نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

15:18 1400/02/6
بورسیه تحصیلی کشور ترکیه ( ترکیه بورسلاری ) در سال 2021

یکی از برنامه های تحصیلی و بین المللی دولت ترکیه، بورسیه تحصیلی برای دانش آموزان و دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی می باشد و هدف از آن ارتقا فهم متقابل با سایر کشورها  و همکاری در دانش جهانی با رویکرد مردم محوری است. بورسیه تحصیلی علم و فناوری علی کوشچو و بورسیه تحصیلی علوم اجتماعی ایبنی هالدون از بورسیه های تحصیلات تکمیلی این کشور می باشد. در ادامه با شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه بیشتر آشنا خواهیم شد. 

بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه و شرایط شرکت در آن

کشور ترکیه سالیانه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تمامی کشور های دنیا به غیر از اتباع ترکیه، بورسیه تحصیلی اعطا می کند. دانشجویان در مقطع کارشناسی نیازمند کسب 70 درصد امتیاز، در مقطع کارشناسی ارشد 75 درصد امتیاز و در مقاطع بالاتر نیازمند 90 درصد امتیاز جهت پذیرش خود در این بورسیه می باشند.
جهت ارائه درخواست بورسیه خود باید به محدودیت های سنی گذاشته شده از جانب دولت ترکیه توجه داشته باشد. برای مقطع کارشناسی دانشجویان باید زیر 21 سال، مقطع کارشناسی ارشد زیر 30 سال و مقطع دکتری زیر 35 سال داشته باشند. همچنین برای برنامه های تحقیقاتی، داوطلب باید متولد پیش از 1973 میلادی باشد. حداقل معدل برای دوره کارشناسی 14، کارشناسی ارشد 15، دکتری 15 و رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 18 می باشد. 
دانش آموزان و دانشجویان علاقه مند به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه، پس از تکمیل مدارک خود می توانند جهت ثبت درخواست بورسیه اقدام نمایند. لازم به ذکر است سن متقاضیان یکی از ملاک های اصلی بوده و در انتخاب افراد تاثیر فراوانی خواهد داشت به طوری که هر چه سن افراد پایین تر باشد، درصد قبولی آن ها در درخواست بورسیه تحصیلی بیشتر است. رزومه و معدل CGPA دانشجو و همچنین نمرات وی نیز در آزمون های بین المللی همچون GRE, GMAT, DELF,YDS, YOS و ... در صورت شرکت، می تواند درصد و شانس قبولی او را افزایش دهد.

 

از آزمون  sat ترکیه  و تحصیل در ترکیه چه می دانید؟

مزایای بورسیه تحصیلی کشور ترکیه

 •  اقامت در خوابگاه های دانشجویی به صورت کاملا رایگان
 •  عدم پرداخت شهریه دانشگاه
 •  قرارگرفتن تمامی هزینه های درمانی دانشجو تحت پوشش بیمه خدمات درمانی
 •  تهیه بلیط ورود و خروج دانشحو از کشور ترکیه و به کشور خود
 •  پرداخت حقوق ماهیانه برای دانشجویان مقطع کارشناسی 800 لیر، کارشناسی ارشد 1100 لیر، دکتری 1600 لیر و رشته های پزشکی و تحقیقاتی 3000 لیر

مدارک مورد نیاز جهت دریافت بورسیه دولتی کشور ترکیه

 •  مدرک شناسایی یا گذرنامه معتبر
 •  عکس جدید از داوطلب (یک عکس مناسب و قابل شناسایی )
 •  کارنامه شرکت در آزمون کنکور برای داوطلبانی که در کنکور شرکت کرده اند ( اختیاری )
 •  اسکن تمامی ریزنمرات و مدارک تحصیلی دبیرستان ( پیش دانشگاهی ) برای متقاضیان بورسیه در مقطع کارشناسی
 •  اسکن تمامی ریزنمرات و مدارک تحصیلی دبیرستان ( پیش دانشگاهی ) + مدرک کارشناسی برای متقاضیان بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد
 •  اسکن تمامی ریزنمرات و مدارک تحصیلی دبیرستان ( پیش دانشگاهی ) + مدرک کارشناسی + مدرک کارشناسی ارشد برای متقاضیان بورسیه در مقطع دکتری
 •  داشتن دو توصیه نامه برای مقاطع ارشد و دکتری ( ضروری )
 •  نمره آزمون‌های بین‌المللی (مانند GRE, GMAT, DELF, YDS, YÖS و…) 
 •  نمره آزمون های زبان در صورت وجود 
 •  نمونه پروپوزال ( برای مقطع ارشد یا دکتری )

چگونگی اقدام جهت دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

افراد متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه پیش از 20 فوریه، هر سال به صورت آنلاین دعوت شده و افراد می توانند از طریق سیستم پذیرش درخواست بورسیه و تکمیل مدارک خود نسبت به ارسال درخواست خود اقدام کنند. داوطلبان باید توجه داشته باشند که صحت مدارک آن ها باید تایید شود. ثبت نام در این بورسیه از طرف دولت ترکیه است از همین رو هیچگونه هزینه ای نداشته و کاملا رایگان است. 
هر داوطلب امکان 12 انتخاب در میان رشته های موجود دارد. در هنگام ثبت نام نیازی به ترجمه مدارم نخواهد بود اما در صورت قبولی مدارک مورد نظر باید ترجمه گردد. همچنین متقاضیان نیازی به ارائه مدارک زبان ترکی نخواهند داشت چرا که بورسیه شامل یکسال تحصیل زبان ترکی به صورت رایگان نیز می باشد. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره بورسیه تحصیلی کشور ترکیه کافی است با مشاوران و کارشناسان توران آکادمی تماس بگیرید. توران پشتیبان آموزشی شما در تمامی مراحل تحصیل است.