نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

00:34 1399/04/20
اعلام نتایج آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی

مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان به دلیل کیفیت بالا ، امکانات آموزشی خوب و کادر علمی قوی نسبت به سایر مدارس ، طرفداران زیادی دارند . این مدارس به دلیل تقاضای زیاد ثبت نام و ظرفیت محدودشان ، با شرایط خاصی اقدام به پذیرش دانش آموزان مستعد و پر تلاش می کنند .

تغییرات شرایط آموزشی کشور ، نحوه پذیرش مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان را دستخوش تغییراتی کرده است . در گذشته ، پذیرش مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی بر اساس آزمون ورودی انجام می گرفت اما به دلیل مشکلاتی که این آزمون در پی داشت ، آموزش و پرورش تصمیم به ایجاد تغییراتی در نحوه پذیرش دانش آموز در این مدارس کرد .

تاریخچه تغییرات آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی :

در ۱۶ بهمن سال ۹۶ ، آموزش و پرورش اعلام کرد که آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی دوره اول ( پایه هفتم ) حذف شده و پذیرش دانش آموزان در این مدارس بدون برگزاری آزمون ورودی انجام می شود . هدف از حذف آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی در دوره اول متوسطه کاهش اضطراب ناشی از قبولی دانش‌آموزان در این آزمون و کم کردن تنش والدین بود . اما این تصمیم آموزش و پرورش با اعتراضات زیادی از طرف والدین مواجه شد .

بنابراین در اسفند ماه سال ۹۶ ، به خاطر اعتراض اولیا تصمیم بر این شد که شورای عالی انقلاب درباره آزمون ورودی مدارس استعداد درخشان و نمونه دولتی تصمیم گیری کند . در اول خرداد ماه سال ۹۷ نتیجه این تصمیم گیری بدین گونه شد که آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان برقرار بوده ولی تغییراتی در نحوه برگزاری داشته باشند .

ورود به مدارس تیزهوشان ۹۹ :

مدارس تیزهوشان دوره اول برای پذیرش دانش آموز در پایه هفتم ، اقدام به برگزاری " آزمون سنجش هوش " می کنند . بر اساس این آزمون ، هوش و خلاقیت دانش آموزان مورد سنجش قرار گرفته و افرادی که از استعداد و هوش قابل قبولی برخوردار باشند ، موفق به ورود و ادامه تحصیل در مدارس سمپاد می شوند .

مدارس تیزهوشان دوره دوم ، اقدام به برگزاری آزمونی ترکیبی از مسائل تحلیلی و تحصیلی دانش آموزان می کنند تا دانش آموزان متقاضی این دوره از نظر هوشی و تحصیلی مورد سنجش قرار دهند .

دانش آموزان علاقمند به ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان لازم است بعد از مطالعه شرایط و ضوابط ثبت نام از طریق دفترچه راهنما ثبت نام آزمون تیزهوشان دوره مورد نظرشان ، در صورت داشتن شرایط ثبت نام از طریق سایت azmoon.medu.ir

حدودا یک ماه بعد از برگزاری آزمون مدارس تیزهوشان ، داوطلبان می توانند با استفاده از کد ملی و رمز همگام خود وارد سامانه اعلام نتایج آزمون مدارس تیزهوشان به آدرس azmoon.medu.ir شده و نتیجه آزمون خود را رویت نمایند .

دانش آموزانی که به رمز همگام خود دسترسی نداشته و یا رمز همگام خود را گم کرده اند لازم است به مدرسه محل تحصیل و یا واحد فناوری آموزش و پرورش منطقه آموزشی خود مراجعه کرده و اقدام به دریافت رمز همگام جدید با توجه به کد ملی دانش آموز کنند در غیر این صورت قادر به مشاهده نتیجه آزمون تیزهوشان خود از طریق سامانه اعلام نتایج آزمون تیزهوشان به آدرس azmoon.medu.ir نخواهند بود .

بعد از اعلام نتایج تیزهوشان با دو دسته داوطلب روبه رو هستیم :
دسته اول : افرادی که در آزمون تیزهوشان پذیرفته شده اند :
برای این دسته از افراد کارنامه ای صادر نمی شود و قبولی خود را از طریق یک متن کوتاه تبریک و نام مدرسه محل پذیرش خود متوجه می شوند .
دسته دوم : افرادی که در آزمون تیزهوشان پذیرفته نشده اند :
برای این دسته از افراد کارنامه صادر شده و می توانند درصدهای روس خود مشاهده کرده و تراز خود را با تراز اخرین فرد قبولی در مدرسه مد نظر مقایسه کنند .
اگر دانش آموزی نسبت به نتیجه ازمون خود اعتراض داشت ، می تواند در زمان مشخص شده از طریق سایت azmoon.medu.ir اعتراض خود را وارد کرده و نتیجه آن را در زمان مشخص شده ، دریافت کند

کلیات ورود به مدارس نمونه دولتی ۹۹ :

از سال ۹۶ مدارس نمونه دولتی دوره اول به مدارس هیئت امنایی تبدیل شده و دانش آموزان علاقمند به ادامه تحصیل در این مدارس احتیاج به کسب نمره قبولی در هیچ آزمون ورودی را ندارند بلکه لازم است تا با اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت نام در بازه زمانی ثبت نام مدارس ، با مراجعه حضوری به مدرسه مورد نظرشان اقدام به ثبت نام کنند .

نحوه ثبت نام مدارس نمونه دولتی دوره دوم سال ۹۹ بصورت استانی بوده و دانش آموزان علاقمند به ادامه تحصیل در این مدارس ، بعد از مطالعه شرایط ثبت نام مدارس نمونه دولتی از دفترچه ثبت نام این آزمون ، در صورت داشتن شرایط ثبت نام ، می توانند مدارس از طریق سامانه ثبت نام آموزش و پرورش استان محل سکونت خود اقدام به ثبت نام در این آزمون کنند . آزمون نمونه دولتی دوره دوم در تاریخ ۲۰ تیر ماه بصورت هماهنگ برگزار می شود . اعلام نتایج نمونه دولتی بصورت استانی و از طریق سایت ثبت نامی می باشد ، دانش آموزان در صورت کسب حد نصاب قبولی در این آزمون می توانند وارد مدرسه نمونه دولتی انتخابی در فرم ثبت نامی خود شوند .