نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

15:01 1399/09/4
صفر تا صد بلیط هواپیما سیستمی

یکی از انواع رایج برای مسیرهای هوایی، بلیط هواپیما سیستمی است. پراستفاده‌ترین نوع بلیط هواپیما بلیط‌های سیستمی هستند که در کلاس‌های مختلف پروازی ارائه می‌شوند. مسافرینی که دائماً از هواپیما برای مسافرت استفاده می‌نمایند حتماً باید با این بلیط‌ها آشنا بوده و با ترفندهای تهیه آنها نیز آشنا باشند. در این مقاله سعی داریم تا تمام جزئیات مربوط به این نوع بلیط‌ها را با هم مرور کنیم. کاربران می‌توانند با استفاده از اطلاعات این مقاله به راحتی نسبت به تهیه این بلیط‌ها اقدام نموده و بدون هیچ ابهامی به مسافرت خود بپردازند.

 

بلیط سیستمی چیست؟

بلیط سیستمی هواپیما درواقع همان بلیط‌های معمولی پرواز است که در همه پروازها ارائه شده و اولین گزینه برای خرید بلیط توسط مسافرین هم است. بلیط سیستمی البته انواع مختلفی هم دارد که به کلاس‌های پروازی معروف هستند. اولین نوع بلیط سیستمی بلیط‌های اکونومی است. بعد از اکونومی، بلیط‌های سیستمی هواپیما در انواع بیزنس کلاس و فرست کلاس تعریف می‌شوند. تفاوت عمده این بلیط‌ها در خدماتی است که مسافرین می‌توانند در پرواز به آنها دسترسی داشته باشند. خدماتی مانند راحت بودن صندلی، حضور در فضای کم تراکم هواپیما، پذیرایی‌های مختلف و از این قبیل خدمات این تفاوت‌ها را در انواع بلیط سیستمی هواپیما می‌سازند.

قیمت بلیط سیستمی هواپیما

به بررسی انواع بلیط هواپیما سیستمی پرداختیم. تفاوت‌های این بلیط‌ها در خدمات و امکانات موجود را نیز برشمردیم. اما این بلیط‌ها از نظر قیمت هم با هم تفاوت‌هایی دراند. بلیط سیستمی اکونومی معمولی‌ترین بلیط در هواپیما است که کمترین خدمات را نیز در بر می‌گیرد. این بلیط ارزان‌ترین قیمت‌ها را در بین سایر انواع بلیط سیستمی دارد. بعد از بلیط اکونومی نوبت به بیزنس کلاس و درنهایت فرست کلاس می‌رسد. البته تفاوت قیمت بلیط سیستمی به موارد دیگری هم مربوط است. مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت بلیط سیستمی بعد از انواع کلاس‌های پروازی به شرح زیر است:

 

تفاوت قیمت برای سنین مختلف مسافرین

بلیط‌های سیستمی بسته به سن افراد در سه رده ارائه می‌شود. خردسالان تا 2 سال، افراد 2 تا 12 سال و بزرگسالان که افراد بالای 12 سال را شامل می‌شوند. قیمت بلیط سیستمی هواپیما برای رده‌های مختلف سنی با هم متفاوت است.

 

تفاوت قیمت بلیط سیستمی بر اساس ایرلاین

ایرلاین‌های مختلف نیز برحسب نوع هواپیما و امکاناتی که در اختیار دارند، قیمت‌های مختلفی برای بلیط‌های سیستمی خود در نظر می‌گیرند. همه ایرلاین‌ها به به‌روزترین هواپیماهای جهان دسترسی ندارند.

 

مقایسه بلیط هواپیما سیستمی با چارتری

نوع دیگری از بلیط‌های مسیر هوایی علاوه بر بلیط سیستمی بلیط‌های چارتری است. گاها برخی از شرکت‌های مسافرتی اقدام به خرید همه یا تعدادی از بلیط‌های سیستمی هواپیما می‌نمایند. آنها را با قیمت‌های ارزان‌تری در دسترس مسافرین قرار می‌دهند این روند به همکاری ایرلاین‌ها و شرکت‌های مسافرتی برمی‌گردد. نکته مهم در این نوع بلیط‌ها در این سات که قیمت آنها ثابت نبوده و بسته به شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد. پس اولین تفاوت میان بلیط سیستمی و چارتی در ثابت ماندن و یا متغیر بودن قیمت آنها است.

بلیط‌های چارتری با نزدیک شدن به زمان پرواز باز هم ارزان‌تر می‌شوند. این بلیط‌ها به دلیل اینکه از قبل خریداری شده‌اند حتماً باید به فروش برسند. به فروش نرفتن آنها می‌تواند شرهای مالی برای شرکت‌های مسافربری به دنبال داشته باشد.

بلیط سیستمی بخریم یا چارتری؟

حال که با تفاوت‌های بلیط هواپیما سیستمی و بلیط چارتری آشنا شدید، سؤال اینجاست که کدام یک از این نوع بلیط‌ها می‌تواند انتخاب بهترین برای ما باشد؟ بلیط‌های سیستمی و چارتری هر یک در مواقع خاص می‌توانند نسبت به مورد بعدی در اولویت قرار گیرند. بلیط‌های چارتری معمولاً زودتر فروش رفته و پیدا کردن آنها نیز گاها سخت می‌شود. از این گذشته برای زمان‌های که تقاضا برای مسافرت هم زیاد است استفاده از بلیط‌های سیستمی می‌تواند بهتر باشد. همچنین قیمت بلیط چارتری برای سنین مختلف مسافرین معمولاً ثابت است و در صورتی که مسافر خردسال با خود به همراه دارید، قیمت بلیط سیستمی می‌تواند برای شما مقرون‌به‌صرفه تر تمام شود. حتما به این نکات نیز در هنگام خرید بلیط خود دقت داشته باشید.

 

جمع‌بندی

به بررسی موارد مختلف مربوط به بلیط هواپیما سیستمی پرداختیم. توجه به این نکات می‌تواند بهترین شرایط را برای شما در هنگام خرید انواع بلیط سیستمی هواپیما به دنبال داشته باشد. از این رو سعی کنید قبل از تهیه بلیط هواپیما این نکات را مرور کرده و با دقت نسبت به تهیه بلیط اقدام نمایید.