نرم افزار اندروید کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

10:48 1398/06/7
شغل دندانپزشکی چه هزینه‌ها و چالش‌هایی برای دندانپزشک دارد؟

انتخاب شغل دندانپزشکی و دندانپزشک شدن علاوه بر مزایای بسیاری که می‌تواند برای شما داشته باشد، هزینه‌ها و چالش‌هایی نیز به همراه خواهد داشت که قبل از تصمیم‌گیری نیاز به توجه دارند. به منظور آگاهی از این موارد، در اینجا به برخی از آنها اشاره شده است:

هزینه‌های تحصیل و شغل

درست مانند هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی، حفظ شغل دندانپزشکی نیز کار پر هزینه‌ای است. دندانپزشکان درآمد خوبی دارند و از موقعیت شغلی ثابتی برخوردار می‌باشند، با این حال این به اندازه‌ای نیست که بیماران یا دیگر افراد تصور می‌کنند. ممکن است یک بیمار برای پرداخت مبلغ زیادی جهت استفاده از درمان کاشت، شکایت کند، اما واقعیت این است که بین 50 تا 70 درصد از این مبلغ، صرف هزینه‌های دندانپزشکی می‌شود. در واقع بسیاری از پول‌هایی که بیماران پرداخت می‌کنند، ممکن است هرگز وارد جیب دندانپزشک نشود. بخش زیادی از این پول‌ها، صرف هزینه‌های تهیه تجهیزات، حقوق کارکنان، مالیات، تعمیر و نگهداری، بیمه، تجهیزات جدید و غیره می‌شود. تجهیزات دندانپزشکی بسیار گران هستند. هر یک از ابزار، قطعه‌ای از تجهیزات یا حتی مواد از قیمت خرید بالایی برخوردار هستند. شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات دندانپزشکی نیز، دائما در حال تولید ابزار و تجهیزات جدید هستند و شما به عنوان یک دندانپزشک حرفه‌ای با پیشرفت تکنولوژی، همیشه فشار خرید جدیدترین و عالی‌ترین تجهیزات را بر خود احساس می‌کنید. ادامه کار با حفظ روشی مدرن و با کیفیت، بسیار چالش برانگیز است.

رقابت

رقابت برای پذیرش در دانشکده دندانپزشکی هر ساله افزایش می‌یابد، به همین دلیل ورود به دانشکده دندانپزشکی کاری دشوار و بسیار رقابتی است. دندانپزشکی تنها حوزه مراقبت‌های بهداشتی است که با مراقبت‌های مدیریت شده به طور کامل تصرف نشده‌است. هر سال دانشجویان بیشتری متقاضی ورود به این رشته هستند، به این دلیل که شغل دندانپزشکی به آنها آزادی و انعطاف بیشتری می‌دهد تا بتوانند آنچه را به عنوان دندانپزشک می‌خواهند، انجام دهند. این رقابت پس از تحصیلات نیز وجود دارد. پس از اتمام تحصیلات، زمانی که وارد بازار کار می‌شوید، باید با سایر دندانپزشکان برای بیمار رقابت کنید. به منظور حفظ روشی که موفقیت شما را تضمین می‌کند، باید مطمئن باشید که از روش‌های مناسب بازاریابی به خوبی استفاده می‌کنید.

آسیب‌پذیری در برابر بیماری‌های عفونی

شما به عنوان یک دندانپزشک هر روزه به دلیل معالجه بیماران، در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی هستید. بیمارانی که دارای سرماخوردگی یا دیگر بیماری‌های مسری هستند، می‌توانند این بیماری‌ها را به شما نیز منتقل کنند. همچنین به علت سروکار داشتن دندانپزشک با ایزارهای تیز مانند سوزن، اسکالپ، اکسپلورر یا اسکالر، چنانچه بیماری حامل نوعی بیماری خطرناک مانند HIV و یا هپاتیتC باشد و به شکلی اتفاقی هریک از این وسایل دست شما را ببرد، شما در معرض خطر این بیماری‌ها قرار می‌گیرید. هر چند امروزه خطر ابتلا به بیماری به این شکل، بسیار کم است، اما هنوز هم ممکن است، بنابراین خطری است که شغل دندانپزشکی با آن روبروست.

سختی‌های جسمی

برخلاف تصور بسیاری از افراد، دندانپزشکی به لحاظ جسمی، حرفه‌ای خسته‌کننده است. انجام کارهای دقیق و خسته‌کننده در یک ناحیه کوچک با دستان و تمرکز طولانی مدت چشم‌ها در نقطه‌ای کوچک از طریق لوپ‌ها، دلایلی خستگی‌های جسمی شغل دندانپزشک است. این خستگی‌ها، در پشت، دست و شانه بسیار شدید است. اگر در دندانپزشکی، ارگونومی ضعیفی داشته باشید نتایج آن را در مدت زمان کوتاهی احساس خواهید کرد. سندرم تونل کارپ، مشکلات مزمن کمر و فشار خون بالا معمولا با دندانپزشکان همراه است.

سختی‌های حسی و عاطفی

شغل دندانپزشک نه تنها با سختی‌های جسمی بلکه با سختی‌های حسی و عاطفی نیز همراه است. معمولا روزانه بیمارانی دارید که به شما می‌گویند دندانپزشک را دوست ندارند. بیماران معمولا خوشحال نیستند و اضطراب دارند و یا در هنگام درمان ابراز نارحتی می‌کنند. افراد انتظار را دوست ندارند و اگر برنامه شما توسط بیماری که کارش به تاخیر افتاده‌است، کنار گذاشته شود، ممکن است این به بیماران دیگر نیز منتقل شود. افراد همچنین درد کشیدن را دوست ندارند و گاهی اوقات ممکن است نسبت به شما بی‌ادب بوده و به شما بی‌احترامی کنند. آنها از درمانی که موفق نبوده یا درمان‌های غلط نیز ناراحت می‌شوند. هیچ درمان کامل تضمین‌شده‌ای در مراقبت‌های بهداشتی وجود ندار ، متغیرهای زیادی وجود دارد که فراتر از کنترل دندانپزشک هستند، اما دندانپزشک در مواقعی که چنین اتفاقی می‌افتد، هزینه عاطفی و مالی آن را پرداخت می‌کند. همه این موارد خستگی‌های قابل توجهی برای شما ایجاد می‌کند. شما به عنوان یک دندانپزشک، می‌خواهید همه چیز عالی باشد و تمام تلاش خود را برای هر بیمار انجام می‌دهید، اما گاهی اوقات نمی‌توانید بیماران را خوشحال کنید یا بعضی چیزها خارج از کنترل شماست، زمانی که چنین مواردی اتفاق می‌افتد، استرس‌زا و چالش‌برانگیز هستند.

مدیریت کسب ‌وکار

اداره یک کسب ‌وکار برای همه دشوار است، به خصوص برای یک دندانپزشک. تصور کنید 6 سال یا بیشتر را صرف تحصیل در رشته دندانپزشک نموده‌اید، اکنون فارغ‌التحصیل شده‌اید و انتظار می رود که نحوه اداره یک کسب‌ و کار‌ را نیز بدانید. شما وقت زیادی را صرف آموزش دندانپزشکی نموده‌اید و به چیزی غیر از آن تسلط ندارید، بنابراین برای شما دشوار خواهد بود که جنبه تجاری این شغل را نیز بدانید. شما به عنوان یک دندانپزشک نقش‌های مختلفی دارید، هم صاحب شغل هستید، هم کارآفرین و هم کارمند اصلی.