نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

09:49 1399/05/6
تاثیر سرور مجازی ایران
سرور مجازی ایران

سرور مجازی ایران یا خارج؟

اگر جزو کاربران وبمستر باشید بعد از مدتی نیاز به این خواهید داشت که هاست را کنار گذاشته و از سرور مجازی استفاده کنید. یا اگر اهل سرمایه‌گذاری باشید به دنبال راهی خواهید بود تا در سریع‌ترین زمان ممکن سهام خود را ثبت و خریداری کنید که این موضوع بسیار به پینگ اینترنتی که دارید وابسته است. می‌توان گفت که اگر دنبال سرعت اینترنت بالا هم باشید باز سرور مجازی برای شما کاربرد دارد.

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی اینکه اصلاً سرور مجازی چیست پرداخته و ببینیم که کدام نوع بهترین گزینه است؟ آیا باید از سرور مجازی ایران استفاده کنیم یا اینکه از سرور مجازی خارج؟

سرور مجازی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

سرور مجازی خصوصی ( Virtual private server ) یا نسخه برگردان فارسی آن که کارساز شخصی مجازی می‌باشد درواقع یک سرور با همان قطعاتی است که درون کیس کامپیوتر شما قرار دارد. در این سرور قطعاتی مثل CPU، رم، هارد، سیستم‌های خنک کننده و تامین انرژی قرار دارند.

برخلاف سیستم کامپیوتری شخصی، این کارساز مجازی شخصی به‌صورت ۲۴ ساعته به شبکه جهانی اینترنت متصل بوده و دائماً نیز روشن است. دسترسی به این سرور از طریق اینترنت فراهم بوده و می‌توانید به کمک ip یا اتصال دامنه به سرور که از طریق DNS صورت می‌گیرد به آن دسترسی داشته باشید.

از سرور مجازی می‌توان استفاده‌های بسیار زیادی داشت که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • میزبانی سایت
  • استفاده به عنوان سرویس دانلود و آپلود
  • استفاده برای خرید بورس ( سرور مجازی بورس )

کارساز شخصی مجازی به شما این امکان را خواهد داد که از سیستم عامل، نرم‌افزار و هر نوع اسکریپت برنامه نویسی که نیاز دارید روی آن نصب کرده و استفاده‌های مختلفی از آن داشته باشید. نوع ریموت آن که با نام VPS شناخته می‌شود قابلیت نصب سیستم‌عامل‌هایی نظیر ویندوز را دارد که می‌توانید به‌عنوان یک کامپیوتر از راه دور از آن استفاده کنید.

می‌توانید برنامه‌های مختلف روی آن نصب کرده یا اینکه از آن برای خرید سهام بورسی استفاده کنید که به آن سرور مجازی بورس نیز می گویند .

منظور از سرور مجازی ایرانی و خارجی چیست؟

به صورت کلی دو نوع سرور مجازی وجود دارد که از نظر موقعیت جغرافیایی آن را دسته‌بندی می‌کنند. نوع اول سرور مجازی ایرانی است که همانطور که از نامش مشخص است یعنی قطعات و سخت افزار این سرور درون کشور بوده و در دیتاسنترهای ایرانی به‌صورت 24 ساعته روشن و آماده کار است.

نوع دوم آن هم سرور مجازی خارجی است که می‌تواند در هر کشوری به‌غیر از ایران وجود داشته باشد. عموماً سرورهای مجازی ایرانی در کشورهایی نظیر فرانسه، آلمان، هلند، انگلیس و… قرار دارند که شامل دیتاسنترهای بزرگ و معروفی هستند. البته در برخی دیگر از کشورها نظیر کانادا و امریکا نیز می‌توانید سرور مجازی داشته باشید، اما مسئله این است که به‌دلیل مسائل تحریم صرفاً شرکت‌های خاصی این ویژگی را دارند و به دلیل ریسک بالا برای موارد خاصی که نیاز باشد حتما از سرور مجازی امریکا استفاده کرد، میزبانی انجام خواهند داد.

مزایا و معایب سرور مجازی ایران و خارج

بسته به اینکه از سرور مجازی ایران یا خارج برای سایت، اپلیکیشن یا حتی استفاده به عنوان یک کامپیوتر ریموت استفاده کنید، هر یک دارای مزایا و معایب خاصی می‌باشند. در ادامه به بررسی چند مورد از مهم‌ترین آنها می‌پردازیم.

خرید سرور ایران

کیفیت و آپتایم شبکه

چه از نظر سخت‌افزاری و چه نرم‌افزاری کیفیتی که برای سرور مجازی خارجی وجود دارد، برای سرور ایرانی نمی‌توان به این میزان کیفیت و آپتایم شبکه رسید. در ایران زیرساخت لازم برای اینترنت و بستری که برای آن فراهم شده هنوز به حد استانداردهای کشورهای آمریکایی و اروپایی نبوده و گاهاً به دلیل قطعی‌ای سخت‌افزاری و تحریم‌های نرم‌افزاری شاهد قطع شدن سرور خواهیم بود.

این موضوع کاملاً به دیتاسنتر وابسته است. اما اینطور که می‌گوییم هم نیست که مدام با قطعی و از دسترس خارج شدن مواجه شوید. بهترین دیتاسنترهایی که در ایران وجود دارند شامل دیتاسنترهایی نظیر برج میلاد ، تبیان و افرانت هستند.

امنیت اطلاعات

خوشبختانه از نظر امنیت اطلاعات می‌توان گفت که سرور مجازی ایرانی نسبت به نوع خارجی گزینه بهتری خواهد بود. این امنیت اطلاعات می‌تواند به دلیل تحریم در سرور مجازی خارجی سریعاً زیر سوال برود. بارها رخ داده که شرکت‌ای هاستینگ ایرانی که از دیتاسنترهایی نظیر OVH فرانسه یا هتزنر آلمان استفاده می‌کنند، بدون هیچگونه دلیلی هاردها و سخت افزار توسط پلیس آن کشور یا پلیس بین‌الملل ضبط شده و در برخی موارد اطلاعات کلیه‌ی سایت‌ها از بین رفته است؛ بدون اینکه هیچ بک‌آپ و نسخه پشتیبانی هم داشته باشند.

موضوع دیگر این است که اگر از این سرور مجازی برای اطلاعات حساس استفاده شود، نظیر ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌ها که اطلاعات خصوصی و مهمی قرار است روی سرور قرار گیرد، بهتر است تا از سرور خصوصی مجازی ایران استفاده کنید.

قیمت بر اساس ترافیک

یکی از کاستی‌هایی که در سرور مجازی ایرانی وجود دارد ترافیک مصرفی در آنها است که با محدودیت‌هایی مواجه است. برخی شرکت‌ها ترافیک و پهنای باند مصرفی در سرور را به دلایل گوناگون محدود می‌کنند.

اما این موضوع در سرور مجازی خارج وجود نداشته و تقریباً هم دیتاسنترهای خارجی ترافیک مصرفی را در مقدار بالایی تعریف می‌کنند که همین موضوع سبب شده تا از چیزی به نام پهنای باند نامحدود برای مقاصد تبلیغاتی از آنها استفاده شود.

اما خوشبختانه یک مزیتی که در سرور مجازی ایرانی وجود دارد قیمت ترافیک مصرفی برای کاربرانی است که به آن متصل هستند. حتماً شما هم شنیده‌اید که گفته می‌شود دانلود از سایتی نیم بها است. خوشبختانه کاربرانی که به دنبال دانلود از این سرویس‌ها هستند ترافیک نیم‌بها را دریافت خواهند کرد که در حجم اینترنت ADSL آنها صرفه‌جویی شده و همین موضوع باعث شده تا کاربران اولویت دانلود را روی سایت‌هایی که سرور ایران مجازی دارند داشته باشند.

سرور مجازی ایران

سرعت دسترسی

باز هم از این نظر سرعت دسترسی برای کاربران در ایران بهتر است. به دلیل نزدیک بودن سرور به کاربری که در حال دانلود یا دسترسی به سرور در ایران است سرعت دانلود بیشتر خواهد بود.

یکی از شرکت‌هایی که در این زمینه سرعت دانلود بالا را تا 10 گیگابیت ارائه می‌دهد وب داده است که از دیتاسنتر برج میلاد برای سرور مجازی ایران استفاده می کند.

اما در سرور مجازی خارج به دلیل دوری کاربر از موقعیت سرور که در کشور دیگری قرار دارد سرعت کمتر خواهد بود.

سئو سایت

سئو سایت از این نظر که از سرور مجازی خارج یا ایران استفاده کنید به دو عامل بستگی دارد.

  • وقتی کاربر در داخل ایران قرار دارد، سرعت دسترسی به سایت برای سرور مجازی ایرانی بهتر است. از همین روی موجب ترک سریع سایت به دلیل کندی سایت نخواهد شد و موتورهای جستجو نیز از این موضوع کاملاً آگاه هستند.
  • وقتی سایتی روی سرور مجازی ایران میزبانی شده است، گاهی اوقات به دلیل اینکه اختلالات اینترنتی در زیرساخت کشور صورت می‌گیرد ممکن است موتورهای جستجو به خوبی قادر به خزش سایت نباشند. از همین رو اگر(تاکید می‌کنیم که اگر) تعداد دفعات در دسترس نبودن برای موتور جستجو در طول روز افزایش پیدا کند به سئو سایت لطمه خواهد زد که چنین مسئله‌ای شاید اصلاً رخ ندهد و تنها در حالتی باشد که اینترنت کشور به کلی قطع شده باشد.

در نتیجه می‌توان گفت که سئو سایت در سرور مجازی ایران برای کاربران هدف ما که کاربران داخل ایران هستند بهتر نتیجه خواهد داد.

از کجا سرور مجازی ایران بخریم؟

همانطور که اشاره کردیم، وب داده به نشانی اینترنتی www.webdade.com یکی از بهترین شرکت‌های ارائه دهنده سرور مجازی ایران است. می‌توانید به بسته‌های متنوعی دسترسی داشته باشید.

سرعت دسترسی در سرورهای مجازی وب داده تا 10 گیگ بوده و ترافیک مصرفی نیز نیم بها می‌باشد. از سوی دیگر برخلاف بسیاری از ارائه دهندگان امکان نصب سیستم عامل و کنترل پنل برای هاست در این شرکت به‌صورت اتوماتیک بوده و هر زمان که نیاز داشتید می‌توانید با چند کلیک ساده آنها را تغییر یا ارتقا دهید.

لینک خرید سرور مجازی ایران :

https://webdade.com/iran-vps-server

لینک خرید سرور مجازی بورس :

https://webdade.com/bourse-vps

تلفن تماس ویژه وب داده جهت پرسش سوالات قبل از خرید :

02191300210