نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

11:52 1399/08/22
متخصص داخلی کیست و چه کاری انجام می دهد؟

هر زمان که به هر پزشکی رجوع کنیم، چه متخصص ریه باشد، چه متخصص گوارش و یا حتی پزشک عمومی، بیشتر قدر سلامتی و عافیت را می‌دانیم. درواقع سلامتی گوهر گرانبهایی است که معمولاً همه‌ی افراد نسبت به آن حساس هستند، اما گاهی بیماری گریز ناپذیر بوده و انسان را به یک پزشک متخصص داخلی نیازمند می‌کند. اما احساس نیاز به پزشک متخصص داخلی در چه مواقعی به وجود می‌آید؟ و یا اصلا چرا باید به پزشک مراجعه شود؟

زمانی که سلامت انسان دچار مشکل شد، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید؛ چراکه گاهاً در برخی از علائم خفیف یا کوچک، مشکلات بزرگ‌تری نهفته است و تشخیص آن در مرحله اول تنها از یک متخصص داخلی بر می‌آید. پزشکان سالیان مدیدی به کسب علم و تجربه پرداخته‌اند تا افراد بیمار را مداوا کرده سلامتی را به آن‌ها بازگرداند و اولین پزشکی که می‌تواند به انسان کمک کند متخصص داخلی است! می‌پرسید چرا؟ ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

پزشک متخصص داخلی کیست؟

مسلماً افرادی که در رشته‌ی پزشکی تحصیل می‌کنند، برای مدرک تخصصی خود وارد رشته‌ی خاصی مثل تخصص زنان و مامایی، تخصص دندانپزشکی، تخصص روانشناسی و... خواهند شد؛ در این میان اما این متخصص داخلی است که بیماری‌ها را تشخیص داده و در صورت لزوم افراد را به متخصصین مرتبط با بیماری ارجاع می‌دهد. به طور کلی متخصص داخلی نوعی تخصص عمومی است که امکان تشخیص هر نوع بیماری زمینه‌ای داشته و کمک بسیار بزرگی برای سایر تخصص‌های پزشکی است که در ادامه بیان خواهد شد.

برجسته‌ترین وظایف متخصص داخلی

 1. نکته حائز اهمیت در رابطه با متخصصین داخلی آن است که پزشکان متخصص داخلی به هیچ عنوان اجازه‌ی عمل جراحی ندارند. متخصص داخلی با مراقبت طولانی مدت از فرد بیمار با کمک روش‌های مختلف درمانی و نیز تجویز داروی مناسب کمک می‌کند تا فرد سلامتی خود را به دست آورد.
 2. از آنجا که تشخیص بیماری‌های مختلفی بر عهده‌ی پزشک متخصص داخلی است چنانچه پزشک بیماری زمینه‌ای خاصی را تشخیص دهد بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهد. به طور مثال زمانی که بیماری دچار مشکلات تنفسی و ریوی باشد او را به یک متخصص ریه خوب معرفی می‌کند تا مراحل درمانی خود را در بهترین حالت طی کند.
 3. یک پزشک داخلی برای تشخیص درست پیش از هر نوع تجویزی از بیمار آزمایش می‌گیرد و با توجه به نتیجه آزمایشات برای بیمار دارو تجویز می‌کند. تشخیص و درمان بیماری پس از انجام آزمایشات اولیه راحت‌تر خواهد بود.
 4. مهم‌ترین وظیفه یک متخصص داخلی داشتن صبر و حوصله در برابر بیماری است؛ چراکه متخصص داخلی در طول روز بیماران بسیاری را معاینه می‌کنند بنابراین باید با حوصله عمل کرده و با بیماران خوش رفتاری کنند. آزرده خاطر شدن بیماران می‌تواند بر روحیه تاثیر سوء بگذارد و روند درمانی بیمار را کُند نماید.
 5. متخصص داخلی می‌بایست به صورت مداوم اطلاعات خود را به روز رسانی کند تا به راحتی بیماری‌های جدید را تشخیص دهد و با جدیدترین روش‌های درمانی افراد را درمان کند. به عنوان مثال در شرایط کنونی کشور که کاملا درگیر ویروس کووید 19 است، متخصص داخلی باید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرد تا بیماران مبتلا به کرونا را به راحتی تشخیص داده و به آن‌ها کمک کند چه بسا بسیاری از مبتلایان به یک متخصص ریه یا متخصص گوارش هم نیازمند باشند.

متخصص داخلی چه بیماری‌هایی را تشخیص می‌دهد؟

از آنجا که در اکثریت موارد افراد بیمار به متخصص داخلی نیاز پیدا می‌کنند متخصص داخلی نیز طیف وسیعی از بیماری‌ها را به راحتی تشخیص داده و به افراد کمک خواهد کرد. به بیان دیگر یک دکتر داخلی امکان تشخیص بیشتر بیماری‌ها را دارد اما روش‌های درمانی مختص به آن را نمی‌داند. به طور مثال بیماری افرادی که مبتلا به علائم زیر هستند توسط دکتر داخلی تشخیص داده می‌شود:

 • بیماری‌های مربوط به فشار خون، کم خونی و ....
 • قند خون یا چربی خون
 • علائم بیماری‌های عفونی
 • عارضه‌های تنفسی و ریوی
 • مشکلات گوارشی
 • درمان چاقی و لاغری

به طور مثال متخصص داخلی با تشخیص معده درد در بیمار او را به یک متخصص گوارش خوب معرفی می‌کند تا با تجویز داروهای مناسب یا تغییر رژیم غذایی، مشکلات گوارشی بیمار را رفع کند. در موارد بسیاری مثل برونشیت‌های مزمن، تنگی نفس و... نیز بیماران را به متخصص ریه ارجاع خواهد داد. به این ترتیب اهمیت شغلی پزشکان متخصص داخلی به درستی روشن شد؛ بنابراین بهتر است هر فرد که در خود علائم ناشناخته یا جدیدی مشاهده می‌کند در مرحله‌ی اول به یک متخصص داخلی رجوع کند.

بهترین متخصص داخلی شهر خود را بشناسید!

سلامتی نعمتی از سوی خداست که هر عقل سلیمی به مراقبت از آن حکم می‌کند. بنابراین بهتر است که با یک پرس و جوی درست بهترین متخصص داخلی شهر یا استان خود را بشناسید تا در صورت لزوم به ایشان مراجعه کنید. البته این کار با یک پرس وجوی عادی فقط در شهرها و استان‌های کوچک امکان پذیر است، اما به طور مثال افراد برای یافتن متخصص داخلی در تهران نمی‌توانند با پرس و جو از افراد به پزشک خوب برسند. تهران استان شلوغی است و به نسبت جمعیتی که دارد متخصصین و پزشکان بسیاری هم دارد بنابراین برای یافتن بهترین متخصص داخلی در تهران باید به دنبال روش دیگری بود.

به طور قطع آشنایی با یک وبسایت جامع و کامل برای یافتن متخصص داخلی در تهران یا سایر استان‌های کشور برای همه‌ی افراد خوشایند خواهدبود. یکی از بهترین وبسایت‌ها برای جستجوی پزشک، سایت پزشک خوب است! بله... پزشک خوب نام وبسایتی کاربردی در زمینه جستجوی پزشک است که در هر جایی از ایران باشید می‌توانید با کمک آن پزشک مورد نظر خود را بیابید.

پزشک خوب؛ وبسایتی برای صحبت بی‌دغدغه بیمار و پزشک

اگر شما پزشک باشید یا بیماری باشید که به پزشک نیاز دارد، در هر دو حالت پزشک خوب به کمک شما خواهد آمد! زمانی که بیمار هستید و به دنبال یک متخصص داخلی یا سایر پزشکان هستید با جستجو در کادر جستجوی سایت به پزشک مربوطه دسترسی پیدا خاهید کرد. نکته‌ی مهم اینجاست که اگر پزشک هم هستید و مایلید به افراد بیشتری کمک کنید با عضویت در وبسایت پزشک خوب می‌توانید خدمات خود را به افراد معرفی کنید تا در صورت نیاز به شما مراجعه کنند.

در یک تعریف کلی می‌توان گفت پزشک خوب (pezeshkekhoob.com) وبسایتی است که با هدف بازگشت سلامتی افراد در یک بستر آنلاین و بی‌دغدغه راه‌اندازی شده است؛ پس برای حفظ سلامتی خود از متخصصین معتبر پزشک خوب کمک بگیرید!