نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

14:32 1400/03/4
انواع قالب بتن و قالب فلزی

قالب بتن قالب هایی ثابت یا موقت هستند که برای ساخت سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرند و بتن تازه در آن ها ریخته می شود و پس از اینکه تمام حجم قالب بتن  پر می شود ، بتن به شکل دلخواه در می آید. قالب های بتنی فلزی  به صورت نو یا دست دوم ( کار کرده )  در باز موجود است و به فروش می رسد.  یکی از مراحلی که در ساخت سازه های بتنی باید آن را مورد توجه قرار داد، شیوه ی قالب بندی سازه هاست. فرایند قالب بندی توسط مجری سازه های بتنی انجام می شود. متخصصان این حوزه باید  بر تمامی امور مربوط به قالب بندی و جزئیات مربوط به ابعاد قالب  به خوبی مسلط باشند، تجهیزات مربوط به قالب بتن و یا قالب فلزی را بشناسند و به بهترین و مناسب ترین روش کار را به اجرا در بیاورند. قالب هایی که برای ساخت سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گرفتند از زمان های قدیم تا کنون دارای جنس های متنوعی بوده اند مثل قالب های چوبی، پلاستیک، فایبر گلاس و رزین و جدیدا قالب های فلزی ، اما قالب های فلزی و چوبی از همه ی انواع مختلف قالب ها از مقاومت بالاتری برخوردار هستند.

قالب های چوبی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته اند  نسبت به قالب های فلزی ارزان تر هستند و این قالب ها معمولا در محل انجام پروژه توسط نجار تولید می شده است و در نتیجه تولید آن ها زمان بر است و قالب های چوبی مانند قالب های بتنی از دوام بالایی برخوردار نیستند. در حال حاضر قالب های بتنی مدولار و یا خاص در بازار به فراوانی یافت می شود  و تهیه ی قالب بتنی فلزی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.

قالب بتن فلزی دارای سایز های استانداردی است. حداقل عرض این قالب ها 10 سانتی متر است و سایز ها با ضریب 5 تغییر کرده و نهایتا به عرض 50 سانتی متر می رسند. در مورد طول هم، یک قالب استاندارد دارای طول های 1 متری،  یک و نیم متری و دو متری هستند. قالب بتن دارای ساختاری مدولار است و همین عامل باعث شده است تا در مواردی همچون ایجاد ستون ( که ستون ها می توانند ابعاد مختلفی نیز داشته باشند ) ،  فونداسیون، دیوار ها و ... نیز مورد استفاده قرار گیرند.

قالب بتن

 

بررسی قیمت قالب بتن

با توجه به نوسانات قیمت آهن، لیست قیمت قالب فلزی و قالب بتنی  نیز متفاوت است اما علاوه بر نوسانات قیمت آهن، وزن قالب های فلزی نیز بر قیمت آن ها تاثیر گذار است و طبیعتا قالب های با وزن بیشتر دارای قیمت بالاتری نیز هستند. در بازار انواع مختلفی از قالب بتن و قالب های فلزی کارکرده نیز وجود دارند و این نوع قالب ها  قیمت پایین تری دارند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند.

 

انواع قالب بتن

قالب های بتنی و فلزی دارای انواع زیر هستند :

 • لبه خم
 • تسمه ای ( جوشی )

نوع تسمه ای قالب فلزی بتن   در دو نوع لبه  5 سانتی متر  و لبه 6 سانتی متر  تولید می شوند.

در بررسی دو نوع قالب فلزی بتن لبه خم و تسمه ای باید گفت قالب های لبه خم دارای قیمت بیشتری  از نوع تسمه ای هستند، زیرا مجموع هزینه هایی که در فرایند تولید قالب های لبه خم استفاده می شود، بیشتر است اما قالب های لبه خم وزن کمتری نسبت به تسمه ای دارند.

قالب های تسمه ای یا جوشی از ورق 5 میلی متر  برای قسمت تسمه و ورق 3 میلی متر  برای قسمت کف ساخته می شوند اما در قالب های لبه خم از ورق 3 میلی متر برای کف و تسمه استفاده می شود و کل ساختار ورق تنها با یک  نوع ورق تولید می شود. همین عامل باعث شده است تا وزن قالب بتن لبه خم نسبت به تسمه ای کمتر باشد.  همچنین قالب های لبه خم با وجود سبک بودن از مقاومت مطلوبی نیز برخوردارند.

 

فعالیت شرکت مدرن سازان در زمینه ی قالب بتن فلزی

قطعا برای  شروع هر فعالیتی  به مشاوره و بهره گیری از افراد متخصص و مجرب  نیاز است. شرکت مدرن سازان یکی از شرکت های پیشرو در زمینه قالب بتن فلزی است و می تواند  در زمینه مشاوره، طراحی و تولید قالب های بتنی به مخاطبان این عرصه کمک کند.

قالب بتن

 

آشنایی با اجزای قالب بتن

قالب های بتنی فلزی دارای متعلقات و اجزایی هستند که اگر این اجزا به درستی در کنار یکدیگر قرار بگیرند یک سازه ی یک پارچه و مقاوم تولید می شود. قالب بندی ها هم می توانند به صورت چکشی، میزی، مدولار، لغزنده و ... باشند. معمولا برای ساخت سازه های پیچیده  از  قالب های پیچیده استفاده می شود و هر چه قالب پیچیده تر باشد اجزا و متعلقات آن نیز بیشتر خواهد بود. در زیر به بیان این اجزا می پردازیم:

 • نبشی پانچ شده قالب:
 • رزوه و مهره جک
 • تسمه قالب ( بولت تسمه ای )
 • سولجر قالب بندی
 • شاقول قالب
 • واشر دو لوله
 • پیچ تنظیم قابل رگلاژ :
 • کمپس یا بست قورباغه ای
 • پین و گوه

و ...

 

آشنایی با قالب بتن مدولار

قالب های بتن مدولار نحوه ی اتصال ساده ای دارند و مدل هایی به صورت متوازی الاضلاع، بیضی، دایره ای ، منحنی و ... را تولید می کنند. این قالب ها برای دیوار های یک طرفه، دیوار های دو طرفه ، قالب های مربوط به فونداسیون و سقف و ستون استفاده می شوند. از رایج ترین قالب هایی که در ساخت سازه های بتنی استفاده می شود قالب های مدولار است. این قالب ها مزایایی دارند که آن ها را بر سایر قالب های موجود در بازار برتری داده است. مهم ترین مزیت آن ها این است که این قالب ها بارها و بارها می توانند مورد استفاده قرار بگیرند و اگر به درستی استفاده شود دوام و پایداری بالایی دارند. این قالب ها به دلیل شکل پیش ساخته ای که دارند به سرعت و به راحتی تهیه می شوند.