نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

15:16 1399/05/7
۱۰ روش برای افزایش ترافیک سایتی که دچار افت ترافیک شده است

تمامی وب‌سایت‌ها میزان مشخصی از نوسان را در ترافیک خود تجربه می‌کنند. شما نیز احتمالا محدوده مشخص کم و زیاد شدن ترافیک وب‌سایت خود را می‌دانید. گاهی افت شدیدی در ترافیک سایت ایجاد می‌شود. در این مواقع احتمالا ابتدا وحشت کرده و آخرین تغییراتی که در سایت خود انجام داده‌اید را باز خواهید گرداند. اما این کار را انجام ندهید. افت ترافیک می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

ابتدا مطمئن شوید که آمار را به درستی بررسی کرده‌اید. گاهی اشتباه در بررسی آمار شما را دچار اشتباه خواهد کرد. سپس این آمار را با محدوده ترافیک خود مقایسه کنید. آیا مسئله آنقدر جدی است که به آن بپردازید؟

پس از اطمینان از آمار کاهش ترافیک مسائل فنی را بررسی کنید. اگر سایت شما از دسترس خارج شده باشد و یا سرعتش کم شده باشد ترافیک شما نیز کاهش پیدا می‌کند. یا اگر مسئول سایت شما کد ردیابی ترافیک سایت را پاک کرده باشد شما نیز هیچ ترافیکی مشاهده نمی‌کنید در حالی که هیچ چیزی تغییر نکرده است.

همه موارد را چک کنید. شاید برق قطع شده باشد و یا تعطیلاتی در کار باشد و یا اتفاق دیگری افتاده که می‌تواند افت ترافیک شما را توجیه کند و یا با شرکتی که سفارش سئو خود را به آن ها داده اید تماس بگیرید، در غیر اینصورت موارد زیر را انجام دهید تا ترافیک شما دوباره افزایش یابد:

۱. شاید جریمه شده باشید

گاهی ممکن است گوگل به دلایلی شما را جریمه کنید. این جریمه می‌تواند فورا باعث کاهش ترافیک سایت شما شود. گاهی این جریمه‌ها به صورت دستی است و به شما اخطار داده می‌شود. گاهی هم اخطاری در کار نیست. برای اینکه متوجه شوید جریمه شده‌اید یا خیر می‌توانید به گوگل سرچ کنسول مراجعه کنید.

اگر در اینجا اخطاری مشاهده کردید احتمالا از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه استفاده کرده‌اید. اگر خدمات سئو خود را به افراد یا شرکت دیگری سپرده‌اید فورا آنها را در جریان بگذارید و از آنها توضیح بخواهید. باید این خطا بر طرف شود تا جریمه شما برطرف شده و ترافیک شما دوباره افزایش پیدا کند.

۲. مشخص کنید ترافیک شما دقیقا از کدام کانال کم شده است

باید مشخص کنید که ترافیک کدام کانال کاهش یافته است. مثلا شاید ترافیکی که از تبلیغات کسب می‌کردید کم شده است. شاید دلیلش این باشد که مدت تبلیغات شما به پایان رسیده و باید آن را تمدید کنید.  

یا مثلا شاید متوجه شوید تعداد افرادی که با جستجوی نام برند شما در گوگل وارد سایت شما می‌شدند بسیار کم شده است. این مورد را باید با روابط عمومی خود در میان بگذارید و متوجه شوید که چرا علاقه مردم به برند شما کاهش یافته است.

۳. تبلیغات خود را موقتا متوقف کنید

گاهی تصمیم می‌گیرید که در ازای پرداخت پول جایگاهی را در صفحه نتایج گوگل در اختیار بگیرید. اما بعد از اجرای تبلیغات متوجه می‌شود که ترافیک شما نسبت به قبل کاهش یافته است.

گاهی این اتفاق می‌افتد و تبلیغات پولی باعث کاهش ترافیک ارگانیک شما خواهد شد. به عنوان مثال شما به صورت ارگانیک رتبه‌ خوبی در گوگل دارید اما قصد دارید رتبه یک را با تبلیغات بگیرید. گاهی این کار نتیجه عکس دارد و همان ترافیک ارگانیک شما را نیز کم می‌کند. برای تست اینکه آیا مشکل از تبلیغات است یا خیر، تبلیغات را متوقف کنید تا ببینید که آیا ترافیک شما به حالت اول باز می‌گردد یا خیر.

۴. از دست دادن بک ‌لینک‌ها

گاهی متوجه می‌شوید ترافیک چند صفحه از سایت شما کاهش پیدا کرده و با بررسی متوجه می‌شوید که این صفحات بک‌لینک‌های خود را از دست داده‌اند.

در این مواقع گاهی مشکل از سمت مطلب شماست. مثلا شاید مطلب شما قدیمی شده است. گاهی هم مشکلات دیگری هست مثلا شاید رقیبان شما آن لینک را خریده‌اند.

در این مواقع بهتر است که مطلب خود را بهبود بخشید و مطالب ارزشمندی را به آن اضافه کنید و مطلب خود را دوباره منتشر کنید یا آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. مطمئن شوید که مطلب جدید شما چیزهای ارزشمندتری را نسبت به مطلب قبلی ارائه می‌کند.

۵. کیفیت بک ‌لینک‌های خود را بررسی کنید

هر بک‌لینکی برای سایت خوب نیست. اگر سایت شما از یک سایت مشکوک و یا جریمه شده بک‌لینک بگیرد گوگل ممکن است فکر کند که شما از روش‌های کلاه سیاه سئو استفاده کرده‌اید. یا مثلا اگر به تعداد زیادی متن لینک‌دار دقیقا با یک عبارت خاص به سایت خود لینک داده‌اید می‌تواند برای شما دردسر ایجاد کند.

در این حالت امکان دارد که جریمه شوید و ترافیک شما کاهش یابد. برای رفع این مشکل می‌توانید ابتدا از این سایت‌ها بخواهید که لینک شما را حذف کنند. اگر موفق نشدید باید آن لینک را Disavow کنید تا گوگل این لینک را نادیده بگیرد.

۶. رقبای خود را رصد کنید

گاهی ممکن است که رقبای شما مطالب بهتری را آماده کرده باشند و یا استراتژی‌های بهینه سازی سایت بهتری نسبت به شما در پیش گرفته باشند. در این حالت نیز ممکن است که ترافیک شما کاهش پیدا کند.

در این مواقع دو راه پیش روی شماست. یا اینکه روی کلمات کلیدی که رقبای شما روی آن سرمایه‌گذاری نکرده‌اند مانور دهید. یا اینکه اگر فکر می‌کنید می‌توانید رقبا را شکست دهید در همین کلمات با آنها به رقابت بپردازید. این تصمیم به رقبای شما و منابعی که شما در اختیار دارید بستگی دارد.

۷. رتبه خود را افزایش دهید

اگر ترافیک سایت شما به صورت عمده کم شده است، می‌توانید از استراتژی‌های سئو برای رشد رتبه خود کمک بگیرید. مثلا می‌توانید از ویدئو کمک بگیرید یا به روش‌های دیگر ارزش‌های جدیدی برای مخاطبین خود فراهم کنید.

۸. مسائل دیگر مربوط به صفحه نتایج جستجو

اگر دقت کرده باشید گوگل مدتی است که کادرهای جدیدی را به صفحه نتایج جستجو اضافه کرد است که به آنها فیچرد ریزالت گفته می‌شود مانند کادرهای پاسخ که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید. این کادرها به سرعت  پاسخ را به کاربران نشان می‌دهند ولی نکته منفی برای این سایت‌ها این است که افراد با دیدن این پاسخ کمتر روی سایت کلیک کرده و وارد آن می‌شوند. بنابراین ممکن است که سایت شما در این کادرها نشان داده شود و با اینکه در رتبه خوبی قرار دارید ولی احتمالا ترافیک خوبی به دست نخواهید آورد.

در این مواقع می‌توانید این قسمت از محتوای خود را که در کادر پاسخ نمایش داده می‌شود به نحوی تغییر دهید – مثال پاسخ خود را طولانی‌تر کنید – که افراد مجاب شوند روی لینک سایت شما کلیک کنند.

۹. نوع صفحه و نوع ترافیک خود را بررسی کنید

اینکه ترافیک کدام صفحات کم شده است می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید حدس بزنید دلیل افت ترافیک این صفحات چیست و چه تغییراتی باید صورت گیرد. مثلا کاهش ترافیک در قسمت بلاگ سایت می‌تواند باعث شود تصمیم بگیرید که روی بازاریابی محتوایی خود بیشتر کار کنید.

یا مثلا کاهش ترافیک صفحه فروشگاه می‌تواند به دلیل نامناسب بودن تجربه کاربری باشد.

۱۰. تجربه کاربری را بررسی کنید

فقط داشتن مطالب با کیفیت مهم نیست بلکه کاربران باید بتوانند به راحتی از سایت شما استفاده کنند و به مطالب مختلف دسترسی داشته باشند. هر تغییری که در سایت خود اعمال می‌کنید نیز باید در همین راستا باشد. اگر پس از تغییراتی در طراح سایت، ترافیک شما کمتر شده است احتمالا با تغییرات خود تجربه کاربری نامناسبی ایجاد کرده‌اید.

همچنین باید سرعت لود شدن صفحات مختلف سایت خود را افزایش دهید. تا کاربران سایت شما را ترک نکنند.

با استفاده از این روش‌ها می‌توانید با اختصاص دادن زمان مناسب ترافیک سایت خود را افزایش دهید. البته به خاطر داشته باشید گاهی کاهش ترافیک شما به علت به‌روز‌رسانی‌های الگوریتم گوگل است و نه کارهایی که شما انجام داده‌اید.