نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب

مشاهده رپورتاژ آگهی

09:51 1398/10/12
کدام طوطی ها برای نگهداری در خانه مناسب می باشند ؟

نگهداری از طوطی ها در کنار انواع پرنده های زینتی محبوبیت بالایی را به خود اختصاص داده است . زیبایی این پرنده و پیوند احساسی که با انسان ایجاد می کند باعث شده تا در سراسر دنیا افراد مختلفی به نگهداری و پرورش آنها بپردازند .

جالب است بدانید طوطی ها بسیار با هوش و در عین حال احساساتی هستند و صاحب خود را به خوبی می شناسند؛ این امر باعث شده تا یک رابطه مانند کودک و والدین در این بین ایجاد شود .

البته باید این مهم را نیز متذکر شده که در حالت دیگر طوطی ها در صورت بی توجهی از صاحب خود فاصله گرفته و به عبارت دیگر قهر می کنند .

طوطی قابل پرورش در خانه

افرادی که علاقه مند به نگهداری این پرنده هستند باید اطلاعات کافی درباره نژاد و ویژگی های هر نژاد را داشته باشند . همین امر باعث شده تا تیم ما برای رفع این نیاز، تمامی اطلاعات لازم در این زمینه را به صورت کامل در این مقاله برای شما عزیزان شرح دهد .

نژاد های مختلفی از طوطی های وجود دارد که افراد صاحب نظر با استناد به برخی از صفات و ویژگی ها اقدام به دسته بندی آنها می کنند . در ادامه برخی از نژاد های معروف و پرفروش مورد بررسی قرار داده می شود .

طوطی ملنگو

طوطی ملنگو

این تفکر وجود دارد که طوطی نام برده در مقایسه با دیگر نژاد ها از استعداد پایینی برخوردار است؛ در حالی که این مطلب به هیچ عنوان صحیح نمی باشد .

طوطی ملنگو ک تحت عنوان اسکندر سبز نیز شناخته می شود از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و از نظر تعداد بسیار پرجمعیت هستند . این پرنده را تقریبا در بیشتر کشور های دنیا می توان مشاهده کرد .

طوطی اسکندر کوچک مانند بیشتر پرنده های زینتی قادر است کلمات را یاد گرفته و به زبان بیاورد؛ البته مهارت یان پرنده در سخنگویی چندان بالا نمی باشد . انواع تخمه ها و بادام بدون پوست به عنوان اصلی ترین غذای این طوطی محسوب می شود که برای هضم بهتر به همراه سبزی و میوه به پرنده داده می شود .

برای تعیین جنسیت این پرنده باید تا 3 سالگی صبر کنید و بعد از این مدت شما خواهید توانست به راحتی با بررسی گردن طوطی نر یا ماده بودن آن را مشخص کنید . اصولاً در اطراف گردن طوطی ملنگو نر یک حلقه به رنگ صورتی ایجاد شده و یک علامت سیاه بر روی چهره پرنده پدید می شود . عملاً اگر این علامت ها دیده نشود یعنی طوطی شما ماده است .

طوطی کاسکو

طوطی کاسکو از جمله معروف ترین و پرفروش ترین نژاد ها به شمار می رود که به راحتی تحت تاثیر سرما و یا گرما قرار می گیرند .

به دلیل حساسیت بالا توصیه می شد که این پرنده در محیط هایی مانند آشپزخانه نگهداری نشود چرا که بو و بخار حاصل از غذا می تواند سلامتی این پرنده را تحت تاثیر خود قرار دهد .

طوطی کاسکو در کنار حساسیت بالا، بسیار عطفی می باشند به طوری که ترجیح می دهند دان و آب را به دور چشم پرورش دهنده بخورد . از این رو باید توجه کنید که اگر زیاد به این پرند نگاه کنید وحشت زده شده و در این حالت به هیچ عنوان غذا نمی خورد .

جوجه کاسکو را نباید تا 30 روز مورد شست و شو قرار دهید و بعد از گذشت این مدت در فصل تابستان می توانید یک یا نهایتاً دو بار در هر 7 روز اقدام به شست و شوی نمایید .

البته برای این کار استفاده از آب سرد ممنوع بوده و تنها می توانید از آب ولرم بهره گیری کنید . برخی افراد برای اهلی کردن طوطی کاسکو اقدام به چیدن پر های آن می نمایند که در این حالت هیچ پیوند و ارتباطی بین پرنده و صاحب خود نمی ماند .

طوطی هلندی

طوطی عروس هلندی

این نژاد از طوطی ها از هوش و قدرت یادگیری بالایی برخوردار بوده و به راحتی با انسان ارتباط برقرار می کنند. از این رو باید در نظر داشته باشید که در صورت خرید عروس هلندی حتماً یک ساعت از زمان خود را برای سرگرم کردن آن اختصاص دهید .

قفسی که برای عروس هلندی در نظر میگیرید باید تقریباً بزرگ باشد تا بتوانید لانه ای مناسب در داخل آنها قرار دهید .

البته طوطی گشت و گذار در محیط خانه را به قفس ترجیح می دهد از این باید تمهیدات لازم را در نظر بگیرید تا پرنده به آشپزخانه وارد نشود . توصیه می شود برای سرگرم کردن این پرنده اسباب بازی مناسب و از همه مهم تر بهداشتی تهیه کنید .

در موضوع تغذیه عروس هلندی هم باید اشاره شود که سیب و موز از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل این وعده غذایی می بایست یک بار در هر 7 روز برای پرنده در نظر گرفته شود .

طوطی برزیلی

طوطی برزیلی از جمله معروف ترین نژاد هایی است که در کشورهای اروپایی تحت عنوان مرغ عشق شناخته می شود .

زیبایی این پرنده و رنگ بندی های بسیار زیاد آن باعث شده تا بازار گرمی برای پرورش دهنده طوطی برزیلی ایجاد گردد . باید توجه داشت که طوطی برزیلی در عین اندازه کوچک از هوش و استعداد یادگیری بالایی برخوردار می باشد البته این در حالی است طوطی نام برده قادر به سخن گویی و یا تقلید کلمات نمی باشد . این پرنده ها رابطه فوق العاده ای با جفت خود ایجاد می کند . شما می توانید برای نگهداری آن از قفس مرغ عشق بهره ببرید .

طبیعت پرنده ها به شکلیست که بیماری های خود را پنهان می کنند از این رو می بایست شما سلامتی پرنده را هر چند وقت یک بار مورد تحلیل و بررسی قرار دهید . اشتهای کم، ریزش پرها، نیمه باز ماندن چشم ها ، خواب زیاد ، افتادگی سر و دم، بی تعادلی ، پایین آمدن وزن ، نفس نفس زدن و … از جمله نشانه های بارز بیماری این پرنده است . در حالت کلی می توان بیان کرد که پرورش طوطی برزیلی به عنوان یک پرنده کوچک و بانمک نیازمند دقت زیادی می باشد و اگر شما بتوانید این پرنده را به صورت جفت خریداری کنید در مدت زمانی کوتاه شاهد تولید مثل آنها خواهید شد. شخص پرورش دهنده می تواند از حاصل تولید مثل طوطی ها که چند تخم نطفه دار می باشد ، اقدام به جوجه کشی به صورت مصنوعی یعنی با استفاده از دستگاه جوجه کشی طوطی نماید که این خود باعث افزایش راندمان جوجه آوری و پرورش در طوطی ها میشود.