نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

09:02 1399/05/1
چگونه با کودک درمورد خشونت و زورگویی صحبت کنیم؟

تماشای صحنه های حاوی خشونت برای کودک میتواند استرس زا باشد. برخی از والدین نمی دانند چگونه و تا چه حد از کودکان خود در مقابل خشونت ها مراقبت و حمایت کنند. گاهی والدین نمی دانند که فرزندشان قربانی خشونت و زورگویی شده است.

در این مقاله به ارائه چند نکته برای والدین و پرستار کودک با هدف شروع صحبت درمورد خشونت با کودک می پردازیم.

پرستار کودک و خشونت در کودکان

زورگویی و خشونت چیست؟

معمولا فرد زورگو را می توان از طریق سه ویژگی زیر تشخیص داد.

هدف: هدف از خشونت و زورگویی آسیب است. این آسیب می تواند به شکل جسمانی، رفتاری و یا کلامی باشد.

تکرار: زورگویی و خشونت یک الگوی رفتاری است نه یک اتفاق و این رفتار ها مرتبا توسط فرد تکرار می شوند.

قدرت: این رفتار اغلب توسط کودکانی که از نظر سنی نسبت به اطرافیان بزرگتر و از نظر جسمانی قوی تر بوده و در گروه های دوستی مورد قبول هستند بیشتر دیده می شوند.

 

چه کسانی قربانی خشونت و زورگویی می شوند؟

اغلب کودکانی که از نظرمالی در خانواده های فقیر زندگی می کنند، کودکانی که هویت جنسی متفاوتی دارند، کودکان معلول و یا مهاجر از جمله کودکانی هستند که مورد خشم و زورگویی سایرین قرار می گیرند. در بین دو جنس، پسران تحت خشونت جسمانی و دختران تحت خشونت روانی قرار می گیرند.

خشونت و زورگویی به اشکال مختلف اعمال می شود. شکل حضوری یا اسیب جسمانی و یا غیر حضوری مانند حمله در فضای مجازی، پیامک، ایمیل و از طریق نرم افزارهایی که کودک بیشتر مورد استفاده قرار  می دهد از این دسته هستند.

با توجه به اینکه والدین نمی توانند به صورت مداوم پیام های کودک را چک کنند به سختی می توانند تشخیص دهند که کودک در معرض زورگویی قرار گرفته است.

چرا اگر فرزندم مورد ازار و اذیت قرار گرفت باید مداخله کنم؟

زورگویی عواقب منفی طولانی مدتی برای کودک به همراه دارد. اثرات زورگویی جسمی و روانی خواهند بود. این کودکان با مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد و افت عملکرد تحصیلی مواجه می شوند.

بر خلاف زورگویی و خشونت حضوری و جسمانی حضورت آنلاین و غیر حضوری می تواند در هر زمانی از شبانه روز و به شکل بسیار مخرب تری عمل کند و منجر به ایجاد یک فاجعه در روند رشد کودک شود.

پرستار کودک و خشونت در کودکان

چگونه می توان در محیط مدرسه مانع زورگویی به کودک شویم؟

در مورد زورگویی و خشونت به فرزند خود اموزش دهید. زمانی که کودک بداند زورگویی چیست راحت تر آن را تشخیص می دهد و یا به مربیان و والدین خود گزارش می دهد.

با فرزند خود به صورت مداوم و با ذهنی باز صحبت کنید. هر چقدر اطلاعات صحیح تر و به شکل دوستانه تری در اختیار فرزند خود قرار دهید انها نیز در صورت مشاهده این رفتار در اطرافیان و یا نسبت به خود آن را به شما گزارش می دهند. روزانه در مورد فعالیت ها و اتفاقاتی که در مدرسه برای کودک رخ داده است صحبت کنید. صحبت خود را به اتفاقات محدود نکنید و در مورد احساسات و عواطف کودک نیز در زمان حضور در جمع دوستانشان دقیق شوید.

به کودک کمک کنید تا الگوی مثبتی باشد. حتی اگر کودک اقدام به زورگویی نکند می تواند با مداخلات مناسب خود از رخ دادن این اتفاق در جمع هم سالان خود جلوگیری کند. به انها اموزش دهید در صورت مشاهده زورگویی، از کودکی که مورد خشونت قرار گرفته است حمایت کنند و اقدامات کودک زورگو را زیر سوال ببرند.

اعتماد به نفس را در کودک خود تقویت کنید. کودک را تشویق کنید تا در کلاس های مختلف و فعالیت های اجتماعی مثبت مشارکت داشته باشد. این موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس در کودک و مشارکت در گروه های با علائق مشترک می شود.

برای کودک یک الگو باشید. به کودک نشان دهید که چگونه با کودکان بزرگتر با مهربانی و احترام رفتار کند. کودکان رفتار شما را در خود با الگو برداری پرورش می دهند.

با دنیای مجازی اشنایی داشته باشید. در مورد چگونگی کار با نرم افزار های ارتباطی دانش کافی به دست آورید و با اعمال محدودیت های منطقی به کودک خود آموزش دهید که چگونه دنیای مجازی می تواند آنها در معرض زورگویی و خشونت قرار دهد و به انها در این مورد هشدار دهید تا شما را با خبر سازند.

پرستار کودک و خشونت در کودکان

چگونه متوجه شویم که کودک ما تحت خشونت و زورگویی قرا گرفته است؟

با دقت به رفتار و تغییرات آن در کودک توجه کنید! برخی از این رفتار های هشدار دهنده عبارتند انداز :

 • نشانه های اسیب جسمانی مانند: کبودی های غیر قابل توضیح، خراش و بریدگی، شکستگی استخوان و ...
 • ترس و امتناع از رفتن به مدرسه
 • مشاهده اضطراب و رفتارهای پرخاشگرانه
 • داشتن دوستان کم در مرسه یا خارج از مدرسه
 • از دست دادن ناگهانی دوستان
 • امتناع از حضور در فعالیت های اجتماعی
 • از بین رفتن و آسیب دیدن وسایل شخصی کودک
 • افت عملکرد تحصیلی
 • درخواست مداوم پول با بهانه های مختلف
 • غیبت از مدرسه و تماس های مکرر از مدرسه برای بردن کودک به منزل به دلایل مختلف به خانه
 • تلاش برای ماندن و چسبیدن به والدین و مراقب خود
 • اختلال در خواب و دیدن کابوس های شبانه
 • شکایت مداوم از سردرد، دل درد و سایر دردهای جسمانی
 • احساس اضطراب بعد از استفاده از نرم افزارهای ارتباطی انلاین
 • پرخاشگری شدید

به عنوان پدر و مادر و یا پرستار کودک کاملا صمیمانه با او صحبت کنید و زمان کافی برای این موضوع صرف کنید. استفاده از خدمات مشاوره و مراقبتی علمی از جمله اقدامات موثر در جهت بهبود و آموزش سلامت روان به کودک و خانواده است. مرکز پزشکی مراقبتی آپامه خدمات خود را به صورت گسترده در اختیار خانواده ها قرار می دهد. والدین می توانند جهت تشخیص، درمان و آموزش مهارت های زندگی به کودکان از خدمات این مرکز در منزل استفاده کنند.از دیگر خدمات مرکز مهر اپامه میتوان به ارائه خدمات پرستار سالمند و نگهداری از سالمند در منزل و همچنین پرستار بیمار و پرستار کودک در منزل اشاره کرد . 

برای دریافت مشاوره رایگان میتوانید از طریق سایت https://www.mehreapame.com با کارشناسان مرکز اپامه در ارتباط باشید .