نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

18:58 1399/12/3
چطور یک رژیم غذایی سالم برای پرندگان خانگی خود داشته باشیم ؟ بایدها و نبایدها درباره غذای پرندگان

امروزه با مدرن تر شدن زندگی‌ها ، شاهد عادت ها و لایف استایل های متفاوت تری نسبت به قبل در جامعه هستیم. و یکی از این شیوه ها و لایف های استایل های جدید شامل نگهداری حیوانات خانگی به خصوص پرندگان زینتی است. تغذیه و نگهداری پرندگان خانگی همان طور که لذت بخش است، مشکلاتی نیز برای افراد ایجاد می کند. اگر تجربه نگهداری حیوانات خانگی به خصوص پرندگان خانگی را داشته باشید، متوجه خواهید شد که چقدر تغذیه این حیوانات، حساس و بسیار پراهمیت می باشد. تغذیه پرندگان زینتی و این گونه حیوانات، باید دارای استانداردها و ویژگی هایی باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

طبق گفته ی سایت های تخصصی مربوط به غذای پرنده و پرندگان خانگی ، مانند reallywildbirdfood و danemarket.com ،‌دادن غذای مناسب به پرندگان زینتی و خانگی اهمیت زیادی برای سلامتی آنها دارد. بنابراین ارائه یک رژیم غذایی متعادل، سالم و مبتنی بر توصیه‌های غذایی مخصوص پرندگان، نکته اصلی این موضوع است؛ زیرا دلیل اصلی بیماری و مرگ زودرس پرندگان زینتی، رژیم‌های غذایی نامتعادل است. متعادل‌سازی رژیم غذایی پرندگان از ابتدای کار، می‌تواند از بسیاری از مشکلات سلامتی و رفتاری آن‌ها جلوگیری کند. توجه کنید که هیچ‌وقت برای ایجاد یک پایه غذایی مناسب برای پرنده خانگی‌تان دیر نیست.

 

ویژگی غذای خوب برای پرندگان زینتی

غذای پرندگان باید همواره با نسبت صحیحی از فسفر و کلسیم باشد. علاوه بر این موضوع، متاسفانه خیلی از مکمل ها و غذای های پرندگان، علی رغم داشتن مقدار زیاد پروتئین، در تامین میزان کافی ویتامین ها و کلسیم های مورد نیاز پرندگان ضعیف عمل می کنند. به همین علت این موضوع باعث می‌شود تا پرندگان زینتی انرژی مورد نیاز خود را نداشته باشند و سرحالی و انرژی، و رفتاری که از آن‌ها انتظار دارید را نبینید. علاوه بر این خیلی از غذاهای ارزان قیمت پرندگان خانگی، دارای گوشت خام می باشند، که باعث می شوند گوارش پرندگان دچار تداخل و آسیب بشود.

از سمتی دیگر اگر شما قصد دارید که در خانه غذایی برای پرنده خود آماده کنید، باید به این موضوع دقت کنید که غذای شما برای رژیم تغذیه ای پرنده خود، دارای کیفیت مناسب و قابل هضم باشد. و حتما در این موضوع با دانپزشک مربوط به پرنده خود صحبت کرده. و مشورت و راهنمایی مورد نظر خود را بگیرید.

برخی از مواد غذایی مفید برای رژیم غذای پرندگان

در ادامه این بخش مواد غذایی به شما معرفی خواهیم کرد که عواملی مهم و بسیار مفید برای تغذیه پرندگان هستند. که برای رژیم غذایی پرندگان زینتی، پس از مشورت با دانپزشک، قابل استفاده خواهند بود.

 

غلات کامل

غلات کامل و ارگانیک، می تواند یکی از بهترین ها برای غذای پرندگان خانگی باشد. البته باید این غلات به درستی نسبت به پرندگان انتخاب شوند. غلات کامل شامل آمینو اسید های لازم برای پرندگان می باشد. از سمتی دیگر، فیبر و کربوهیدرات مناسبی برای پرندگان در آن وجود داشته که یک منبعی بسیار خوبی از کالری مورد نیاز برای پرندگان است. علاوه بر این برای رشد عضلات پرندگان به ویژه جوجه های آن‌ها، ضروری است.

 

ذرت و گلوتن آن

ذرت به دلیل داشتن گلوتن، آمینو اسید ها می تواند در ترمیم و رشد بافت ها در بدن پرندگان بسیار مفید باشد. از سمتی دیگر سرشار از  آنتی اکسیدان ها، لینولئیک اسید است که به تقویت سیستم ایمنی پرنده خانگی شما کمک کرده. و آن را در مقابل بدن پرنده را در مقابل انواع بیماری، مقاوم تر می کند.

 

گندم کامل

گندم کامل یک ماده مغذی بسیار مفید برای پرندگان است. چرا که این ماده مغذی، دارای کربوهیدرات بسیار مناسبی است و از این رو می تواند انرژی مورد نیاز پرندگان را تامین کند. از سمتی دیگر، به علت داشتن فیبر بالا، از تغذیه بی رویه و گرسنگی پرندگان جلوگیری می کند.

 

استخوان بدون ادویه

استخوان بدون ادویه یکی از مواردی هست که با مشورت دانپزشک می توان به پرندگانی همچون طوطی داد. استخوان ها دارای فسفر و کلسیم هستند و آمینو اسید های موجود در استخوان ها کمک می کند تا بافت های ماهیجه ای و قسمت های استخوانی پرندگان زینتی محکم تر بشود.

 

آنچه برای پرندگان زینتی ممنوع است !

در تغذیه پرندگان زینتی و خانگی باید موارد مهمی را رعایت کرد. و یکی از آن موارد مهم این است که در رژیم غذایی آن‌ها باید دقت مورد نیاز را انجام داد. چرا که مواد غذایی همانند آووکادو، شکلات، سیر و پیاز، روغن کرچک، ریواس، دانه بیشتر میوه‌ها ازجمله دانه سیب، غذاهای شور یا شیرین برای پرندگان زینتی سمی محسوب شده و برای آن ها ممنوع است.