نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

22:47 1400/04/16
حضانت فرزند در طلاق توافقی چگونه است؟

حضانت فرزند در طلاق توافقی چگونه است؟ طلاق، به معنای جدا شدن زوج و زوجه از یک‌دیگر ‌است. بی تردید این جدایی سخت است و مشکلات خود را در پی دارد، خصوصا در شرایطی که پای فرزند در میان باشد. در این شرایط کشمکش‌ها بیشتر شده و هر یک از طرفین به دنبال حضانت فرزند خود خواهند بود. اما قانون حق را به چه کسی خواهد داد؟ آیا در این مورد نیاز به وکیل طلاق توافقی هست؟

حضانت فرزند چیست؟

زمانی که پای فرزند در میان باشد، دیگر تنها مصلحت زوج ملاک نیست. برای این‌که کشمکش‌ها و مشکلات بعد از طلاق برای کودک و خانواده او کاهش پیدا کند، قوانینی وضع شده است. طبق این قوانین، هر دو والدین مسئول کودک هستند و در زمانی که حضانت بر عهده آن‌ها است، حق ندارند از آن امتناع کرده یا طرف دیگر را از آن محروم سازند. پس از طلاق حضانت فرزند به عهده پدر یا مادر است مگر آنکه آن‌ها شرایط و صلاحیت حضانت را نداشته باشند.

 

معنی حضانت چیست؟

حضانت به معنای پرورش، نگهداری و تعلیم است. شخصی که حضانت فرزند را به عهده می‌گیرد مسئول وی خواهد بود و به عنوان ولی او شناخته می‌شود.

شرایط حضانت فرزندان پس از طلاق

به طور کلی پس از طلاق حضانت تا سن نه سالگی فرزند دختر و پانزده سالگی فرزند برای پسر معنا دارد. پس از آن حضانت برای اطفال معنا ندارد و خود می‌توانند انتخاب کنند که با کدام یک می‌خواهند زندگی کنند. حضانت فرزندان هم حق و هم تکلیف والدین است و آن‌ها حق ندارند از این تکلیف شانه خالی کنند؛ زیرا در این صورت کودک آسیب خواهد دید. برای شخصی که حضانت را بر عهده ندارد نیز حق ملاقات فرزند محفوظ است؛ مگر در شرایط خاص که شخص صلاحیت ملاقات را نداشته باشد.

قوانین کلی حضانت فرزند

 • در صورتی که حضانت با مادر باشد و وی اقدام به ازدواج مجدد کند، حضانت فرزند از وی ساقط خواهد شد. اما در طلاق توافقی این امکان وجود دارند که زوجین با یک‌دیگر توافق کرده و حضانت پس از ازدواج نیز با مادر باشد.
 • در گذشته حضانت فرزند پسر تا دو سالگی با مادر بود، اما در حال حاضر این قانون تغییر کرده و حضانت فرزندان تا پایان هفت سالگی با مادر خواهد بود.
 • درباره حضانت فرزند در دادگاه، قاضی مصلحت طفل را در نظر می‌گیرد.
 • در صورتی که بعد از طلاق توافقی زوجین در مورد ملاقات فرزندان به توافق نرسند، تصمیم گیری به عهده دادگاه خواهد بود.
 • حضانت فرزند در طلاق توافقی به این شکل است که در صورت طلاق توافقی، پرداخت نفقه فرزند بر عهده پدر خواهد بود. در صورتی که طرفین در این باره به توافق نرسند، دادگاه بر اساس شرایط فرزند میزان نفقه را تعیین خواهد کرد.

اما تعریفی از طلاق توافقی داشته باشیم:

به صورت کلی طلاق توافقی به طلاقی گفته می‌شود که دو طرف تمایل دارند از هم جدا شوند و بر سر این موضوع به تفاهم رسیده اند. هر توافقی که آن‌ها در خصوص موارد ذکر شده در دادگاه و طلاق (مهريه، نفقه، جهیزيه، حضانت و ملاقات فرزند) با یک‌دیگر داشته باشند، از نظر دادگاه و قاضی محترم است و اجرا خواهد شد؛ مگر در شرایط خاص. (برای مثال در خصوص حضانت فرزندان که موضوع مورد بحث مقاله ما است، ملاک دادگاه مصلحت فرزند خواهد بود.)

بیشتر بخوانید: نکات مهمی که در رابطه با انحصار وراثت باید بدانید

حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

حضانت فرزند در طلاق توافقی از جمله موارد مهمی است که زوجین باید بر سر آن به توافق برسند. پس از توافق، نتیجه و صلاحیت توسط دادگاه بررسی شده و حضانت فرزندان به یکی از طرفین واگذار خواهد شد.

شرایط حضانت فرزند بسته به نوع طلاق متفاوت است. در طلاق توافقی نیاز به ارائه گواهی عدم سازش از سوی دادگاه و توافق بر سر تمام مسائل از جمله حضانت فرزند وجود خواهد داشت. این بدین معنا است که زوجین باید بر سر حضانت فرزند به توافق رسیده و سپس به صورت مکتوب به دادگاه اطلاع بدهند.

 

پاسخ به سوالات شما

 1. گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی چگونه است؟

در طلاق توافقی معمولا مقداری از مهریه به جای حق طلاق بخشیده می‌شود. لازم است زوجین درباره مسئله مهریه به توافق برسند و به دادگاه اطلاع بدهند.

 1. حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی چه شرایطی دارد؟

طرفی که حضانت را برعهده می‌گیرد باید در سلامت عقلی باشد و دخانیات مصرف نکند.

 1. مراحل طلاق توافقی شامل چه مواردی است و چقدر زمان می‌برد؟

ابتدا لازم است زوجین به سامانه نوبت‌دهی طلاق مراجعه کنند و اطلاعات خود را وارد نمایند. پس از تایید و رأی دادگاه نیز آن‌ها سه ماه فرصت دارند تا به یکی از دفاتر رسمی طلاق برای ثبت طلاق مراجعه نمایند.

 1. شرایط حضانت فرزند در طلاق توافقی چیست؟

توانایی مالی و عدم اعتیاد از شرایط حضانت فرزند است.

 1. شرایط حضانت فرزند بعد از فوت والدین چگونه خواهد بود؟

طبق قانون، در صورت فوت یکی از والدین حضانت فرزند به عهده والد زنده خواهد بود. البته این در صورتی است که شخص صلاحیت حضانت را داشته باشد.

 1. محاسبه مهریه بعد از طلاق به نرخ روز است یا به نرخ زمان طلاق؟

محاسبه مهریه در هر زمانی که باشد، نرخ آن به نرخ روز است.

 1. در چه شرایطی نمی‌توان مهریه را بعد از طلاق گرفت؟

اگر مرد قبل از نزدیکی با زن او را طلاق بدهد، نصف مهریه برای زن لحاظ می شود. معمولا در طلاق توافقی زن مقداری از مهریه را در ازای طلاق به مرد می بخشد. اگر عقد بین زوجین باطل باشد امکان دریافت مهریه وجود ندارد.

گروه وکلای پایه یک دادگستری هوداد تمامی سوالات شما در رابطه با حضانت فرزند را پاسخ می دهند. کافیست به سایت هوداد مراجعه نمایید.