نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

00:37 1400/03/23
با زوج درمانی و شیوه‌های مختلف درمان بیشتر آشنا شوید

زوج درمانی نوعی روان درمانی می‌باشد که توسط درمان‌گر صورت می‌گیرد. درمان‌گر به زوج‌ها کمک می‌کند تا مشکلاتشان حل شود. دو نفر که یک رابطه عاشقانه دارند و دچار مشکل می‌شوند؛ با کمک زوج درمان‌گر به بینش درستی از رابطه می‌رسند و اختلافات خود را حل می‌کنند. آن‌ها با استفاده از مداخلات درمانی میزان رضایت خود از رابطه را بهبود می‌بخشند. با توجه به نظر درمان‌گر؛ روند زوج درمانی در همه زوج‌ها به یک شیوه نیست.

 

کاربرد زوج درمانی

زوج‌هایی که نمی‌توانند کشمکش‌ها و تعارض‌های خود را به شیوه مسالمت‌آمیز و صحیح حل کنند؛ نیاز به یک متخصص زوج درمانی دارند. همچنین افرادی که در پی بهبود بخشیدن کیفیت رابطه زناشویی خود هستند؛ می‌توانند به زوج درمانی اقدام کنند. آن‌چه حائز اهمیت است و کمک می‌کند که زوج‌ها زودتر به نتیجه برسند؛ مشارکت آن‌ها برای شفاف شدن موضوع و روشن شدن منشا اختلافات می‌باشد.

 

در واقع آن‌ها برای درک مشکل باید یک نگاه واقع بینانه داشته باشند تا زودتر به نتیجه دلخواه برسند و مشکلاتشان رفع شود. زوج‌هایی که به دلیل عدم شناخت پیش از ازدواج؛ به همسر خود بی اعتماد شده‌اند و زوج‌هایی که بعد از ازدواج نسبت به همسر خود سرد شده‌اند؛ زوج درمانی گزینه مناسبی برای کمک به حل مشکل آن‌ها می‌باشد.

 

چه زمان برای مراجعه به زوج درمان‌گر مناسب می‌باشد؟

 

ارتباط ضعیف زوج‌ها

گاهی زوج‌ها احساسات یکدیگر را درک نمی‌کنند و اصرار دارند که طرف مقابل حرف آن‌ها را نمی‌فهمد. شاید در ظاهر ارتباط ضعیف ایجاد دردسر نکند اما به مرور زمان زوج‌ها را از یکدیگر دور می‌کند. زوج درمانی به فهم متقابل و بالا رفتن کیفیت برقراری رابطه کمک شایانی می‌کند. یک درمان‌گر با تجربه و ماهر به شما ابزارها و روش‌هایی را آموزش می‌دهد که به وسیله آن‌ها می‌توانید کیفیت رابطه را مطلوب‌تر کرده و در نهایت به درک متقابل برسید.

 

بی‌اعتمادی زوج‌ها به یکدیگر

بی‌اعتمادی یکی از بیشترین و بزرگترین مشکلات زوج‌ها می‌باشد که جهت حل آن به درمان‌گر مراجعه می‌کنند. عوامل مختلفی در بی‌اعتمادی زوج‌ها به یکدیگر دخیل می‌باشد. عواملی همچون رابطه احساسی با فرد سوم؛ برقراری رابطه جنسی با فردی خارج از رابطه زناشویی؛ دروغ‌گویی بر سر مسائل مختلف مخصوصا مسائل مالی و .... سبب بی‌اعتمادی زوج‌ها می‌شود. در صورتی این مشکل‌ها حل خواهد شد که هر دو طرف بتوانند میزان آسیب پذیری خود را به راحتی بیان کنند و برای حل مشکل اشتباهات خود را بپذیرند.

 

رابطه جنسی و بروز مشکل

گاهی رابطه جنسی می‌تواند برای زوج‌ها به مشکل بزرگی تبدیل شود. به طوری‌که قبلا زوج‌ها با یکدیگر صمیمی بوده‌اند اما به مرور زمان و بر اساس عوامل بیرونی این رابطه کم‌رنگ شده و رفته رفته از بین رفته است. این امر می‌تواند تاثیر منفی و نامطلوب بر روی رابطه دو نفر بگذارد. گاهی ممکن است این تغییر به صورت تدریجی باشد و دو نفر با یکدیگر رابطه جنسی داشته باشند اما از آن لذت نبرند. گاهی نیز ممکن است یکی از طرفین نارضایتی خود را ابراز کند اما طرف مقابل بی‌توجه به این عدم رضایت باشد. برخی مواقع از رابطه جنسی به عنوان ابزار چانه زنی برای رسیدن به خواسته یکی از طرفین استفاده می‌شود. در این شرایط لازم است زوج درمانی صورت گیرد تا مشکلات توسط درمان‌گر حل شود.

 

زوج درمانی و شیوه‌های مورد استفاده برای درمان

برای زوج درمانی شیوه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زوج درمانی رفتاری که شامل روان درمانی می‌باشد؛ از روش‌های رفتار درمانی همچون آموزش دادن شیوه برقراری ارتباط؛ تبادل رفتاری و آن‌چه مربوط به رفتار زوج‌ها می‌باشد؛ صحبت می‌کند. زوج درمانی روان پویشی؛ یکی دیگر از شیوه‌های درمان می‌باشد که در این روش فرض بر این است که رفتارهای دو طرف در بزرگسالی ناشی از الگوهای رفتاری در دوران کودکی آن‌ها می‌باشد. بنابراین زوج‌ها با راهنمایی و مشاوره درمان‌گر تلاش می‌کنند با شناختن این موضوع احساسات؛ تعلقات و تجربیات زمان‌های کودکی خود نسبت به والدین‌شان را از خود دور کنند.

زوج درمانی متمرکز بر احساسات و عواطف از دیگر روش‌های درمان می‌باشد. در این روش بر عواطف و احساسات زوج‌ها که سبب تعارض بین آن‌ها می‌شود؛ بحث و تبادل نظر می‌کند. درمان‌گر به وسیله شناختن این احساسات به دو طرف؛ سعی بر تغییر رفتار آن‌ها دارد. نظریه سیستم خانواده بر کنش و واکنش زوج در محیط خانواده؛ الگوهای ارتباط و .... به عنوان یک سیستم هدف‌مند تاکید می‌کند. هدف این نظریه آشنایی زوج‌ها با الگوها و قواعدی است که ناآگاهانه در این سیستم عمل کرده و سبب بروز مشکلاتی می‌شوند.

مراحل زوج درمانی

زوج درمانی دارای مراحل مختلفی می‌باشد. مرحله اول تمرکز بر روی یک مشکل خاص همچون اعتیاد به اینترنت؛ حسادت؛ مشکلات جنسی و .... می‌باشد. مرحله دوم مشارکت فعال درمان‌گر برای درمان دو نفره به جای درمان تک نفره و به نتیجه رساندن و رفع مشکل می‌باشد. از همان ابتدای درمان برای تغییر و رسیدن به راه حل مناسب؛ مداخلات درمانی صورت می‌گیرد. تعیین اهداف مشخص و واضح برای درمان زوج‌ها از دیگر مراحل زوج درمانی می‌باشد.

شما می‌توانید در صورت بروز مشکل با مراجعه به سایت مرکز مشاوره مکث به صورت آنلاین نوبت مشاوره بگیرید و برای درمان و حل مشکل خود اقدام کنید.