نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

20:41 1399/11/29
کلینیک ارتوپدی فنی امید: خدمات فیزیوتراپی، ارتز و پروتز پس از آسیب

در کلینیک ارتوپدی فنی، مجموعه‌ای از متخصصین پزشکی از جمله فیزیوتراپیست‌ها، پودیاتریست، پزشک توان‌بخشی و متخصص ارتز و پروتز با یکدیگر همکاری و فعالیت دارند. کلینیک ارتوپدی فنی، برای افرادی که تحرک دائمی خود را از دست داده‌اند یا تحرک موقت دارند مناسب است. تیم پزشکی در کلینیک ارتوپدی فنی، با تلاش برای کاهش درد ضمن بازیابی قدرت و عملکرد، به بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک می‌کنند. روش‌های درمانی ارائه شده اغلب شامل آموزش و آنالیز نحوه صحیح راه رفتن، فیزیوتراپی، استفاده از بریس‌های پا، ارتز و پروتزها و حرکات اصلاحی برای جلوگیری و درمان آسیب‌دیدگی است.

در کلینیک ارتوپدی فنی امید، متخصصان فیزیوتراپی، ارتز و پروتز برای درمان اختلالات کمر، گردن، ستون فقرات، دست، زانو، لگن، ساق و مچ پا هستند و پس از ارزیابی جامع، درمان بیمار را با طیف گسترده‌ای از شیوه‌های درمانی نوین آغاز می‌کنند.

در چه صورت باید به کلینیک فنی ارتوپدی مراجعه کرد؟

وقتی درد بر تحرک شما تأثیر می‌گذارد، یافتن راهی برای تسکین آن می‌تواند کاری دشوار باشد. برای دریافت مراقبت‌های تخصصی و جامع توصیه می‌کنیم که به متخصصین کلینیک فنی ارتوپدی امید مراجعه کنید. تیم ارتوپدی این کلینیک که شامل متخصصین و پزشکان دوره دیده و فلوشیپ می‌باشد، شما را در طی هر مرحله از برنامه درمانی‌تان برای رسیدن به یک زندگی بدون درد راهنمایی خواهند کرد.

متخصصین این کلینیک، بیماری‌ها و مشکلات ارتوپدی و مشکلات مربوط به طب ورزشی از جمله موارد زیر را درمان می‌کنند:

 • آسیب‌ها و جراحات ورزشی (کشیدگی، رگ به رگ شدن و پارگی‌ها)
 • شکستگی استخوان‌ها
 • تکان مغزی
 • مشکلات پا و مچ پا از قبیل پای پرانتزی، انگشت چکشی، افتادگی مچ پا، کلاب فوت، زانو ضربدری و بسیاری از موارد دیگر
 • مشکلات دست و مچ دست
 • مشکلات لگن و زانو
 • دررفتگی‌های مفصلی
 • درد مفاصل
 • آسیب‌های رباط و مفصل
 • کشیدگی‌های عضله و تاندون
 • رگ به رگ شدن عضله
 • عمل‌های تعویض مفصل زانو با کمک رباتیک
 • مشکلات شانه و آرنج
 • ضایعه نخاعی
 • ام اس
 • فلج مغزی
 • پارکینسون
 • توان‌بخشی برای کاهش درد پس از جراحی
 • بعد از قطع عضو

کلینیک فنی ارتوپدی چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

اگر در دوره نقاهت بعد از یک عمل جراحی مانند عمل تعویض مفصل به سر می‌برید، یا از درد و ضعف عضلات رنج می‌برید یا ورزشکاری هستید که منتظرید هر چه زودتر به ورزش و مسابقاتتان برگردید، متخصصین فیزیوتراپی، گزینه‌های درمانی مناسبی را برای رفع نیازهای شما ارائه می‌دهند.

در کلینیک فنی ارتوپدی، فیزیوتراپیست های ارتوپدیک و متخصص در طب ورزشی، با شما و پزشک شما همکاری مؤثر و فعالانه‌ای انجام می‌دهند تا یک برنامه درمانی مخصوص برای شما را ایجاد کنند. در اولین جلسه درمانی‌تان، متخصص فیزیوتراپی یک ارزیابی ابتدایی را بر روی شما انجام خواهد داد تا مشکل فعلی‌تان را بررسی و در مورد اهداف درمانی‌تان صحبت کند. این ارزیابی ممکن است شامل کاهش درد، بازگشت به کار یا ورزش یا انجام فعالیت‌های روزمره باشد.

 

فیزیوتراپی

متخصصین فیزیوتراپی ممکن است یک یا چند مورد از درمان‌ها یا تکنیک‌های (مدالیته) درمان فیزیکی زیر را برای شما ارائه کنند:

 • تمریناتی که مخصوص برای آسیب، مشکل و بیماری و یا برای جلوگیری از بروز مشکلات طراحی شده‌اند. برنامه تمرینی مخصوص برای شما ممکن است شامل تمرین با وزنه، حرکات کششی و استفاده از تجهیزات بدن‌سازی باشد.
 • تقویت عضلات همسترینگ: یکی از برنامه‌های فیزیوتراپی تقویت عضلات همسترینگ، عضله پشت ران است. بسیاری از بیماران از نقش پرکاربردی این عضلات در ایجاد دردهای مفصلی غافل می‌شوند. متخصص فیزیوتراپی با آموز حرکات عضلات همسترینگ می‌تواند به کاهش درد مفاصل زانو، لگن و حتی ستون فقرات بیمار کمک کند.
 • تمرین دادن توانایی کنترل حرکتی و عصبی-عضلانی برای آنکه مطمئن شوید که از حرکات و مکانیک‌های صحیحی دارید استفاده می‌کنید.
 • درمان دستی که یک تکنیک به کمک دست است که شامل ماساژ، موبیلیزاسیون (حرکت دادن) مفاصل و ماساژ بافت نرم یا منوپولاسیون (دست‌کاری) با اعمال فشار بر روی یک مفصل می‌باشد.
 • آنالیز گام (راه رفتن) که برای ارزیابی الگوها و نقص‌هایی در نحوه‌ی راه رفتن تان بر روی یک سطح صاف یا بر روی یک تردمیل انجام می‌شود.
 • مدالیته ها یا تکنیک‌های کمکی از جمله گرما/سرما درمانی، اولتراسوند تراپی، بیوفیدبک، تحریک الکتریکی و سایر تکنیک‌های دیگر را می‌توان برای کاهش خشکی، التهاب یا تسکین درد استفاده کرد.
 • آنالیز حرکتی که ممکن است شامل ضبط یک فیلم برای ارزیابی حرکات شما باشد، خصوصاً اگر ورزشکار هستید یا می‌خواهید به ورزشتان بازگردید.
 • آموزش و آگاهی دادن برای اطمینان از اینکه شما می‌توانید فعالیت‌های روانه‌تان را به‌طوری مناسب و بی‌خطر انجام دهید. متخصص فیزیوتراپی شما ممکن است یک برنامه تمرین در خانه به شما بدهد تا توان‌بخشی‌تان را در خانه نیز ادامه دهید.

توان‌بخشی

پس از یک آسیب جدی، بیماری یا عمل جراحی، ممکن است به کمکی برای بازیابی قدرت، آموختن مجدد مهارت یا یافتن روش‌های جدید برای انجام کارهایی که قبلاً انجام داده‌اید، نیاز داشته باشد. این فرآیند توان‌بخشی نامیده می‌شود.

در کلینیک فنی ارتوپدی امید، متخصصان پزشکی توان‌بخشی و درمانی در سطح ملی و منطقه‌ای به عنوان پیشگامان پیشرفت در زمینه طب فیزیکی و توان‌بخشی شناخته شده‌اند. تیم میان‌رشته‌ای این کلینیک برای کمک به شما در موارد زیر عمل خواهد کرد:

 • بازیابی قدرت، تحرک و تناسب‌اندام
 • بازآموزی نحوه انجام فعالیت‌های روزمره
 • بهبود توانایی صحبت کردن، درک، خواندن یا نوشتن
 • روش‌های مدیریت درد

شرایط فردی شما به هر آنچه نیاز دارد، متخصصین این کلینیک این مهارت را دارند که به شما کمک کنند به کارهایی که می‌خواهید انجام دهید برگردید.

ارتزها

 در کلینیک فنی ارتوپدی، متخصصین پا مچ پا، جامع‌ترین درمان‌ها را برای بیماران مبتلا به درد پا ارائه می‌دهند و این بیماران می‌توانند از مزایای استفاده از ارتزها (کفی‌های طبی) بهره‌مند شوند. در طراحی و ساخت کفی‌های طبی و بریس های خارجی (ارتزها)، به‌عنوان بخشی از روند درمان بیمار، دقت و خلاقیت فراوانی اعمال می‌شود. کار ارتزها، کنترل مناطق ضعیف یا تغییر شکل یافته‌ی بدن فرد دچار مشکلات جسمی می‌باشد. از ارتزها ممکن است برای مناطق مختلف بدن از جمله اندام فوقانی و تحتانی، جمجمه یا ستون فقرات استفاده شود. مداخلات ارتزی شایع شامل ارتزهای ستون فقرات برای اسکولیوز، بریس های HALO برای استفاده در آسیب‌های گردنی که جان بیمار را به خطر می‌اندازند و ارتزهای کف پا- مچ پا در توان‌بخشی کودکان مبتلا به فلج مغزی می‌باشند. اخیراً، ارتزها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طرز چشمگیری استخوان‌های جمجمه را در نوزادانی که مبتلا به پلاژیوسفالی موضعی هستند، تنظیم و تراز می‌کنند.

 

پروتز اعضای مصنوعی بدن

پروتزها شامل استفاده از اندام مصنوعی (پروتز) برای تقویت عملکرد و سبک زندگی افرادی است که یکی از اعضای بدن خود را از دست داده‌اند. پروتز باید ترکیبی منحصر به فرد از مواد، تراز، طراحی و ساخت مناسب برای مطابقت با نیازهای عملکردی فرد باشد. این نیازها پیچیده هستند و برای اندام فوقانی و تحتانی متفاوت است. پروتزهای اندام تحتانی می‌توانند برای ثبات در ایستادن و راه رفتن، جذب شوک، ذخیره و برگشت انرژی، فرم ظاهری و حتی نیازهای عملکردی فوق‌العاده‌ی مرتبط با دویدن، پرش و سایر فعالیت‌های ورزشی استفاده شوند. پروتزهای اندام فوقانی ممکن است برای دست کشیدن و گرفتن اجسام، چالش‌های خاص شغلی مانند چکش زدن، نقاشی کشیدن یا بلند کردن اجسام و فعالیت‌های زندگی روزمره مانند غذا خوردن، نوشتن و لباس پوشیدن باشند.

 

ساخت ارتز و پروتز در کلینیک فنی ارتوپدی به چه صورت است

مراحل اولیه فرآیند ساخت وسایل مصنوعی و ارتز بسیار مشابه است. متخصصین کار خود را با قالب‌گیری از بخشی از بدن که نیاز به پشتیبانی یا جایگزینی دارد شروع کنند. در مورد اندام ازدست‌رفته، متخصص ارتز و پروتز، قالبی از اندام آسیب‌دیده می‌گیرد که تا آنجا که ممکن است به اندام اصلی نزدیک باشد. این کار به عنوان «قالب منفی» از آن قسمت بدن شناخته می‌شود که بعداً برای ساخت یک قالب مثبت استفاده می‌شود که به عنوان راهنمای دستگاه پروتز عمل می‌کند. از این مرحله، فرآیند بسته به نیاز دستگاه تغییر می‌کند.

طراحی دستگاه بر اساس فاکتورهای زیادی از جمله عملکرد و سطح فعالیت صورت می‌گیرد. مدلی با «یک اندازه متناسب برای همه» (فری سایز) وجود ندارد و نیازها و اهداف هر کدام از بیماران باید در نظر گرفته شود. یک بیمار فعال که با آب سر و کار دارد، دستگاه بسیار متفاوتی با بیماری می‌خواهد که دارای محدودیت بیشتری در جابجایی است. متخصص ساخت پروتز، پزشک، درمانگر و سایر متخصصین در کلینیک فنی ارتوپدی با هم به صورت یک تیم همکاری خواهند کرد تا در مورد انتخاب بهترین طرح برای هر بیمار تصمیم‌گیری مناسبی اتخاذ کنند.

برای یک دستگاه پروتز مصنوعی، این قالب مثبت در واقع به عنوان پایه دستگاه عمل می‌کند. تا همین اواخر، متخصصین ارتز و پروتز، پروتز اندام مصنوعی را با دست قالب‌گیری می‌کردند و شکل می‌دادند؛ اما امروزه متخصصین از نرم‌افزاری به نام Canfit استفاده می‌کند که این امکان را می‌دهد تا در کمتر از 30 دقیقه پروتز سفارشی طراحی و ساخته شود! متخصصین ارتز و پروتز قادر به اسکن فضای منفی در قالب‌ها هستند تا اندازه‌گیری دقیق و شکل اندام را برای تکثیر به دست آورند. بعد از آن، این دستگاه مواد را تراش می‌دهد تا یک ماکت دقیق ساخته شود.

سپس، همه الحاقات و ملزومات به آن اضافه می‌شود. بیماران حتی اگر دوست داشته باشند می‌توانند پارچه خارجی را متناسب با سلیقه خود انتخاب کنند! در حالی که بسته به نیازهای فرد تغییرات زیادی در این فرآیند وجود دارد، اما اساساً در تفاوت بین دستگاه‌های پروتز و ارتز برای ارائه به بیماران خلاصه می‌شود.