نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

14:40 1400/02/14
آیا می‌توان بعد از تزریق واکسن کرونا به دیدار آشنایان و دوستان رفت؟

کرونا؛ ویروسی که هیچکس دل خوشی از آن ندارد و حالا یک سال است که خودش را به میهمان ناخوانده‌ای در همه جای دنیای تبدیل کرده است. با آمدن ویروس کرونا و همه‌گیری آن، شکل روابط، دیدارها و حتی کار و فعالیت هم تغییر کرده است. بسیاری از افراد مدت زمان زیادی است که خانواده، دوستان، آشنایان و همکارانشان را ندیده‌اند و برای در آغوش کشیدن عزیزانشان لحظه‌شماری می‌کنند.

حالا با پیچیدن زمزمه‌های تزریق واکسن کرونا، امید جدیدی در قلب‌ها قوت گرفته است که شاید بتوان همه چیز را به حالت عادی خودش و یا پیش از کرونا برگرداند. با این حال برای تزریق واکسن و رفتن به دیدار دوستان و آشنایان، سوالات مهمی مطرح می‌شود. مهم‌ترین سوال درباره دوران بعد از تزریق واکسن، این است که آیا می‌توان مجددا به دیدار خانواده و عزیزان رفت؟

ما در این مطلب از سایت بلیط هواپیما فلایتیو قصد داریم که شما را با صفر تا صد تزریق واکسن آشنا کنیم و به این سوال مهم پاسخ دهیم. اگر سلامتی خود و عزیزان‌تان برای شما مهم است و دوست دارید جواب سوال بالا را بدانید، با ما همراه باشید:

 

واکسن دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

شاید بهتر باشد پیش از جواب دادن به این پرسش که آیا می‌توان بعد از تزریق واکسن کرونا به دیدار دوستان رفت، کارکرد دقیق واکسن را بشناسیم. واکسن در حقیقت دارویی است که از ویروس ضعیف‌شده تهیه شده و با تزریق آن، بدن آماده مبارزه با عوامل بیماری‌زا مانند ویروس می‌شود.

واکسن برخلاف ویروس، باعث بیماری شدید نمی‌شود؛ اما سیستم ایمنی بدن را به واکنش وا می‌‌دارد تا در صورت ورود ویروس مهاجم به بدن، آن را شناسایی و آنتی‌بادی تولید کند.

کاری که واکسن کرونا انجام می‌دهد، دقیقا به این شکل است و به همین دلیل همه جهان برای تولید و تزریق واکسن تلاش می‌کنند تا در نهایت به یک ایمنی جمعی در برابر کرونا ویروس و بازگشت به زندگی عادی برسند.

 

دورهمی پس از تزریق واکسن؛ آری یا نه؟

واکسیناسیون و عمومی شدن آن، هر چند محدود است، اما بحث‌های زیادی را درباره دورهمی پس از واکسن و یا حتی استفاده از ماسک در سراسر دنیا مطرح کرده است. به نظر شما بعد از انجام واکسیناسیون، جهان چه شکلی خواهد شد؟ آیا فکر می‌کنید امکان برگزاری دورهمی و دیدار با خانواده و دوستان وجود داشته باشد؟

برای آنکه به جواب درستی برای این سوال برسیم، باید بدانیم که واکسیناسیون کامل ضروری است. واکسیناسیون کامل به زبان ساده به معنی طی شدن حداقل دو هفته پس از دریافت دومین دوز واکسن از واکسن‌هایی که دو دوز دارند یا گذشتن دو هفته بعد از تزریق واکسن‌هایی با یک دوز است. اگر این اتفاق رخ دهد و واکسیناسیون به صورت کامل انجام بگیرد،  آن زمان است که می‌توان درباره برگزاری دورهمی و عملی کردن آن هم فکر کرد.

رییس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی‌های آمریکا، به اینکه آیا می‌توان بعد از انجام واکسیناسیون کامل دورهمی‌های دوستانه کوچک را ترتیب داد یا خیر، پاسخ مثبت داده است. البته باید بدانید که این امکان تنها در صورتی قابل اجراست که همه افراد حاضر در میهمانی یا دورهمی واکسن را به طور کامل تزریق کرده باشند. در واقع به این گروه از افراد که کاملا واکسینه شده‌اند و می‌توانند از نزدیک با هم دیدار داشته باشند، "حباب ایمنی" می‌گویند. به این صورت می‌توان گفت که دیگر خطر شیوع، انتقال و ابتلا به ویروس کرونا وجود ندارد و افرادی که به عنوان حباب‌های ایمنی شناخته می‌شوند می‌توانند بدون ماسک و رعایت فاصله در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

شاید سوال بسیاری از شما این باشد که پس از تزریق واکسن کرونا ویروس، امکان سفر کردن و دیدار عزیزان هم وجود دارد؟ باید بگوییم براساس آنچه که بیان کردیم، اگر همه افراد واکسینه کامل باشند و دوره دریافت واکسن‌شان طی شده باشد، این امکان برای همه وجود دارد. البته باید توجه کنید که در مسیر سفر تا رسیدن به مقصد، برای احتیاط باید از ماسک استفاده و تا جایی که امکان دارد، فاصله ایمن را رعایت کنید.

 

وظیفه ما تا زمان دریافت واکسن چیست؟

سفر کردن، برگزاری دورهمی و میهمانی، دیدار دوستان و آشنایان و با خیال راحت در خیابان قدم زدن، اتفاقات دلپذیری هستند که می‌توان گفت مردم جهان یک سال است که از آن‌ها محروم شده‌اند. زمزمه‌های ساخت واکسن و تزریق عمومی آن، دوباره هیجان و امید را برای بازگشت به زندگی عادی و دیدارهای خانوادگی و دوستانه زنده کرده است. اما باید از خودمان بپرسیم که وظیفه ما تا زمان دریافت واکسن و واکسینه شدن تمام افراد جامعه چیست؟

 

۱. صبور باشیم

اولین وظیفه ما در برابر شکست دادن این ویروس صبر است. باید تا زمانیکه واکسن کارآمدی تولید می‌شود و نوبت به ما می‌رسد که آن را تزریق کنیم، صبور باشیم.

 

۲. همیشه از ماسک استفاده کنیم

تا زمانی که به طور کامل واکسینه نشده‌ایم، استفاده از ماسک را فراموش نکنیم. زیرا در حال حاضر تنها راه مصون ماندن از ابتلا به کرونا ویروس، استفاده دائمی از ماسک است.

 

۳. فاصله اجتماعی را رعایت کنیم

فاصله گرفتن از افراد، خصوصا آدم‌هایی که بسیار دوستشان داریم، نه تنها به سلامتی ما، بلکه به سالم ماندن آن‌ها هم کمک می‌کند. پس سعی کنیم تا زمان دریافت دوز کامل واکسن، فاصله اجتماعی را رعایت کنیم.

 

۴. شستن دست‌ها و استفاده از الکل را در اولویت قرار دهیم

بهترین راه مبارزه با این ویروس، تا زمان دریافت واکسن مطمئن، شستن کامل و دقیق دست‌ها و استفاده از محلول الکل برای ضدعفونی سطوح است. بهتر است تنبلی را در این کار کنار بگذاریم و تا شکست دادن کرونا ویروس همه پروتکل‌ها را رعایت کنیم.

 

سخن آخر

ممکن است خیلی از ما و دیگر مردم در سراسر جهان، برای دیدار با دوستان و عزیزان یا در آغوش گرفتن آن‌ها دلتنگ باشیم. اما وجود ویروس کرونا در زندگی‌هایمان کاری کرده است که از همه این حس و حال‌های خوب محروم شویم.

با این حال می‌توان خوشحال بود و امید داشت که پس از تزریق واکسن این ویروس، امکان دیدار با دیگران، برگزاری دورهمی‌های کوچک و با خیال آسوده سفر کردن وجود دارد. پس تنها راهکارعبور از این دوران سخت این است که تا دریافت واکسن صبور باشیم و تا جایی که می‌توانیم موارد مهم مقابله با ویروس را رعایت کنیم.