نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

14:35 1400/04/7
تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی؟

این سوال، ذهن بسیاری از تحلیل گران رو به خودش مشغول کرده و بسیاری از تحلیل گران هنوز بر سر این مسئله که تحلیل تکنیکال بهتره یا تحلیل بنیادی با هم بحث می کنند. اما واقعیت اینجاست که برای یک سرمایه گذاری موفق شما باید بتوایند یک سهام را هم از نظر تکنیکال و هم از نظر بنیادی تحلیل کنید. در این مقاله می خواهیم صفر تا صد تحلیل بنیادی رو به شما آموزش بدیم.

به طور کلی در تحلیل بنیادی قراره که ارزش واقعی یک سهم رو بررسی کنی و ببینی که ارزش واقعی یک سهام چقدره و در نهایت قیمت سهام رو با ارزش واقعی اون مقایسه کنی و بر این اساس تصمیم بگیری که آیا اون سهام ارزش سرمایه گذاری رو داره یا نه.

به طور کلی در تحلیل تکنیکال ما چهار قسمت رو تحلیل می کنیم:

تحلیل وضعیت اقتصادی کشور:

در این قسمت تمامی اخبار اقتصادی کشور و عوامل سیاسی و اجتماعی که روی اقتصاد تاثیر گذار است رو بررسی می کنیم. برای مثال امکان داره که رئیس جمهور یک سخرانی بره و در اون درباره وضعیت اقتصادی صحبت هایی کنه، همین صحبت ها می تونه تاثیر های مختلفی روی بازار بزاره.

 

تحلیل صنعت:

پس از تحلیل وضعیت اقتصاد کشور، نوبت به تحلیل صنعتی می رسه که قراره سهاممون رو از اون صنعت خریداری کنیم. مثلاً اگر قراره یک سهام از صنعت دارویی ها خرید کنیم، باید وضع واردات و صادرات در اون صنعت، میزان مواد اولیه که وجود داره، شاخص های اون گروه و... رو بررسی می کنیم.

 

تحلیل وضعیت شرکت:

بعد از اینکه صنعت رو تحلیل کردیم نوبت به تحلیل وضعیت شرکتی می رسه که قصد خرید سهام اون رو داریم می رسه. در این قسمت ما بررسی می کنیم که این شرکت چقدر سود ده و چقدر زیان ده بود، نسبت به سایر همگروهی های خودش در چه رده ای قرار داره و بالعکس.

 

بررسی برنامه‌های آتی و آینده‌ی نماد:

در این قسمت ما بررسی می کنیم سهامی که قصد خرید اون رو داریم درآینده چه روندی رو پیش خواهد گرفت و چه برنامه هایی برای آینده خودش داره.

اگر قصد داشته باشی که تحلیلت رو به همین روشی که در بالا گفتیم انجام بدی، به اصطلاح داری با دید کل به جز تحلیل می کنی.

 همچنین می تونی از پایین به بالا تحلیل کنی. یعنی که در ابتدا آینده و وضعیت فعلی شرکت رو بررسی کنی و پس از اون به سراغ تحلیل صنعت مد نظر بری و در آخر به تحلیل فاکتور های اقتصاد کلان بری که در این شرایط به اصطلاح با دید جز به کل، داری تحلیل رو انجام میدی.

پس از اینکه نوع دیدگاهمون به تحلیل رو مشخص کردیم بهتره که با مسائل مخلتفی که قراره در تحلیل اونها رو بررسی کنیم، آشنا شیم.

 

صورت های مالی:

صورت های مالی یک شرکت جزئی ترین اطلاعات یک شرکت رو نشون میده که با استفاده از اونها می تونی به راحتی وضعیت شرکت رو بررسی کنی. شرکت‌ها صورت‌های مالی مختلفی را منتشر می‌کنند که در میان آن‌ها سه صورت مالی زیر مهمم تر هستند.

 

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان سه اطلاعات مهم رو به  ما نشون میده، درآمد ها، هزینه ها، مقدار سود یا زیان یک شرکت. در واقع این سه آمار به ما این امکان رو میده که وضعیت هر شرکتی رو شفاف تر برای خودمون تحلیل کنیم و تصمیم بهتری بگیریم.

 

ترازنامه در تحلیل بنیادی

ترازنامه یک شرکت به ما تمامی بدهی ها، دارایی ها و حقوق صاحبان سهام در پایان یک دوره زمانی رو نشون میده. دارای های یک شرکت مثل موجودی کالا، سرمایه گذاری های یک سازمان، ابزار یک شرکت  و... باشد.

منظور از بدهی ها تمامی بخش فعلی بدهی‌های بلند مدت، بدهی بانکی، سود قابل‌پرداخت، اجاره، مالیات، تسهیلات،دستمزدهای قابل‌پرداخت؛ پیش‌پرداخت به مشتریان؛ سود سهام قابل‌پرداخت و... می باشد. با حذف بدهی ها از کل دارایی ها می‌توانید ارزش خالص نهاد مالی را پیدا کنید.

 

نسبت های مالی

از صورت های مالی گفته شده اعدادی استخراج میشه که به ما اطلاعات مفیدی درباره وضعیت شرکت و آینده نماد میده. به این اعداد نسبت های مالی گفته میشه. برای مثال ما می تونیم میزان سودآوری و نرخ بازده و میزان نقدینگی یک شرکت رو از طریق نسبت های مالی بررسی کنیم. البته شما میتوانید ایده های پولساز رو هم مطالعه کنید تا دید بهتری داشته باشید

مهم‌ترین نسبت‌های مالی عبارتند از:

نسبت سود هر سهم (EPS)

در این نسبت P به معنای PRICE یا قیمت و E مخفف EPS یا همان میزان سودی که قرار است شرکت به ازای هر سهم به ما بده می باشد. نسبت P به E بیان کننده مقدار پولیه که سرمایه گذاران حاضرند به ازای دریافت یک ریال سود پرداخت کنند. برای مثال سهام یک شرکت رو می خری که قیمتش و EPS اون سهم ۱۶۵ می باشد.

اگر 1458 تومان(قیمت) رو به ۱۶۵ ((EPS تقسیم کنیم، مقدار P/E به دست میاد. در این مثال مقدار P/E ۸.۸۴ می باشد. یعنی شما حاضرید به ازای هر دریافت ۸.۸۴ سود،‌ ۱۴۵۸ پول پرداخت کنید.

با استفاده از اطلاعاتی که در این مقاله به اون اشاره کردیم،‌ می تونی آموزش تحلیل بنیادی رو انجام بدی. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم برای موفق شدن در بازارهای مالی به تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی،‌ مدیریت سرمایه و احساسات نیاز داری.

اگر به تحلیل بنیادی علاقه پیدا کردی و دوست داری که کامل روی اون مسلط بشی، هر چه سریع تر به سایت ماهان تیموری رجوع کن. علاوه بر تحلیل بنیادی ما در وبسایت ماهان تیموری مقالات و اطلاعات زیادی قرار دادیم که با استفاده از اونها می تونی به بهترین شکل تکنیکال و مدیریت سرمایه رو یاد بگیری. پس اگر قصد سرمایه گذاری داری هر چه سریع تر مقالات این سایت رو بخون.