نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

00:58 1399/07/25
راهنمای صفر تا صد طراحی و بازسازی ساختمان

یکی از ضروری‌ترین موارد در نگه‌داری از ساختمان‌ها، طراحی و بازسازی آن‌ها بعد از چند سال است. هر خانه هر قدر هم که نوساز و زیبا ساخته شود، پس از گذشت سال‌ها فرسوده می‌شود و نیاز به بازسازی دارد.

همچنین دکوراسیون داخلی خانه اهمیت زیادی دارد و برخی از خانواده‌ها تغییراتی در این زمینه ایجاد می‌کنند تا خانه‌ای جذاب و دوست‌داشتنی داشته باشند. در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم. اگر می‌خواهید ببینید که بازسازی منزل خود را چگونه و طی چه مراحلی انجام دهید، تا انتهای این مقاله با من همراه باشید.

تعمیرات خانه چه مزایایی دارد؟

داشتن یک خانه نو بسیار جذاب و جالب است. اما برخی افراد بیشتر به دنبال تعمیر خانه قدیمی خود هستند و می‌خواهند خاطرات خود را زنده نگه دارند. این کار مزایایی هم دارد. به طور مثال هزینه‌های تعمیر خانه بسیار کمتر از تعویض یا خرید یک خانه نو است.

بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که خانه قدیمی خود را بازسازی کنیم و این موضوع را یکی از به‌صرفه‌ترین راه‌ها برای بهتر کردن وضعیت و کیفیت زندگی می‌دانند. البته در برخی مواقع این بازسازی گران درمی‌آید و لازم است که با مدیریت هزینه‌ها و استفاده از متریال مرغوب و البته اقتصادی این کار را انجام دهیم.

مراحل بازسازی آپارتمان

1. تهیه لیستی از وسایل لازم برای تعمیرات ساختمان

در این مرحله می‌بایست مشخص کنید که چه بخش‌هایی نیاز به تعمیر دارد. نوع تغییرات و متریال مورد استفاده برای طراحی جدید را مشخص نمایید. اگر در این رابطه تخصص دارید، از دانش خودتان کمک بگیرید. در غیر این صورت بهتر است که با یک متخصص مشورت کنید. برنامه خود را به طور دقیق مشخص کنید تا برنامه‌هایتان را بهتر و مرتب‌تر انجام دهید.

2. صحبت با یک مشاور و کارشناس باتجربه

برخلاف چیزی که اکثر افراد فکر می‌کنند، بازسازی ساختمان چندان هم ساده نیست و هر فردی نمی‌تواند به راحتی از پس آن برآید. داشتن تجربه در این زمینه مهم است و بسیاری از هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. راحت‌ترین کار مراجعه به یک دفتر طراحی و معماری و کمک گرفتن از متخصصان است.

حتی اگر فکر می‌کنید می‌توانید ایده‌ای جالب و خلاقانه بدهید، باید مشورت کنید و نظر افراد کاربلد را بشنوید. به طور مثال عوض کردن جای آشپزخانه و حمام و دستشویی به این راحتی نیست و معمولا هم انجام نمی‌شود. زیرا تمام لوله‌کشی‌ها و زیرساخت‌های لازم باید در نظر گرفته شوند.

قبل از شروع کار بودجه‌ای که در اختیار دارید را به مشاوران بگویید تا بر همان اساس کارهای طراحی و بازسازی را انجام دهند. بهتر است که مقداری از هزینه را صرف مشاوران خبره کنید تا بتوانید کار را با هزینه کمتر و کیفیت بالاتر پیش ببرید.

3. کمک گرفتن از یک پیمانکار برای بازسازی ساختمان

گام بعدی که یکی از مراحل اصلی کار است، تخریب قسمت‌های موردنیاز و بازسازی با استفاده از مصالح جدید است. حتما در این بخش هم از افراد کاربلد و با تجربه کمک بگیرید تا نتیجه کار رضایت‌بخش باشد. وظیفه پیمانکار این است که مواد و مصالح، نیروی کار، تجهیزات و ... را مشخص کند. از آنجایی که این فرآیند زمان‌بر است و هزینه زیادی هم در بر دارد، بهتر است که از پیمانکاران متخصص و کارآمد کمک بگیرید.

4. مرحله تخریب و نوسازی

پس از همه این مراحل، نوبت به تخریب بنا و آغاز بازسازی می‌رسد. قبل از این مرحله باید طرح نهایی مورد تایید شما و متخصصان طراحی داخلی قرار بگیرد. در ابتدا بخش‌های واجب و ضروری تخریب می‌شوند. به طور مثال اگر لازم است که جای اتاق خواب تغییر کند، دیوارهای داخلی باید تخریب شوند. برای تعویض لوله‌کشی‌ها هم نیاز به تخریب دیواره‌های مربوطه می‌باشد. پس در ابتدا این موارد صورت می‌گیرند و سپس مراحل ایجاد تغییر و نوسازی انجام می‌شود. سایر موارد می‌توانند تعویض در و پنجره‌ها، اضافه کردن دیوارهای فرعی داخلی، رنگ کردن دیوارها، زدن کاغذ دیواری، گج‌بری‌، کاشی‌کاری، کناف، MDF و ... است.

هزینه‌های موردنیاز برای بازسازی آپارتمان

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این رابطه وجود دارد، هزینه‌های تخریب، طراحی و بازسازی ساختمان است. برخی از افراد می‌خواهند که حداقل هزینه را برای بازسازی آپارتمان، خانه یا هر مکان موردنظر دیگری صرف کنند؛ اما موضوع مهم است که نتیجه مطلوب مهم‌تر است و بهتر است که از کیفیت کار طراحان، مصالح مورداستفاده و پیمانکار مطمئن باشید. در این مورد کوتاه نیایید و کیفیت را فدای هزینه کمتر نکنید.

نمی‌توان یک هزینه مشخص برای ساخت و بازسازی یک خانه عنوان کرد. عوامل مختلفی هستند که بر این هزینه‌ها تاثیر می‌گذارند. می‌توان به مواردی همچون متراژ آپارتمان یا خانه، نوع و سبک دکوراسیون، کیفیت موارد مورد استفاده و ... اشاره کرد. مورد دیگر، دستمزدی است که بابت اجرای کار دریافت می‌گردد. به طور مثال دستمزد در شهرهای بزرگ مانند تهران و اصفهان بسیار بیشتر از شهرهای کوچک است.

بازسازی چقدر زمان می‌برد؟

زمان موردنیاز برای بازسازی متغیر است و با توجه به متراژ خانه، نوع طراحی و ... ممکن است تفاوت داشته باشد. در واقع پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. اما نکته مهم این است که این کار را سر فرصت و بدون عجله انجام دهید تا از نتیجه کار راضی باشید. در این صورت خطاهای احتمالی کمتر خواهند بود.

همچنین بهتر است که این کار در فصل‌های گرم‌تر مانند بهار و تابستان انجام شود تا گچ‌کاری و رنگ‌آمیزی‌ ساختمان سریع‌تر خشک شود. در این حالت کار هم سریع‌تر پیش خواهد رفت. دلیل دیگر این است که در این فصول سر معماران و طراحان خلوت‌تر است و کار شما با صبر و تمرکز بیشتری انجام می‌شود.

انواع بازسازی ساختمان

بازسازی به دو نوع تقسیم می‌شود. این دو نوع شامل بازسازی‌های جزئی و کلی هستند. در بازسازی کلی در واقع تغییرات اصلی و مهم مانند: تغییر پلان‌ها و دیواره‌ها صورت می‌گیرد. در این حالت جای برخی از اتاق‌ها تغییر می‌کند و ممکن است کل نقشه ساختمان تا حدودی عوض شود.

برخی علاقه دارند نقشه آشپزخانه خود را تغییر دهند یا یک پاسیو به پذیرایی خود اضافه کنند. حتی ممکن است که طراحی نمای ساختمان هم در این مرحله انجام شود و تغییراتی در نمای خارجی صورت بگیرد. این موارد در بازسازی کلی جای می‌گیرند. اما در بازسازی جزئی، تغییراتی در دکوراسیون داخلی خانه انجام می‌شود.

به طور مثال اصلاح سقف، کف، تعویض کابینت، لوله‌کشی و ... در حوزه بازسازی جزئی ساختمان است. در این حالت درب و پنجر‌ها عوض می‌شوند و هر مورد دیگری که فرسوده یا پوسیده شده باشد، تعویض خواهد شد. رنگ آمیزی ساختمان یا استفاده از کاغذ دیواری جدید هم در این مرحله انجام می‌شود.

حرف آخر

در این مقاله مراحل لازم برای تغییر در ساختمان و بازسازی آن را توضیح دادیم. همانطور که گفته شد این موضوع اهمیت زیادی دارد و به دلیل صرف هزینه‌های زیاد و زمان طولانی، بهتر است که از بهترین افراد و کارشناسان خبره در این زمینه کمک بگیریم.

شرکت رایاکو با سابقه طولانی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان‌ها، انتخابی عالی در این زمینه است. با مشاوران ما مشورت کنید و انتخابی سرشار از حس خوب و رضایت را تجربه کنید. اگر در مورد بازسازی ساختمان تجربه‌ای دارید، با ما و سایر خوانندگان عزیز به اشتراک بگذارید. اگر از این مقاله رضایت داشتید، آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.