نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

20:40 1399/11/29
کلینیک کمر امید برای درمان کمردرد و آسیب‌های ستون فقرات

کلینیک کمر توسط تعدادی از متخصصین فیزیوتراپی ارتوپدی اداره می‌‌شود که فیزیوتراپیست‌های بسیار مجربی بوده و در زمینه ارزیابی و درمان عارضه‌های ستون فقرات کمری مثل دیسک کمر، اسکولیوز، انحراف ستون فقرات، آرتروز کمر و بسیاری از مشکلات دیگر ستون فقرات که در ادامه‌ی مطلب درباره‌ی آن‌‌ها بحث شده است تخصص دارند. متخصصین فیزیوتراپی یا ارتوپدی در کلینیک کمر امید برای تشخیص علت درد علاوه بر پرسیدن برخی سؤالات، یک ارزیابی بالینی نیز انجام می‌دهند مثل سی تی اسکن، ام آر آی، اسکن استخوان، نوار عصب عضله و بسیاری از تست‌های تشخیصی دیگر. بعد از ارزیابی، متخصصین فیزیوتراپی یا ارتوپدی تشخیص خود را به شما گفته و در مورد عارضه‌تان توضیح می‌دهند و در خصوص گزینه‌های درمانی مختلف هم با شما صحبت می‌کنند.

معمولاً برای هر عارضه چند گزینه درمانی وجود دارد که پزشک آن‌ها را برایتان تشریح کرده و خطرات احتمالی و مزایای هر گزینه را برای شما توضیح می‌دهد. گزینه‌های درمانی غیرجراحی عبارتند از تزریق دارو به ستون فقرات، فیزیوتراپی، بستن بریس، ورزش‌های اصلاحی و کفی و کفش مناسب کمردرد.

در ادامه‌ی مطلب درباره‌ی آسیب‌های کمر و درمان آن‌ها بیشتر توضیح داده شده است. اگر به هر دلیلی از کمردرد رنج می‌برید، متخصصین کلینیک کمر امید می‌توانند شما را در انتخاب درمان مناسب راهنمایی و همراهی کنند.

 

در چه صورت باید به کلینیک کمر مراجعه کرد؟

سالانه، بیش از یک سوم جمعیت بزرگسالان دچار دردهای جدید یا عود کننده‌ی کمر می‌شوند، که اغلب منشا آن ناحیه پایین کمر است. دردهای پایین کمریِ ناشی از کشیدگی‌ها یا پیچ‌خوردگی‌ها اغلب با گرمادرمانی، مصرف مسکن و استراحت رفع می‌شوند.

کمردرد علت‌های مختلفی دارد. اگر به یکی از دلایل زیر دچار کمر درد شده‌اید، بهترین گزینه برای مراجعه کلینیک کمر است.

با هم علل کمردرد را بررسی کنیم:

 • پیچ‌خوردگی‌های و کشیدگی‌ها. این مشکلات بر بافت‌های نرم ناحیه پایین کمر تأثیر منفی می‌گذارند. آن‌ها معمولاً با سفتی، خشکی، اسپاسم عضلانی و درد ناشی از حرکت دادن بالاتنه همراه هستند.
 • مشکلات دیسک‌های بین مهره‌ای. فرسودگی و پارگی بالشتک (ضربه‌گیر) نرم بین مهره‌های کمری باعث وارد آمدن فشار بر عصب‌های پایین کمر می‌شود، که این منجر به درد سیاتیک می‌شود. این درد می‌تواند شدت‌های متفاوتی داشته و معمولاً با تیر کشیدن پا و گاهی اوقات بی‌حسی یا ضعف ناحیه باسن یا پاها همراه است. اغلب عطسه کردن درد آن را بدتر می‌کند.
 • استنوز ستون فقرات. تنگ شدن کانال مرکزی درون مهره‌های کمری (که نخاع از آن عبور می‌کند)، منجر به فشرده شدن نخاع و عصب‌های پایین کمر می‌شود. درد ناشی از این عارضه معمولاً در زمان ایستادن، خم شدن به عقب یا راه رفتن احساس می‌شود و با استراحت از بین می‌رود. البته ممکن است درد در ناحیه باسن یا پاها هم حس شود.
 • آرتروز کمر. استئوآرتریت که بیشتر در مفاصل دست‌ها و پاها شایع است می‌تواند در کمر هم رخ بدهد. درد آن معمولا متناوب است.
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان (روماتیسم ستون فقرات). این یک عارضه التهابی است که ستون فقرات کمری را درگیر کرده و قبل از 40 سالگی شروع می‌شود. در این عارضه درد و خشکی کمر پیشرونده بوده و به مرور زمان حرکت ستون فقرات محدود می‌شود.
 • اسپوندیلولیز. در این عارضه یک نقص یا آسیب آناتومیک باعث می‌شود که یکی از مهره‌های کمر به جلو سر بخورد.
 • درد ارجاع شده از شکم. گاهی اوقات التهاب، آسیب‌دیدگی یا عفونت در اندام‌های شکمی، از جمله روده‌ها، دستگاه تولید مثل و دستگاه ادراری باعث کمردرد می‌شود.
 • سندرم دم اسب. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که فتق دیسک آنچنان شدید است که همزمان به چند عصب فشار وارد می‌کند.
 • شکستگی مهره. تشخیص این مشکل کار دشواری است، زیرا درد، که معمولاً شدید و موضعی است، به نواحی دیگر هم منتشر می‌شود. این درد با حرکت تشدید می‌شود.
 • عفونت. این مشکل نادر و در عین حال خطرناک است. در این حالت کمردرد شدید بوده و با قرمزی موضعی یا تب عمومی همراه است.
 • تومورهای ستون فقرات. کمردرد به مرور زمان بدتر شده و می‌تواند با بی‌حسی، درد و سوزن سوزن شدن و ضعف همراه باشد.

بررسی‌ها و آزمایش‌های مربوط به کمردرد

اگر درمورد علت کمردردتان مطمئن نیستید، به کلینیک کمر مراجعه کنید. در کلینیک کمر، پزشک سوابق پزشکیتان را به طور کامل دریافت کرده و درمورد شروع و تاریخچه درد و سایر علائمتان از شما سؤالاتی می‌پرسد. معاینه بالینی شامل کمر، ناحیه لگن و پاها، عصب‌ها و خونرسانی خواهد بود.

در صورت نیاز، پزشک انجام یک سری آزمایش‌ها را هم دستور خواهد داد، از جمله:

 • آزمایش خون برای پیدا کردن نشانه‌های عمومی ناخوشی و التهاب.
 • آزمایش‌های خاص مثل آزمایش ژن HLA-B27 برای اسپوندیلیت آنکیلوزان و آزمایش فاکتور روماتوئید برای روماتیسم مفصلی.
 • عکس‌های رادیولوژی برای پیدا کردن ناهنجاری‌های استخوانی و تغییرات قابل توجه در آناتومی. در اکثر مواردی که کمردرد مداوم یا بسیار شدید است این عکس‌ها جزء اولین ابزارهای ارزیابی هستند.
 • سی‌تی‌اسکن برای بررسی وجود آرتروز و استنوز ستون فقرات.
 • ام‌آر‌آی، که برای مشکلات بافت‌های نرم مثل فتق دیسک و تومورها و بررسی عصب‌ها انجام می‌شود.
 • میلوگرافی برای پیدا کردن جای عصب‌ها. در میلوگرافی به درون کانال نخاعی، که نخاع از آن می‌گذرد، تزریق فلوروسکوپی انجام می‌شود.
 • اسکن استخوان که در مواردی که احتمال وجود یک تومور یا پوکی شدید استخوان وجود داشته باشد از آن استفاده می‌شود.
 • آزمایش‌های الکترومیوگرافی و هدایت عصبی در مواردی که احتمال آسیب عصبی وجود داشته باشد می‌توانند مفید باشند.

ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند که برای بررسی‌های بیشتر به یک متخصص مثل عصب‌شناس، جراح اعصاب، ارتوپد یا روماتولوژیست مراجعه کنید. در کلینیک کمر، فیزیوتراپیست، کایروپراکتور، متخصص بیماری‌های استخوان یا فیزیاترسیت (متخصص توانبخشی) با همکاری یکدیگر بهترین درمان را برای کمردردتان فراهم می‌کنند.

 

درد پایین کمر چگونه درمان می‌شود؟

متخصصین کلینیک کمر امید با توجه به علت و شدت کمردردتان برای شما یک برنامه درمانی تدارک می‌بینند. آن‌ها انواع مختلفی از درمان‌های غیرجراحی را ارائه می‌دهند که هدفشان مقابله با علت ریشه‌ای درد شما است. این درمان‌ها عبارتند از:

 

مسکن‌ها

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه مثل ایبوپروفن به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند. اگر نمی‌توانید از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده کنید استامینوفن مصرف کنید. در صورت نیاز، پزشکتان دوره کوتاهی از مصرف مسکن‌های قوی‌تر را تجویز خواهد کرد.

 

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی کمر می‌تواند به تقویت عضلات بنیادی، بهبود قابلیت حرکت و انعطاف‌پذیری و بهبود وضعیت قرارگیری بدن کمک کند.

درمان‌های مختلف فیزیوتراپی برای کمردرد عبارتند از:

 • اولتراسوندتراپی، که در آن از امواج صوتی برای کاهش التهاب و تسکین کمردرد استفاده می‌شود.
 • یون درمانی، برای کمک به جذب بهتر داروهای موضعی با استفاده از تحریک الکتریکی.
 • درمان با لیزر کم توان، که با نفوذ به عمق بافت‌ها باعث کاهش التهاب، شل کردن عضلات و تحریک بهبودی می‌شود.
 • نوار کی‌تی (نوار کینزیوتِیپ)، برای کاهش فشار بر بافت‌های آسیب‌دیده کمر، تسکین درد کمر و حمایت از عضلات کمر.
 • درمان دستی، که شامل تکنیک‌های بسیاری برای کاهش التهاب، تسکین درد کمر و سرعت بخشیدن به بهبود کمر است.
 • تراکشن یا کشش ستون فقرات، باعث کاهش فشار بر ستون فقرات می‌شود. دستگاه تراکشن همانطور که به آرامی ستون فقرات شما را می‌کشد، باعث ایجاد فضایی بین مهره‌هایتان می‌شود. این کار فشار وارده بر عصب‌ها را کاهش می‌دهد، که این متعاقباً باعث تسکین دردتان می‌شود. کشش ستون فقرات همچنین، با رفع بیرون‌زدگی دیسک، فتق آن را درمان می‌کند.
 • تمرینات تقویتی عضلات بنیادی. ضعف عضلات بنیادی (عضلات پایین شکم و پهلوها) یکی از علل شایع کشیدگی‌ها، پیچ‌خوردگی‌ها و مشکلات دیسک است. تمرینات تقویتی عضلات بنیادی می‌توانند بسیار مفید باشند، البته نه در مرحله حاد درد پایین کمر.
 • پزشک شما همچنین ممکن است انواع دیگری از درمان‌ها را توصیه کند، که بسته به عارضه‌ای که دارید عبارت خواهند بود از: کفش و کفی طبی، بیوفیدبک، درمان بلوک عصبی، تزریق اپیدورال استروئیدها و تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (تنس).

تزریق پی‌آر‌پی و سلول‌های بنیادی

پلاسمای غنی از پلاکت و سلول‌های بنیادی هنگامی که تزریق می‌شوند به بافت‌های آسیب‌دیده مهاجرت کرده و در آنجا موادی را آزاد می‌کند که باعث کاهش التهاب و تسریع بازتولید بافت می‌شوند. پی‌آرپی و سلول‌های بنیادی به طور طبیعی انواع مختلفی از بافت‌ها، از جمله عصب‌ها، عضلات و بافت‌های همبند را درمان می‌کنند که این باعث می‌شود آن‌ها بتوانند به تسکین درد پایین کمرتان کمک کنند.

 

اوزون درمانی

اوزون درمانی عبارت است از تزریق شکلی از کسیژن با غلظت بالا، که جریان خون را بهبود داده، باعث تولید آنتی‌کسیدان جهت کاهش التهاب می‌شود، و آزادسازی فاکتورهای رشد مورد نیاز برای التیام بافت‌های آسیب‌دیده را سرعت می‌بخشد.