نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

11:24 1399/08/5
مزایا و معایب بلیط هواپیما چارتر

وقتی که برادران رایت راهی برای دست یابی به آسمان ها یافتند تا انسان بتواند سفرهایش را با پرواز بر فراز ابرها به مقصد برساند هیچ کس تصورش را نمی‌کرد عرصه سفرهای هوایی تا کجا و چقدر پیشرفت خواهد کرد که، امروزه بتوان پروازهای هوایی را دسته بندی کرد و حتی انواع بلیط از قبیل چارتر هواپیما و سیستمی و... برای آن برشمرد. اگر تمایل به افزایش دانسته هایتان درباره ی پروازهای هوایی،کلاس های پرواز و چارتر هواپیما دارید پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

بلیط هواپیما

بلیط هواپیما؛ بسته به هزینه ای که قصد صرف کردن آن را داشته باشید، می‌تواند برای شما متفاوت باشد اما از نظر دسته بندی، بلیط های هوایی به دو دسته

تقسیم می‌شوند.

اما در همین دسته بندی ها، کلاس های پروازی متفاوت وجود دارد که آن ها نیز می‌توانند جدا از چارتر هواپیما یا سیستمی بودن بلیط، به تنهایی تأثیر بسزایی بر قیمت و حتی کیفیت خدماتی که ارائه می‌شوند، داشته باشند.

پروازها از نظر کلاس پروازی به سه دسته:

  • First class یا f
  • Business class یا c
  • Economy class یا y

یا در واقع دسته‌بندی

  • درجه یک
  • کلاس تجاری
  • کلاس اقتصادی

تقسیم می‌شوند.

کلاس پروازی درجه یک

چه پرواز، چارتر هواپیما باشد چه سیستمی، اگر می‌خواهید این نوع از کلاس پروازی را در ذهن خود به تصویر بکشید؛ چیزی شبیه یک  سوئیت کوچک مبله، با دارا بودن همه ی امکانات رفاهی از جمله:سرویس بهداشتی مجزا، و سرو غذای سرد و گرم، تلوزیون ریموت دار و لب تاب، را متصور باشید، منتها بر فراز آسمان ها! اما باید بدانید که این سوئیت کوچکِ دارای تمام امکانات رفاهی پر هزینه تر  از سایر کلاس های پروازی است.

در ازای این هزینه، توجه خاصی به مسافر می‌شود و مهماندارانِ باتجربه برای این  کلاس پروازی درنظر گرفته می‌شوند، مسافران این پرواز ها جزو آخرین افرادی هستند که به صورت جداگانه به سمت هواپیما منتقل می‌شوند و اولین نفراتی هم هستند که در انتهای پرواز از هواپیما خارج می‌شوند و محل پذیرش آنها نیز جدای از سایر افراد است.

خب اکثر مسافران این کلاس پروازی مسافران ویژه و سرمایه داران هستند و این پرواز ها معمولا با هواپیماهای دو طبقه ایرباس و بوئینگ انجام می‌شود.

نکته:زمانی که گفته می‌شود مشتریان این کلاس پروازی سرمایه داران هستند به این معنا نیست که مردم عادی توانایی یا حق خرید این نوع از بلیط ها را ندارند!

کلاس پروازی تجاری

دومین کلاس پروازی بعد از فرست کلاس این نوع پروازها هستند که صندلی های آن در دو ردیف مجزا و جلوی صندلی های نوع اکونومی قرار گرفته اند اما با فاصله ای بیشتر، امکانات در این نوع کلاس، مانند فرست کلاس وجود دارد اما با درجه ی کمتر، صندلی ها مبله، جادار و اتوماتیک هستند، سرو غذا صورت می‌گیرد، مهمانداران توجه خاصی دارند، اما  کنترل صوتی و تصویری به صورت همگانی است. هم چنین امکانات رفاهی دیگر چون حمل و نقل از ترمینال تا هواپیما و بالعکس به صورت مجزا، و کابین پذیرش اختصاصی هم وجود دارند، هزینه ی این نوع از پرواز از فرست کلاس پایین تر اما از اکونومی بالاتر است.

کلاس پروازی اکونومی یا اقتصادی

در ابتدا باید بگوییم این آخرین کلاس پروازی است که بیشتر در ایران رواج دارد، پایین ترین قیمت را به خود اختصاص می‌دهد و صندلی های این کلاس پروازی در ردیف های کنار هم هستند، امکانات صوتی و تصویری  این گونه است که معمولا یک مانیتور بزرگ برای همه ی مسافران تعبیه می‌شود، و دیگر  امکانات، از مجله و بروشورهای راهنمای پرواز و تبلیغات بیشتر نمی‌شود، موارد دیگر چون سرو غذا بستگی به  خط پروازی و مدل هواپیما دارد. بیشترین صندلی های یک هواپیما  مربوط به این کلاس پروازی است.

نکته:پس حتما در هنگام تهیه ی بلیط به مدل هواپیما و خط پروازی هم دقت کنید.

حال که برای فهم بهتر از نوع پرواز هوایی، با انواع کلاس پروازی در هرنوع پرواز چه چارتر هواپیما چه سیستمی آشنا شدیم، به سراغ شناخت بلیط های سیستمی و چارتر می‌رویم:

بلیط های سیستمی

این بلیط ها برای پرواز هایی ارائه می‌شود که از طرف شرکت های هواپیمایی برنامه و ساعت تعیین شده ای دارند و برای طولانی مدت انجام می‌شوند، معمولا هزینه ی این بلیط ها ثابت است و تغییری نمی‌کند، هم چنین خسارت ناشی از پر نشدن صندلی های یک پرواز بر عهده شرکت هواپیمایی برگزار کننده پرواز است، این بلیط ها شامل قانون استرداد مبلغ بلیط در صورت کنسلی می‌شوند و میزان مبلغ برگشتی بستگی به زمان باقی مانده تا پرواز دارد، هم چنین برخلاف بلیط های چارترِهواپیما قیمت این بلیط ها برای کودکان از دو تا دوازده سال  نیم بها محاسبه می‌شود، این بلیط ها هم، از طریق شرکت های هواپیمایی هم به وسیله آژانس های مسافرتی به فروش می‌رسند.

چارتر هواپیما یا بلیط های چارتری: چارتر هواپیما چیست؟

درلغت به اجاره ی همه یا بخشی از صندلی های یک هواپیما یا اتاق های یک هتل و یا هر چیز قابل شمارش که بتوان اجاره  داد، چارتر می‌گویند.

منظور از چارتر هواپیما، اجاره همه یا بخشی از صندلی های یک هواپیما توسط آژانس های مسافرتی و بعد به فروش رساندن بلیط آنها با قیمت پایین تر یا دلخواه است.

به این صورت به خطوط هوایی اجاره دهنده، چارتر دهنده، و به آژانس های اجاره کننده، چارتر کننده گفته می‌شود. اگر تمام صندلی های یک چارتر هواپیما پر نشوند؛ هزینه های آن را باید آژانس های مسافرتی چارتر کننده یا اجاره کننده متحمل شوند،. پس در این صورت قیمت بلیط های چارتر هواپیما می‌تواند ارزان تر از بلیط های سیستمی محاسبه شود.

مزایا و معایب بلیط هواپیما چارتر

بلیط‌های چارتر هواپیما همانطور که ممکن است قیمت پایین تری نسبت به سایر بلیط های هوایی داشته باشند، اما اکثرا برای مسیرهای پرتردد وجود دارند و هم چنین به دلیل طرفداران زیاد چارتر هواپیما این بلیط ها سریعا خریداری شده و به نوعی کمیاب هستند، اما در زمان هایی مثل زمستان که مسافرت های عمومی کمتر هستند، اقدام به خرید بلیط های چارتر هواپیما می‌تواند صرفه جویی مناسبی برای شما در هزینه ها به شمار آید.

مشکل دیگر بلیط های چارتر هواپیما می‌تواند این باشد که این بلیط ها غیرقابل استرداد و تغییر در زمان و روز و ساعت پرواز هستند، یعنی شامل قانون کنسلی پرواز ها نمی‌شوند، هم چنین هزینه ی این بلیط های برای کودکان نیز، به مساوات بزرگسالان محاسبه می‌شود.

در چارتر هواپیما، چارتر کننده در قبال حمل و نقل اشخاص، حوادث غیر مترقبه، تأخیر در پرواز، گم شدن بار مسافر و سایر مشکلات از این دست مسؤولیتی نمی‌پذیرد و تمام این مسائل برعهده خطوط هوایی برگزار کننده پرواز میباشد.

نتیجه گیری

پرواز هوایی با هر نوع کلاس پروازی، یا بلیط سیستمی یا چارتر هواپیما، بستگی به هزینه مدنظر شما، سلیقه و طول مدت سفرتان می‌تواند تجربه های گوناگونی را برای شما رقم بزند.

اما اگر قصد خرید بلیط چارتر هواپیما را دارید چون این بلیط ها سریعاً خریداری می‌شوند باید گوش به زنگ باشید و تمام جوانب را نیز بسنجید، صادقانه بگوییم؛ همانطورکه گفته شد، بلیط های چارتر هواپیما در کنار تمام مزایایی که شمرده شد معایبی هم دارند، که هنگام خرید باید مدنظر قرار دهید.