نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

15:38 1399/11/28
صفر تا صد نحوه دریافت امریه سربازی

امریه سربازی

به انجام خدمت وظیفه در سازمان های دولتی و محیط های غیر نظامی امریه سربازی گفته می شود . در واقع امریه سربازی به فارغ التحصیلان دانشگاهی تعلق گرفته و این امکان را به آن ها می دهد که در زمینه رشته تحصیلی خود مشغول به کار شده و این زمان کاری به عنوان خدمت سربازی برایشان محسوب شود . این دسته از مشمولان دیگر نیازی به شرکت در پادگان های نظامی نداشته و به جای آن در محل هایی که سازمان امریه بگیر برای آن ها مشخص می کند مشغول به فعالیت می شوند. برای ارائه در خواست امریه سربازی، داشتن مدرک دانشگاهی با حداقل معدل، لازم است تا سازمان های مختلف بتوانند فرد را به عنوان سرباز پذیرش نمایند .

 در قانون نظام وظیفه به سربازان امریه نیز حقوق تعلق می گیرد. حقوق فردی که به صورت امریه به سربازی اعزام می شود با سربازان عادی یکسان است ولی بعضی از سازمان های دولتی حقوق اضافه ای برای سربازان امریه خود در نظر می گیرند. در واقع حقوق و مزایا سربازان امریه بستگی به نوع نهادی دارد که در آن مشغول به خدمت می باشند. زمان دریافت امریه سربازی هر سازمان با سازمان دیگری متفاوت است، اما آنچه که اهمیت دارد ارسال درخواست در موعد مقرر توسط مشمولان می باشد. معمولا زمان ثبت درخواست امریه حدود 3 ماه قبل از تاریخ اعزام مشمولان به خدمت سربازی است. اقدام به موقع مشمولان باعث آسوده خاطر بودن آن ها از روند بررسی و پیگیری پرونده تا زمان اعزام خواهد بود تا در شرایط عدم پذیرش بتوانند در همان تاریخ اعزام خود به خدمت سربازی بروند.

 

برای مطالعه راهنمای جامع دریافت امریه سربازی در سایت هیوا کلیک نمایید

 امریه سربازی

 

شرایط دریافت امریه سربازی

نکته مهمی که در دریافت امریه های سربازی باید به آن توجه داشت، شرایط دریافت امریه سربازی است. چرا که یکی از قوانین مهم که بین اکثر سازمان های امریه بگیر نیز مشترک است، فاقد غیبت بودن مشمول است. در صورتی که مشمولان غیبت سربازی داشته باشند در امریه های سربازی پذیرفته نمی شوند. همچنین امکان درخواست کحسری خدمت نیز وجود نداشته و همه مشمولان باید دو سال تمام مشغول به خدمت در محل تعیین شده باشند. برخی از سازمان های امریه بگیر نیز در شرایط خود ذکر کرده اند که محل خدمت سرباز در مناطق محروم و بد آب و هوا خواهد بود که توجه به آن نیز ضروری است. البته هر چه مدرک تحصیلی مشمول بالاتر باشد، قطعا نوع پذیرش او و محل خدمتش نیز متفاوت تر خواهد بود.

به طور خلاصه شرایط دریافت امریه سربازی را می توان به شکل زیر تعریف کرد:

 

1 ) رشته های مورد نیاز سازمان امریه بگیر

2 ) مدرک تحصیلی مورد تقاضای هر ارگان

3 ) شرط معدل

4 ) نداشتن غیبت سربازی

5 ) داشتن سابقه بسیجی

6 ) عدم ارسال درخواست امریه برای دو سازمان

7 ) نداشتن کسری خدمت

 

برای مطالعه دریافت امریه سربازی وزارت علوم در سایت هیوا کلیک نمایید

امریه وزارت علوم

 

نحوه ثبت نام امریه سربازی

همانطور که گفته شد، زمان و شرایط و نحوه ثبت نام امریه سربازی هر ارگان با ارگان دیگری متفاوت است. همچنین در برخی از سازمان ها مشمولان بدون مراجعه حضوری می توانند در امریه سربازی ثبت نام نموده و تمامی مدارک خود را در همان سایت سازمان مورد نظر خود بارگذاری کنند. فراموش نشود که تکمیل دفترچه نظام وظیفه و ارسال آن برای مشخص شدن تاریخ اعزام از اولین مراحلی است که مشول باید برای دریافت امریه انجام دهد و سپس بر اساس تاریخ اعزام خود سایر مراحل ثبت نام را طی کند.

برای ثبت درخواست در سایت هر سازمان امریه بگیری ابتدا به مطالعه شرایط، رشته و معدل درخواست شده پرداخته و سپس در صورتی که واجد شرایط بودید به تکمیل فرم ها بپردازید. توجه شود که ثبت نام به منزله پذیرش قطعی نبوده و نتایج این فرآیند مدت پس از نام نویسی به اطلاع مشمولان خواهد رسید. در برخی از سازمان ها مرحله ای قبل از اعلام نتایج وجود دارد که مشمولان به مصاحبه شفاهی دعوت شده تا از بین آن ها افرادی که عملکرد بهتر دارند انتخاب شوند.

به مشمولان توصیه می شود برای داشتن فرآیند ثبت نامی راحت و آسان از قبل تمام مدارک مورد نیاز برای ثبت نام را تهیه کرده تا دچار استرس به علت محدودیت زمانی نشوند. برخی از مدارک لازم برای بارگذاری در سایت سازمان های امریه بگیر عبارت است از:

 

  • عکس سه در چهار
  • ارائه اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
  • ارائه اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی مشمول
  • برگه اعزام به خدمت مشمولان که تاریخ اعزام در آن قید شده باشد
  • مدارک مربوط به محل سکونت مشمول
  • مدارک مربوط به وضعیت تاهل مشمول یا خانواده رزمندگان و شهدا
  • برگه واکسیناسیون مشمول
  • رزومه مشخص که در آن تمامی تخصص های فرد و مهارت های وی توضیح داده شده باشد.

 

سازمان های ارائه دهنده امریه

معمولا سازمان های متعددی شروع به انتشار فراخوان و جذب نیروی امریه می کنند که این اقدام به نفع مشمولان تحصیل کرده می باشد. یکی از امریه هایی که طرفدار زیادی برای ثبت نام دارد، امریه سرباز معلمی است که در طی آن مشمولان می توانند به عنوان معلم در یکی از مناطق معمولا محرومی که آموزش و پرورش مشخص می کند اقدام به گذراندن مدت سربازی خود کنند. علاوه بر این وزارت آموزش و پرورش نیز اقدام به پذیرش نیرو می کند که ممکن است برخی از مشمولان را به عنوان نیروی اداری در برخی از قسمت های وزارتخانه به کار گیرد.

امریه وزارت نیرو ، نفت و قوه قضاییه نیز معروف بوده چرا که اغلب دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و دکتری را جذب کرده و به علت مزایای شغلی که برای مشمولان فراهم می کند معمولا طرفداران زیادی دارد. ثبت نام این سازمان ها به صورت اینترنتی و در سایت مخصوص به خود بوده و سایر مراحلی که مشمول برای ثبت نام می بایست طی کند در همان سایت توضیح داده شده است.

مشمولانی که علاقه مند به دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص انواع امریه های سربازی و نحوه ثبت نام در آن ها هستند می توانند این اطلاعات را از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی هیوا دریافت کنند . مشاوران سامانه می توانند زمان امریه انواع سازمان ها را ارائه داده و آن ها را راهنمای نمایند.

 

برای مطالعه راهنمای جامع ثبت نام سرباز معلمی در سایت هیوا کلیک نمایید

 ثبت نام سرباز معلمی