نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

17:58 1400/02/28
آموزش طراحی لباس و کلاس های طراحی لباس

طراحی لباس و چگونگی وارد شدن به این حرفه

امروزه صنعت طراحی مد در بسیاری از کشور های جهان محبوبیت زیادی دارد. کشور ایتالیا سابقه دیرینه ای در این عرصه داشته و به تازگی کشور هایی چون ترکیه نیز با ظهور طراحان بزرگ خود در این عرصه مطرح شده اند. طراحی لباس به نوعی کار هنری گفته می شود که به ساخت لباس و اکسسوری می پردازد. این هنر دارای فرآیند های بسیار دقیقی بوده که باید آن ها را از مرحله انتخاب یک طرح تا مرحله پایان دوخت و ارائه لباس رعایت کرد. به طور کلی می توان حرفه طراحی لباس را به دو بخش دوخت سفارشی و پوشاک آماده تقسیم بندی نمود. در ادامه با این دو گروه مختلف و به طور کلی حرفه طراحی لباس آشنا خواهیم شد. با آموزشگاه طراحی لباس طرحستان همراه باشید. 

دوره طراحی لباس طرحستان

 دوخت سفارشی 

اغلب افراد مشهور و سلبریتی، مشتریان این نوع دوخت می باشند چرا که این لباس ها دقیقا متناسب با سایز آن ها دوخته شده و لباس را برای آن ها خاص تر می کند. این لباس ها هیچگونه برچسب قیمت برو روی خود ندارند. مجموعه لباس های دوخت سفارشی 2 بار در سال و در ماه های ژانویه و ژوئیه یعنی آغاز فصل مد جدید در حداقل 50 طراحی از لباس شب و روز برای مشتریان به نمایش در می آیند. 

 

پوشاک آماده

پوشاک های آماده همانطور که از نامشان پیداست بر اساس اندازه های استاندارد تولید می شوند و غالب عموم مردم جامعه مشتریان این نوع دوخت هستند. از آن جایی که سایز این لباس ها استاندارد می باشد، به صورت انبوه برای فروش تولید می شود. طراحی این نوع لباس ها به دو بخش مجموعه طراح و مجموعه تولید انبوه تقسیم بندی می شود. مجموعه طراح کیفیت بالاتری داشته و جهت تبلیغ مجموعه انبوده عرضه می شود. 

 

فرآیند طراحی لباس

1. جنس پارچه : جنس پارچه با توجه به سلیقه و روحیات غالب مشتریان انتخاب می شود. همچنین در انتخاب جنس پارچه، شرایط آب و هوایی و فصلی نیز مورد توجه قرار می گیرد. صدها هزار پارچه مختلف در دسترس طراحان وجود دارد که هر کدام با توجه به سلیقه جمعی جامعه و افراد انتخاب می شود. 
2. چاپ پارچه : جهت طراحی می بایست رنگ ها و تم انتخابی برای چاپ را منتاسب با فصل انتخاب کرد. به طور کلی رنگ زرد روشن مناسب ترین رنگ برای زمستان بوده و از رنگ های تیره در این فصل استفاده نمی شود. 
3. تزئینات روی لباس : تزئینات روی لباس به گلدوزی، مهره دوزی، تور دوزی و ... گفته می شود. 
4. الگو : به طور کلی ساختار اصلی لباس را الگوی آن تشکیل می دهد و از همین رو طراحی الگو دارای اهمیت فراوانی است. به نقشه قطعاتی که با دوخته شدن به یک دیگر، لباس را به وجود می آورند الگو گفته می شود. 
5. اندازه گیری : اندازه گیری یکی از مهم ترین موارد در حرفه طراحی لباس است به طوری که بدست آوردن الگوی درست با آن رابطه مستقیم دارد. 
6. تحقیق درباره مد : طراحی لباس با مطالعات دقیق درباره روند مد در فصل های آینده می تواند به بهترین طراحی تبدیل شود و به طراحان کمک زیادی کند. 

دوره های مد و لباس

زمینه های طراحی مد و لباس

حرفه طراحی مد و لباس دارای زمینه های مختلفی از جمله موارد زیر می باشد :
• لباس روز زنانه
• لباس شب زنانه
• لباس زیر زنانه
• لباس روز مردانه
• لباس شب مردانه
• لباس بچگانه
• لباس مجلسی
• لباس عروسی
• لبای ورزشی 
• و ...

 

داشتن ایده های ناب برای طراحی لباس

داشتن خلاقیت در طراحی و به وجود آوردن یک لباس مستلزم شناخت کامل و توانایی بهره گیری از آن در طراحی و خلق لباس می باشد. ابزار های تجسمی می توانند بهترین کمک در جهت طراحی لباس باشند. به طوری که می توان با الهام گرفتن از بسیاری از اجسام و اشیا اطراف خود یک طراحی لباس جدید را ایجاد کرد. برای مثال با استفاده از برگ های درخت و نوع پوشش آن ها یک دامن را طراحی نمود. 
از این رو داشتن خلاقیت و ایده های جدید از مهم ترین ابزارها در طراحی لباس می باشند و امکان به وجود آوردن طراحی یک مد و لباس جدید هستند. طراحان نیازمند ایده و خلاقیت در ذهن خود بوده و می بایست بر روی آن تمرکز داشته باشند. آن ها می بایست در مرحله اول هدف خود را مشخص کرده و سپس به ترسیم مانکن پرداخته و با شناختی که از مواد پیدا کرده اند شروع به طراحی لباس مورد نظر خود کنند. 

 

اهمیت رنگ در طراحی لباس 

رنگ و توجه به آن نیز یکی از مهم ترین بخش های طراحی لباس می باشد. رنگ بازتابی از نور بوده و شکل های گوناگون ایجاد می شود. به طور کلی رنگ ها را به دو مشخصه سرد و گرم می شناسیم و از رنگ های گرم در فصل های زمستان و از رنگ های سرد در فصل های سرد استفاده می شود. اهمیت ترکیب رنگی در طراحی لباس بسیار با اهمیت است و یک طراح باید درک درستی از رنگ ها و ایجاد هارمونی درست در انتخاب رنگ های لباس های متنوع داشته باشد. از همین رو طراحان لباس باید جهت شناخت انواع رنگ ها و تناژ های همخوان آموزش ببینند.

یک طراح لباس باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

• دارای شخصیتی خلاق و هنری 
• مهارت کافی طراح در نقاشی بسیار با اهمیت بوده چرا که باید بتواند ایده های ذهنی خود را به خوبی بر روی کاغذ پیاده کند. 
• مهارت مناسبی در ترکیب رنگ ها، تن و سایه  
• قادر به کار با پارچه و استفاده از منسوجات به شیوه ای خلاق و اصیل 
• قدرت تخیل و توانایی تبدیل طرح خود به صورت سه بعدی در ذهن
• آگاهی از تغییرات بازار مد و پیگیری لحظه به لحظه اخبار مد
• علاقه مند به یادگیری چیز های جدید و خواندن مجلات، وب سایت ها، کتاب های تاریخی و مدرن
• علاقه مند به هنر
• بازدید از نمایشگاه های هنری و در  تعامل بودن با هنرمندان و خالقین اثر های هنری و استفاده از تجربیات آن ها
• دارای تجربیاتی در خیاطی نظیر برش، پارچه شناسی، دوخت و ...
• تشخیص تفاوت موجود بین سطوح کیفیتی مختلف پارچه ها
• داشتن درک درست از شیوه زندگی و نیازها و خواسته های مشتریان
• مهارت ارتباطی خوب و توانایی در بیان ایده های ذهنی خود
• دارای ایده های بدیع، جدید و اورجینال

 

آشنایی با آموزشگاه طراحی لباس طرحستان

تاریخچه تاسیس طرحستان:

آموزشگاه طرحستان در سال 87 توسط مجید حکیمی نیا تاسیس و یک سال بعد، توانست مجوز هنری درجه یک بگیرد و در سال ۸۹   مجوز برگزاری دوره های مهارت آموزی را گرفت. در حال حاضر در طرحستان آموزشگاه دوره های جامع هنری مانند دوره طراحی داخلی، گرافیک ، انیمیشن، طراحی مد ولباس و رشته های هنری شامل: طراحی سیاه قلم ، نقاشی آبرنگ ، نقاشی رنگ روغن، و تذهیب، نگارگری، خوشنویسی با خودکار و قلم  برگزار می شود. و این آموزشگاه با زیر بنایی بالغ بر ۴۰۰ متر در ۴ طبقه و چندین کلاس آموزشی در کلیه روزهای هفته حتی جمعه ها پذیرای هنرآموزان عزیز است.
 

مجوزهای طرحستان

۱- مجوز آموزشگاه هنرهای تجسمی با درجه یک آموزشی از دفتر فعالیتهای هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
۲- مجوز مرکز مهارت آموزی از دفتر آموزش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران
۳-مجوز برگزاری آموزش طراحی مد و لباس از بنیاد مد و لباس اسلامی
۴- مجوز موسسه تک منظوره مد و لباس طرحستان
 

چرا طرحستان؟

روش آموزش: آموزش در طرحستان توسط سیستم مدیریت محتوا کنترل می شود و مطالب آموزشی و نحوه آن قبل از دوره با اساتید هماهنگ می شود به این ترتیب شما با خیالی آسوده هر زمان که برای آموزش بیایید و با هر یک از اساتید طرحستان که باشید نگران محتوا و نحوه آموزش نخواهید بود.

سیستم شبکه: آموزشگاه دارای کلاسهای مجهز به سیستم شبکه و پخش آموزش در ال سی دی است و در عین حال سایتهایی که نیاز به آموزش به کمک کامپیوتر را دارند مجهز به رایانه های جدید و قوی است.

وسایل کمک آموزشی: برای سهولت یادگیری و امکان تکرار هر کلاس برای هنرجو سیستم ضبط تصویری کلاسها فعال است بدین ترتیب شما  می توانید کلاس را بارها و بارها در منزل مرور کنید.

محوریت آموزشی:  هنرهای تجسمی به طور اعم و هنر مدرن به طور اخص دغدغه و تمرکز مدیران و مدرسین طرحستان است در این زمینه کلیه هنرهایی که به نوعی با هنر تجسمی پیوند دارند همانند هنرهای تفریحی هنرهای تزئینی هنرهای تخصصی و هنرهای بازار کار جزو اهداف و محوریت آموزشی طرحستان است.

امیدوارم که  طرحستان جایی باشد که با هم  قدم مهم یعنی آموختن را برداریم طرحی نو در اندازیم و دانسته‏ های خود را به اشتراک گذاریم و برای خودمان و کشورمان مفید تر باشیم.