نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

13:50 1399/08/16
چاپ کتاب چگونه است؟

چاپ کتاب یعنی چه؟ کتاب و کتاب خوانی فرهنگی است که امروزه همه باید در جا افتادن و به ثمر رساندن آن وظیفه ی خود را انجام دهیم. شاید برای شما جالب باشد اما لازم است بدانید بزرگترین سرمایه داران جهان مانند بیل گیتس، جف بزوس، مارک زاکربرگ، ایلان ماسک و ... روزانه ساعت های طولانی را به مطالعه می پردازند. اما مهم ترین مرحله ی که یک کتاب طی می کند چاپ آن است. در واقع اگر چاپ نبود یک کتاب به دست عموم مردم نمی رسید. در این مطلب قصد داریم اطلاعات جامعی در رابطه با چاپ کتاب در اختیار شما قرار دهیم.

چاپ کردن کتاب یعنی چه

 

چاپ کتاب یعنی چه؟

چاپ کتاب یکی از دغدغه های همیشگی نویسندگان است. نویسندگان نوشته های خود را می نویسند تا بتوانند آن ها را به مرحله ی چاپ برسانند. در واقع نوشته های نویسندگان برای آن که به رسمیت شناخته شوند، الزامی است به مرحله ی چاپ برسند. وظیفه ی چاپ کردن یک کتاب به عهده ی انتشارات است. یعنی یک نویسنده برای آن که بتواند کتاب خود را چاپ کند باید با یک انتشارات قرارداد  ببندد و طی آن قرارداد انتشارات مورد نظر کتاب را در تیراژ و اندازه ی مشخص شده چاپ می کند. معرفی کتاب و فروش کتاب به عهده ی انتشارات مورد نظر می باشد.

هزینه چاپ کتاب می تواند به عوامل زیر بستگی داشته باشد:

 • تعداد صفحات: به طبع هر چه تعداد صفحات یک کتاب بیشتر باشد هزینه چاپ آن نیز بیشتر می شود.
 • سایز کتاب: همان طور که می دانید یک کتاب قابلیت آن را دارد که در سایز های مختلف به چاپ برسد هر چه سایز بزرگتری برای چاپ کتاب خود در نظر بگیرید، هزینه ی چاپ آن نیز بیشتر می شود.
 • جنس صفحات داخلی: جنس صفحات داخلی کتاب می تواند با توجه به نظر نویسنده متفاوت باشد اما لازم است بدانید هر جنس قیمت مختص به خود را دارد.
 • نوع صحافی: صحافی جلد کتاب انواع مختلفی دارد. به عنوان مثال صحافی شومیز یک قیمت و صحافی جلد سخت نیز یک قیمت دیگر دارد.
 • نوع چاپ: نوع چاپ که شامل چاپ افست یا چاپ دیجیتال می باشد می تواند روی هزینه چاپ یک کتاب تاثیر داشته باشد.
 • تعداد رنگ در چاپ: اگر در چاپ یک کتاب از رنگ های مختلف استفاده شود هزینه ی چاپ بیشتر می شود. یعنی هر چه تعداد رنگ ها بیشتر باشند، هزینه چاپ نیز بیشتر می شود.

انتشارات امید سخن آماده ارائه خدمات به نویسندگان عزیز می باشد.

هزینه چاپ یک کتاب

مراحل چاپ کتاب

چاپ کتاب شامل 7 مرحله می شود که به شرح زیر می باشند:

 1. آماده سازی محتوای کتاب: در این مرحله نویسنده باید محتوای کتاب مورد نظر را به صورت کامل و جامع آماده کرده و تحویل ویراستار بدهد.
 2. ویراستاری کتاب: در این مرحله ویراستار کتاب مورد نظر را ویراستاری می کند. یعنی غلط های املایی، نگارشی و تایپی را برطرف می کند. سپس کتاب صفحه آرایی می شود تا فایل نهایی کتاب آماده شود.
 3. دریافت شابک کتاب: در این مرحله باید شابک کتاب که همان شماره استاندارد بین المللی کتاب است دریافت شود. شابک یک کد 10 الی 13 رقمی می باشد. دریافت شابک کتاب باید از خانه کتاب انجام شود.
 4. دریافت فیپا: فیپا همان فهرست نویسی پیش از انتشار یک کتاب می باشد. فیپا در پشت صفحه عنوان کتاب آورده می شود. فیپا را باید از اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه دریافت نمود.
 5. دریافت مجوز از وزارت ارشاد: در این مرحله باید مجوز چاپ کتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته شود تا کتاب هیچ مغایرتی با قوانین وزارت ارشاد نداشته باشد.
 6. چاپ و صحافی: در این مرحله فایل کتاب چاپ می شود و سپس عملیات صحافی انجام می شود.
 7. ارسال کتاب به وزارت ارشاد و اعلام وصول: در این مرحله ناشر باید 10 نسخه از کتاب را به وزارت ارشاد ارسال کرده و اعلام نماید فرآیند چاپ به اتمام رسیده است.

چاپ کتاب شعر

کتاب های شعر یکی از پر مخاطب ترین کتاب ها هستند. معمولا چاپ شعر در ادبیات و ترویج فرهنگ کتاب خوانی نقش گسترده ای دارد. در میان انواع کتاب، کتاب های شعر جایگاه ویژه ای دارند. شاید برای شما جالب باشد اما لازم است ذکر کنیم هنوز هم اشعار سعدی، فردوسی، حافظ، اخوان ثالث، فروغ فرخزاد و ... چاپ می شوند. این نشان می دهد کتاب های شعر هیچگاه کهنه نمی شوند. اگر شما شاعر توانمندی هستید و قصد دارید کتاب شعر خود را چاپ کنید می توانید با انتشارات امید سخن ارتباط برقرار کنید تا اطلاعات مورد نظر به شما ارائه داده شوند.

چاپ کتاب شعر نیز مانند دیگر کتاب ها در اندازه ها و تیراژ های مختلف امکان پذیر است. در واقع باید بگوییم چاپ یک کتاب یا مجموعه اشعار نیز مراحلی مانند چاپ یک کتاب معمولی دارد.

چاک کتاب های رمان

چاپ کتاب رمان

کتاب های رمان همیشه جز پرطرفدار ترین مجموعه کتاب ها بوده اند. از زمان های دور تا به حال انتشارات همیشه کتاب های رمان را در تیراژ های بالا چاپ کرده اند. این امر به دلیل استقبال ویژه و خاصی است که مخاطبان نسبت به چاپ رمان دارند. اگر اهل ادبیات و خواندن رمان باشید حتما رمان های بزرگ جهان را مطالعه کرده اید. بسیاری از کتاب های رمان جهانی مانند برباد رفته، کنت مونت کریستو، سه تفنگدار و ... تا به حال توسط مترجمان مختلفی ترجمه شده اند و انتشارات متعددی نیز این کتاب ها را در تیراژ های بالا چاپ کرده اند. همچنین بسیاری از رمان های بزرگ ایرانی نیز مانند چشم هایش، شوهر آهو خانم، جای خالی سلوچ و ... نیز تا به حال توسط ناشران متعددی به چاپ رسیده اند. اگر شما جز آن دسته از نویسندگان توانمند هستید که دستی بر نوشتن رمان دارید می توانید رمان خود را در انتشارات امید سخن به چاپ برسانید. انتشارات امید سخن از جوانان با استعداد و توانمند حمایت ویژه ای می کند.

چاپ کتاب تاریخی

کتاب های تاریخی برای آن دسته از افرادی که سعی دارند تاریخچه ی ملت ها را بدانند و با سرگذشت جوامع گوناگون آشنا شوند، همیشه جذابیت های خاص خود را دارند. در واقع می توانیم بگوییم کتاب های تاریخی نیز جز کتاب های پرطرفدار می باشند. اگر شما در حوزه نگارش چاپ کتاب های تاریخی فعالیت می کنید می توانید کتاب خود را در انتشارات امید سخن به چاپ برسانید.