نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

21:10 1399/11/18
نحوه ثبت شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود
 ثبت شرکت سهامی خاص

این روزها بسیاری از افراد می خواهند برای خودشان به صورت مستقل کار کنند و به همین دلیل به دنبال راه های مختلفی برای داشتن یک کسب و کار هستند. ثبت شرکت یکی از موارد است که می توانید کسب و کاری را برای خود داشته باشید. اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در رابطه با ثبت انواع شرکت هستید، پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

قوانین شرکت سهامی خاص

طبق اطلاعاتی که وب سایت ثبتینو ارائه کرده است، برای ثبت شرکت سهامی خاص باید شرایط زیر را داشته باشید.

 • تعداد مدیران حداقل باید 3 نفر باشد.
 • تعداد سهامداران حداقل باید 3 نفر باشد.
 • مبلغ اسمی سهام برای شرکت های سهامی خاص محدودیتی ندارد.
 • حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص مبلغ یک میلیون ریال است.
 • هنگام ثبت باید 35 درصد از سرمایه شرکت را در حسابی به نام خود شرکت قرار دهید.

هنگامی که مجمع عمومی موسسین شرکت ، موارد خاصی را تایید کنند می توان گفت که کار تشکیل شرکت انجام شده است. موارد گفته شده عبارتند از: مدیران و بازرسانی که از طرف شرکت انتخاب شده اند، تعهد سرمایه و اساسنامه امضا شده.

وقتی اساسنامه امضاء می شود اولین گام برای تشکیل شرکت سهامی خاص برداشته شده است. امضای اساسنامه یعنی موسس شرکت تعهد می دهد که سهام های لازم را تامین کند و نیز سمت مدیران و بازرسان را تایید می نماید.

ثبت شرکت سهامی خاص

طی آماری که اداره ثبت ارائه داده است، ثبت یک شرکت سهامی خاص بیشتری تقاضا را در بین مردم دارد و همین موضوع باعث می شود که به دنبال اطلاعاتی در رابطه با این شرکت باشیم که دلیل این تقاضای بالا را توجیح کند. در ادامه نکات مهمی را در رابطه با این نوع شرکت بیان می کنیم.

نکات مهم در رابطه با ثبت شرکت سهامی خاص

برای ثبت یک شرکت سهامی خاص باید به هدف شرکت خود توجه داشته باشید، این که بدانید به چه منظوری شرکت خود را راه اندازی کرده اید و چه برنامه ای در آینده دارید، بر روی انتخاب شما تاثیر می گذارد.

 • در صورتی که شرکت شما با نوع سهامی خاص به ثبت رسیده باشد، در آینده می توانید برای سهام خود را در بورس اوراق بهادار عرضه کنید.
 • در این حالت به سرمایه شرکت، سهام گفته می شود.
 • سهام در شرکت سهامی خاص به تعداد مشخص می شود.
 • اعضای اصلی شرکت سهامدار هستند.
 • هر یک از سهامداران متناسب با میزان سرمایه ای که دارند، تعداد سهم به آن ها تعلق می گیرد.

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

بعد از آن که نکات مهمی را در رابطه با این شرکت ارائه دادیم، حال باید بگوییم که اگر قصد ثبت شرکت سهامی خاص را دارید، باید چه شرایطی داشته باشید؟ این شرایط بسیار ساده است، پس نگران آن نباشید.

 • در ابتدا باید حداقل سه نفر به عنوان اعضای اصلی شرکت یا عضور هیئت مدیره حضور داشته باشند.
 • در این شرکت به حداقل دو بازرس در هیئت مدیره نیاز دارید. در صورتی که اعضای اصلی هیئت مدیره شما بیش از سه نفر باشند، به تعداد بیشتری بازرس نیاز خواهید داشت.
 • برای ثبت شرکت خود به حداقل 100 هزار تومان نیاز دارید که به عنوان سرمایه اولیه ثبت می شود.
 • از مبلغی که به عنوان سرمایه اولیه خود در نظر گرفته اید، باید حداقل 35% از آن را در حساب بانکی شرکت بگذارید.

همانطور که گفتیم شرایط ثبت چنین شرکتی بسیار ساده است و به همین دلیل افراد بسیاری برای ثبت این شرکت متقاضی هستند.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت سهامی خاص

یکی دیگر از سوال هایی که برای بسیاری از مخاطب ها وجود دارد این است که برای ثبت شرکت سهامی خاص به چه مدارکی نیاز داریم؟ به این موضوع توجه داشته باشید که بعضی از مدارک متناسب با موضوع فعالیت شما متفاوت خواهد بود. از آن جایی که این مدارک برای هر موضوعی با دیگری تفاوت دارد، پس نمی توانیم همه آن ها را کامل توضیح دهیم.

اما برای آن که مخاطب های این مطلب اطلاعاتی کامل داشته باشند، در ادامه مدارکی که به طور کلی برای ثبت هر شرکتی با هر موضوعی لازم است را بیان می کنیم و پیشنهاد می دهیم که با ما همراه باشید.

 • مدارک شناسایی سهامداران شرکت، یا همان اعضای اصلی هیئت مدیره
 • مدارک شناسایی بازرس های شرکت
 • تعداد سهم هر یک از سهامداران باید به طور دقیق مشخص شده باشد.
 • آدرس محل شرکت را به همراه کد پستی، شماره تلفن و همپنین شماره تلفن همراه اعضای اصلی شرکت ارائه دهید.
 • اقرار نامه شرکت را همه اعضای اصلی امضا کنند.
 • اساسنامه شرکت را تکمیل کرده و ارائه دهید.
 • شرکت نامه را هم تنظیم کرده و آن را هم ارائه دهید.

به شما توصیه می کنیم که اگر برای ثبت شرکت خود به مجوز خاصی نیاز دارید، قبل از آن که اقدامی برای ثبت شرکت خود انجام دهید، برای دریافت این مجوز اقدام کنید، زیرا در یکی از مراحل ثبت باید مدارک مورد نیاز را در سامانه اداره ثبت بارگذاری کنید و در مرحله بعدی آن ها را به صورت فیزیکی به اداره ثبت ارسال کنید.

در این حالت اگر موضوع فعالیت شما به مجوز نیاز داشته باشد، اما آن را دریافت نکرده باشید، با مشکلاتی رو به رو خواهید شد و به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم که در ابتدا بابت این موضوع مطمئن شوید.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

همه ما می خواهیم از هزینه انجام یک کاری مطلع شویم و بعد برای آن کار اقدام کنیم. این که بدانید چه مبلغی را باید بپردازید، کمک بسیاری به شما می کند. اما مشکل اصلی این است که هزینه ثبت شرکت سهامی خاص با توجه به فاکتورهای مشخص می شود که برای هر کسی با دیگری تفاوت هایی دارد و به همین دلیل نمی توان به طور قطعی در رابطه با آن مطلبی را بیان کرد.

1) سرمایه اولیه

شما برای ثبت شرکت سهامی خاص به سرمایه یا همان سهام نیاز دارید، لازم به ذکر است که این سهام هر مقدار می تواند باشد و شخص شما آن را مشخص می کنید. اما لازم نیست که همه سرمایه اولیه را در زمان ثبت در اختیار داشته باشید، داشتن 35% از آن کافی ست تا مراحل ثبت را با موفقیت پشت سر بگذارید.

2) حق الثبت

شما برای انجام هر کاری باید یه هزینه ای را بپردازید، هنگامی که شرکت خود را ثبت می کنید و از مزیت های ان بهره منده می شوید، طبیعتا باید مبلغی را به اداره ثبت برای این کار پرداخت کنید، این هزینه همان حق الثبت است که متناسب با میزان سرمایه اولیه شرکت شما مشخص می شود.

3) آگهی روزنامه

خوب برای ان که شرکت خود را با موفقیت به ثبت برسانید و مراحل آن را به طور کامل انجام دهید، باید دو نوبت آگهی در روزنامه منتشر کنید که برای هر یک از آن ها هم هزینه را باید بپردازید.

4) هزینه های دیگر

هزینه هایی هم برای خرید یا اجازه دفتر کار باید بپردازید، برای خرید تجهیزات اداری هم باید هزینه های دیگری را پرداخت کنید و البته هزینه های جزئی دیگری که به اداره ثبت پرداخت خواهید کرد که این هزینه ها هم با توجه به شرایط هر کسی مشخص می شود.

البته موضوع هزینه ها به همین جا ختم نمی شود، به شما پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید، چون خبر خوبی برای شما داریم که باعث می شود در هزینه های خود به طرز چشم گیری صرفه جویی کنید.

ثبت شرکت مسئولیت محدود

ثبت شرکت مسئولیت محدود

در ایران 7 نوع شرکت داریم که متقاضیان می توانند با توجه به عوامل مختلفی یکی از آن ها را انتخاب کنند. طبق آماری که اداره ثبت هر ساله ارائه می دهد، ثبت شرکت مسئولیت محدود رتبه دوم در انواع شرکت ها را به خود اختصاص داده است و به همین دلیل در ادامه لازم می دانیم که نکات مهمی را در رابطه با این موضوع بیان کنیم.

نکات مهم در ثبت شرکت مسئولیت محدود

برای اینکه یک شرکت مسئولیت محدود را به ثبت برسانید، باید قبل از هر چیزی از نکاتی که در ادامه بیان می کنیم، مطلع باشید و به همین دلیل پیشنهاد می دهیم که با ما همراه باشید.

 • در یک شرکت مسئولیت محدود دیگر نمی توانید سهام خود را در بازار بورس اوراق بهادار عرضه کنید.
 • در شرکت مسئولیت محدود سرمایه اصلی به عنوان سهم الشرکه خوانده می شود.
 • سهم الشرکه در بین اعضای اصلی با درصد تقسیم می شود. به عنوان مثال شخصی مالک 25% از سهم الشرکه است.
 • اعضای اصلی شرکت مسئولیت محدود به عنوان شریک در کنار هم فعالیت دارند.
 • در هنگام ثبت یک شرکت مسئولیت محدود به بازرس نیاز ندارید.

شرایط ثبت شرکت مسئولیت محدود

طبیعتا یکی از دلایلی که تعداد متقاضی برای ثبت شرکت مسئولیت محدود بالا است، شرایط ساده ثبت این شرکت می باشد و به همین دلیل در ادامه این شرایط را توضیح می دهیم.

 • برای ثبت این شرکت باید حداقل دو نفر باشید تا به عنوان شریک های شرکت نام شما ثبت شود.
 • برای ثبت این شرکت به حداقل 100 هزار تومان به عنوان سرمایه اولیه یا همان سهم الشرکه نیاز دارید.

به همین سادگی، تنها شرایطی که برای ثبت شرکت مسئولیت محدود باید آن را رعایت کنید، همین دو موردی است که در بالا به آن اشاره کرده ایم. بعد از این موضوع گاهی این سوال برای مخاطب پیش می آید که خوب شرایط ثبت شرکت مسئولیت محدود از شرکت سهامی خاص ساده تر است، پس چرا ثبت شرکت سهامی خاص رتبه نخست را دارد و ثبت شرکت مسئولیت محدود در رتبه دوم است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما می توانید سهام شرکت سهامی خاص را در بورس عرضه کنید، اما در یک شرکت مسئولیت محدود این امکان برای شما وجود ندارد و طبیعتا این موضوع هم اهمیت بالایی دارد و بسیاری از فعالان اقتصادی به دنبال آن هستند، به همین دلیل ثبت شرکت سهامی خاص تقاضای بیشتری دارد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت مسئولیت محدود

بعد از آن که اطلاعاتی را در رابطه با ثبت شرکت مسئولیت محدود بیان کردیم، حال این سوال پیش می آید که برای این کار به چه مدارکی نیاز است؟ همانطور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم، باید بگوییم که مدارک مورد نیاز برای ثبت هر شرکتی متناسب با موضوع آن می تواند با شرکت دیگری تفاوت هایی داشته باشد.

به طور کلی باید بگوییم که مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص با یکدیگر تفاوتی ندارند، غیر از این که در این جا دیگر به مدارک بازرس نیاز ندارید، چون اساسا به بازرس هم نیاز ندارید، تفاوت دیگر در این است که سهم هر یک از شرکا را باید با درصد از یکدیگر تفکیک دهید.

هزینه ثبت شرکت مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت مسئولیت محدود هم باید هزینه را پردات کنید و البته توجه داشته باشید که این هزینه ها تا حد زیادی با هزینه هی ثبت یک شرکت سهامی خاص شباهت دارند، البته در این حالت نیازی ندارید که درصدی از سرمایه اولیه شرکت خود را در حساب بانکی شرکت قرار دهید.

اما بعد از هر چه گفتیم نوبت به ان خبر خوبی می رسد که در مطالب بالا به آن اشاره ای داشتیم. شما برای ثبت شرکت خود، به یک مشاوره ها و کارشناس متخصص و با تجربه نیاز دارید، شما می توانید با موسسه ثبت شرکت ثبتینو تماس بگیرید، مشاوره های این موسسه با سابقه به طور رایگان انجام می شود و البته اطلاعات بسیاری را در اختیار شما قرار می دهند.

اگر می خواهید یک کسب و کار مستقل برای خود داشته باشید، همین الآن با کارشناس های ثبتی ثبتینو تماس بگیرید.