نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب

مشاهده رپورتاژ آگهی

00:22 1398/10/1
عوارض پرکاری تیروئید و جدیدترین راههای درمان آن

پرکاری تیروئید یکی از بیماری های رایجی است که اکثر افراد آن را می شناسند. پزشکان دلایل متعددی را برای این بیماری می شناسند اما شایع ترین دلیل پرکاری تیروئید بیماری خود ایمنی گریوز است. همچنین زیاده روی در مصرف ید و تری یدوتیرونین در مکمل های و داروها نیز می تواند از عوامل ابتلا به پرکاری تیروئید باشد.
از علائم این بیماری می توان به کاهش وزن به دلیل متابولیسم زیاد بدن و افزایش هورمون تیروئید اشاره کرد. عوارض پرکاری تیروئید سبب شده است تا پزشکان به بیمار توصیه کنند که هر چه سریع تر درمان خود را شروع کنند.

متخصصان غدد و متابولیسم از عوارض پرکاری تیروئید می گویند

پزشکان متخصص غدد این بیماری را ابتدا از علائم بالینی و در نهایت از آزمایش هورمونی تشخیص می دهند. در این بیماری اندازه تیروئید هم از حد معمول بزرگ تر می شود. یکی از علل پرکاری تیروئید ممکن است گره ندول یا گره تیروئید باشد، البته تمامی گره ها موجب پرکاری تیروئید نیستند و تنها برخی از آنها که گره توکسیک یا سمی نیز خوانده می شوند با تولید هورمون اضافی باعث پرکاری می شوند.

عوارض این بیماری شامل موارد زیر هستند.

شکنندگی استخوان ها: متخصصان حوزه غدد معتقدند اگر این بیماری درمان نشود، استخوان ها ضعیف شده و فرد به بیماری پوکی استخوان مبتلا می شود؛ زیرا مقدار زیاد هورمون تیروئید در بدن سبب می شود تا توانایی جذب کلسیم در بدن کاهش یابد و استخوان ها شکننده شوند.

مشکلات چشمی و بینایی: از عوارض شایع پرکاری تیروئید درمان نشده می توان به حساسیت به نور، سرخی چشم ها، دوبینی، تاری دید، بیرون زدگی چشم ها و ورم اطراف چشم اشاره کرد.

مشکلات قلبی: برخی از عوارض جدی این بیماری، مربوط به مشکلات قلبی است. نارسایی احتقانی قلب و ضربان قلب سریع در صورتی که پرکاری تیروئید سریع تر درمان نشود خود را نشان می دهد و مشکلات عدیده ای را برای فرد ایجاد می کند.

مشکلات پوستی: پزشکان یکی از عوارض معمول این بیماری را سرخی و ورم پوست می دانند که در بیمارای گریوز خود را نشان می دهد.

تیروتوکسیک: خطر بحرانی تیروتوکسیک در این بیماری افزایش می یابد و به صورت ناگهانی فرد ممکن است دچار افزایش ضربان قلب، تب بالا و حتی هذیان گویی شود. در این صورت باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنند یا با اورژانس تماس بگیرند.

ندول توکسیک تیروئید در این بیماری شایع است و باید طبق نظر پزشک سریعاً درمان شود. پزشکان و مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم برای درمان این بیماری روش های مختلفی را پیشنهاد می کنند که به بررسی آن ها می پردازیم.

درمان بیماری پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید یک بیماری مربوط به ترشح زیاد هورمون تیروئید است و توسط پزشک متخصص غدد و متابولیسم کنترل می شود. این پزشکان معتقدند درمان بیماری نباید به تأخیر بیفتد تا بر روی دیگر اجزای بدن تأثیر منفی نگذارد. پزشکان سه روش را برای این بیماری توصیه می کنند.

  • داروهای خوراکی: معمولاً اولین روشی است که مورد استفاده قرار می گیرد و بسته به شرایط فرد و مدت زمان شروع بیماری داروهای متعددی توسط پزشک تجویز می شود. البته این داروها عوارضی مانند درد مفاصل، کاهش گلبول های سفید و خارش بدن را به همراه داشته باشد. نظر پزشکان در زمان کاهش گلبول های سفید، قطع درمان دارویی است.
  • ید رادیواکتیو: محققان مرکز تحقیقات غدد معتقدند زمانی که درمان های دارویی جوابگو نیست فرد باید برای ید رادیواکتیو آماده شود. پزشکان توصیه می کنند مراقبت های پس از درمان با ید به صورت کامل انجام شود. ید دارای ماده رادیواکتیو است و باید فرد برای مدتی قرنطینه شود. این روش در بارداری و شیردهی ممنوع است.
  • جراحی: از روش های رایج که توسط اکثر پزشکان در پرکاری تیروئید شدید مورد استفاده قرار می گیرد، جراحی است. هر چند این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که درمان های دارویی جوابگو نباشد ولی عوارض معمول در تمام جراحی ها را نمی توان نادیده گرفت. همچنین بعد از جراحی ممکن است فرد به کم کاری تیروئید دچار شود.

پزشکان معتقدند این بیماری اگر سریع درمان نشود عوارض آن شدیدتر خواهد شد و درمان آن نیز زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهد.

روشهای بدون جراحی (جدیدترین روش درمان پرکاری تیروئید با عوارض کمتر)

گرچه درمان پرکاری تیروئید بسته به علت آن و عامل به وجود آورنده آن مطرح می شود ولی در مواردی که ندول های توکسیک یا سمی باعث پرکاری شده اند روش های کمتر تهاجمی کمک بسیار موثری هستند این روش مزیت های زیادی دارد و توانسته است در درمان این بیماری شایع کارایی بسیار زیادی داشته باشد با اینحال اگر پرکاری کل بافت تیروئید را تحت الشعاع قرار داده و کل بافت درگیر باشد مانند گواتر مولتی ندولار و یا بیماری گریوز و یا دیگر موارد این روش کارایی ندارد.

برای آر اف به کجا مراجعه کنم

درمان به روشهای کمتر تهاجمی در ایران همزمان با کشورهای پیشرفته و البته به تازگی (چند سال) در حال انجام است و اثرات و نتایج بسیار موثر آن بیماران زیادی را از شر ندول های تیروئید راحت کرده بدون آنکه با برش های جراحی و یا روش های درمانی سخت رو به رو شوند، این روش در مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد در تهران و توسط پزشکان فوق تخصص انجام می شود و متاسفانه هنوز در کل کشور در حال انجام نیست و بیماران بایست برای درمان به پایتخت مراجعه کنند.

آر اف چگونه انجام می شود

در این روش ندول ها و توده های خوش خیم تیروئید درمان می شوند، نیازی به ایجاد برش بر روی پوست نیست و کار به کمک امواج رادیویی بی خطر انجام می گیرد. این امواج در فرکانس بالا شروع به ارتعاش می کنند و مولکول های دوقطبی در بافت را به نوسان در می آورد، با افزایش دما به سلول های توده آسیب غیر قابل برگشت وارد می شود و در حقیقت توده از بین می رود.

به طور کلی این روش یکی از مؤثرترین و بهینه ترین روشی است که برای توده های تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد.

آسیب به تارهای صوتی، عفونت گلو، آسیب به بافت های گردن و ... نیز به علت عدم برش و ایجاد خراش بر روی پوست و غیر تهاجمی بودن روش درمان پرکاری تیروئید RF ایجاد نمی شود.

خبر درمانهای کمتر تهاجمی تیروئید علاوه بر مصاحبه های تلویزیونی چندی پیش در سایت خبرگذاری ایسنا و چند خبرگذاری دیگر نیز منتشر گردید.

همچنین برای مطالعه بیشتر درباره پرکاری تیروئید و عوارض ناشی از آن می توانید به سایت موسسه تصویربرداری تیراد و به آدرس زیر مراجعه کنید

https://tiradsono.com/hyperthyroid/