نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب

مشاهده رپورتاژ آگهی

12:22 1398/11/20
تیر برق کامپوزیت جایگزینی مناسب برای تیرهای برق سنتی

تیرهای برق می‌توانند از مواد مختلفی ساخته شوند. امروزه تیرهای برق کامپوزیت به دلیل وزن پایین و مقاومت بالا در برابر خوردگی نسبت به تیرهای ساخته شده از مواد سنتی که عموما از جنس بتن، چوب یا فلز هستند، بسیار محبوب‌تر شده‌اند.

تیر برق یا همان ستونی که برای نگهداری خطوط انتقال هوایی، کابل برق، فیبر نوری و تجهیزات مرتبط مانند ترانسفورماتورها و چراغ‌های خیابان استفاده می‌شود، می‌تواند جنس‌های مختلفی داشته باشد. تیرهایی که به شکل رایج و از گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفته و هنوز هم در ایران و بعضی نقاط دنیا استفاده می‌شوند، از جنس بتن، چوب یا فلز هستند. اما این تیرها معایبی دارند که متخصصین صنعت برق را به سوی تولید نوع دیگری از تیرها سوق داده است. تیر برق کامپوزیت نوع جدیدی از تیرهای برق است که حدودا ۲۰ سال است در شبکه‌های توزیع و انتقال برق استفاده می‌شود.

چرا باید از تیرهای کامپوزیت استفاده کنیم؟

تیرهای برق کامپوزیتی وزنی معادل یک سوم وزن تیرهای چوبی، نصف وزن تیرهای فولادی و یک دهم وزن تیرهای بتنی دارند. وزن کم و مقاومت زیاد تیر برق کامپوزیت در برابر خوردگی و برتری‌های دیگر این تیرها از جمله عواملی است که باعث می‌شود انتخاب این تیرها هوشمندانه باشد.

پروژهایی که در آن‌ها از تیرهای بتنی استفاده می‌شود، به دلیل وزن نسبتا زیاد این تیرها، بسیار کند پیش می‌روند و هزینه اجرا و بهره‌برداری از آن‌ها نیز بالاتر است. اما با جایگزینی تیرهای کامپوزیتی در پروژه می‌توان در افزایش سرعت و کاهش هزینه‌های انتقال و اجرا به خصوص در مناطق صعب‌العبور گام بزرگی برداشت. علاوه بر این، مقاومت بالا در برابر خوردگی و عوامل محیطی، عایق بودن و ایمنی بالای این تیرها، شرکت‌های خدماتی برق‌رسانی را بسیار متمایل به انتخاب این تیرها کرده است.

بتن مقاومت فشاری بالا ولی مقاومت کششی پایینی دارد. برای رفع این مشکل، از میلگردهای فولادی در داخل تیرهای بتنی استفاده می‌شود. تیرهای بتنی در شرایط عادی مقاومت مکانیکی قابل قبولی دارند. اما در مناطقی که در آن‌ها آب و خاک آلوده است به دلیل خاصیت موئینگی که در بتن وجود دارد، این آلودگی جذب بتن شده و باعث زنگ‌زدگی و خوردگی میلگردها می‌شود.

تیرهای کامپوزیتی با بیشترین ظرفیت ممان اینرسی، بهترین جایگزین برای تیرهای چوبی، فولادی و بتنی در خطوط انتقال برق هستند.

ویژگی‌های برجسته تیر برق کامپوزیت

 • وزن پایین
 • مقاومت مکانیکی بالا
 • مقاوم در برابر خوردگی‌های محیطی، پوسیدگی، حشرات و موریانه‌ها
 • مقاوم در برابر آتش‌سوزی و لرزش‌های زمین
 • مقاوم در برابر پرتوهای فرابنفش
 • عایق الکتریکی
 • تردی و چقرمگی (کمترین تغییر شکل و بیشترین انعطاف‌پذیری)
 • مقرون به صرفه (کاهش هزینه‌های انتقال و اجرا به دلیل وزن پایین)
 • نصب آسان (عدم نیاز به تجهیزات بالابر سنگین)
 • ایمنی بالا
 • طول عمر بالا
 • حداقل تعمیرات

مناطق مناسب برای استفاده از تیر برق کامپوزیت

از تیرهای کامپوزیت در هر منطقه‌ای می‌توان استفاده کرد. اما شاید جایی که بیشتر متوجه برتری‌های این تیرها می‌شوید، مناطق با خاک شور، رطوبت بالا و هوای آلوده است. از آنجا که این تیرها مقاومت بالایی در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهند، می‌توانند برای استفاده در این مناطق بسیار مناسب باشند.

در مناطق با رطوبت بالا مانند شهرهای شمالی ایران، یا مناطق خشک و نیمه‌خشک که بخش زیادی از کشورمان را به خود اختصاص می‌دهند و خاک شوری دارند، در مجاورت دریا و نیز مناطقی که خاک آن دارای ترکیبات سولفور و کلر و در معرض بادهای گرم است، استفاده از شکل‌های رایج تیرهای برق عمدتا با مشکلات زیادی همراه است. استفاده از تیرهای برق که در ساخت آن‌ها از مصالح سنتی استفاده شده است، به دلیل خوردگی توسط عوامل محیطی و شیمیایی، تغییر رنگ در برابر نور خورشید، مقاومت پایین در برابر عواملی مانند آتش‌سوزی، لرزش‌های زمین و عواملی از این دست، هزینه نصب و نگهداری بالایی به مجریان پروژه‌های توزیع برق وارد می‌کند.

شرکت آب صنعت تهران از پیشگامان این صنعت در تولید تیرهای برق کامپوزیت است. این شرکت برای حمل و نقل آسان به خصوص برای طول‌های بيش از ۱۲ متر تيرهای برق كامپوزيت را به روش تلسكوپی توليد می‌کند. همچنین امکان تولید تیر بر اساس رنگ و طرح درخواستی و هزینه نصب پایین از ویژگی‌های دیگر تیرهای برق کامپوزیت تولیدی این شرکت است. دریچه کامپوزیت ، منهول کامپوزیت، اتاق شیر و تاسیسات، آچار دریچه، هندهول و سایتهول کامپوزیت و... از دیگر محصولات کاربردی این شرکت هستند که برای شرکت‌های آب و فاضلاب، گاز و پتروشیمی، مخابرات و شهرداری‌ها به دلیل نصب آسان و هزینه‌های پایین می‌توانند گزینه‌های بسیار جذابی باشند.