نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

19:35 1400/01/29
کاربرد قیر طبیعی در راهسازی و آسفالت ایران

قیر طبیعی در سالیان اخیر کمک زیادی به بالا بردن کیفیت جاده‌ها کرده و نقش مهمی را در راهسازی و آسفالت ایران ایفا می‌کند. بخوایند تا با مزایای استفاده از قیر طبیعی به جای سایر قیرها در آسفالت ایران بیشتر آشنا شوید.

قیر طبیعی در آسفالت

قیر طبیعی در سالیان اخیر کمک زیادی به بالا بردن کیفیت جاده‌ها کرده است. با افزایش روزافزون ارتباطات کلان و نیاز به راه‌های ارتباطی بیشتر، لزوم در اختیار داشتن مسیرهای قابل اتکا بیش از پیش احساس می‌شود. اولین ذخایر قیر طبیعی ایران حدود ۸۰ سال قبل توسط وزارت نفت کشف شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند. 

خوشبختانه با توجه به اقدامات صورت گرفته در دهه اخیر و بهره‌برداری مناسب، قیمت قیر معدنی ایران، بخش‌ حمل و نقل را قادر ساخته است که تا حد امکان از این ماده در راهسازی استفاده کند. همچنین صادرات قیر طبیعی در این دوره با افزایشی چشمگیر همراه بوده است.  یکی دیگر از فرآورده‌های نفتی دیگر، یعنی قیر معدنی گیلسونایت خواصی مشابه قیر طبیعی دارد و پروژه‌های ساخت و ساز زیادی بر اساس آن پیش می‌رود. خرید و فروش قیر معدنی نیز باعث جذب سرمایه زیادی برای کشور شده است و بسیار نویدبخش به نظر می‌رسد.

 

قیر طبیعی چیست؟

تنوع بالای قیرها (طبیعی، معدنی، دمیده و نفتی) موجب شده است که سوالات زیادی در مورد کاربرد آن‌ها برای مصارف گوناگون مطرح شود. در هر صورت، این سوال پیش می‌آید که قیر طبیعی چیست؟

قیر طبیعی هیدروکربنی طبیعی و مبتنی بر نفت خام، دارای ظاهری سیاه‌رنگ و همچنین سطحی شکننده و براق است. این ماده از بستر طبیعت به دست می‌آید و در نواحی نفت‌خیز به خصوص در غرب کشور به وفور یافت می‌شود. با توجه به ویژگی‌های خارق‌العاده قیر طبیعی، جای تعجب نیست که استفاده از آن در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه با چنین افزایشی همراه بوده باشد.

قیر طبیعی در فضایی آزاد و به دلیل تبخیر و دگرگونی نفت خام موجود در طبیعت و با گذر زمان تشکیل می‌شود. از بین رفتن روغن‌های نفت خام در طول زمان یکی از دلایل پیدایش قیر معدنی است. این ماده به صورت عادی به شکل جامد است؛ اما با افزایش دما حالتی خمیر‌ مانند به خود می‌گیرد. درصد کربن، رطوبت و شکل بسته‌بندی از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت قیر طبیعی هستند.

 

کاربرد قیر طبیعی در راهسازی

کاربرد قیر طبیعی در راهسازی

مطالعات پیشین و آنالیز قیر طبیعی از کارامدی بسیار زیاد این ماده در راهسازی و آسفالت خبر می‌دهند،؛ به گونه‌ای که بیش از پنجاه درصد قیر استخراج شده در بخش حمل و نقل مصرف می‌شود. این ماده عمر و استحکام روسازی آسفالت را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. 

به همین صورت، اهمیت کاربرد قیر طبیعی در صنایع مختلف به منظور عایق‌کاری تاسیسات الکتریکی بر هیچکس پوشیده نیست. شرکت‌های ساخت و ساز مسکونی و تجاری نیز می‌توانند به بهترین شیوه از پودر قیر معدنی به منظور ایمن‌سازی ساختمان‌های خود استفاده کنند.

کاربرد قیر معدنی نیز در افزایش چسبندگی و دوام آسفالت ثابت شده است. قیر معدنی ایران در میان بهترین مواد افزودنی آسفالت قرار دارد و مشتریان بین‌المللی زیادی را به سمت خود کشانده است. استخراج قیر معدنی سختی‌های بیشتری به همراه داشته و همین امر آن را در درجه دوم اهمیت برای استفاده در راهسازی قرار می‌دهد.

 

مزایای استفاده از قیر طبیعی در آسفالت

قیر طبیعی بیش از هر چیز به منظور افزایش مقاومت آسفالت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف و عبور و مرور ماشین‌های سنگین به کار گرفته می‌شود. با این وجود، قیمت جهانی قیر طبیعی آن را به گزینه‌ای بسیار در دسترس و ارزان برای بسیاری از شرکت‌ها تبدیل کرده است. در ادامه برخی از مزایای این ماده کارآمد را مشاهده می‌کنیم:

  • افزایش مقاومت انبساطی و انقباضی آسفالت: استفاده از قیر طبیعی، مقاومت آسفالت را در برابر افزایش و کاهش دما بالا می‌برد تا رفت و آمد ماشین‌ها موجب ترک‌خورگی نشود. 
  • افزایش مقاومت ترک‌خوردگی آسفالت: ترک خوردن آسفالت می‌تواند، مشکلات زیادی را به خصوص در مناطق شهری به وجود آورد. چسبندگی بالای قیر طبیعی، این مشکل را به خوبی برطرف می‌سازد.
  • افزایش طول عمر: چنین پیش‌بینی می‌شود که طول عمر آسفالت با استفاده از این نوع قیر تا پنج برابر بیشتر خواهد شد.

استخراج قیر طبیعی

ترکیب و ساختار متفاوت لایه‌های زمین‌شناسی موجب می‌شود که استخراج قیر طبیعی در مناطق مختلف با روش‌هایی گوناگون انجام شود و همین مسئله بر قیمت قیر طبیعی معدن تاثیرگذار است. فرایند استخراج بیش از هر چیز با استفاده از افزایش دمای محیط و کاهش ویسکوزیته قیر صورت می‌گیرد؛ به گونه‌ای که قیر مذاب به سمت چاه‌های از پیش آماده شده حرکت خواهد کرد.

همچنین استفاده از غرقاب‌های شیمیایی (پلیمری، سورفاکتانت و قلیایی) به منظور تحریک جنب‌وجوش قیر از روش‌های ساده و کارامد در امر استخراج قیر است. ابزار و لوازم مختلفی در این فرایند مورد استفاده قرار می‌گیرند که دستگاه پودر قیر طبیعی یکی از آن‌ها است. این دستگاه دمای قیر را کنترل کرده و آن را به منظور بسته‌بندی کاملا خرد می‌کند.

 

قیمت قیر طبیعی

قیمت قیر طبیعی

قیمت جهانی قیر طبیعی اغلب بر اساس میزان فروش کشورهای دارای بیشترین ذخایر قیر مانند کانادا و روسیه تعیین می‌شود. شرکت‌های استخراج قیر در قیمت‌گذاری این ماده، همیشه به این نکته توجه دارند که قیر طبیعی چگونه تشکیل می‌شود و درجه خاکستر آن تا چه حد است. هرچه خاکستر قیر بیشتر باشد، خلوص آن کمتر خواهد شد.

شهرستان گیلانغرب در جنوب غربی استان کرمانشاه با ۱۶ مخزن غنی، دارای بیشترین معادن بوده و از مراکز تاثیرگذار بر قیمت قیر طبیعی ایران است. هم‌کنون زیرساخت‌های مناسبی برای عرضه بین‌المللی و فروش قیر طبیعی گیلانغرب فراهم آمده است، اما جای پیشرفت بیشتر نیز وجود دارد. 

قیمت قیر طبیعی گیلانغرب از جهات بسیاری برای خریداران جالب توجه است، چرا که از خلوص بالایی برخوردار بوده و فرایند ایزولاسیون آسفالت را به خوبی انجام می‌دهد. در صورتی که برای پروژه‌های راهسازی یا ساخت و ساز خود به دنبال مواد مناسب هستید، این امکان را در اختیار دارید که از خدمات مشاوره ما استفاده و سپس محصول مورد خود را انتخاب کنید.