نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

18:35 1399/11/10
بلیط هواپیما چه انواعی دارد؟

بلیط یا بلیت واژه‌ای فرانسوی است که از این زبان به فارسی راه یافته و شکل نوشتاری لاتین آن Billet است و در فرهنگ کشورمان مورد پذیرش و استفاده قرار گرفته است.

هر دو شکل نوشتاری آن در زبان فارسی در فرهنگ عمید آورده شده و در این فرهنگ چنین تعریف شده است: «برگه کاغذی چاپ‌شده برای ورود به تماشاخانه، اتوبوس، راه‌آهن، هواپیما، و مانندِ آن».

 

بلیط هواپیما سندی چاپی یا الکترونیکی (E-ticket) است که یک ایرلاین (شرکت هواپیمایی) یا آژانس مسافرتی آن را صادر و تأیید می‌کند فردی حق نشستن در پرواز یک هواپیما را دارد. بلیط هواپیما برای دریافت کارت پرواز در فرودگاه لازم است و فرد مسافر در نهایت می‌تواند با کارت پرواز و بلیط خود وارد هواپیما شود.

 

پیش از خرید بلیط هواپیما خوب است درباره انواع بلیط هواپیما و برخی از رایج‌ترین مفاهیم این زمینه اطلاعاتی داشته باشیم تا بهترین انتخاب را انجام دهیم. با فلایتیو همراه باشید.

بلیط ها بر اساس کلاس پروازی چه تفاوت‌هایی دارند؟

به طور کلی در زمینه‌ی سفر هوایی، سه نوع کلاس یا سطح پرواز متفاوت وجود دارد که در نرخ بلیط هواپیما و کیفیت پرواز تفاوت دارند. با این کلاس‌ها در ادامه آشنا شوید:

 

بلیط هواپیما کلاس درجه یک یا فرست:

احتمالاً تا کنون اصطلاح فرست کلاس (First class) به گوش‌تان خورده است. این کلاس را با حرف اختصاری F نشان می‌دهند که گران‌ترین کلاس پروازی است و لوکس محسوب می‌شود.

هر شرکت هوایی امکانات و کیفیت متفاوتی در سطح درجه یک خود قرار می‌دهد اما روی هم رفته می‌توان گفت در پرواز فرست کلاس به دلیل تعداد کم‌تر مسافران، اولویت سوار شدن هواپیما با دارندگان چنین بلیطی است و در فرودگاه معطل نمی‌شوند.

همچنین غذای ارائه‌شده کیفیت و تنوع بسیار زیادی در این سطح پروازی دارد و هر مسافر فضای بسیار بیشتری نسبت به یک صندلی عادی به‌شکل اختصاصی در اختیار دارد.

 

بلیط هواپیما کلاس تجاری یا بیزنس:

این کلاس بین فرست و کلاس اقتصادی قرار می‌گیرد و با حرف اختصاری C شناخته می‌شود. در این پرواز نیز صندلی‌های راحت‌تری وجود دارد، کیفیت غذا بهتر است و در کل، نسخه‌ی ارزان‌تری از کلاس فرست به حساب می‌آید.

 

بلیط هواپیما کلاس اقتصادی یا اکونومی:

پایین‌ترین نرخ بلیط هواپیما مختص این کلاس است. صندلی‌های این سطح پروازی در ردیف‌های کنار هم قرار دارند و فضای اختصاصی برای مسافر وجود ندارد.

غذای ارائه‌شده در این کلاس کیفیتی عادی دارد و از تنوع زیادی برخوردار نیست. با این حال شرکت‌های هواپیمایی معتبر بین‌المللی همواره سعی می‌کنند کیفیت کلاس اقتصادی را نیز بالا نگه دارند تا مشتریان ثابت خود را در این کلاس پروازی داشته باشند.

 

بلیط هواپیما شامل چه جزئیاتی می‌شود؟

فارغ از نوع بلیط، اطلاعات زیر معمولاً روی تمام بلیط های هواپیما در جهان ثبت می‌شود:

  • نام مسافر
  • شرکت هواپیمایی ارائه‌دهنده‌ی پرواز
  • شماره بلیط
  • نام شهرهای مبدا و مقصد پرواز
  • زمان شروع و پایان پرواز
  • شماره پروازی که بلیط برای آن صادر شده است
  • میزان بار مجاز
  • کلاس پرواز

 

بلیط هواپیما از چه دوره‌ای رایج شد؟

بلیط هواپیما که به انگلیسی Flight ticket نامیده می‌شود، با شروع نخستین پروازهای مسافربری در دهه‌ی نخست قرن بیستم میلادی رایج شد. بلیط های هواپیما در آغاز با جوهر سیاه چاپ می‌شدند که نمونه‌ای از آن را در تصویر زیر می‌بینید:

 

بلیط کاغذی هواپیما از چه زمانی در دنیا رسما کنار گذاشته شد؟

در سال ۲۰۰۸ میلادی یاتا (IATA) یا همان انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی اعلام کرد اعضای این انجمن که بیش از ۸۰ درصد ترافیک هوایی جهان را در اختیار دارند، دیگر بلیط های کاغذی صادر نمی‌کنند.

 

بلیط هواپیما سیستمی چیست؟

وقتی یک شرکت هوایی دولتی یا خصوصی هر صندلی پرواز را مستقیماً به فروش می‌رساند، و صندلی‌های این پرواز از پیش توسط آژانس‌های چارترکننده خریده نمی‌شوند، اصطلاحاً بلیط هواپیما سیستمی است و نرخ ثابت و از پیش تعیین‌شده‌ای دارد و براساس میزان تقاضا قیمت آن تغییر نمی‌کند.

بلیط سیستمی حتی از چند ماه پیش از پرواز می‌تواند روی وب‌سایت شرکت هواپیمایی ارائه شود و می‌توانید به این وسیله از برنامه‌ریزی سفر خود مطمئن شوید.

 

بلیط سیستمی بخریم یا چارتری؟

بلیط هواپیما چارتری فرقی از نظر کیفیت با سیستمی ندارد و تنها ممکن است ارزان‌تر از سیستمی بتوان آن را خریداری کرد. در کلاس‌های پروازی مختلف نیز چارتر وجود دارد و فقط مربوط به کلاس اقتصادی یا اکونومی نیست. از نظر پذیرایی، کابین و دیگر خدمات، این دو بلیط کیفیت مشابهی دارند.

 

آیا بلیط سیستمی برای کودکان ارزان‌تر است؟

بسیاری از خطوط هوایی برای نوزادان و کودکان بلیط سیستمی با قیمت ارزان‌تر از بزرگسالان ارائه می‌کنند. اما نرخ بلیط در نوع پرواز چارتری برای تمام گروه‌های سنی یکسان است. در نتیجه خریدن بلیط چارتر برای کودکان به اندازه‌ی افراد بزرگسال هزینه دارد.

 

از چه طریقی بلیط سیستمی تهیه کنیم؟

پروازهای سیستمی معمولاً منظم و زمان‌بندی‌شده هستند و روی وب‌سایت شرکت‌های هواپیمایی ارائه می‌شوند. هم‌چنین می‌توانید آن‌ها را به ساده‌ترین و سریع‌ترین روش از وب‌سایت فلایتیو یا اپلیکیشن فلایتیو تهیه کنید و از پشتیبانی ۲۴ ساعته برخوردار شوید.

 

درباره کنسلی پرواز سیستمی

ممکن است بر اثر شرایط بازار، محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ در سراسر جهان، فصول کاری و دیگر عوامل، پروازهای سیستمی دچار تغییر شوند که در این صورت هزینه‌ی بلیط به شما بازگردانده می‌شود. اما اگر قصد دارید بلیط پرواز سیستمی خود را کنسل کنید، با در نظر گرفتن زمان درخواست از طرف شما و کلاسی که در آن سفر می‌کنید، کنسل کردن پرواز و استرداد وجه با کسر جریمه شدنی است.

اگر از پرواز سیستمی جا بمانید، بر اساس خط هوایی و کلاس پروازی، بخشی از هزینه‌ی بلیط به شما برگردانده می‌شود. قوانین ایرلاین پروازتان را برای دانستن مقدار دقیق جریمه و درصد استرداد وجه بر اساس زمان کنسل‌کردن یا جا ماندن، چک کنید.

 

بلیط چارتر چیست؟

چارتر اصطلاحی است که به اجاره شدن بخشی از صندلی‌های هواپیما یا تمام آن‌ها اشاره می‌کند. آژانس‌های مسافرتی، شرکت‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی معمولاً تمام یا بخشی از صندلی‌های وسایل نقلیه مثل هواپیما را اجاره می‌کنند و هدف از این کار، فروش بلیط هواپیما به بخش خاصی از بازار یا ارائه به پرسنل یک مجموعه است. در نتیجه خرید عمده صندلی‌های هواپیما در طی یک پرواز، آن را به پرواز چارتری تغییر می‌دهد.

آژانس مسافرتی‌ای که این صندلی‌ها را خریده است، آن را به بازار خود معرفی می‌کند و در صورتی که در لحظات پایانی نزدیک به انجام پرواز، هنوز صندلی‌ها به فروش نرفته باشند، پرواز چارتری برای تکمیل ظرفیت خود ارزان‌تر می‌شود تا مانع از ضرر آژانس مسافرتی شود.

 

آیا بلیط چارتری همیشه ارزان‌تر است؟

بلیط هواپیما چارتری در صورتی ارزان‌تر برای‌تان تمام می‌شود که آژانس چارترکننده با تقاضای کم برای پرواز مواجه باشد و در صورت وجود تقاضای بالا برای آن پرواز، مثل زمان‌های تعطیلات که سفرها افزایش قابل توجهی می‌یابند، قیمت بلیط چارتر ارزان‌تر نخواهد بود.

 

از چه طریقی بلیط چارتری تهیه کنیم؟

از فهرست پروازهای چارتری و لحظه آخری داخلی و خارجی می‌توانید در فلایتیو باخبر شوید و پس از مقایسه‌ی پروازها با یکدیگر، بهترین انتخاب از نظر زمان و هزینه را انجام دهید. در این زمینه اگر سوالی داشتید یا به مشکلی برخوردید می‌توانید به شکل شبانه‌روزی از پشتیبانی فلایتیو بهره‌مند شوید.

 

بلیط هواپیما یک طرفه چیست؟

بلیط یک طرفه به پرواز بدون بازگشت به مبدأ گفته می‌شود. شما زمانی این بلیط را تهیه می‌کنید که نمی‌دانید قرار است تا چه زمانی در مقصد بمانید و زمان بازگشت‌تان قطعی نیست.

جالب است بدانید اصطلاح One-way ticket در زبان انگلیسی معنای دیگری هم دارد: عملی که با انجامش راه برگشتی به قبل از انجام آن نیست. بر این اساس، شعرها و قطعه‌های موسیقی مختلفی هم با عنوان بلیط یک‌طرفه در فرهنگ‌های مختلف وجود دارد.

 

بلیط هواپیما دوطرفه چیست؟

بلیطی است که پرواز برگشت از مقصد به مبدأ را نیز در خود دارد. شما زمانی این بلیط را تهیه می‌کنید که از زمان دقیق بازگشت خود مطمئن باشید.

 

خرید اینترنتی بلیط هواپیما با چند کلیک

برای رزرو و خرید آنلاین بلیط پروازهای ایرلاین های داخلی و خارجی، می‌توانید از وب‌سایت یا اپ موبایل فلایتیو استفاده کنید.