابلاغیه است که برای مواعد قانونی و قضایی ملاک قرار خواهد گرفت . البته افرادی که از صدور ابلاغیه الکترونیکی اظهار بی اطلاعی کنند ، باید اثبات نمایند که نقصی در سامانه مخابراتی یا رایانه ای وجود داشته است .

توصیه می کنیم برای آزموش کامل مشاهده ابلاغیه از سامانه ثنا ، راهنمای تصویری زیر را که توسط کارشناسان سایت دینا تهیه شده مطالعه نمایید :

بیشتر بخوانید : مشاهده ابلاغیه سامانه ثنا

پیگیری پرونده های قضایی در سامانه ثنا

علاوه بر اینکه در سامانه ثنا امکان مشاهده ابلاغیه هایی که از طرف دادگاه صادر می شود فراهم شده ، اشخاص با مراجعه به این سامانه می توانند پرونده های قضایی خود را که در دادگاه ها در حال رسیدگی است را پیش از آنکه منجر به صدور ابلاغیه یا رای شود پیگیری کرده و از آخرین اقدامات آن مطلع گردند .

اطلاع از جزییات مربوط به پرونده های حقوقی این مزیت را دارد که نیازی به مراجعه حضوری به دادگاه برای کسب اطلاع از نحوه رسیدگی به پرونده نیست و اشخاص تنها با مراجعه به همین سامانه می توانند کلیه اطلاعاتی که در خصوص پرونده شان وجود دارد را مشاهده و بررسی نمایند .

پیگیری پرونده قضایی سامانه ثنا با کد ملی یا شماره پرونده امکان پذیر است . برای پیگیری پرونده های قضایی در سامانه ثنا باید به سایت عدل ایران وارد شده و به قسمت " اطلاع رسانی برای اشخاص " مراجعه و مطابق آنچه توضیح داده شد ، به سامانه ثنا وارد شد .

علاوه بر این ، افرادی که قصد پیگیری شکایت های اینترنتی خود را دارند ، باید ابتدا وارد سایت عدل ایران شوند و روی گزینه " ارائه و پیگیری دادخواست و شکواییه " کلیک کرده و اطلاعات مربوط به شماره رهگیری ، شماره ملی و شماره همراه را وارد نموده و نتیجه را مشاهده و در صورت تمایل ، آن را چاپ کنند .

برای مشاهده راهنمای تصویری پیگیری پرونده قضایی سامانه ثنا کلیک کنید.