نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

14:08 1400/01/11
بلاک چین و کاربرد های آن

بلاک چین، فناوری برجسته و مبتکرانه است که سال هاست توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده و توانسته به موجودیتی بزرگ تبدیل شود . در این مقاله قصد داریم به ماهیت بلاک چین و کاربرد های آن بپردازیم .

 

بلاک‌چین چیست ؟

افراد برای انجام یک تراکنش مالی از واسطه هایی نظیر شرکت ها و سیستم های بانکی استفاده میکنند اما بلاک چین به عنوان پول مجازی این امکان را فراهم کرده که دو طرف به صورت مستقیم با هم در ارتباط باشند و نیاز به یک واسط نداشته باشند .

بلاک چین از امنیت بالایی برخوردار است به طوری که از رمزنگاری های فوق پیشرفته به منظور ایجاد امنیت درتبادلات و خرید و فروش ارز دیجیتال استفاده می‌کند .

این فناوری بر خلاف سیستم‌های بانکی، غیرمتمرکز بوده و در سراسر جهان پخش می باشد .

این تکنیک در اصل در سال 1991 توسط گروهی از محققین برای زمانبندی اسناد دیجیتالی خلق شد به طوری که با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده در بلاک چین ها تقریبا غیرممکن است .

بلاک چین تا مدتی پیش تقریبا بدون استفاده بود تا اینکه پادشاه ارز دیجیتال یعنی ساتوشی ناکاموتو  در سال 2009 جهت ساخت ارز دیجیتالی بیت کوین استفاده کرد .

بلاک چین یک فناوری جدید است که امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می‌کند.

1620538-390x220.jpg (390×220)

ساختار بلاک چین

بلاک چین زنجیره ای از بلاک یا قالب هایی است که یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش می باشد .

در هر بلاک ، اطلاعاتی از جمله اطلاعات و داده های هدر، داده‌های تراکنش ،اطلاعاتی از تبادلات مثل فرستنده گیرنده و مقدار سکه ها ثبت می شود .

بلاک‌ها به صورت زنجیره‌ای به هم مرتبط می‌شوند که این زنجیره بلاک چین را ایجاد میکند .

هر بلاک‌ بخشی به نام هش ( Hash) دارد هش یک داده یا ورودی، همیشه ثابت است که میتوان آنرا مانند یک اثر انگشت دانست .

هش ، بلاک و محتویات آن را شناسایی میکند و همیشه منحصر به فرد است مثله اثرانگشت هر شخص و باعث میشه تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت‌شده روی بلاک چین جلوگیری شود .

87294download.jpg (305×165)

مزیت های بلاک چین

  • در اختیار هیچ دولت و سازمانی قرار نگرفته است
  • کم شدن هرینه های لازم با حذف واسطه هایی از جمله سیستم های بانکی و شرکت ها
  • بر خلاف سیستم‌های بانکی غیرمتمرکز بوده و در سراسر جهان پخش می باشد
  • تمامی معاملات در امنیت کامل انجام می شوند و خصوصی هستند
  • تغییرناپذیری اطلاعات وارد شده
  • تراکنش های انجام شده در آن به صورت شفاف و همراه با امنیت بالا انجام می شود.
  • سوابق ثبت‌شده قابل هک یا حذف نیستند.

کاربرد های بلاک چین

بلاک چین به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای زیاد دیگری هم دارد و هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد امکان استفاده از آن وجود دارد.

  • رای گیری های دیجیتال : با استفاده از این سیستم می‌توان تا حد زیادی خطر تقلب در انتخابات و نیاز به نیروی انسانی را کاهش داد.
  • زنجیره تامین حمل و نقل : کارخانه‌جات و شرکت‌های تولیدکننده می‌توانند اطلاعات کالاها و حمل و نقل خود را از ابتدا تا رسیدن به دست مشتری روی پایگاه داده ثبت ‌کنند که این کار امنیت کالاها و کیفیت مواد اولیه را برای مشتری تضمین می‌کند.
  • صنعت پزشکی : ذخیره کردن پرونده سوابق بیماران با امنیت بالا و در صورت لزوم انتقال این اطلاعات به دیگر بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی

هاردفورک و ارتباط آن با بلاکچین

هارد فورک ، با تغییراتی در شبکه بلاکچین ارز دیجیتال ایجاد می شود که تغییراتی قابل توجه را در شبکه رمزارز ایجاد می‌کند به این صورت که می توان گفت هاردفورک به رخدادی گفته می‌شود که یک رمزارز در آن تبدیل به دو سکه شود .

 چنین روندی زمانی اتفاق می‌افتد که کدهای کنونی یک رمزارز تغییر کنند و به دو نسخه‌ی قدیمی و جدید تقسیم شوند. در نتیجه هاردفورک، منجر به تولید دو نرم‌افزار مجزا می‌شود .

از نمونه های مهم و مشهور هاردفورک می توان بیت کوین کش و اتریوم کلاسیک را نام برد .

هاردفورک همیشه باعث به وجود آمدن یک ارز دیجیتال جدید نمی‌شود بلکه تمام جامعه برسر آن توافق می‌کنند.

67579hard-fork.jpg (585×347)

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد .