نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

13:13 1399/08/25
مشاوره تحصیلی چیست؟

مشاوره‌ تحصیلی در موفقیت یا شکست محصلان حتی دانشجویان در مسیر تحصیلی و شغلی نقش مهمی دارد. بنابراین  اهمیت زیادی نزد پدر و مادرها و فرزندان دارد.

به وسیله  مشاوره تحصیلی شما می‌توانید توانمندی ها و محدودیت‌های دانش آموز را بشناسید،  از امکاناتی که موجود است نهایت استفاده را داشته باشید.  مشاوره تحصیلی با شناخت دقیق استعدادهای فرد، او را به سمت رشته تحصیلی مناسب هدایت می‌کند. مشاورین با همکاری خانواده می‎توانند محصل را در حل چالش‌های تحصیلی، مسائل خانوادگی که تحصل وی را تحت تاثیر قرار داده باشد، مشکلات روانی کمک کند، همچنین وی را در تأمین ثبات عاطفی یاری کرده و منجر به موفقیت تحصیلی دانش آموز شود.

اهداف مشاوره تحصیلی

اهداف اصلی مشاوره تحصیلی عبارت است از:  راهنمایی‌های تحصیلی، آموزش تکنیک‌ها و روش‌های مطالعه و یادگیری، حل مشکل افت تحصیلی، استرس و اضطراب امتحانات، رفع رفتارهای نابهنجار، ارائه راهکار برای حل مشکلات روحی و روانی و در نهایت هموار کردن مسیر دانش آموزان برای موفقیت در تحصیلات.

به وسیله مشاوره تحصیلی می‌توان توانمندی‌ها و همچنین محدودیت های دانش آموزان را شناخت و از امکانات موجود حداکثر استفاده را به عمل آورد.

مشاورتحصیلی می‌تواند با شناسایی دقیق استعدادها و توانایی‌های دانش آموزان آنها را به سوی رشته تحصیلی مناسب راهنمایی کند. مشاور تحصیلی با همکاری معلم، خانواده و مسئولان مدرسه می‎تواند دانش‎آموزان را در جهت رفع مشکلات تحصیلی، خانوادگی، روانی و تأمین ثبات عاطفی یاری دهد. 

وظایف مشاوران تحصیلی

 • مشخص کردن یک هدف معیین و دقیق
 • به وجود آوردن حس آرامش و خونسردی در دانش آموز
 • یاد دادن نکات کلیدی و مهم به دانش آموز (به عنوان مثال گوشزد کردن این نکته که به حرف مردم اهمیت ندهید.)
 • افزایش و بالا بردن میزان اعتماد به نفس در دانش آموز
 • ایجاد حس اطمینان به پیروزی در نتیجه تلاش
 • از بین بردن تمام موارد منفی که در زندگی دانش آموز وجود دارد
 • برنامه ریزی و طراحی یک برنامه هدفمند درسی طبق وضعیت تحصیلی، روحی، معنوی و… دانش آموز
 • آموزش روش‌های مطالعه و یادگیری
 • رفع مسائلی همچون افت تحصیلی، استرس و اضطراب امتحانات
 • هدایت تحصیلی
 • حل رفتارهای نابهنجار
 • راه حل دادن برای رفع مسائل روحی و روانی
 • هموار کردن راه تحصیل دانش آموزان جهت موفقیت در تحصیلات به ویژه قبولی در رشته ی مورد علاقه در دانشگاه های خوب کشور.

نقش خانواده در مشاوره تحصیلی

یقینا در مشاوره تحصیلی که به خانواده‌ی دانش آموز و دانشجو توجه نشود، چندان موفقیتی در مشاوره دانش آموزان کسب نخواهد شد. پدر و مادر و خانواده نقش ببسیار مهمی در افت تحصیلی یا موفقیت تحصیلی و شغلی یک فرد دارند. در حقیقت این خانواده است میزان سرعت دانش آموز در رسیدن به اهداف تحصیلی اش را تنظیم می‌کند. خانواده‌هایی بی انگیزه هستند، اطلاعات درستی ندارند و همچنین غیر فعال هستند باعث پایین آمدن سرعت دانش آموزان با استعداد می‌شوند.

پس در فرآیند مشاوره تحصیلی، لازم است که حتما جلسات مشاوره با والدین نیز انجام شود و این امر اهمیت بسیار زیادی دارد. در این جلسات مشاور تحصیلی خانواده را از استعدادها و ویژگی های کمتر دیده شده‌ در فرزندشان آگاه می‌کند و تکنیک‌ها و روش‌های لازم برای موفقیت دانش آموز را به آنها آموزش می‌دهد. به علاوه مشاور به رفع مسائل و چالش‌های داخل خانواده که ممکن است باعث به وجود آمدن افت تحصیلی در دانش آموز شود، بسیار اثر بخش است.

مشاوره تحصیلی در انتخاب رشته دانش آموزان

متأسفانه براساس تحقیقات انجام شده بیشتر رشته تحصیلی در مقطع مدرسه و همین طور رشته دانشگاهی که دانش آموزان انتخاب می‌کنند،  کاملا به دور از هر دلیل منطقی و اطلاعات درست است. معیارهایی که محصلان در این موارد جهت انتخاب های خود دارند، در حقیقت یک سری ملاک کاذب و نامناسب است.

بر اساس معیارها و موارد شنیده شده از  آشنایان و خانواده است بنابراین یک مشاور تحصیلی با مهارت‌ها و موارد علمی تثبیت شده می تواند به دانش آموز در انتخاب رشته دانشگاهی بر اساس استعدادها و علاقه‌های او کمک کند.

مشاوران تحصیلی چه تاثیری در موفقیت کنکور دارد؟

قطعا مشاور کنکور در پیروزی دانش آموزان در کنکور سراسری نقش بسیار بزرگی دارد. به ویژه که در طول سال های اخیر گرایش داوطلبان برای شرکت در کنکور رشته علوم تجربی به شدت افزایش یافته است و این مسئله رقابت در رسیدن به صندلی‌های رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی دانشگاه های پایتخت را دشوار و پیچیده کرده است. تحقیقات نشان داده که بیشتر از نود درصد کسانی که رتبه‌های زیر صد کنکور را کسب کرده‌اند از وجود راهنمایی‌ها و تکنینک‌های مشاوره کنکور استفاده کرده‌اند.

برخی از افراد به دلیل هزینه‌های زیاد یا عدم داشتن وقت از رفتن به مشاوره منصرف می‌شود، اما باید گفت مشاوره تلفنی تحصیلی آرموو با مشاوران با تجربه و مقرون به صرفه در مسیر موفقیت شما را یاری می‌کند.

برای آشنایی و صحبت با مشاوره تحصیلی لازم است تنها 021-45298 را شماره گیری کنید. و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت آرموو مراجعه کنید.