نرم افزار اندروید کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

01:33 1399/01/11
چه ابعادی برای طراحی کاتالوگ مناسب‌تر است؟

طراحی کاتالوگ همانند دیگر حرفه‌ها اصول خاص خود را دارد و ابعادی که برای کاتالوگ‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود متفاوت است. به عنوان مثال یک شرکت که قصد دارد محصولات در حال تولید خود را به صورت کلی به معرض نمایش بگذارد و در نسخه‌های بعدی کاتالوگ به معرفی ویژگی‌های آن‌ها بپردازد، اقدام به طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای در ابعاد کوچک می‌کند؛ زیرا این کاتالوگ در واقع پیش درآمدی برای معرفی جامع محصولات است و هزینه‌ای که برای چاپ و طراحی آن در نظر گرفت شده، باید مقرون به صرفه باشد.

همچنین برخی دیگر از شرکت‌ها برای ارائه توضیحات مفصل درباره محصولاتشان کاتالوگ‌هایی بزرگ‌تر از حد استاندارد طراحی می‌کنند. این کاتالوگ‌ها تنها برای مطالعه در بخش‌های بخصوصی ارائه می‌شوند و در رده کاتالوگ‌های جمع و جور و قابل حمل قرار نمی‌گیرد.

اگر علاقه‌مند هستید با انواع کاتالوگ و ابعاد آن بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

تبلیغات موثر با طراحی کاتالوگ

در گذشته که هنوز صنعت تبلیغات نتوانسته بود جایگاه مناسبی کسب کند، بسیاری از تولید کنندگان تصور می‌کردند که ارائه محصولات باکیفیت خود به نوعی تبلیغ محسوب می‌شود؛ بنابراین ضرورتی ندارد که برای طراحی کاتالوگ هزینه جداگانه‌ای در نظر داشته باشند.

اما به مرور جهان به سمت مدرنیته و پیشرفته‌تر شدن پیش رفت، به گونه‌ای که طبق آمار منتشر شده توسط DMA و USPS در سال 2016 در حدود 10 میلیارد کاتالوگ در ایالات متحده بین مشتریان و تولید کنندگان رد و بدل شده است، که این کاتالوگ‌ها دارای اندازه‌های مختلفی بوده‌اند و در نسخه‌های مختلف الکترونیکی و چاپی به دست مشتریان رسیده‌اند.

طبق آمار دیگر منتشر شده comScore Networks و USPS، یک کاتالوگ توانسته است آمار بازدید یک وب سایت را تا 60% درصد افزایش دهد که به نوبه خود رقم قابل توجهی می‌باشد. این آمار برای شرکت‌هایی که صنعت تبلیغات را جدی نگرفته‌اند خبرهای خوشایندی ندارد؛ زیرا بیشتر مشتریانی که در گذشته از این برندها استفاده می‌کرده‌اند در اثر تبلیغات موثر به سمت دیگر شرکت‌ها کشیده شده‌اند و تولید کنندگان اولیه با کاهش فروش مواجه گشته‌اند.

بنابراین صرفه جویی در هزینه طراحی کاتالوگ‌های تبلیغاتی می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری در پی داشته باشد که گاه تولید کننده را تا مرز ورشکستگی پیش می‌برد.

دستگاه‌های چاپ جدید نیز پیشرفته‌تر شده‌اند و دیگر کاتالوگ‌ها در ابعاد قدیمی 11*8.5 اینچ چاپ نمی‌شوند. اندازه‌های مختلف در نظر گرفته شده برای چاپ کاتالوگ‌های تبلیغاتی، دست طراح را در هر چه پر بارتر کردن محتوای درج شده در کاتالوگ و ارائه تصاویر باکیفیت باز می‌گذارد؛ بنابراین طراحی انواع کاتالوگ به بهترین نحو صورت می‌پذیرد و پس از اتمام فرآیند طراحی، کاتالوگ توسط دستگاه‌های مدرن و با به کارگیری تکنیک‌های پیشرفته به چاپ می‌رسد.

طراحی کاتالوگ در ابعاد متوسط

کاتالوگ‌هایی که در ابعاد 5.5*10.5 اینچی چاپ می‌شوند در رده کاتالوگ‌های متوسط قرار می‌گیرند. این نمونه از کاتالوگ‌ها ممکن است تنها در قالب یک صفحه ارائه شوند یا چندین صفحه برای نمایش گذاشتن ویژگی‌های محصولات مختلف داشته باشند.

عرض این کاتالوگ‌ها نسبت به طول آن‌ها کمتر است؛ بنابراین برای چاپ تصاویری که طول بلندتری دارند باید کل فضای یک صفحه را در نظر بگیرید؛ اما برای درج تصاویری که دارای طول و عرض مساوی بوده و اندازه‌ای کوچک دارند، امکان قرار دادن چندین تصویر به صورت پی در پی در صفحه وجود خواهد داشت.

این نمونه از کاتالوگ‌ها برای برندهای نوپا و خرده فروش‌هایی که قصد دارند با هزینه‌ای اندک تبلیغات موثر محصولاتشان را به انجام برسانند مناسب است؛ زیرا ابعاد کاتالوگ امکان حمل راحت آن را درون کیف دستی یا جیب لباس برای مخاطبان فراهم می‌کند، همچنین با توجه به اندازه جمع و جور کاتالوگ هزینه چاپ و طراحی آن به نسبت مقرون به صرفه خواهد بود.

کاتالوگ‌هایی با کوچک‌ترین سایز

با توجه به این که برندهای گوناگونی در قالب طراحی کاتالوگ‌های تبلیغاتی محصولاتشان را معرفی می‌کنند، بنابراین طراحان سعی کرده‌اند ابعاد مختلفی را برای طراحی مد نظر داشته باشند.

یکی از نمونه‌ها که بیشتر از سایرین جلب توجه می‌کند، طراحی یک کاتالوگ با اندازه مینیمم سایز است. این اندازه به گونه‌ای در نظر گرفته شده است که کاتالوگ مشابه یک دفترچه کوچک همراه به نظر برسد و امکان تبلیغ محصولاتی که تنها در یک برهه زمانی خاص ارائه می‌شوند را برای تولید کنندگان فراهم کند.

به عنوان مثال لوازم التحریر، پوشاکی که در فصل‌های مختلف عرضه می‌شوند و... در قالب صفحات کوچک این کاتالوگ‌ها به تصویر کشیده می‌شوند.

با وجود این که مینی کاتالوگ‌ها از وزن کم و سایز جمع و جوری برخوردار هستند، بسیاری از تولید کنندگان و برندهای سرشناس طراحی کاتالوگ¬هایی با این مدل را برای معرفی محصولات نوین خود انتخاب می‌کنند. به گونه‌ای که گاهی محصولات خاصی مانند وسایل چوبی نیز در این کاتالوگ‌ها معرفی می‌شوند.

بیشتر کاتالوگ‌هایی که در این سایز به چاپ می‌رسند دارای ورق‌هایی هستند که با استفاده از چسب‌های مناسب به هم متصل شده‌اند و کاتالوگ را شبیه به ورق کوپن کرده‌اند. کاتالوگ‌هایی با این ابعاد برای افرادی که قصد دارند علاوه بر تبلیغات موثر در هزینه‌های جانبی تبلیغات تا حد امکان صرفه¬جویی کنند، بسیار مناسب خواهند بود.

کاتالوگ‌های تک برگی

کاتالوگ‌های تک برگی نمونه متفاوت‌تری نسبت به دیگر کاتالوگ‌ها هستند. هنگام طراحی این کاتالوگ‌ها، طراح باید تمام داستان را در قالب یک صفحه کامل به معرض نمایش بگذارد. به عنوان مثال برای معرفی محصولاتی که برای چیدمان داخلی خانه مناسب هستند، باید هر صفحه از کاتالوگ با استفاده از تصاویری که به هم مرتبط هستند پر شود. به گونه‌ای که مخاطب تصور کند در حال مطالعه یک مجله جذاب است که در قالب آن محصولات کاربردی نیز معرفی شده‌اند.

هنگام طراحی کاتالوگ اندازه آن به طور معمول بین 10.5*8.5 اینچ در نظر گرفته می‌شود. در گذشته استفاده از کاتالوگ‌های تک برگی که به صورت خلاصه‌وار ویژگی‌های محصولات را به معرض نمایش می‌گذاشته‌اند متداول‌تر بوده است، اما به مرور زمان که رسانه‌های دیگر مانند تلویزیون و کامپیوتر وارد صحنه شدند، این نمونه از کاتالوگ‌ها جای خود را به نمونه‌های جدیدتر دادند و هم اکنون تنها 16 درصد از کاتالوگ‌هایی که طراحی می‌شود از این نمونه هستند.

اگر چه کاتالوگ‌های تک برگی جز کاتالوگ‌های نسبتاً قدیمی محسوب می‌شوند اما هنوز هم بسیاری از تولید کنندگان و بازاریاب‌ها از این نمونه‌ها برای معرفی محصولاتشان استفاده می‌کنند. تا مخاطبان بدون اینکه دچار حواس پرتی شوند بتوانند فیلمبرداری صنعتی کاتالوگ را تجزیه و تحلیل کرده و تمام محصولات را در یک کادر تماشا کنند.

کاتالوگ‌هایی در ابعاد بزرگ

اگر چه در گذشته اندازه 11*8.5 اینچی برای طراحی کاتالوگ متداول بوده است، اما امروزه طراحی کاتالوگ‌ها تغییرات بسیاری کرده است و برخی از کاتالوگ‌ها دارای اندازه‌ای در حدود 12*12 اینچ هستند که آن‌ها را شبیه به یک مجله نشان می‌دهد.

شرکت‌هایی که قصد دارند خدمات مورد نظرشان را با ذکر جزییات بیشتری به معرض نمایش بگذارند از کاتالوگ‌هایی با این اندازه استفاده می‌کنند. در این نمونه از کاتالوگ‌ها تک تک قسمت‌های محصول مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مخاطب بتواند از زاویه دیدهای مختلف آن را بررسی کرده و سپس نسبت به خرید آن تصمیم‌گیری کند. کاتالوگ‌های با اندازه بزرگ برای معرفی خدمت شرکت‌ها نیز گزینه مناسبی به نظر می‌رسند.

چه اندازه‌ای برای طراحی و چاپ کاتالوگ مناسب است؟

با توجه به مطالبی که درباره کاتالوگ‌های مختلف و ابعاد در نظر گرفته شده برای آن‌ها بیان شد، در نهایت این تولیدکنندگان و برندهای مختلف هستند که درباره اندازه کاتالوگ و چگونگی چاپ آن تصمیم‌گیری می‌کنند..

طراحی بسته بندی تا هر اندازه طراحی کاتالوگ خاص‌تر صورت پذیرفته باشد و ابعاد در نظر گرفته شده برای آن بزرگ-تر باشد، هزینه‌ای که برای چاپ آن در نظر گرفته شده بیشتر خواهد بود؛ بنابراین قبل از ثبت سفارش طراحی کاتالوگ میزان بودجه مد نظرتان را به همراه طرح دلخواه مشخص کنید تا طراح بتواند گزینه مناسبی را از بین نمونه‌های مختلف انتخاب کند.