نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

13:43 1400/01/27
پایگاه اطلاعات فنی قطعات صنعتی

صنایع در هر کشوری بالاخص در کشور های در حال توسعه مانند ایران بعنوان قلب تپنده اقتصاد و مشاغل می باشد که اغلب حرفه ها بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم با آن در تماس هستند. با بالا رفتن نیاز های صنعتی به ابزار آلات، ماشین آلات و قطعات یدکی تعداد تولید کنندگان و وارد کنندگان این قطعات نیز رو به فزونی گذاشته است. انواع مختلفی از قطعات صنعتی مانند انواع ابزار آلات دستی و برقی، انواع ماشین آلات صنعتی، تجهیزات صنعتی مربوط به ساختمان، ماشین آلات معدنی و راهسازی، تجهیزات ایمنی، ابزار آلات اندازه گیری دقیق، تجهیزات و ماشین آلات مربوط به کشاورزی و دامپروری، تجهیزات و ماشین آلات پزشکی، تجهیزات معدنی، نفت و گاز و متالوژی و دسته بندی های بسیار متنوعی از صنایع و قطعات صنعتی را می توان نام برد که بصورت گسترده ای بر حسب سطح فناوری و تکنولوژی در مواردی بصورت تولید داخلی و در بسیاری از موارد نیز بصورت وارداتی مورد استفاده قرار می گیرند.

با توجه به گستردگی صنایع طبیعتا هیچ یک از تولید کنندگان و مصرف کنندگان قطعات و ماشین آلات صنعتی اطلاعات جامعی پیرامون تمامی قطعات مصرفی خود نداشته و دسترسی به یک سامانه جامع قطعات صنعتی که اطلاعات علمی و مفیدی را پیرامون این قطعات در اختیار آنها قرار دهد می تواند بسیار کارامد باشد. ضعفی که متاسفانه با وجود سابقه بسیار طولانی در واردات، عرضه و فروش بسیاری از عرضه کنندگان و وارد کنندگان قطعات صنعتی در ارائه به مشتریان دارند ارائه اطلاعاتی دقیق و مهندسی از عملکرد، متریال و تنسایل، شرایط کاری و قابلیت های قطعات صنعتی مورد استفاده آنها می باشد.

 

متالورژی و متریال بکار رفته در تولید قطعات صنعتی

با توجه به اینکه بخش عمده ای از صنایع با قطعات فولادی و یا در دید کلی تر قطعات فلزی شامل آلیاژ های فولادی، استنلس استیل، مس و چدن، منگنز و عناصر فلزی که در راس آنها به سبب مقاومت کششی، سایشی و بارگذاری بالا آلیاژ های فولادی قرار دارند شناخت مواد و متالورژی یکی از مهمترین علومی است که صنعت گران می بایست در شناخت قطعات، مقاومت های حرارتی، سایشی و در نتیجه تاثیر آن بر طول عمر قطعات صنعتی کسب نمایند. فاکتور هایی مانند تنسایل مقاومت کششی و سختی سطحی از مهمترین این فاکتور ها در علم متالورژی محسوب می شوند که دیدی مناسب به کاربرای قطعات صنعتی در انتخاب خواهند داد اما در واقع چند درصد از صنعت گران و فروشندگان قطعات صنعتی علمی کامل از این کمیت های فنی و مهندسی دارند؟

کسب اطلاعات و شناخت کمیت های مرتبط با علم متالورژی از زیر مجموعه های مهندسی مکانیک بوده که درک آنها در سطح بالا نیاز به علم کامل در زمینه نمودار های تنش و کرنش می باشد اما دسترسی به یک پایگاه صنعتی که اطلاعاتی کلی، صحیح و قابل درک از این کمیت ها به خریداران و صنعت گران ارائه دهد می تواند کمک شایانی به بهبود انتخاب آنها نماید. در انتخاب انواع یاتاقان بعنوان مثال زمانی که گفته می شود سختی سطحی این یاتاقان 64 راکول می باشد مفهوم چیست؟ یا در مورد انواع زنجیر های لیفتینگ بار زمانیکه گفته می شود تنسایل این زنجیر 1160 نیوتن بر میلیمتر مربع است مفهوم چیست؟ در توضیح ساده برای مورد دوم کافی است بدانید زنجیری که تنسایل مقاومت کششی آن 1160 نیوتن بر میلیمتر مربع است به ازای هر میلیمتر مربع از سطح مقطع خود در وضعیت نزدیک به پارگی و شکست 116 کیلوگرم را حمل می کند. یا در مورد یاتاقان ها فرق بین دیمانسیون راکول، برینل و ویکرز در واقع در دستگاه های مختلف بر حسب سطح مقطع تست بیان می شود.

 

تاثیر حرارت و شرایط محیطی بر قطعات صنعتی

یکی از مهمترین فاکتور هایی که می بایست در خرید و انتخاب قطعات صنعتی که اغلب نیز از آلیاژ های فلزی هستند مورد نظر قرار گیرد شرایط محیطی است که قطعه صنعتی در آن کار می کند. اما آیا واقعا در بیشتر موارد مصرف کنندگان و عرضه کنندگان قطعات صنعتی این موارد را مورد نظر قرار می دهند؟ شرایط محیطی شامل درجه رطوبت، میزان حرارت محیطی و حرارت ایجاد شده تحت عملکرد قطعات و ماشین آلات صنعتی، درصد گاز ها و اسید های مخرب در محیط می تواند بصورت مستقیم بر عملکرد قطعات تاثیر گذارد.

بعنوان مثال قطعات فولادی که در صنایع دارای کاربری بسیار بالایی به سبب قابلیت های کششی و فشاری و چکش خواری هستند واقعا در مقایسه با قطعات استنلس استیل در شرایط مرطوب چقدر طول عمر دارند؟ روش های مختلف مقاوم سازی فولاد شامل انواع آبکاری های سطحی گالوانیزه سرد و گرم و داکرومات چیست و چه تفاوت هایی در کاربری دارند؟ اطلاعات صنعتی به این شکل به زبان ساده در پایگاه اطلاعات صنعتی نانوتجارت به ززبان فنی اما ساده برای کاربران بیان شده است.