نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

11:55 1399/04/22
قیمت میلگرد

میلگرد پروفیلی است که دارای سطح مقطع دایره ای شکل و توپر است. این میله فلزی در صنعت و ساختمان سازی کاربرد بسیار زیادی دارد.  میلگرد در انواع مختلف بر اساس جنس، شکل و ظاهر، نوع کاربرد، استاندارد و کشور سازنده آن دسته بندی می شود. در این مقاله به بررسی انواع و قیمت میلگرد می پردازیم.

انواع میلگرد را بشناسید

بر اساس شکل و ظاهر

هر میلگرد را می توان در دو دسته اصلی قرار داد؛ یا آجدار هستند یا بدون آج.

 • میلگرد ساده (بدون آج): یک پروفیل با مقطع دایره توپر است که سطح صافی دارد.

این نوع اغلب در عملیات آهنگری و جوشکاری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

میلگرد ساده بدون آج دارای تنش جاری ۲۳۰۰ kg/cm2، تنش گسیختگی ۳۸۰۰ kg/c و تغییر شکل نسبی ۲۵ درصد است. میلگرد بدون آج نوع A1 میلگرد ساده نام دارد.  نوع A1 تا A4 بر اساس استاندارد روسیه است. در ایران از این استاندارد برای ساخت میلگرد استفاده می شود.

 • میلگرد آجدار: دارای سه استاندارد است که در ادامه توضیح داده می‌شود. در این نوع سطح میلگرد با آج‌های ساده، مارپیچ یا فنری، دوکی‌شکل، جناقی و یا ترکیبی است. با توجه به نوع آج‌ها ویژگی‌های مکانیکی (مثل تنش گسیختگی) هر نوع میلگرد متفاوت است و کاربردهای مختلفی نیز دارد.

1-2- میلگرد آجدار نوع A2 (میلگرد سخت با آج ساده – میلگرد نیمه نرم- نیمه‌خشک یا ترد):

دارای 3000 kg/cm2، تنش گسیختگی ۵۰۰۰ kg/cm2 و تغییر شکل نسبی ۱۹درصد است. این نوع میلگرد الب دارای آج فنری شکل است. بسیار مناسب برای عملیات ساختمانی به خصوص خاموت زنی بوده ولی ترجیحا برای جوشکاری استفاده نشود.

2-2- میلگرد آجدار نوع A3 (میلگرد سخت با آج پیچیده – میلگرد خشک):

دارای 4000 kg/cm2، تنش گسیختگی ۶۰۰۰ kg/cm2 و تغییر شکل نسبی ۱۴ درصد است. اغلب دارای آج جناقی است. توصیه می شود به هیچ وجه از میلگرد آجدار نوع A3 برای آهنگریُ‌جوشکاری و تغییر شکل استفاده نشود.

3-2- میلگرد آجدار نوع A4 (میلگرد سخت با آج پیچیده – آجدار مرکب):

دارای آج دوکی‌شکل است. این نوع میلگرد دو استاندارد اصلی ۵۲۰ و ۵۰۰ با عنوان میلگرد آجدار مرکب است. آج ها به شکل ۷ و ۸ به صورت طولی و عرضی با زاویه مشخص استانداردهای مختلفی از این نوع میلگرد را با مشخصات مکانیکی متفاوت تولید می کند.

بر اساس استاندارد و کشور سازنده

معمولا میلگردها را از فولاد می سازند. اما به خاطر ویژگی ها و خصوصیات متنوع آلیاژ و ترکیبات عناصر و فلزات دیگر، می توان میلگردها را مختص استفاده در مناطق جغرافیایی و آب و هوایی مختلف تولید کرد.

مثلا اگر بخواهیم از میلگرد در ساختمان‌سازی مناطق زلزله‌خیز استفاده کنیم، باید سراغ میلگردهایی برویم که مقاومت کششی و خم شوندگی بالایی دارند که این موارد در تعیین قیمت میلگرد تاثیر بسزایی دارد.

اگر منطقه‌ای که در آن پروژه ساختمانی داریم دارای آب‌وهوای مرطوب باشد، باید از میلگرد با کمترین خوردگی و زنگ‌زدگی استفاده کنیم.

برای استفاده در صنعت و ماشین آلات سنگین، کوره های حرارتی، سد سازی و ... باید به سراغ میلگرد و پروفیل مناسب برویم.

همین موضوع باعث شده است تا کشورهای مختلف استانداردهای خاصی را برای ساخت میلگرد تدوین کنند. به عنوان مثال استانداردهای مطرح در دنیا برای ساخت  و ارائه قیمت میلگرد به این صورت است:

 1. انجمن تست مواد آمریکا ASTM برای تولید انواع میلگردهای آجدار استانداردهای مختلفی ارائه داده است که شامل موارد زیر می باشد.
 • (میلگردهای کم آلیاژ)ASTM A706
 • (فولاد ریلی)ASTM A996
 • (میلگردهای زنگ نزن)ASTM A955
 • (میلگردهای کم کربن-کروم)ASTM A1035
 • آیین نامه ACI(318-14) نیز از استاندارد ASTM در مورد میلگردها تبعیت می کند.
 • استاندارد ملی روسیه (GOST 5781)
 • استانداردهای صنعتی ژاپن (JIS G3112)
 • مؤسسه استانداردهای آلمان (DIN 488)
 • مؤسسه استانداردهای بریتانیا (BSI BS4449)
 • استاندارد ایالات متحده (ANSI/AWS D1/4)
 • سازمان بین المللی استاندارد (ISO 6935)
 • آیین نامه بتن کانادا (CSA-A23.3-04)
 • آیین نامه استرالیا برای میلگردهای آجدار

بر اساس جنس و کاربرد

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، این محصول در صنایع مختلف و ساختمان سازی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. واضح هست که در هر زمینه انتظارات خاصی از جنس و ویژگی های میلگرد مصرفی داریم. مثلا میلگردی که در سقف ساختمان یک نیروگاه استفاده می شود با میلگردی که در یک ساختمان معمولی استفاده می شود متفاوت است. تفاوت میلگردها در ویژگی ها و خصوصیات شیمیایی و مکانیکی، قیمت و .. است.

در ادامه تعدادی از مهم ترین انواع میلگرد از نظر جنس را معرفی می کنیم. با آهن آلات شکوهیان همراه باشید.

مهم ترین انواع میلگرد

میلگرد اروپایی

میلگرد اروپایی عمدتاً از منگنز و ترکیبات آن ساخته‌شده است.
قیمت نسبتاً مناسبی نسبت به انواع دیگر دارد. کار با آن راحت ولی قدرت کششی و مقاومت آن در برابر خم شدن خیلی کم است؛ بنابراین برای مناطق زلزله‌خیز مناسب نیست.

میلگرد فولاد کربن

با نام میلگرد سیاه نیز شناخته می‌شود. تقریباً در تمام پروژه‌ها قابل‌استفاده است.
قدرت کششی بالایی دارد. نقطه‌ضعف میلگرد فولاد کربن زنگ‌زدگی، خوردگی و فرسایش آن است؛ بنابراین گزینه مناسبی برای مناطق دارای رطوبت بالا نیست.

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه فقط ۴۰ برابر نسبت به میلگرد سیاه در برابر زنگ‌زدگی مقاوم است؛
اما از میلگرد اپوکسی باارزش‌تر و گران‌تر است چراکه آسیب رسیدن به روکش گالوانیزه سخت است.

میلگرد با پوشش اپوکسی

درواقع همان میلگرد سیاه (کربن دار) است که با پوشش اپوکسی حدود ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر نسبت به زنگ‌زدگی مقاوم شده است

میلگرد فولادی ضدزنگ (میلگرد فولاد استنلس)

از نام میلگرد فولادی استنلس استیل پیداست که مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی، خوردگی و فرسایش دارد. حدود ۸ برابر بیشتر از میلگرد اپوکسی و ۱۵۰۰ برابر میلگرد سیاه، مقاوم به زنگ‌زدگی است.

میلگرد فولادی ضدزنگ توانایی خم شدن و تحمل بار بالایی دارد. به دلیل قیمت بالا در موارد خاص و کم از این میلگرد استفاده می‌شود.

میلگرد فایبرگلاس

میلگرد فایبرگلاس شبیه شیشه تقویت‌شده با پلیمر است. ترکیب آن شبیه فیبر کربن بوده و زنگ نمی‌زند.

میلگرد فایبرگلاس در برابر خم شدن مقاوم نیست اما در برابر خوردگی، فرسایش و زنگ زدن براثر رطوبت و محیط‌های اسیدی مقاوم است.

سبک و درعین‌حال بسیار مقاوم و البته قیمت بالایی دارد.

میلگرد آلومینیومی

میلگرد آلومینیومی غیرآلیاژی رسانا است و تا حد زیادی در برابر خوردگی مقاوم بوده و استحکام متوسطی دارد.

عموما برای افزایش استحکام میله های آلومینیومی، عناصر آلیاژِی دیگری مثل مس، منگنز، منیزیم .. را با آن ترکیب می کنند.

تقریبا ۹۰ تا ۹۵ درصد میلکردهای آلومینیومی را عنصر آلومینیوم تشکیل می دهد و ۵ تا ۱۰ درصد آن با عناصر دیگر ترکیب می شود تا خواصی مثل استحکام، مقاومت به خوردگی و زنگ زدن، خاصیت رسانایی الکتریکی و گرمایی مورد نیاز به دست آید.

میلگرد آلومینیومی اغلب به طول ۳ متر و ضخامت ۸ تا ۵۲۰ میلی متر ساخته می شود برای خرید قیمت میلگرد آلمینیومی نسبت به مدل های مشابه کمتر است.

میلگرد کروم

نوعی میلگرد است که با عملیات حرارتی کربن‌دهی ساخته می‌شود. میلگرد سمانته را با نام میلگرد سمانتاسیون یا میلگرد کربوره نیز می‌شناسند. ازآنجایی‌که در ساختار آن مقدار کربن پایین وجود دارد، پس از عملیات سخت‌کاری نیز سختی بالایی حاصل نمی‌شود. برای جبران این ضعف، سطح میلگرد را پرکربن می‌کنند تا سختی بالایی به دست آید درحالی‌که مغز آن همچنان نرم است.

میلگرد زیگزاگ

این نوع میلگرد نسبت به انواع دیگر از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار بوده و از اجزای اصلی تولید خرپا و تیرچه به شمار می‌آید. به‌واسطه ساختار و انعطاف‌پذیری بالا، نسبت به میلگردهای ساده می‌توانند بار بیشتری را تحمل کنند.

میلگرد حرارتی

هنگامی‌که بتن به دلایل حرارت و تنش دچار انبساط و انقباض می‌شود، میلگرد حرارتی با بتن درگیر می‌شود و با ماهیت فنری و قدرت کششی خود با انقباض و انبساط بتن مقابله می‌کند و از ایجاد ترک‌های بزرگ جلوگیری می‌شود.

 

میلگرد سمانته

نوعی میلگرد است که با عملیات حرارتی کربن‌دهی ساخته می‌شود. میلگرد سمانته را با نام میلگرد سمانتاسیون یا میلگرد کربوره نیز می‌شناسند. ازآنجایی‌که در ساختار آن مقدار کربن پایین وجود دارد، پس از عملیات سخت‌کاری نیز سختی بالایی حاصل نمی‌شود. برای جبران این ضعف، سطح میلگرد را پرکربن می‌کنند تا سختی بالایی به دست آید درحالی‌که مغز آن همچنان نرم است.

میلگرد ترانس

میلگرد ترانس نوعی میله فولادی است که در طی فرایند ساخت، سطح آن صیقل داده‌شده و براق است.

بنابراین میلگردهایی که دارای سطحی براق و آینه‌ای هستند را میلگردهای ترانس می‌نامند که نصبت به بقیه مدل ها قیمت میلگرد در این سری بیشتر خواهد بود. این نوع  بیشتر در مواردی که ظاهر کار اهمیت بالایی دارد استفاده می‌شود.

 

بر اساس کاربرد در بتن

اصولا برای افزایش استحکام بتن از میلگردها به شکل‌های مختلفی استفاده می‌شود.

میلگرد راستا

از این نوع برای افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می‌شود که به شکل زیر است.

میلگرد خاموت

میلگرد خاموت برای جلوگیری از بیرون‌زدگی آرماتورهای (میلگرد) طولی در اثر کمانش استفاده می‌شود. میلگرد خاموت در بتن برای تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک بسیار مؤثر است.

میلگرد سنجاقک

برای اتصال کامل بین میلگردهای طولی و خاموت از میلگرد سنجاقک استفاده می‌شود.

این نوع مقاومت برشی خاموت­ها را افزایش می‌دهد.

میلگرد خرک

میلگرد خرک در بتن‌ریزی‌های کف و پی ساختمان برای قرار دادن دو شبکه متوالی افقی با فاصله معین در داخل قالب کاربرد دارد.

میلگرد رکابی

برای در امتداد قرار دادن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن‌ریزی دیوارها و دال‌ها استفاده می‌شود.

میلگرد ادکا

برای حمل لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های تیر و تحمل نیروهای کششی از میلگرد ادکا استفاده می‌شود.
 

در مقاله قصد داشتیم تا به طور خلاصه با میلگرد، انواع آن و فاکتورهای تاثیر گذار روی قیمت میلگرد صحبت کنیم.فروشگاه آهن آلات شکوهیان قصد دارد تا با ارائه بهترین خدمات در زمینه ارائه لیست قیمت روزانه و امکان خرید آنلاین محصولات، برای مشتریان فراهم کند.

منبع: https://price.ahanalaat.com/neyshabour-rebar/