نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

23:27 1399/10/3
پیچ و رولپلاک، راهکاری در مراقبت از سنگ نمای ساختمان

نمای ساختمان یکی از مهمترین قسمتهای ساخت و ساز میباشد و بهنحوی پوشش ساختمان محسوب میشود. سنگ از جمله مصالحی است که در نمای ساختمان بهکار میرود. اگر بین سنگ و بتن اسکوپ انجام نشود، احتمال ریزش آن وجود خواهد داشت. استفاده از پیچ و رولپلاک میتواند یک راهکار مناسب در جلوگیری از ریزش سنگ نمای ساختمان باشد.

 

پسر جوان در حال عبور از پیادهرو بود که ناگهان صدایی آمد. چیزی به سرش خورده بود و او را نقش بر زمین ساخت. بی دقتی و بی احتیاطی سازندگانی که ساختمانی را کنار پیاده رو ساخته بودند، باعث جدا شدن و پرت شدن یک قطعه از نمای ساختمان بر روی این عابر نگون بخت بود. زن مسنی که به قصد پیاده روی در خیابان دولت تهران آمده بود با سقوط یک قطعه سنگ از نمای ساختمانی که در مجاور پیاده رو بود جان خویش را از دست داد.با انجام پیچ و رولپلاک سنگ نما هیچوقت این اتفاق نمی افتاد. اینگونه اخبار کم و بیش از گوشه و اطراف به سمع و نظر ما میرسد. همانطور که میدانید این روزها نمای ساختمان یکی از مهمترین قسمتهای ساخت و ساز است و به نحوی پوشش ساختمان محسوب میشود. این پوشش میتواند به صورتهای شیشه، سنگ و دیگر مصالح باشد. همانطور که مشهود است، شیشه یا سنگ نما میتواند زیبایی طراحی و ساخت را به زیباترین شکل نشان دهد. بنابراین تمام زیبایی ساختمان هم به سنگ نمای آن برمیگردد. اگر تمام نکته های ایمنی در زمینه نماسازی ساختمان از جمله استفاده از پیچ و رولپلاک اجرا و رعایت شود، خطراتی برای هیچ یک از افراد و خودروهایی که از کنار سازه قصد گذر دارند، پیش نخواهد آمد.

نمای سنگی ساختمان به آن ظاهر زیبایی میبخشد.

 

نمای ساختمان

ظاهر و نمای ساختمان میتواند نشان دهنده سبک، سن و نوع کاربری ساختمان باشد. نمای ساختمان میتواند در برابر شرایط جوی و اقلیمی از ساختمان محافظت کند و مانع ورود سر و صدا و آلودگی به داخل ساختمان شود. از ویژگیهای یک نمای مناسب میتوان به مقاوم بودن آن در برابر آتشسوزی، یخزدگی و همچنین عایق بودن آن در برابر سرما و گرما اشاره نمود. از جمله مصالحی که میتوان برای نمای یک ساختمان استفاده کرد شیشه، سنگ، آجر و کامپوزیت خواهد بود.

 

سنگ نما و انواع آن

سنگ یکی از مناسبترین مصالحی است که در نمای ساختمان به کار میرود. با استفاده از چند نوع سنگ مختلف میتوان یک نمای مناسب و زیبا به سازه داد. از انواع سنگ ساختمان میتوان به تراورتن اشاره کرد که از دستهی سنگهای رسوبی آهکی است. همچنین سنگ گرانیت، سنداستون یا ماسه سنگ و سنگ چینی هم میتوانند در پوشش سنگی ساختمان بهکار روند. هر کدام از این سنگها، ویژگیهای منحصر به فردی دارند که بسته به شرایط آب و هوایی و نوع ساختمان از آنها استفاده میشود.

سنگ نمای ساختمان

نکات نصب سنگ نما

معمولا چون سنگ دارای سطح صافی است و قدرت جذب آب در آن پایین میباشد، ممکن است توسط باد یا زلزله از ملات جدا گردد. برای آنکه اجازه ندهیم این اتفاق بیفتد، باید بین سنگ و ملات با شیوههای مختلفی گیر و بست ایجاد شود. به این روش در اصطلاح اسکوپ میگویند. اگر برای نمای یک ساختمان اسکوپ انجام ندهیم، با کوچکترین لرزش سنگ از ملات جدا میشود و این جدا شدن از دیواره میتواند سقوطی مرگبار برای افرادی باشد که پای ساختمان قرار دارند. از انواع اسکوپ میتوان به سیم مفتول، لقمهگذاری، اسکوپ دو پایه، اسکوپ سه پایه و پروانهای اشاره کرد. اگر عمل اسکوپ در هنگام نصب سنگ انجام نشود، با استفاده از پیچ و رولپلاک، سنگ را میتوان اسکوپ نمود. توجه داشته باشید برای این کار، در ردیف اول سنگ نما از یک نبشی استفاده شود تا بار ناشی از سنگها به آن منتقل گردد.

اسکوپ

ایمنی پس از نصب سنگ نما

 نمای ساختمانی که از سنگ در آن استفاده شده است، همواره خطراتی نیز به همراه خواهد داشت. یکی از این خطرات میتواند با لق شدن و سقوط سنگ و نمای ساختمانی بر روی افراد ساکن و عابرانی باشد که در حال عبور از کنار ساختمان میباشند. همچنین ممکن است خودروهایی که کنار ساختمان پارک هستند از این آسیب در امان نباشند، لذا باید تمهیداتی اندیشید تا خسارات جانی و مالی به کمترین حد ممکن برسند.

افتادن سنگ نما بر روی خودروهای پارک شده و خسارت به آنها

 

چند دلیل که باعث سقوط سنگ و نمای ساختمانی میشوند، در ادامه آورده شدهاند.

  • در هوای بسیار سرد به سنگکاری پرداخته شده است.
  • معماران در هنگام کار از دوغاب با سیمان زیادی استفاده نمودهاند.
  • آبپاشی بعد از سفت شدن دوغاب صورت نگرفته است.
  • ماسه شسته شده برای دوغاب پشت سنگ استفاده نشده است.
  • سیمان خشک روی دوغاب به کار رفته است.
  • از تکه سنگ و نخاله به جای سنگ استفاده شده است.

 

پیچ و رولپلاک، یک راه حل عالی

توجه کنید که مسئولیت ریزش سنگ نما و آسیب یا خسارت به جان و مال عابران در صورتی که ساختمان قدیمی باشد به عهده مدیر و ساکنان آن است و اگر بافت آن تازه ساخت و جدید و کمتر از 5 سال باشد به عهده سازنده آن میباشد.

چه راه حلی باید اندیشید؟ در صورتی که برای جلوگیری از ریزش و سقوط سنگ نما، اسکوپ انجام نشده باشد باید برای اینکه خطری متوجه کسی نشود، نسبت به مقاوم سازی آنها با استفاده از پیچ و رولپلاک پرداخته شود. پیچ و رولپلاک باعث میشود آسودگی خاطر شما مبنی بر عدم حادثه فراهم شود. احتمال هزینه و خساراتی که بهخاطر ریزش، گریبان شما را میگیرد به صفر میرسد. همچنین ساختمان زیبایی و پوشش خود را از دست نمیدهد. خدمات پیچ و روپلاک نما در کرج  تلاش نموده با تجربه بالایی که دارد و استفاده از بهترین و زبده ترین افراد و استفاده از ابزارآلات مدرن و پیشرفته مانند مته و دریل استاندارد، این مهم را اجرا نمایند. خدماتی که پیچ و رولپلاک نما در کرج به شما ارائه میدهد، بدون استفاده از داربست و با کمک طناب انجام میپذیرد. از جمله مزیتهایی که استفاده از طناب نسبت به داربست دارد، ایمنی بیشتر کارگران و عدم مزاحمت برای عابران است. برپا ساختن و جمعآوری طناب کار راحتتری میباشد و همچنین طناب باعث میشود که تمام نقاط سنگ نمای ساختمان در دسترس باشد. هزینهای که برای پیچ رولپلاک در کرج انجام میدهید به عواملی مانند ضخامت سنگ نمایی که در ساختمان بهکار رفته است بستگی دارد. همچنین نوع سنگی که استفاده شده بر قیمت پیچ و رولپلاک تاثیرگذار است. قاب پنجرهها و میزان محدودیت و دسترسی سخت به تمام نقاط نیز بر هزینههایی که برای محافظت از نمای ساختمان خویش انجام میدهید، تاثیرگذار میباشد.

 پیچ و رولپلاک نمودن سنگ نمای ساختمان

 

پیچهایی که برای این کار استفاده میشوند میتوانند از جنس فولاد، استیل و گالوانیزه باشند. توصیه ما استفاده از پیچهایی با جنس فولادی است که مقاومت بالایی دارند.

چه زمانی باید نسبت به پیچ و رولپلاک نمودن نمای ساختمان اقدام کنیم؟ قبل از ریزش معمولا نشانههایی برای ریزش در نما به وجود میآید. ترک در بندکشیها از اولین نشانههای ریزش میباشد. سنگ از ملات زمانی جدا میگردد که بندکشیهایی که به صورت عمودی یا افقی موجب نگهداشت آن هستند، ترک خورده و کم کم گوشه هایی از آن ریزش نمایند. از دیگر نشانهها طبله نمودن سنگهایی است که در نما به کار میروند که دلیل آن نشست زمین میباشد. با آگاهی کامل از تغییرات نمای ساختمان و مراقبت از آن میتوان علاوه بر زیبا نگه داشتن ساختمان، از خسارات احتمالی جلوگیری نمود.

نحوه جایگیری پیچ و رولپلاک در مصالح