نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

14:04 1399/11/23
بیت­کوین یا اتریوم: کدام یک خرید بهتری است؟

اگرچه بیت کوین و اتریوم از نظر ارزش بازار، دو رمزارز بزرگ هستند، اما شباهت کمی دارند. بیت­کوین و اتریوم ارزهای کاملاً متفاوت هستند که به دلایل مختلف و با پویایی­های داخلی متفاوت ساخته شده­‌اند. اکنون سوال این است کدام یک انتخاب بهتری برای خرید و سرمایه‌گذاری است؟ در این مقاله با همتاپی همراه باشید تا با برخی از چشم‌اندازهای سرمایه‌­گذاری در این دو ارز دیجیتال آشنا شوید.

بیت­ کوین (Bitcoin)

 به معنای واقعی پادشاه ارزهای دیجیتال است، در زمان نوشتن این مقاله، ارزش دلاری کل بازار بیت ­کوین حدود 600 میلیارد دلار است. در ادامه برخی از مهم‌ترین مواردی که سرمایه­‌گذاران باید هنگام سرمایه‌گذاری و خرید بیت کوین بدانند، آورده شده است:

  • رویداد هاوینگ (Halving)

در شبکه بیت کوین ماینرها وظیفه تایید تراکنش­‌ها را برعهده دارند و برای انجام این کار به ازای هر بلاک تأیید شده به میزان مشخص پاداش می­‌گیرند. نرخ پاداش استخراج‌کنندگان بیت کوین هر چهار سال یکبار، پس از استخراج 210,000 بلاک بصورت خودکار نصف می‌­شود. از آنجایی که تعداد کل واحدهای بیت کوین 21 میلیون می‌باشد و پس از استخراج این تعداد بیت کوین دیگر واحد جدید تولید نمی‌شود، این فرآیند باعث کند شدن عرضه شده و در نتیجه بر قیمت بیت کوین تاثیر‌گذار است.

  • توجه سرمایه‌گذاران بزرگ به بیت کوین

الکس آدلمن، مدیرعامل و بنیانگذار لولی (Lolli)، اولین اپلیکیشن پاداش بیت­ کوین که به افراد این امکان را می‌­دهد تا هنگام خرید آنلاین بیت ­کوین بدست آورند، اعتقاد دارد بیت ­کوین بیشترین کشش را در بین موسسات مالی مهم و سرمایه‌گذاران سازمانی دارد.

از جمله موسسات بزرگی که در سال 2020 اقدام به خرید بیت کوین کرده‌اند می‌توان شرکت‌های سرمایه‌گذاری Grayscale ،MicroStrategy ،Square و paypal را نام برد. با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاران سازمانی بیشتری در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند.

  • ثبات نسبی، سادگی و پذیرفته شدن

سیندی یانگ (Cindy Yang)، سرپرست تیم گروه تمرین صنعت فین تک در شرکت حقوقی دون موریس، نیز بر این باور است که هدف بیت­کوین اساساً جایگزینی برای ارز فیات است.

بیت کوین به عنوان یک ارز غیرمتمرکز، فراتر از قدرت فدرال رزرو یا هر بانک مرکزی دیگری است که مردم سراسر جهان می‌­توانند بدون هیچ محدودیتی با آن همراه شوند. این چیزی که یانگ از آن به عنوان ماهیت ساده ارزهای دیجیتال یاد می‌کند، تأثیرات زیادی در بیت کوین دارد.

همچنین، یانگ می‌گوید بیت ­کوین برای پرداخت استفاده می‌شود، شما می‌­توانید با آن ملک و یا حتی قهوه بخرید. ارزش بیت کوین از نظر افرادی که از آن به عنوان ذخیره ارزش استفاده می‌­کنند، حتی از این هم بیشتر است.

 اتریوم (Ethereum)

دومین ارز دیجیتال ارزشمند، اتریوم است که ارزش بازار آن در حال حاضر بیش از 150 میلیارد دلار می‌­باشد. قبل از اینکه از خود بپرسید آیا باید بیت ­کوین بخرم یا اتریوم؟ باید انگیزه‌های متفاوت پشت پلتفرم­‌های بیت­ کوین و اتریوم را درک کنید.

  • اتریوم: هدفی متفاوت از بیت ­کوین

زک پرنیس (Zac Prince)، بنیانگذار و مدیر عامل BlockFi، که یک شرکت وام‌دهنده ارزهای دیجیتال و مدیریت ثروت می‌باشد در مورد این دو ارز دیجیتال می‌­گوید: بیت کوین و اتریوم به عنوان دو ارز دیجیتال پیشرو موارد استفاده بسیار متفاوتی دارند، بیت­ کوین به عنوان ذخیره ارزش و اتریوم به عنوان یک شبکه محاسباتی غیرمتمرکز جدید برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز عمل می­‌کند. به عقیده زک پرنس بیت کوین و اتریوم آنقدر متفاوت هستند که در واقع، مانند انتخاب بین دو سهام از بخش‌­های مختلف می‌باشند.

  • توسعه بیشتر

به طور طبیعی، از آنجا که سودمندی اتریوم فقط به مهارت و استعداد توسعه‌دهندگان جهانی محدود می‌­شود، فعالیت‌­های بیشتری حول این پلتفرم وجود دارد. از اتریوم می‌توان برای توسعه بلاکچین و ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد. پلتفرم غیرمتمرکز و متن باز اتریوم، به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند برنامه‌های کاربردی خود را در اختیار کاربران قرار دهند.

  • یک تغییر اساسی در نحوه ایجاد بلاک‌ها

به جای اینکه استخراج‌کنندگان با بیشترین قدرت محاسباتی، بیشترین شانس را برای استخراج بلاک‌ها و تولید کوین‌های جدید داشته باشند، این حق به کسانی که بیشترین سهام مالکیت را دارند تعلق می­‌گیرد. برخی معتقدند که این روش می‌­تواند خطراتی را ایجاد کند و شبکه را به سمت تمرکز بیشتر سوق دهد.

 

آیا باید بیت کوین بخرید یا اتریوم؟

به نظر می‌­رسد که اجماع گسترده­‌‌ای بین سرمایه‌گذاران خبره ارزهای دیجیتال، کارآفرینان و کارشناسان موضوعات مختلف وجود دارد: بیت ­کوین از همه نظر، خرید بهتری نسبت به اتریوم است.

به عقیده سخنگوی گلکسی دیجیتال، یک بانک بازرگانی متمرکز بر دارایی‌­های دیجیتال و بلاکچین، بیت ­کوین بالاترین احتمال را برای تصویب و درج در پرتفولیو اصلی دارد.

حتما از خود بپرسید: آیا سرمایه گذاری در بیت کوین و اتریوم، ارزش 10 سال صبر کردن را دارد؟

بیت ­کوین، ذاتاً محافظه‌کارتر است، و تغییرات کمتری را در آینده تجربه خواهد کرد، و نام تجاری قوی‌­تر و پذیرش چشمگیر آن مشهود است. در مورد اتریوم نیز ممکن است در حال حاضر بهترین نباشد، اما پیشرفت­‌های زیادی را پیش رو دارد که نمی­‌توانید از آنها صرف نظر کنید.

 آنچه که مشخص است بیت کوین و اتریوم، دو داستان مختلف با ویژگی‌های متفاوت دارند. بنابراین، می بایست با توجه به انتظارات خود ارز دیجیتال مورد نظر را انتخاب کرده و سپس اقدام به خرید و سرمایه گذاری در آنها نمایید.

تولید محتوا توسط صرافی ارز دیجیتال همتاپی