نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

21:25 1399/08/27
مزایای تیرآهن، ورق گالوانیزه و ورق استیل و کاربردهای آنها

تیرآهن، ورق گالوانیزه و ورق استیل از بدیهی­ ترین و مهم­ترین قطعاتی به شمار می­روند که برای اجرا و احداث یک پروژه صنعتی کاربرد دارند. در عصر حاضر با توجه به پیشرفت فزاینده­ ی صنعت، تهیه این قطعات با استانداردهای لازم و کیفیت مطلوب، بسیار حائز اهمیت است. اگر می­خواهید با مزایای انواع تیرآهن، ورق گالوانیزه و ورق استیل آشنا شوید، بدانید که هرکدام در چه صنایعی کاربرد دارند، معایبشان چیست و یا اگر صاحب صنعتی هستید که برای کار خود به این آلیاژها و قطعات نیاز دارید، خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید!

از تاریخچه تیرآهن چه می­دانید؟

شاید بد نباشد اگر سری به تاریخچه تیرآهن بزنیم! تیرآهن‌های قدیم ترکیبی از تیر فلزی با چوب بودند. تا دویست سال قبل تیرهای فلزی مفهوم قابل توجهی نداشتند، از زمانی که اختراعات در زمینه آهن روبه افزایش گذاشت، فلزات مختلفی مانند آهن، چدن و فولاد در صنعت قد علم کردند. انگلستان از همین اختراعات آهنی نهایت استفاده را کرد و در صنعت و تجارت یکه تاز شد. از سال 1830 میلادی به بعد بود که تیرآهن به متریالی اصلی برای ساخت و ساز تبدیل شد. در این مرحله تیرآهن دیگر ترکیبی از تیر فلزی و چوب نبود، بلکه تماماً از فلز ساخته شد و در تولید وسایلی مانند کوره، گاوآهن، لوازم کشاورزی و ... مورد استفاده قرار گرفت. تیرآهن به همان مفهومی که امروزه کاربرد دارد از سال 1900 میلادی پا به عرصه صنعت گذاشت.

 

تیرآهن چیست و چه کاربردی دارد؟

آهن از زمان اکتشافش تاکنون در صنعت و ساخت سازه، نقش تاثیرگذاری داشته است. آهن را به جرأت می­توان پر کاربردترین فلز موجود در هستی بر شمرد که به علت استخراج و ساخت انواع آلیاژهای متفاوت از آن، تمامی صنایع به آن محتاج اند. یکی از مهم­ترین فرآورده­ هایی که از فلز آهن، منتج می­شود، تیرآهن است. تیرآهنی که اساسی ­ترین اصل در ساختمان سازی است. در واقع می­توان گفت، تمام بار یک سازه بر دوش تیرآهن است. تحمل فشارهای تنشی و خمشی ساختمان­ها را تیرآهن برعهده دارد که کاربرد اصلی آن، قرار گرفتن به عنوان ستون در ساختمان­هایی با اسکلت فلزی است.

 تیر در اصطلاح مهندسی سازه و در فرهنگ لغت معماران، معنای قطعه ­ای بلند، منشوری و مستقیم دارد که بارهای وارده در طول سازه را متحمل می­شود. البته در فرهنگ عام، به تیر عمودی ستون و به قطعات افقی، تیر گفته می­شود. تیرآهن را بر اساس استاندارد کالا بر سه قسم می­توان تقسیم کرد:

 

تیرآهن (IPE ) استاندارد اروپا و ایران

تیرآهنی که از کشورهایی نظیر لهستان، کره، اسپانیا و آلمان به ایران وارد می­شود را در دسته استاندارد IPE می­گنجانند. این تیرآهن‌ها از متداول­ترین قطعات مورد استفاده در صنایع مختلف هستند که بر مبنای استاندارد اروپا تولید شده­ اند. ضخامت بال­های این مدل کاملاً یکنواخت است و باید آن را سبک­ترین نوع تیرآهن برشمرد که با ابعاد اروپایی ساخته می­شود. تیرآهن IPE از محبوبیت بسیاری در بازار ایران نیز برخوردار است. از مهم­ترین کاربردهای تیرآهن IPE می­توان به استفاده از آنها برای ستون، تیر و خرپا در انواع صنایع و ساخت سازه­های  مختلف ساختمانی و صنعتی اشاره کرد.

 

تیرآهن ( INP )استاندارد چین و روسیه

این تیرآهن دارای استاندارد شرکت­های سازنده از کشورهای چین و روسیه است. از ویژگی­های مشخص INP ضخامت بال آن هاست که در ابتدا نازک است و به تدریج در انتها ضخیم می­شود؛ برعکس تیرآهن IPE که ضخامت بال­های آن کاملاً یکنواخت بود.

 

تیرآهن ( IPB )بال پهن

تیرآهن بال پهن به شکل حرف انگلیسی H بوده و ارتفاع پشت تا پشت آن برابر است. تیرآهن هاش در اسکلت فلزی ساختمان نقش تعیین کننده دارد؛ به طوری که تعداد استفاده از آن در ساختمان با تعداد طبقات ساختمان رابطه مستقیم دارد. هرچه تعداد طبقات ساختمان بیشتر شود، استفاده از تیرآهن هاش در آن بیشتر است.

به طور مختصر باید گفت استاندارد تیرآهن‌ها به سه سطح جهانی یا بین المللی، اروپا و سطح ملی کشور خودمان ایران تقسیم می­شود. شناخت تیرآهن‌ها بر مبنای کیفیت کار دشواری نیست؛ چرا که معمولاً درجه کیفی محصول و کشور سازنده بر روی تیرآهن حک می­شود.

 

مزایای استفاده از تیرآهن چیست؟

تیرآهن در هر سه نوع استاندارد IPE - INP - IPB در بازار عرضه می­شود. این تیرآهن‌ها به غیر از ویژگی­های ظاهری در میزان استحکام و تاب آوری و نیز قدرت کشش نیز با هم تفاوت دارند و بسته به نوع سازه و شرایط آن از انواع استانداردها در پروژه استفاده می­شود. تیرآهن در پل سازی، ساختمان سازی، برج سازی، سد سازی و انواع پروژه ­های صنعتی کاربرد دارد. به طور کلی مزایای استفاده از تیرآهن را می­توان این گونه برشمرد:

 • مهم­ترین پروفیل ساختمانی در ساخت سازه ­های مرتفع
 • اشغال فضای کمتر نسبت به پروفیل­ های رقیب مانند بتن و ...
 • سرعت در نصب و اجرا. البته ناگفته نماند که نصب و اجرای تیرآهن باید به متخصصین واگذار شود.
 • اتصال بسیار راحت چندین قطعه به یکدیگر
 • پیش ساخته بودن محصول و صرفه­ جویی در زمان
 • استفاده از تیرآهن موجب کاهش استفاده از آهن در سازه می­شود.
 • باعث ایجاد حالت یکنواختی در سازه می­شود.
 • موجب کاهش سطح مقطع سازه می­گردد.

معایب استفاده از تیرآهن

البته استفاده از تیرآهن در سازه­ های ساختمانی و صنعتی معایبی نیز دارد که در ادامه به آن می­پردازیم:

 • واکنش نشان دادن در برابر تغییرات جوی
 • کاهش مقاومت ساختمان­های فلزی در برابر گرما
 • کمانش قطعات فلزی
 • اتصال ضعیف قطعات فلزی به یکدیگر با جوش و مورد اطمینان نبودن آن

ورق گالوانیزه چیست و چه کاربردی دارد؟

فولاد و آهن، علیرغم آنکه در استحکام مشهورند، اما تحت تاثیر عواملی مانند قرار گرفتن در محیط و یا مواجه با گرما، دچار زنگ زدگی، خوردگی، اکسید و تضعیف می­شوند. دانش بشر امروزی تلاش کرده تا راهی برای رفع این مشکل نماید، به طوری که بر استحکام سازه ­های فلزی افزوده شود و قدرت تحمل یک بنا، برج، سد و یا هر سازه دیگری چند برابر شود. ورق گالوانیزه، ورقی فولادی است که برای تشدید استحکام، آن را با لایه‌ای از فلز روی پوشش داده­اند. اگر پوشش سطحی این ورق که از جنس فلز "روی" است به هر دلیلی از بین برود، فولاد زنگ نخواهد زد! مزایای بسیار زیاد ورق گالوانیزه باعث شده که امروزه از آن در پل سازی، خودروسازی، سقف منازل، دروازه و نرده سازی استفاده­ های فراوان شود.

پوشش روی بر روی متریال فولادی مانع از رسیدن مواد آسیب زننده به لایه اصلی می­شود. بنابراین استحکام ورق و عمر مفید آن افزایش پیدا می­کند و مقاومت آن در برابر شرایط جوی، گرما، هوا و... تضمین می­شود. استفاده از ورق گالوانیزه در مصارف متعدد از هزینه­ های جانبی تا حد قابل توجهی می­کاهد؛ چرا که می­تواند بیش از 50 سال بدون آسیب و نیاز به تعمیر برقرار باشد.

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه به سبب ویژگی­ های خاصی که دارد، در ساخت و ساز دارای مزایای چشم­گیری است. از جمله این مزایا می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

استحکام در برابر آسیب­های طبیعی و محیطی

ورق گالوانیزه به سبب لایه‌ای از جنس فلز روی، نه تنها در برابر شرایط جوی ایمن می­شود و مقاومت آن بالا می­رود، بلکه دارای چنان استحکامی می­شود که در اثر جابجایی و حمل و نقل نیز نسبت به متریال­ های مشابه، در امان است.

 

عمر مفید طولانی

همان طور که پیشتر هم گفته شد، عمر مفید ورق گالوانیزه بیش از 50 سال است. آن هم در شرایطی که عوامل آسیب زننده وجود داشته باشند. این بدان معناست که اگر میزان و شدن عوامل آسیب زننده کم باشد، عمر مفید ورق گالوانیزه به 70 سال نیز می­رسد.

 

مقرون به صرفه

دوام بالای این محصول سبب می­شود تا هزینه ­ای که صرف آن می­شود، تماماً فایده در بر داشته باشد. متریالی که نیم قرن نیاز به تعمیر نداشته باشد و آسیب نبیند، از استحکام قابل قبولی برخوردار باشد و عوامل محیطی نتوانند به آن آسیب بزنند، شایسته صرف هزینه هست! شاید قیمت خرید و استفاده از ورق گالوانیزه در نگاه اول نسبت به قطعات مشابه زیاد به نظر برسد، اما با توجه به مزایای منحصر به فرد این محصول، این هزینه منطقی است.

 

بررسی آسان و کنترل کیفیت راحت

ورق گالوانیزه را تنها با بررسی چشمی سالیانه، می­توان آنالیز نمود. بنابراین کنترل کیفیت و سلامت سنجی آن به هیچ عنوان سخت و هزینه بر نیست و به سهولت اتفاق می­افتد.

 

معایب استفاده از ورق گالوانیزه

اگرچه از مزایای بی شمار ورق گالوانیزه نمی­توان به سادگی گذشت، اما استفاده از آن مانند هر محصول دیگری معایبی نیز دارد که اجمالا به آن­ها می­پردازیم:

 • عملیات جوشکاری ورق گالوانیزه سخت است و غالبا با دشواری­ های متعددی همراه می­باشد.
 • گازهای ناشی از عملیات جوشکاری ورق گالوانیزه به شدت آسیب زننده و سمی است و متاسفانه هنوز دانش بشر نتوانسته علاجی برای این مشکل پیدا کند!
 

ورق استیل چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق استیل به ورقی گفته می­شود که غالب آن فلز آهن است، اما با آلیاژهای دیگری ترکیب می­شود. ورق استیل دارای کمتر از 2 درصد کربن است که مقاومت و سختی این قطعه را درصد کربن معین می­کند؛ به این معنی که هرچه قدر بر میزان کربن در این آلیاژ افزوده شود، بر استحکام و مقاومت آلیاژ افزوده می­گردد و به همان نسبت شکل پذیری آن کاهش پیدا می­کند. ورق استیل وقتی با حدود 10 و نیم درصد کروم ترکیب شود، قابلیت ضدزنگ پیدا می­کند. از ترکیب کروم با اکسیژن، اکسید کروم حاصل می­شود که به عنوان لایه ­ای نامرئی روی ورق استیل را می­پوشاند و آن را در برابر اکسید شدن ایمن می­کند.  ورق استیل براق، صاف، ضدزنگ، مقاوم و مستحکم است و از لحاظ ظاهری به دو شکل براق و مات و از لحاظ شکل عرضه به دو شکل رول و شیت به بازار عرضه می­شود.

 

مزایای استفاده از ورق استیل چیست؟

 • ورق استیل با توجه به آستانه تحمل و مقاومت بالایش، یک انتخاب مقرون به صرفه است.
 • ضد زنگ است
 • نقطه ذوب بالای ورق استیل، استفاده از آن در صنایعی مانند خودروسازی را تسهیل کرده است.
 • استحکام بالای آن یکی از مهم­ترین ویژگی­ های این آلیاژ به شمار می­رود.

در کنار همه مزایایی که عنوان شد، ورق استیل هم دارای معایبی است که مهم­ترین آن­ها را با هم مرور می­کنیم:

 • با توجه به نقطه ذوب بالای آن، عملیات جوشکاری به سختی انجام می­گیرد.
 • ورق استیل نوسان قیمت شدیدی را تجربه می­کند.
 • سطح صاف و صیقلی آن هرگونه گرد و غباری را به وضوح نشان می­دهد.
 • برخی از گونه­ های ورق استیل خاصیت مغناطیسی ندارند.

اکنون که ویژگی­ها، مزایا و معایب تیرآهن، ورق گالوانیزه و ورق استیل آشنا شدید، بهتر است بدانید که مهندسین و معماران در انجام پروژه­های متعدد با توجه به تمامی جوانب تصمیم می­گیرند که از کدام قطعه، ورق فلزی یا آلیاژ استفاده کنند.

غالباً از تیرآهن برای ساخت خرپا، تیرک میانی، شاه‌تیر، ستون­ها و کفی ستون استفاده می­شود.

ورق گالوانیزه در صنعت برق برای ساخت تابلوها و سینی کابل برق، در صنعت کامپیوتر و الکترونیک، خودروسازی و لوازم خانگی کاربرد دارد.

ورق استیل نیز در صنعت ساختمان، لوازم خانگی، برای ساخت تجهیزات دارویی، جراحی، تجهیزات عکاسی، مبدل­های حرارتی، مخازن و تجهیزات پردازش شیمیایی استفاده می­شود.

 

خرید هوشمندانه را به کارشناسان آهن یک بسپارید!

اگر شما نیز صاحب یکی از صنایعی هستید که نیاز به تهیه و تامین آلیاژهای فلزی مانند تیرآهن، ورق گالوانیزه و ورق استیل دارید، اگر نمی‌دانید که آلیاژ فلزی با کیفیت و دارای استانداردهای بین­ المللی را از کجا تهیه کنید، اگر هنوز برای اعتماد کردن به فروشنده ­ها دچار تردید هستید و مرجع معتبری را نمی­شناسید، پیشنهاد ما به شما مراجعه به گروه بازرگانی "آهن یک" (ahan1.com) است. در آهن یک می­توانید قیمت انواع تیرآهن، ورق گالوانیزه، ورق استیل، لوله، نبشی و ناودانی، میلگرد و توری، پروفیل، اتصالات، شیرآلات، فلنج و رینگ را مشاهده کنید و در صورت نیاز از دانش فنی متخصصان این مجموعه نیز بهره بگیرید تا بهترین خرید را داشته باشید. این شرکت با برقراری ارتباط مستقیم و سازنده با تولیدکنندگان و تامین کنندگان کالا، انواع متریال لازم مطابق با استانداردهای فنی و مهندسی روز دنیا را جهت استفاده کارفرمایان و صاحبان صنایع در کوتاه‌ترین زمان و با نازل‌ترین قیمت به صورت ارزی و ریالی فراهم کرده است. از مزایای خرید از مجموعه بازرگانی آهن یک می­توان به:

 • ارائه فاکتور رسمی
 • ضمانت کالا
 • ارسال کالا به تمام نقاط
 • و فروش اعتباری

اشاره کرد. فراموش نکنید که هیچ وقت نباید با عجله و بدون مشاوره کاری انجام دهید! وب‌سایت آهن یک برای اطمینان خاطر همیشه در کنار شماست.